Mind.ua

«Mind.ua» - читайте актуальні новини економіки на сайті Mind.ua. Головні новини фінансів за сьогодні. Останні новини бізнесу. Свіжі новини валютного ринку. Новини стартапів та бізнес ідеї

https://mind.ua/

ПДВ для генераторів: уряд і парламент створили нові перепони для бізнесу.

Коли внаслідок масованих ударів росії по інфраструктурі України виникла проблема з ввезенням генераторів та іншого обладнання, Кабінет Міністрів України вніс зміни до норми в податковому законодавстві, якими розширив перелік товарів, ввезення яких спрямоване на запобігання поширенню коронавірусу. Тож з початку листопада 2022 року почала працювати пільга, згідно з якою генератори, трансформатори та інше обладнання ввозили без сплати ПДВ і зі звільненням для розповсюдження в Україні. Норми запрацювали, і такі товари поїхали через митний кордон, отримали при ввезенні право на пільгу – не платити податок на додану вартість. Водночас 13 грудня у парламенті розробили зміни до законодавства (законопроєкти №8197 та №8196 до Податкового і Митного кодексу. Цими змінами вже передбачено звільнення від сплати ПДВ і мита при ввезені на територію України лише товарів з наведеного переліку . А від тих, хто ввіз генератори за ковідною нормою і хоче скористатися пільгою, Міністерство фінансів тепер вимагає довести, що дане обладнання використовується для боротьби з ковідом. Відтак, п ереплелися дві норми, і як тепер відділити ввезені за ковідною нормою генератори від тих, що продовжували ввозити без неї? Про це, а також про продаж обладнання в Україні, розповіла Mind народна депутатка, заслужена економістка України Ніна Южаніна .

Між нормами уряду та парламенту різниця є

Тепер є дві норми: спеціальна норма, ковідна, за якою ввезення генераторів прив'язане виключно до боротьби з поширенням коронавірусної хвороби на території України, але звільнення відбувається як при ввезенні, так і при продажі в Україні.

Хоча підприємці ввозили обладнання навіть не пов’язуючи його з боротьбою з хворобою. Всі вважали, що ця норма має загальне значення і всі ці засоби підтримки життєдіяльності можуть бути ввезені в будь-якому випадку. Згідно з ковідною нормою, багато підприємств, які ввезли товари за нульовою ставкою ПДВ, далі при продажі теж не нараховують податок. Тобто весь ланцюг без ПДВ.

Існує ще друга норма, прийнята в парламенті. Вона не прив'язана до ковіду, а вже напряму стосується ввезення генераторів. ЇЇ прийняли як тимчасову норму, яка діє з обмеженням по строку дії до 1 травня 2023 року. В цій нормі йдеться про звільнення від ПДВ і ввізного мита лише при ввезенні, тобто постачання, продаж в Україні між юридичними та фізичними особами вже оподатковуються ПДВ. Але ці зміни теж важливі, оскільки стосуються і юридичних, і фізичних осіб, а також переміщення таких товарів у міжнародних поштових експрес-відправленнях.

Читайте також: Купити генератор: які бувають, різниця між дизельним і бензиновим, порівняння, ціни та потужність

Чому ухвалили такі суперечливі норми?

Очевидно, що під час ухвалення закону не звернули увагу на колізію, яка може виникнути. Адже можна було прийняти зміни, які стосувалися б і наведеної урядової норми.

Неуважність, поспішність і намагання якнайшвидше відзвітувати, а не розв'язати питання – найбільша хвороба у нашому законодавчому полі. Один робить, інший не розуміє, що робить, а третій потім не хоче виправляти. Тому велика кількість норм або взагалі не діє, або з ними бізнесу потрібно бути дуже обережними.

Я уточнювала питання в голови Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева: чому, приймаючи загальну тимчасову норму до 1 травня 2023 року, обмежилися у звільненні лише для ввезення, а для постачання не зробили таку пільгу? Пояснення було таке, що бюджет і так втрачає, от і все.

Хто має доводити, що обладнання використовуватимуть для боротьби із COVID-19: продавець чи покупець?

Ніхто не має доводити, бо ці норми приймалися урядом, незважаючи на цільове призначення. Це було розроблено без розуміння того, що є чітко виписані цілі звільнення, якщо обладнання ввозиться для боротьби з поширенням хвороби. Всі вважали, що уряд швидко розв'язав нагальне питання, але уряд зробив таку послугу, яка створила зараз більше проблем, ніж розв'язала питань.

Можливо, на етапі ввезення ніхто не звертав увагу. Митниця нібито вимагає довести цільове використання, але потім їй дали, мабуть, якісь внутрішні вказівки пропускати всіх. Якийсь час всіх і пропускали, тому до прийняття закону генератори ввозили в Україну із застосуванням ковідної пільги, а також продавали без ПДВ, хоча обладнання точно не передбачалося для боротьби з ковідом.

Зараз уже для користування пільгою потрібно підтвердження від лікарень, що їм необхідно передати обладнання, але за даних обставин це майже нереально.

Читайте також: Світло vs повітря: українські міста зіткнулися з досі небаченим засиллям електрогенераторів. Які з агрегатів найменше шкодять здоров'ю?

Чи працює звільнення від сплати ПДВ при продажу генератора на території України?

Тепер, наприклад, одна юридична особа купує в іншої юрособи генератор. І продавець каже покупцю, що не виписуватиме накладної, бо купив обладнання за останньою нормою (запровадженою Мінфіном). Відповідно покупець не хоче втрачати ПДВ і починає боротися за свою податкову накладну.

Тож поки не буде роз'яснень від Мінфіну і державної податкової служби, яку позицію вони займуть, спостерігаємо величезний хаос між продавцями й покупцями щодо всього цього обладнання. Тому тут важливо швидко навести лад у країні відносно цих питань. Бо будь-яке неправильне рішення платника призводить до того, що у покупця/продавця виникнуть великі проблеми з податковою.

Читайте також: Або маєш генератор, або не маєш бізнесу: п'ять трендів ділового середовища у 2023 році

Чим загрожує реалізація генератора без ПДВ платнику податків?

Будуть перевірки, штрафи. До того, покупець, який куплятиме генератор, увезений для продажу на ковідні цілі, а покупець точно не має таких для використання обладнання, вимагатиме податкову накладну від продавця й продажу з ПДВ, щоб уникнути проблем.

Тоді у продавця дилема: він же за ковідною нормою ввіз товар і має продати за нею також. Саме так і вийшло на початку січня, коли один платник почав вимагати продажу з ПДВ, а інший – без.

Як розв'язати проблему?

Абсолютно точно на початку січня виникло питання: як генератори, які ввозили протягом майже всього листопада і грудня, відокремити й продавати в Україні: без ПДВ чи з? Яка має бути позиція?

Усі генератори, ввезені з листопада 2022 року до 1 травня, поки діє норма закону, повинні реалізовуватися за одного підходу. Інакше ми заплутаємося.

Читайте також: IT-компанії протистоять блекаутам: «у моді» не лише генератори, а й автономні готелі на заході, зарядні станції, коворкінги поруч із домом. Як допомагають співробітникам із переїздом?

Які зміни потрібні?

Мінфін, скоріше за все, не захоче брати на себе таку відповідальність і відправить до податкової служби всіх, хто звернеться за індивідуальною податковою консультацією. А податкова вже заявила, що хоче мати позицію Мінфіну. Тож, скоріше за все, міністерство звертатиметься до Комітету, щоб врегулювати це на законодавчому рівні.

Підприємці виходитимуть із ситуації, як домовляться, з огляду на те, що, за умови прийняття змін, ці операції відкоригують пізніше.

Зараз питань багато, і податкова має можливість пред'явити претензії платнику в будь-якому випадку. Тож цю колізію потрібно розв'язати, адже законодавчі норми мають діяти на користь бізнесу і звичайних громадян.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

It’s a way to understand what your audience needs and how to give it to them. After all, the task of any product is to be useful.
Останні новини
Німеччина планує вислати понад 30 російських дипломатів – ЗМІ.

Німеччина планує вислати понад 30 російських дипломатів – ЗМІ.

Очільниця Міністерства закордонних справ Німеччини Анналена Бербок планує вислати з Берліна понад 30 російських дипломатів. Джерело: видання Focus online Деталі: Повідомляється, що німецькі органи безпеки зробили висновки, що російські дипломати м...

Українська правда

Си воспользовался СЛАБОСТЬЮ ПУТИНА! / ЗЕЛЕНСКИЙ перевел стрелки?  - ПИОНТКОВСКИЙ.

Си воспользовался СЛАБОСТЬЮ ПУТИНА! / ЗЕЛЕНСКИЙ перевел стрелки? - ПИОНТКОВСКИЙ.

Во время стрима Андрей Пионтковский @Andrei_Piontkovsky прокомментировал визит Си Цзиньпина в Москву и то, как лидер Китая воспользовался слабостью Путина. Детали: Не пропусти найоперативніші новини України та світу на Telegram: #новости #войнавук...

Чому СІ не телефонує ЗЕЛЕНСЬКОМУ? / Китай нападе на ТАЙВАНЬ?.

Чому СІ не телефонує ЗЕЛЕНСЬКОМУ? / Китай нападе на ТАЙВАНЬ?.

Лідер Китаю Сі Цзіньпін відмовився від розмови з президентом США Джо Байденом. Говорити із президентом Володимиром Зеленським він також не хоче. Пекін не виявив зацікавленості в організації телефонної розмови, хоча Байден ще 5 тижнів тому заявив п...

ФЕЙГИН: Реванш КИТАЯ / Путин СМИРИЛСЯ? / Ядерный шантаж @FeyginLive.

ФЕЙГИН: Реванш КИТАЯ / Путин СМИРИЛСЯ? / Ядерный шантаж @FeyginLive.

Во время стрима Марк Фейгин @FeyginLiveобсудил: – визит Си Цзиньпина в Россию; – поглощение Китаем РФ; – ядерный шантаж России; – окружение Путина в Кремле. Детали: Не пропусти найоперативніші новини України та світу на Telegram: #новости #войнаву...

Ядерное оружие в Беларуси! – ФЕЙГИН оценил уровень БЕЗУМСТВА @FeyginLive.

Ядерное оружие в Беларуси! – ФЕЙГИН оценил уровень БЕЗУМСТВА @FeyginLive.

Владимир Путин планирует разместить на территории Беларуси ядерное оружие. Российский правозащитник Марк Фейгин во время стрима на ютубе 24 канала прокомментировал возможность Запада поставить ядерное оружие странам НАТО. Читайте больше на сайте -...

У врага ПРОВАЛ в Запорожье и Харькове / Из Новой Каховки уже бегут? / СВИТАН.

У врага ПРОВАЛ в Запорожье и Харькове / Из Новой Каховки уже бегут? / СВИТАН.

Виграй подорож до 5* готелю у Буковелі: Во время стрима на 24 Канале полковник ВСУ в запасе и военный эксперт Роман Свитан прокомментировал выход армии Путина из Новой Каховки. Он также рассказал, почему враг начал переходить в глухую оборону на Х...

СИМОНЬЯН хоче ВЛУПИТИ ЯДЕРКОЮ по ПУТІНУ / Підступний БЛЕФ Кремля / ВАЛЕРІЙ КУР.

СИМОНЬЯН хоче ВЛУПИТИ ЯДЕРКОЮ по ПУТІНУ / Підступний БЛЕФ Кремля / ВАЛЕРІЙ КУР.

Путін постійно лякає світ ядерною зброєю та маніпулює ядерною безпекою. Колишній керівник управління кримінальної розвідки, співзасновник підрозділу з організованою злочинністю в Україні Валерій Кур на стрімі 24 каналу розповів, що ні якою червоно...