Mind.ua

«Mind.ua» - читайте актуальні новини економіки на сайті Mind.ua. Головні новини фінансів за сьогодні. Останні новини бізнесу. Свіжі новини валютного ринку. Новини стартапів та бізнес ідеї

https://mind.ua/

«Я просто спитати»: як ставити запитання, щоб отримати на них відповідь.

Людство тисячами років – від Сократа до Маска та Стіва Джобса – досліджує, як правильно ставити запитання, щоб тебе зрозуміли, дали відповідь, якої ти потребуєш, або закрили низку інших потреб. Ще Дейл Карнегі казав: «Вам все розкажуть, головне вірно і вчасно про це запитати». Сократ вивів спосіб з діалогами та питаннями в окрему навичку для використання на дебатах. Тибетські ченці ведуть годинні діалоги, щоб відточувати свої вміння в дослідженні запитань. Майбутні дипломати, судді, журналісти проходять тренінги та курси, аби влучно ставити запитання. На які ж запитання люди дійсно готові відповідати і як їх правильно формулювати, розповів Mind Software Engineer Євгеній Вінійчук .

Пройшовши шлях від початківця в ІТ до тімліда в компанії, відчув на власному досвіді, як змінюються запитання та очікування від людей зі зростанням власних навичок і знань. Тому для своєї команди навіть сформував покрокову схему постановки запитань, яка б економила час і емоційні ресурси, які й так під час війни в дефіциті. У Тоні Шея була книга про корпоративну культуру з цінностями компанії, у мене є добірка про діалоги, комунікацію й запитання. Адже це – теж про цінності й повагу до власних кордонів.

Чому запитувати про допомогу – це нормально

Людям складно визнавати, що вони чогось не знають, адже це показує слабкість. І це одна з причин, чому люди бояться запитувати.

Однак причини бувають найрізноманітніші, починаючи від бажання справити враження – мовляв, «Мені й так все зрозуміло» – до «Ні, ну це якесь дурне запитання, краще промовчу». Як результат – непорозуміння на роботі, стрес, менша продуктивність, некоректно зроблене завдання тощо. У мене є знайомий, який взагалі прийшов звільнятися, оскільки був впевнений, що не справляється з задачами.

Людина себе цими думками фактично довела до виснаження. А тепер уявіть його подив, коли керівник сказав: “Якщо тобі щось видається, про це можна було б і запитати. Власне наша компанія цінує твою роботу та вважає гарним спеціалістом”. Тобто навіть питання на кшталт: “Я вам точно подобаюся?” цілком мають право на існування.

Ну і маю цікавий факт, для підтримки тих, хто налаштовується бути більш допитливим: згідно з дослідженнями, люди, які ставлять питання, більше подобаються своїм співрозмовникам, ніж їхні мовчазні колеги. Але тут головне дотримуватися певного балансу та простих правил, якими я залюбки поділюся з власного досвіду.

 1. Краще запитати одразу. Розпочну з життєвого прикладу: моя знайома працює з інфографіками. Вони щопонеділка командою проговорювали ідеї, а щоп'ятниці виявлялося, що аналітики не так зрозуміли ТЗ, ілюстратор не так візуалізував, а журналісти не так описали. І щоразу проблема була в тому, що на початковому етапі хтось вирішив поставити уточнюючі питання пізніше і забув, хтось не хотів виглядати некомпетентним тощо. Тобто команда витрачала велику кількість ресурсів на роботу, яку все одно треба було переробити, замість того щоб вчасно з'ясувати усі незрозумілі моменти. Тож не відкладайте, якщо є питання – задавайте одразу.
 2. Не бійтеся виглядати непрофесійно. Я знаю, це звучить банально, але важливо. До того, як сам став тімлідом, мені видавалося, що запитати про щось – це як визнати поразку та власну некомпетентність. Тому важливо пам’ятати – від вас очікують відповідно того, яку посаду ви займаєте: від ментора – допомоги та експертності, від новачка – бажання розвиватися та зацікавленості. Ніхто не чекає, що колега, котрий тільки прийшов до професії, буде ідеально виконувати задачі. Це перше, що я кажу людям, яких навчаю.

Зрозумівши, що ставити питання – це частина роботи, колеги більше не відчувають себе тягарем та почуваються впевненіше. А відповідно знімають з себе тягар “комплексу некомпетентності”.

 1. Користуйтеся методом сократівського діалогу. До речі, цей метод також чудово допомагає впоратися з конфліктами та дійти до суті проблеми. Він ґрунтується виключно на питаннях. Тобто, коли виникає гостра ситуація, як приклад колега чи керівник звинуватив вас у поганій роботі, замість суперечок чи образ, запитайте: “Чому вам так видається?”, “Можливо я міг би бути більш продуктивним на іншому проєкті” тощо. У такий спосіб, замість зайвого стресу ви отримаєте конкретні відповіді та варіанти вирішення ситуації.
 2. Не провокуйте. Вище я пригадав вже питання в контексті інструменту для вирішення конфлікту, окремо розглянемо і в контексті провокації. Так, будемо відвертими, поставити питання можна досить агресивно та деструктивно. Часом цим зловживають люди на керівних посадах, чим лише погіршують загальний настрій команди. Тому, якщо щось пішло не так, не треба використовувати питання категорії “А голову ти вдома не забув?”. Це не підтримує, а лише посилює відчуття провини. Кращим питанням буде: “Дивись, ти забуваєш голову вдома вже втричі. Подумаймо, що зробити, щоб наступного разу вона опинилась разом із тобою?”:) У такий спосіб ви підтримуєте людину, завдяки чому колега почуватиметься в безпеці. Такі розмови будують довіру та роблять стосунки в колективі прозорими, що полегшує й спрощує комунікацію. Детальніше про це дуже раджу прочитати книжку Маршала Розенберга “Nonviolent Communication”.

Інструкція ідеального питання

Інколи я намагався попросити поради, але не міг пояснити, що саме мені потрібно. Тому для себе сформував перевірчий список, завдяки якому навчився влучно ставити питання:

 • чітко розуміти, яке завдання вирішуєте;
 • упевнитися, що вже локалізували проблему й можете пояснити що саме незрозуміло;
 • упевнитися, що не можете отримати відповідь самостійно;
 • надати необхідний контекст для розуміння питання;
 • коротко розповісти про кроки, які ви зробили в процесі пошуку помилки

Як це може виглядати: “Привіт! Я отримав завдання – написати галерею зображень. Зображення завантажуються з адмін-панелі, яка також має працювати і на мобільному телефоні. Все працює як треба, коли користуюсь тестовими зображеннями із мого комп’ютера, але маю пустий блок замість слайдера, коли підтягую картинки із нашого API. Я спробував імітувати запит через мережу, використовуючи таймери – все окей, тобто біда виникає саме тоді, коли користуємось API. Підкажи, будь ласка, на що звернути увагу?”.

Тож нічого складного, власне мені цей невеликий чек-лист допомагає сформувати максимально конкретне запитання, а відповідно – отримати якісну на швидку відповідь. Сподіваюся він буде корисним і для вас.

Отже ви можете бути новачком в організації, або керівником чи спеціалістом, який довгий час працює в компанії, за будь-яких умов, питання – це про комунікацію. Структуроване та вчасно поставлене запитання – найкраща профілактика від помилок в роботі та непорозуміння з колегами. А вміння ставити їх – як раз говорить про високий професіоналізм та особисту зацікавленість.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Яким чином підібрати шрифт до проєкту?Як гармонійно поєднувати шрифти між собою?Де взагалі брати шрифти сьогодні?
Останні новини

ЦВК не змогла визнати нардепом наступника Льовочкіної з ОПЗЖ.

Центральна виборча комісія не змогла визнати обраним народним депутатом України наступного за черговістю після Юлії Льовочкіної кандидата зі списку партії "Опозиційна платформа - За життя", бо ОПЗЖ заборонена судом.

Українська правда

Сейм Латвії закликав притягти до відповідальності винних у злочинах РФ в Україні.

Депутати Сейму Латвії переважною більшістю підтримали заяву із закликом про притягнення до відповідальності винних у міжнародних злочинах Росії в Україні. Про це повідомляє "Європейська правда" з посиланням на Delfi.

Українська правда

Як зігрітися, приготувати їжу і залишитися живим: поради фахівців.

Як зігрітися, приготувати їжу і залишитися живим: поради фахівців.

11 людей отруїлися чадним газом на Одещині, серед них 7 - діти. Такі дані за добу наводить обласна служба з надзвичайних ситуацій. Все через порушення правил пожежної безпеки у спробах зігрітися та приготувати їжу, кажуть рятувальники. Серед найпо...

Скільки ЗАРОБЛЯЮТЬ Скабєєва, Соловйов і Симоньян?

Скільки ЗАРОБЛЯЮТЬ Скабєєва, Соловйов і Симоньян?

#новости #войнавукраине2022 #новостиукраины #новини​ #новинионлайн​ #новиниукраїни #новости​ #свежиеновости​ #ступак Оперативно про війну в Україні у нас в Telegram – Ексспівробітник СБУ, експерт Українського інституту майбутнього Іван Ступак під ...

НАГОВОРИВ БРЄДНЕЙ / КИВУ випустили на ефір пропагандистів РФ.

НАГОВОРИВ БРЄДНЕЙ / КИВУ випустили на ефір пропагандистів РФ.

#новости #войнавукраине2022 #новостиукраины #новини​ #новинионлайн​ #новиниукраїни #новости​ #свежиеновости​ Оперативно про війну в Україні у нас в Telegram – Ведуча Дар’я Кудімова прокоментувала виступ Іллі Киви на російську телебаченні. Читати б...

Шелтер для вимушених переселенців облаштували у дитсадку Бердичева: що розповідають люди.

Шелтер для вимушених переселенців облаштували у дитсадку Бердичева: що розповідають люди.

Тимчасовий безплатний прихисток для тих, хто втікав від війни, з’явився у Бердичеві. Його створили на базі дитячого садочка, який не може працювати під час воєнного стану, адже немає належного укриття для дітей. Друзі! Наші журналісти ризикують на...

СВИТАН: Оккупантов ждут серьезные ПРОБЛЕМЫ / Новая техника для ВСУ / Когда ожидать?.

СВИТАН: Оккупантов ждут серьезные ПРОБЛЕМЫ / Новая техника для ВСУ / Когда ожидать?.

#новости #войнавукраине2022 #новостиукраины #новини​ #новинионлайн​ #новиниукраїни #новости​ #свежиеновости​ #свитан #романсвитан Оперативно про війну в Україні у нас в Telegram – Вигравайте новорічний підгон від Moneyveo: Полковник запаса ВСУ, во...

«Бензоколонка» чахне. У 2023 скоротяться доходи рф від продажу нафти на 25-30% - Ілля Несходовський

«Бензоколонка» чахне. У 2023 скоротяться доходи рф від продажу нафти на 25-30% - Ілля Несходовський

Державна влада не організувала жодних проектів для допомоги бізнесу. "Пункти незламності" для людей є. А де пункти незламності для бізнесу?! За даними компаній, які відстежують рух російських танкерів із нафтою, продаж нафти упав на 50%. Якщо ринк...