Виробники струму стали хронічно збитковими через занижену ціну на оптовому ринку, – Білявський.

Генеруючі компанії змушені продавати електроенергію нижче собівартості її виробництва через штучно занижену ціну на оптовому ринку.

Про це заявив провідний експерт енергетичних програм "Центру Разумкова" Максим Білявський в ході дискусії на Energy Club 29 квітня.

"Вітчизняні виробники електричної енергії, за нашими розрахунками і спостереженнями, знаходяться у збитках і все це через те, що ціна у сегменті на ринку "на добу наперед" штучно занижена і не покриває реальну собівартість генерації", – зазначив експерт.

На думку Білявського, індикатором фактичної беззбитковості генерації в Україні є ціна на електроенергію у суміжних країнах, де вартість складає від 53 до 65 EUR/МВтч проти 40 EUR/МВтч в Україні.

"Така ціна на оптовому ринку мала місце в I кварталі 2021 року, що не може не викликати занепокоєння", – підкреслив він.

Експерт звернув увагу на те, що суттєва різниця в цінах в оптовому сегменті між Україною та суміжними державами має місце з липня 2020 року. До цього моменту було навпаки – ціни в оптовому сегменті в Україні були на 10% і вище більшими ніж, наприклад, у Словаччині.

"Навіть за таких умов кінцева вартість електричної енергії для промислових споживачів в Україні була на 30% нижча, ніж чек на оплату для підприємств-компаній у Словаччині", – додав він.

За словами Білявського, відсутність коштів на ринку в короткостроковій перспективі - це ризики для проходження нового опалювального сезону, це зростання кількості аварійних, позаштатних ситуацій та відмов. У середньостроковій перспективі – це ймовірна загроза планам по декабонізації економіки, по виконанню Національного плану спрощення викидів.

Він акцентував увагу на тому, що енергоринок втрачає ліквідність і цьому так само сприяють і численні зміни у нормативно-правові документи. Зокрема, за 12 місяців регулятор 29 разів вносив зміни до правил ринку.

"Якщо буде продовжуватись маніпулювання торговими операціями, адміністративне втручання, то питання втрати ліквідності енергоринку буде лише загострюватися. Ми сьогодні бачимо, що миттєвий коефіцієнт ліквідності ринку досить низький і фактично відповідає кризовому рівню", - сказав експерт.

В цьому контексті Білявський вважає своєчасним схвалення 28 квітня цього року комітетом Верховної Ради з питань економічного розвитку законопроекту №4503, ініціатором якого виступає народний депутат Людмила Буймістер.

"Він має на меті інтегрувати законодавство REMIT в Україні і відновити доброчесність та прозорість торгових операцій. Дуже сподіваємось, що позиція парламентського комітету буде підтримана у залі народними обранцями", – підкреслив він.

Обозреватель

«Обозреватель» - найсвіжіші новини України та світу онлайн. Оперативно та цікаво про події в Україні та світі

https://www.obozrevatel.com/ukr/

Новини по темі
Під красиві гасла про ЄС і НАТО уряд Шмигаля повертає нас у часи Януковича. Саєнко про управління держпідприємствами.

Під красиві гасла про ЄС і НАТО уряд Шмигаля повертає нас у часи Януковича. Саєнко про управління держпідприємствами.

Якщо хтось думав, що після візиту Держсекретаря США Ентоні Блінкена, який засудив "фінт" уряду зі звільненням керівництва "Нафтогазу" без участі наглядової ради, Кабмін зробить висновки - ви помилилися. Замість вдосконалення реформи, там схоже вир...

Цензор.НЕТ

В Україні – День пам'яті жертв політичних репресій

В Україні – День пам'яті жертв політичних репресій

Вже понад десять років в Україні кожної третьої неділі травня згадують жертв політичних репресій в СРСР. Цього року пам’ятний день припадає на 16 травня. Читати на сайті: 24 Канал онлайн – 24 Канал у Facebook – 24 Канал у Instagram – 24 Канал у Tw...

Перехресний допит Рябошапки: про санкції РНБО, справу Медведчука та відставки.

Перехресний допит Рябошапки: про санкції РНБО, справу Медведчука та відставки.

Колишній генпрокурор України Руслан Рябошапка прокоментував санкції Ради нацбезпеки та оборони й справу щодо Віктора Медведчука. Водночас він розповів про ймовірні масові відставки в Кабміні. Читати на сайті: 24 Канал онлайн – 24 Канал у Facebook ...

Ймовірна відставка трьох міністрів: хто та чому йде з уряду Шмигаля.

Ймовірна відставка трьох міністрів: хто та чому йде з уряду Шмигаля.

В Україні у відставку можуть піти одразу 3 міністри. Водночас політики вже активно заговорили про претендентів на вакантні місця в уряді. Читати на сайті: 24 Канал онлайн – 24 Канал у Facebook – 24 Канал у Instagram – 24 Канал у Twitter – 24 Канал...

У Чорне море прямує корабель королівського флоту Британії.

У Чорне море прямує корабель королівського флоту Британії.

У Чорне море прямує патрульний корабель королівського флоту Великої Британії. Мета візиту наразі невідома, але росіяни вже почали стежити за ним. Читати на сайті: 24 Канал онлайн – 24 Канал у Facebook – 24 Канал у Instagram – 24 Канал у Twitter – ...

Знайди своє коріння: як почати дослідження родоводу та де шукати інформацію.

Знайди своє коріння: як почати дослідження родоводу та де шукати інформацію.

Мандрівка у минуле. Все частіше українці беруться досліджувати свій родовід. З чого варто починати пошуки пращурів та наскільки цінною може бути ця інформація Дивитись випуск: З питань реклами: ntareklama@gmail.com Підписатися на наш канал

Пекельний Медведчук: Як влада і опозиція зрадника ділили, а ще Кива, Лещенко і дікпіки проти вірусу.

Пекельний Медведчук: Як влада і опозиція зрадника ділили, а ще Кива, Лещенко і дікпіки проти вірусу.

️️Вітаємо, шановне панство! Травневі свята вже точно завершилися, тож пропонуємо традиційну недільну поживу для роздумів і сміху від “ПІДСВИНКИ ТИЖНЯ шоу”! Вдаримо гумором по фейках разом? Сьогодні в меню: пекельний Медведчук, битва за нього між в...