Mind.ua

«Mind.ua» - читайте актуальні новини економіки на сайті Mind.ua. Головні новини фінансів за сьогодні. Останні новини бізнесу. Свіжі новини валютного ринку. Новини стартапів та бізнес ідеї

https://mind.ua/

Іранські «удар-ні» рф: які безпілотники закупив ворог для війни з Україною.

Україна днями позбавила посла Ірану акредитації через удари росіян, які здійснені за допомогою іранських безпілотних літальних апаратів (БПЛА). Ворог почав застосовувати зброю, яка до цього часу була під грифом «цілком таємно». Пізніше було виявлено, що ці дрони містять американські комплектуючи, попри те, що Іран вже багато років знаходиться під санкціями. Наскільки ефективними можуть виявитися ці БПЛА для російських окупантів і що може стояти за цими домовленостями рф та Ірану, розповів Mind військовий експерт Михайло Жирохов .

Питання про надання або ненадання Тегераном іранських БПЛА москві було дискусійним кілька місяців поспіль. Так, влітку радник Білого дому з національної безпеки Джейк Салліван оприлюднив розсекречені розвідувальні дані про плани Ірану перекинути сотні бойових дронів та інших безпілотних літальних апаратів до росії, а також навчати російських операторів в Ісламській Республіці.

Адміністрація Байдена також опублікувала супутникові знімки, на яких було показано, як російська військова делегація відвідує базу БПЛА Шахід Карімі в центральному Ірані, якою керують Аерокосмічні сили Корпусу вартових ісламської революції (КВІР). Відомо, що об’єкт, який має спільну злітно-посадкову смугу з псевдоцивільним аеропортом у Кашані, був задіяний в операціях іранських дронів у Сирії та інших країнах.
І підтвердженням цього факту стали нальоти на Одесу.

Очевидно, що Тегеран вирішив взяти участь у війні проти України на боці росії. Зараз питання лише в тому, скільки і яких дронів він поставив росіянам. Проте іранські заводи не зможуть виготовити нові безпілотники достатньо швидко, аби задовольнити нагальний попит росії. Навіть якби вони максимізували виробництво на своїх трьох діючих або частково діючих лініях із виробництва безпілотників поблизу Тегерана й Ісфахана, їм усе одно довелося б імпортувати або виробляти багато електроніки та деталей двигунів, що дуже не швидко.

Які БПЛА вже були помічені в Україні?

Отже, значну частину замовлення Москві, ймовірно, доведеться отримати з наявних запасів. І враховуючи, що угода, як повідомляється в ЗМІ, передбачає «сотні» безпілотників, то, найімовірніше, Іран передав або продав рф різні типи БПЛА.

Уже зараз відомо про три типи безпілотних апаратів:

  • Shahed-131, дрон-камікадзе. Бойова частина – 10–15 кг, дальність польоту до 900 км.
Іранські «очі» рф: які безпілотники закупив ворог для війни з Україною
Іранські дрони Shahed-131. Фото з відкритих джерел, надані автором
  • Shahed-136 (у російській термінології «Герань-2»), дрон-камікадзе з максимальним корисним навантаженням у вигляді бойової частини в 40 кг і ефективною дальністю використання в 1500 км (це по офіційним іранським даним – насправді, вважаю, набагато менше).
  • Mohajer-6 середнього класу (радіус дії 200 км, корисне навантаження – 40 кг, може залишатися в повітрі до 12 годин). Такий собі Bayraktar TB2 «для бідних».
Іранські «очі» рф: які безпілотники закупив ворог для війни з Україною
Іранські дрони Mohajer-6. Фото з відкритих джерел, надані автором

Це ті, використання яких росіянами в Україні вже підтверджено.

Які дрони ще може поставляти Іран?

Але, за деякими даними, іранські постачання не вичерпуються тільки цими трьома типами БПЛА, і росія отримала ще як мінімум три типи безпілотних літачків:

  • Shahed-129, розвідувальний і ударний безпілотний літальний апарат, тривалість польоту – до 24 годин, корисне навантаження – 400 кг і дальність польоту близько 2000 км при використанні з наземними або повітряними ретрансляційними станціями (оскільки в базовій версії відсутня можливість супутникового зв'язку);
  • Shahed-123, дрон-камікадзе, характеристики невідомі;
  • Ababil-3. Виробляється для КВІР починаючи з 2010 року. Може нести дві керовані бомби Qaem із боєголовкою вагою 1,7 кг і радіусом використання 6 км, або керовані ракети Almas із дальністю 8 км. Безпілотник має максимальний радіус дії 250 км і, як повідомляється, може залишатися в повітрі до 8 годин на висоті 5 км.

Які труднощі із застосуванням іранських БПЛА?

У будь-якому разі для ефективного використання кожного типу безпілотників потрібен час. Так, для кожної партії зі 100 безпілотників Ababil-3 Іран повинен навчити 200 російських пілотів, спеціалістів із зв’язку, техніків й операторів, причому це триватиме не більше двох тижнів. Крім того, Іран має виготовити або передати достатню кількість пов’язаних мобільних станцій управління та зв’язку, інакше російські військові не зможуть ефективно використовувати безпілотники. Річ у тім, що на відміну, наприклад, від турків кожна іранська станція може одночасно керувати лише одним дроном.

Іранські «очі» рф: які безпілотники закупив ворог для війни з Україною
Контейнер для перевезення і запуску БПЛА-камікадзе. Фото з відкритих джерел, надані автором

Також треба зазначити, що для того, щоб почати зараз використовувати БПЛА, в росію і, ймовірно, в Україну – для вирішення питань стандартизації обладнання та програмного забезпечення повинні заїхати десятки іранських спеціалістів. Попри те, що вони можуть потрапити під удари тих самих HIMARS, в умовах тоталітарного режиму Тегеран має можливості тримати втрати таких спеціалістів у секреті.

Очевидно також те, що Іран не зможе забезпечити потреби російської армії в безпілотниках і тому використання цих апаратів слід розглядати лише як тимчасові заходи.

Своєю чергою росіяни намагаються розгорнути масове виробництво силами «Кронштадт Груп». Так, будівництво першої в країні сучасної лінії з виробництва великих БПЛА зараз завершується в Дубні.

Правда, тут не зрозуміло, на що розраховують росіяни, які в конструкції «Оріон-Е», «Іноходець-РУ» («Сіріус»), «Геліос-РЛД», «Гром» або «Молнія» масово використовують електроніку західного виробництва. Нагадаємо: колективний Захід масово перекриває постачання такого роду обладнання. Якщо тільки є розрахунок на Китай, але для цього потрібно повністю змінювати конструкцію апаратів – а це час і гроші.

Як на мене, проблеми з іранськими безпілотниками практично не існує – використав близько 20 апаратів росіяни змогли знищити всього декілька САУ та БМП на фронті, рознесли будівлю в Одесі (де з 24 лютого не було жодного «пункту прийняття рішень» іневеликій склад боєприпасів в Одеській області.

Іранські «очі» рф: які безпілотники закупив ворог для війни з Україною
Відпрацьований іранський БПЛА. Фото з відкритих джерел, надані автором

На цьому тлі, зважаючи на офіційні та неофіційні повідомлення, наша система ППО та РЄБ навчилися з ними працювати, деякі борти вже посадили й розібрали, деякі «рої» збивали повністю. Мало того, є «глуха» інформація про те, що вдалося накрити базу управління дронами разом з іранськими інструкторами.

Чим ще рф може бути цікавий Іран?

Проблема в іншому: почавши тісну співпрацю з іранцями, росіяни можуть піти далі. І тому дуже швидко на фронті ми можемо бачити підготовлені загони КВІР, або, наприклад, іранські балістичні ракети малої дальності.

Враховуючи скорочення російських запасів балістичних ракет «Іскандер» і крилатих ракет, отримання іранських боєприпасів дозволить росії атакувати більше стратегічних цілей по всій Україні.

І це все – реальність, оскільки політично Іран геть цілком підтримує війну росії в Україні. Так, ще 21 липня голова Генерального штабу Збройних сил Ірану генерал-майор Мохаммад Багері зазначив, що Тегеран вдоволений тим фактом, що рф виходить із «пасивності» та активно протистоїть «експансіонізму НАТО на Схід», маючи на увазі Україну. На його думку, нинішній «перехідний період» збігатиметься із «занепадом американської могутності».

У подібний спосіб редакційна стаття газети Kayhan, яка вважається близькою до верховного лідера Алі Хаменеї, похвалила вторгнення росії як «превентивний» захід, який закрив шлях НАТО до агресивних дій у Криму й навіть в Ірані. На думку прихильників жорсткої лінії в оточенні Хаменеї, війна в Україні є продовженням боротьби «осі опору» в Іраку та Сирії, тому зусилля росії слід підтримувати – поки що безпілотниками, а що буде далі – невідомо.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Давайте встановимо спільну позицію про те, як дизайн для вебу розвивався і як ми могли б подолати розрив між кодом і дизайном.
Останні новини

У Запоріжжі прогриміли вибухи

Сьогодні вночі у Запоріжжі пролунали вибухи, у місті та області оголошена повітряна тривога. Джерела: "Суспільне" у Telegram, читачі "УП" Деталі: Кореспондент "Суспільного" повідомив про вибухи у Запоріжжі.

Українська правда

«Ядерну кнопку»  рф задіє знову, коли стане питання звільнення Криму -  Аркадій Бабченко, Час Online.

«Ядерну кнопку» рф задіє знову, коли стане питання звільнення Криму - Аркадій Бабченко, Час Online.

Деталі - тут: Друзі! Наші журналісти ризикують на фронті, щоб ви і весь світ дізналися правду про звірства російської "армії" в Україні. Відкрито збір для журналістів, які працюють на передовій. На фронт їдемо також з гостинцями для ЗСУ - усе завд...

Буде трибунал, буде прапор НАТО над кремлем -  Аркадій Бабченко, Час Online.

Буде трибунал, буде прапор НАТО над кремлем - Аркадій Бабченко, Час Online.

Трибунал буде. Але за умови повної поразки росії. Деталі - тут: Друзі! Наші журналісти ризикують на фронті, щоб ви і весь світ дізналися правду про звірства російської "армії" в Україні. Відкрито збір для журналістів, які працюють на передовій. На...

АРЕСТОВИЧ о падении ракеты в Молдове / Где голос Санду? @arestovych.

АРЕСТОВИЧ о падении ракеты в Молдове / Где голос Санду? @arestovych.

#новости #войнавукраине2022 #новостиукраины #новини​ #новинионлайн​ #фейгинлайф #фейгин​ #арестович​ Оперативно про війну в Україні у нас в Telegram – Во время массированной атаки по Украине одна из ракет упала в Молдавии. Алексей Арестович на стр...

Будет большой котел! - ПИОНТКОВСКИЙ об уязвимой цели РФ @Andrei_Piontkovsky.

Будет большой котел! - ПИОНТКОВСКИЙ об уязвимой цели РФ @Andrei_Piontkovsky.

#новости #войнавукраине2022 #новостиукраины #новини​ #новинионлайн​ #новиниукраїни #пионтковский​ #андрейпионтковский​ Оперативно про війну в Україні у нас в Telegram – Публицист Андрей Пионтковский во время стрима с Романом Цимбалюком на ютубе 24...

Україна має право БИТИ по Росії? – Відповідь ДАВИДЮКА @davydiuk.

Україна має право БИТИ по Росії? – Відповідь ДАВИДЮКА @davydiuk.

#новости #войнавукраине2022 #новостиукраины #новини​ #новинионлайн​ #новиниукраїни #новости​ #свежиеновости​ Оперативно про війну в Україні у нас в Telegram – Вигравайте новорічний підгон від Moneyveo: Політолог Микола Давидюк під час стріму на ют...

росіянам байдуже до Херсона чи Маріуполя. путін уже будує плани іншої кампанії -  Аркадій Бабченко

росіянам байдуже до Херсона чи Маріуполя. путін уже будує плани іншої кампанії - Аркадій Бабченко

Деталі - тут: Друзі! Наші журналісти ризикують на фронті, щоб ви і весь світ дізналися правду про звірства російської "армії" в Україні. Відкрито збір для журналістів, які працюють на передовій. На фронт їдемо також з гостинцями для ЗСУ - усе завд...