Дзеркало Тижня

«Дзеркало Тижня» - Останні новини України й світу. Лише достовірні новини політики, економіки, світу, культури й науки.

https://zn.ua/ukr/

Війна Путіна з Україною показує Сі Цзіньпіню небезпеку нападу на Тайвань — Bloomberg.

Наслідки російського вторгнення можуть змусити китайських лідерів подумати двічі, перш ніж захопити Тайвань силою

Перед тим, як Росія вторглася в Україну, офіційні особи США попереджали, що Китай шукатиме привід для потенційного нападу на Тайвань . Через майже два тижні війна Володимира Путіна більше схожа на стримуючий фактор для Сі Цзіньпіна, ніж на дорожню карту, пише Bloomberg.

Хоча Тайвань та Україна сильно відрізняються у багатьох відносинах, їх часто порівнюють через їхній статус демократичних країн, пов'язаних із США, на які претендують авторитарні держави. Подібно до того, як Путін давно погрожував діями щодо України, Китай відмовляється виключати захоплення Тайваню силою — і нещодавно активізував військову активність навколо острова.

Проте досвід Росії в Україні досі показує, що однієї більшої вогневої сили недостатньо, щоб гарантувати швидку перемогу з мінімальними втратами. На Тайвані, де постійно попереджають про китайське вторгнення, жителі були натхненні боротьбою України проти Росії.

Війна Путіна «надсилає Китаю сигнал про те, що захопити Тайвань буде не так просто, як він собі уявляє», — сказала Лінь Чу-інь, депутат від правлячої партії Тайваню, яка багато років пропрацювала телеведучою на Тайвані. «І це також руйнує міф про те, що можна легко перемогти іншу меншу чи слабшу у військовому відношенні країну за допомогою ракет».

Досі українська армія дає відсіч російським силам у столиці Києві та інших стратегічних точках, а уряди по всьому світу, у тому числі такі традиційно відсторонені від будь-яких втручань, як Німеччина, Японія та Сінгапур, приєдналися до безпрецедентних санкцій та заборон на польоти проти Росії. Солдати Путіна також шокували світ, безладно обстрілюючи житлові будинки і навіть найбільшу в Європі атомну електростанцію, хоча Росія наполягає, що обстрілює лише військові цілі.

Позиція Китаю щодо конфлікту змінилася через події на місцях. Відразу після вторгнення деякі офіційні особи виявили браваду, а високопоставлений китайський дипломат в Осаці, третьому за величиною місті Японії, заявив, що удар Путіна містить великий урок для противників Пекіна на Тайвані. "Слабкі ніколи не повинні бути настільки дурні, щоб вступати в бійки із сильними", - написав у Twitter генеральний консул Сюе Цзянь.

З того часу Пекін пом'якшив свій тон. У той час як Китай підтримав Росію в Організації Об'єднаних Націй — відповідно до заяви Сі та Путіна про так звану безмежну дружбу минулого місяця — його уряд також заявив, що підтримує суверенітет України, і висловив занепокоєння щодо загибелі мирних жителів.

Проте коли справа доходить до Тайваню, з Китаю як завжди звучить риторика «яструбів». У понеділок міністр закордонних справ Китаю Ван І відкинув порівняння між Тайванем та Україною, заявивши, що одна з них є суверенною країною, а інша – «невід'ємною» частиною Китаю. звинувачуючи США у формуванні Індо-Тихоокеанського НАТО, повторюючи виправдання, яке Путін використав для нападу на Україну.

Ось що може статися, якщо Китай вторгнеться в Тайвань

"Це не тільки поставить Тайвань у небезпечне становище, але й призведе до нестерпних наслідків для американської сторони", - сказав Ван у Пекіні на щорічній сесії Всекитайських зборів народних представників у Пекіні, законодавчого органу Китаю. Пізніше він додав: «Тайвань зрештою повернеться до обіймів батьківщини».

«Тайвань рано чи пізно повернеться до обіймів батьківщини»

В інтерв'ю з більш ніж дюжиною колишніх чиновників і видатних спостерігачів за Китаєм і Тайванем, причому всі з застереженням, що ще зарано давати конкретні оцінки, більшість розглядала війну Путіна як стримуючий фактор Пекіна від військових дій. Багато хто посилався на цілу низку факторів, які змусили б Сі задуматися: труднощі Путіна з досягненням швидкої перемоги, глобальна ізоляція Москви, спільна відповідь союзників США, можливість американського військового втручання та ризики реакції у відповідь усередині країни.

Звичайно, меншість заявила, що війна може підштовхнути Сі до вторгнення на Тайвань. Цей табір розглядав економічні санкції як невелику ціну, яку довелося б заплатити Пекіну, також цей табір ставив питання, чи США втручатимуться у конфлікт військовим шляхом. Більше того, крок Путіна показав, що старіючі лідери жорстко контрольованих політичних систем можуть бути схильні йти на ризик, який не здається стороннім спостерігачам раціональним.

Військовий розрахунок

Прагнення Росії швидко підпорядкувати собі Україну, незважаючи на її військову перевагу, є найбільшим тривожним сигналом для Китаю. Так само, як Росія прагнула швидко повалити президента Володимира Зеленського, китайські аналітики часто говорять про швидку перемогу над Тайванем.

Ху Сіцзінь, колишній головний редактор Global Times, що підтримується Комуністичною партією, писав у грудні, що китайське вторгнення на Тайвань закінчиться «за лічені години» через відсутність опору з боку Тайваню та відсутність «реальної допомоги» з боку США та їхніх союзників.

Проте події в Україні дозволяють сказати, що ці припущення можуть бути оптимістичними. США протягом кількох місяців стежили за нарощуванням військової могутності Путіним, і у російської армії виникли труднощі з підтримкою ліній постачання, незважаючи на загальні сухопутні кордони на широкій території. Більше того, Росія досі не домоглася переваги у повітрі, незважаючи на те, що США та їхні союзники прямо відкинули заклики ввести війська або встановити заборонену для польотів зону. Звичайно, Росія ще має розгорнути більшу частину своєї авіації.

"Українська криза змусить Пекін двічі подумати про військовий авантюризм", - сказав Вень-Ті Сунг, викладач програми тайванських досліджень Австралійського національного університету. «Це ще більше підняло поріг локальної військової переваги, яким повинен мати Пекін, перш ніж він зможе бути впевненим у своїй перемозі в конфлікті з обох боків протоки».

Китайським військовим кораблям та підводним човнам потрібно пройти не менше 130 кілометрів (80 миль) через Тайванську протоку, куди США регулярно відправляє свої військово-морські кораблі. На відміну від України, США не виключають втручання в конфлікт з обох боків протоки, а це означає, що Сі має вирішити, чи варто також виводити з ладу американські бази в регіоні, миттєво перетворюючи вторгнення на Тайвань у війну між найбільшими економіками світу.

Ризики вторгнення на головний острів Тайвань можуть спонукати Сі зосередитися на захопленні віддалених районів, подібно до того, як Путін спочатку зайнявся регіонами України, що відколилися, за словами Куо Юйженя, директора тайванського Інституту досліджень національної політики. За його словами, такий крок «приведе до запеклих внутрішніх дебатів на Тайвані і змусить Тайвань шукати мирних переговорів з Китаєм».

Далекий острів Тайвань ризикує спровокувати зіткнення між США та Китаєм

Тим не менш, сам Сі знає «величезну ціну невдачі, зокрема для його особистої долі», - сказав Уінстон Лорд, колишній посол США у Китаї.

«Атака на відстані 100 миль з можливим американським втручанням дуже ризикована, незважаючи на військову перевагу Китаю», - сказав він. «А окупація Тайваню схожа на гонитву собаки за машиною. Що він буде робити після успіху? Боротися з бунтівниками далеко від його берегів?

Економічні наслідки

США та їхні партнери по всьому світу запровадили безпрецедентні санкції проти Росії. За кілька днів після вторгнення вони відключили великі російські банки від основної міжнародної системи фінансових розрахунків, зупинили газопровід «Північний потік — 2», поставили зброю в Україну та ввели санкції проти Путіна та його найближчого оточення. Підтримала навіть Німеччина, яка виступала проти жорсткіших заходів.

Проте незрозуміло, чи можуть США дозволити собі подібні заходи проти Китаю, економіка якого приблизно в 10 разів більша. У поточному конфлікті США спочатку прагнули надати винятки для російського нафтогазового сектора, хоча на цьому тижні ціни зросли після повідомлень про те, що адміністрація Байдена розглядає можливість запровадження заборони на російську нафту.

"Китай системно важливий для багатьох ринків і ланцюжків створення вартості, тоді як Росія, якщо не брати до уваги нафту і газ, в принципі не така важлива", - сказав Гейб Коллінз, науковий співробітник Інституту Бейкера Університету Райса. «Тому залишається велика невизначеність щодо того, наскільки рішуча економічна відповідь може бути застосована проти КНР, якщо вона вторгнеться у Тайвань».

Хоча США вже ввели санкції проти деяких китайських компаній і спробували заблокувати продаж стратегічних технологій таким фірмам, як Huawei Technologies Co., вони утрималися від кроків, які можуть завдати істотних збитків економіці США. У 2020 році адміністрація Трампа відмовилася від заходів щодо відключення гонконгських банків від платіжної системи в доларах США через побоювання негативної реакції всередині країни.

Щоб утримати Сі від вторгнення, міжнародній спільноті необхідно буде дипломатично ізолювати Китай і розірвати всі торгові відносини на невизначений термін, вважає Оріана Скайлар Мастро, науковий співробітник Стенфордського університету та Американського інституту підприємництва, яка займається дослідженнями збройних сил Китаю.

"Такий рівень економічного покарання був би сміховинним для Китаю", - сказала вона про санкції щодо Росії. "Вони могли б легко поглинути його, і це варто було б вигоди від об'єднання з Тайванем".

Водночас, на думку аналітиків Eurasia Group, щодо більшого значення Тайваню для світових постачань чіпів робить військове втручання США вірогіднішим. Вони написали, що роль Тайваню як «стратегічного стрижня» у стратегії США в Індо-Тихоокеанському регіоні та його важливість у глобальних ланцюжках постачання напівпровідників означає, що Вашингтон може бути «ще більш готовим нести витрати на захист Тайваню, ніж України».

Власне майбутнє Сі

Найбільша авантюра для Сі в будь-якому вторгненні на Тайвань - це можливість того, що все піде не так, і це поставить під загрозу його майбутнє і майбутнє Комуністичної партії. З цього питання путінське вторгнення містить деякі тривожні сигнали.

У той час як російський лідер бачив ознаки підтримки суспільства вдома, все ж таки деякі внутрішні протести спалахнули, оскільки зображення кровопролиття, жертв серед цивільного населення і деморалізуючі повідомлення від російських солдат просочилися через цензуру. Російські громадяни вишикувалися в черзі до банкоматів, щоб зняти готівку, а деякі намагалися залишити країну на тлі чуток про закриття кордонів, що спонукало Путіна сказати, що воєнний стан буде введений лише «у разі зовнішньої агресії».

Комуністична партія традиційно ставить на чільне місце стабільність, що особливо актуально цього року. Очікується, що Сі переоберуть на третій термін на партійному з'їзді наприкінці цього року, що суперечить китайським нормам, і що зміцнить його позиції поруч із такими історичними постатями, як Мао Цзедун та Ден Сяопін.

Сі Цзіньпін поринув у кризу саме тоді, коли найбільше хотів стабільності

"Сі повинен прорахувати, що спроба повернути Тайвань грубою силою становить значний ризик для його керівництва", - сказав Бен Шреєр, виконавчий директор Міжнародного інституту стратегічних досліджень. Він не може припустити, що захопити Тайваню буде простіше, ніж вторгнення Росії в Україну. Насправді, все може бути навпаки».

Військові дії найближчим часом також підірвуть інші внутрішні цілі Сі щодо перетворення Китаю на «велику сучасну соціалістичну країну» до середини століття. Сам Сі зосередився на прагненні «загального процвітання» в умовах уповільнення економічного зростання і сказав, що «час і імпульс» на стороні Пекіна для мирного «возз'єднання» з Тайванем.

Більше того, Китай часто рекламував себе як «відповідальну» глобальну державу, показуючи, що він більше, ніж Росія, дбає про те, щоб Китай не вважали країною-ізгоєм. Також ще невідомо, чи сприйме громадськість Китаю масові смерті та руйнування, які можуть статися внаслідок затяжного конфлікту, особливо якщо бойові дії перекинуться на материк.
Комуністична партія чинила опір відправленню материкової поліції для придушення протестів у Гонконгу у 2019 році.

Читайте також: Китай загрожує "рішучими заходами", якщо Тайвань вирішить офіційно проголосити незалежність

Руйнування, викликані війною Росії в Україні, швидше за все, підштовхнуть до більшої кількості закликів до мирного врегулювання питання щодо Тайваню, вважає Ні Лесюн, учений із Шанхаю, який часто пише про військову стратегію Китаю.

"Щойно починається битва, все стає дуже складним і непередбачуваним, і все змінюється несподіваним чином", - сказав він. «Регіонам, які ще не вступили у війну, таким як Азія, ще не пізно усвідомити, що краще сісти і вести раціональні переговори, ніж йти більш руйнівним шляхом».

Про те, чому Пекін спостерігає за війною, тоді як від нього чекають дій з її припинення, читайте в матеріалі Наталії Бутирської для DT.UA « Війна Росії проти України: в який бік дивиться Китай? ».

Підготував/ла : Антон Герасименко
How has consumer behavior changed during the war? Is the brand needed in wartime?
Останні новини
СБУ затримала зрадника, який допомагав окупантам створювати підрозділ фсб у Херсоні.

СБУ затримала зрадника, який допомагав окупантам створювати підрозділ фсб у Херсоні.

У ході стабілізаційних заходів у звільненому Херсоні СБУ затримала чергового зрадника. Під час окупації міста колишній правоохоронець допомагав кадровим співробітникам фсб налагоджувати діяльність так званої «місцевої філії» спецслужби...

Патріот Донбасу

У НАТО відповіли, чи поверне закінчення війни в Україні нормальні відносини з росією.

У НАТО відповіли, чи поверне закінчення війни в Україні нормальні відносини з росією.

Закінчення війни, яку розв'язала Росія проти України, не призведе до нормалізації відносин із країною агресором. Про це заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, передає Financial Times. Столтенберг сказав, що НАТО намагалася взаємодія...

Патріот Донбасу

На Харківщині перейменували понад два десятки вулиць.

На Харківщині перейменували понад два десятки вулиць.

У визволеному Ізюмі Харківської області перейменували 21 вулицю, назви яких були пов’язані з рф. Відповідне розпорядження за підписом керівника Ізюмської міської військової адміністрації опублікував у Фейсбуці заступник міського голови Волод...

Патріот Донбасу

Відновлений будинок у Києві, який згорів після влучання російської ракети.

Відновлений будинок у Києві, який згорів після влучання російської ракети.

У березні 2022 року цей будинок у Києві згорів через влучання російської ракети. Бої тоді точилися в передмісті столиці – Бучі та Ірпені. ⠀ Зараз цей будинок на вулиці Чорнобильскій відновили і незабаром його мешканці зможуть повернутися до своїх ...

Путін ВІДПОВІВ про тривалість війни в Україні / Дід налажав.

Путін ВІДПОВІВ про тривалість війни в Україні / Дід налажав.

#новости #войнавукраине2022 #новостиукраины #новини​ #новинионлайн​ #новиниукраїни #новости​ #свежиеновости​ Оперативно про війну в Україні у нас в Telegram – Путін видав чергову партію імперських заяв – хвалився досягненнями вторгнення. Він згада...

1 1

ЗСУ дістає до Сибіру? / ОП прибирає мерів. День 287  БЕЗ ЦЕНЗУРИ наживо

ЗСУ дістає до Сибіру? / ОП прибирає мерів. День 287 БЕЗ ЦЕНЗУРИ наживо

Ми будемо вдячні за будь-яку грошову допомогу та інші формати підтримки. Наша зброя - це правда! Слава Україні! Варіанти оплати та реквізити за посиланням - Реквізити: Отримувач коштів: ГО "АГЕНТСТВО ВІЛЬНОЇ ІНФОРМАЦІЇ" Код ЄДРПОУ: 39490649 IBAN: ...

Збиралися захопити Бундестаг: у Німеччині затримали екстремістів, що планували держпереворот – подро.

Збиралися захопити Бундестаг: у Німеччині затримали екстремістів, що планували держпереворот – подро.

Збиралися штурмувати Бундестаг та захопити владу в країні. У Німеччині викрили групу екстремістів, які готували державний переворот. Нині в країні масштабна спецоперація. Підозрювані готувалися ще з осені минулого року. До екстремістського угрупов...

московія хоче заморозити війну: що відомо і як реагує НАТО.

московія хоче заморозити війну: що відомо і як реагує НАТО.

росія намагається заморозити війну в Україні. І робить це для того, щоб почати масштабніший наступ навесні. Про це заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. Він виступав у дискусійному клубі видання Financial Times. Каже, москва хоче вигра...

Після Енгельса будуть посилювати ППО, переміщати літаки, прикривати нафтобази -  Олег Катков.

Після Енгельса будуть посилювати ППО, переміщати літаки, прикривати нафтобази - Олег Катков.

Дистанційна війна - можливість вражати ворога в його глибокому тилу. Зброя буде ще дорожча - додається ще одна складова ціни: час. Офіційного наказу припинити часткову мобілізацію в рф нема. А не мобілізують, бо там нині триває набір строковиків. ...