Deutsche Welle

«Deutsche Welle» - новини й аналітика з Німеччини українською мовою. Найважливіші події в Німеччині, Україні, Європі та в світі.

https://www.dw.com/uk

Ірена Карпа: Чоловіки і війна

"Мене мучить совість, - каже знайома журналістка. - Якби не було дітей, я би вже була на фронті". Чи це відмазка така, може, про дітей?.. Ну бо що то ми за феміністки такі - причепились до чоловіків, що лиш вони "зобов'язані" бути воїнами?..

У голові мені зринає число 37 тисяч - це якраз жінки у складі ЗСУ. Із них майже тисяча вже встигла стати командирками. Але ж я завжди пишу про жінок! Тож, виключно заради балансу, зараз таки трохи "причеплюся" до чоловіків.

Чоловіки, які пішли на війну

"Бачиш, були такі собі мужики-тюфяки, жінка весь час крутиться, а він на дивані. А тут, бачиш, як: раз - і гендерні ролі склалися в традиційну коробку. Чоловік на війні зі зброєю, жінка вдома з дитиною. Бо садок закрився, офіс розпустили. Так що чоловік знову відчув себе чоловіком - захищає їх, шле додому гроші. Скільки родин он по-новому глянули одне на одного! Був мужик ніякий, а тепер - секс-символ і герой".

Читайте також: Щоденник війни. Як ти?

Це один зі зрізів реальності - від моєї близької подруги-піарниці. Селф мейд жінки, що з 16-ти років, відколи її мати поїхала на міграційні роботи, заробляє на себе сама. У професійному середовищі їй, як і багатьом, доводилося бути сильнішою за конкурентів-чоловіків, і все ж моя подруга вперто називає себе нефеміністкою й поборницею традиційних цінностей.

Про "був мужик ніякий, а тепер секс-символ і герой" погоджується і психологиня Лариса Волошина: "Так, на первинному, тобто тваринному рівні, "дружня" агресія виглядає сексуально". Жінок в часи небезпеки приваблюють сильні чоловіки, чоловіки зі зброєю, чоловіки маскулінні. Ми просто скучили за ними - це вже я кажу як письменниця й авторка курсів про стосунки.

Чоловіки, які поїхали за кордон

Вона ж дає інший зріз того, що відбувається в Україні сьогодні. Зріз реальності її клієнток - жінок, що встигли виїхали за кордон не самі, а разом з чоловіками. Був там люфт в один день, пам'ятаєте? До початку загальної мобілізації. Це вже потім почали випускати, тільки якщо ти непризивного віку чи батько трьох дітей. На свої очі бачила десятки молодих чоловіків у черзі на реєстрацію тимчасового прихистку у Франції. Мені було трохи незручно, то ж посилено уявляла, що десь у них заховані ті троє дітей чи невиправні проблеми зі здоров'ям… Потім звинувачувала себе в гендерних упередженнях. Потім переконувала себе, що тут вони, напевно, працюватимуть і помагатимуть донатами. А тоді махнула рукою й пішла допомагати жінкам із дітьми: вони не викликали в мене змішаних почуттів. У кожного свій вибір, каже мені внутрішній гуманіст. "Так, і твої друзі-чоловіки вибрали лишитися в Україні. І деякі пішли на фронт", - відповідає йому гуманіст з оновленими налаштуваннями.

Поки в мені борються гуманісти, Лариса розповідає про проблеми пар, що встигли виїхати. "Фактично всі вони на межі розлучення. Бо якщо на новому місці жінка переважно крутиться, опікується дітьми, взнає, що і де зареєструвати, як оформити дитину в школу, де брати допомогу і як піти на роботу, то чоловік займається улюбленою справою: сидить. Якщо до того він сидів в офісі, то тепер повноправно сидить на дивані. І ниє. І депресує. І не знає, де себе подіти. А відтак, не знайшовши кращого заняття, починає діймати свою жінку".

Я згадую про знайому перукарку, матір трьох, що спершу виїхала з дітьми, а відтак до них приєднався чоловічок. Поки його не було, жінка встигла отримати чудову роботу, зняти пів будинку в німецькому селі, заробити чергу нових клієнтів. Після свого підвального салону на київських Позняках вона просто розцвіла. Діти - дивина дивна - вперше ходили в школу за власним бажанням. І тут раз - приїздить тато. І все, на що він здатен, - це ходити назирці за своєю дружиною з дому на роботу, чекати її під роботою, йти за нею в магазин і назад додому: пильнувати, щоб не пішла кудись іще. Потерпівши трохи, вона поставила питання руба: або ти знаходиш тут заняття, або повертаєшся додому.

Це все нагадує мені стару слов'янську казку (кажу "слов'янську", бо бачила цей сюжет у різних народів). Коли вороги захопили село, жінки плакали і просилися, що їм дозволили піти і взяти все, що можуть винести на собі. Отримавши дозвіл, кожна з них взяла на плечі свого благовірного і винесла його з села - а вороженьки лиш роти пороззявляли.

Читайте також: Біженці у Німеччині: "Мріємо повернутися додому, до Маріуполя"

У цій казці читач захоплюється винахідливістю жінок, і не ставить собі питання, що було потім з їхніми стосунками. Варіантів безліч, але основних два: чоловік лишається чоловіком і свою агресію реалізує конструктивно, у війну чи в заробляння грошей. Чоловік страждає від кризи маскулінності, впадає у депресію і єдине, на кого агресує - це рідна жінка, безпечний об'єкт, який можна дубасити і нічого тобі за це не буде.

Чоловіки, які жили за кордоном

Наступний кейс українських чоловіків - це ті, що до війни жили за кордоном. Власники бізнесів, легіонери чи просто міграційні працівники. Чимало останніх в Парижі з перших днів війни рушили на маршрутки, якими в мирний час їздили додому на Різдво й Великдень. "Ну бо як тут можна сидіти, коли ТАМ, удома, - війна?"

Батько 20-річного хлопчини, що у 2015 році переїхав до Франції з Донеччини, бо терористи віджали бізнес і погрожували всій родині, повернувся і пішов на фронт. "Бережи маму і сестру. Тепер ти за головного", - от і все, що він сказав синові, сідаючи в автівку. Як це - стати головою сімейства у 20 років? "Тато поїхав, щоби не поїхав я", - зізнається син.

Ще я пам'ятаю безкінечні повідомлення від дружин французьких легіонерів українського походження: "Чоловіки хочуть поїхати додому воювати, а їх не відпускають, кажуть, що назад не візьмуть, можете поговорити з кимось?.."

Говорила з місцевими генералами: таки назад не візьмуть, кажуть. Це дорога в один кінець. Бо формально іноземний легіон - частина французьких збройних сил. Тож якщо візьмуть у полон такого солдата, це означатиме присутність французької армії. І тим не менш, чимало з них таки поїхало. Пригадую, цілий автобус з нашими легіонерами затримала поліція на виїзді з Парижа. Ми швидко знайшли адвокатку. Хлопців відпустили в Україну. Як складеться далі їхня доля? Доля їхніх родин?..

Чоловіки-іноземці, які пішли воювати

А ще ж є ті чоловіки, які жодним боком не мають стосунку до України, але поїхали воювати за неї. Причини різні - комусь просто бракувало адреналіну, хтось перейнявся цією гротескною несправедливістю, а хтось, як той канадієць, про якого поза ефіром розповідав мені ведучий LCI, просто відчув, що в Україні його життя матиме сенс: "Тож він продав усе, що мав - хату, машини, все майно. Діти вже дорослі, каже, справляться. А в Україні я можу помогти". Воювати чоловік не пішов - вирішив куховарити. З того вийшов цілий сервіс - годує людей там, де перебої з поставками їжі.

Читайте також: Чому іноземці-добровольці їдуть воювати за Україну?

Чоловіки в тилу

Не забуваємо про чоловіків у тилу - вони там теж працюють, на рівні з жінками. (Як вам моє нове кліше? А то що лиш про "жінок на рівні з чоловіками" на фронті?)) Волонтери, донатори, логісти, платники податків, журналісти, лікарі, тероборона… Фронтів на цій війні безліч. І кожен з нас важливий на своєму місці.

Включно з моєю подругою-журналісткою. "Тримай інформаційний фронт, - кажу я їй. - У тебе добре виходить".

І так як до "свого місця" нас ніхто не прибив цвяхами, варто бути флексібл : бо коли втомляться ті чоловіки й жінки, що на фронті - військовому, волонтерському чи інформаційному, - їх треба буде комусь підмінити. Тож відповідна підготовка не буде зайвою: ні для здоров'я, ні для серденька. У нас нема розкоші бути заскоченими зненацька.

"Авторська колонка" висловлює особисту думку автора. Вона може не збігатися з думкою української редакції і Deutsche Welle в цілому.

Дивитись відео 06:23

Військовий облік для жінок: привід для паніки чи виправданий крок?

Останні новини
В Україні заборонили продаж електронних сигарет неповнолітнім: які штрафи.

В Україні заборонили продаж електронних сигарет неповнолітнім: які штрафи.

В Україні з 1 липня 2022 року набрали чинності деякі норми чергового закону щодо боротьби з курінням. Зокрема, вносяться зміни до визначення “тютюнові вироби”, яке тепер стосуватиметься і сигарет для нагрівання, які використовуються пр...

Народна Правда

Оголошено про створення нових спільних оборонних проєктів між Францією та Австралією.

Оголошено про створення нових спільних оборонних проєктів між Францією та Австралією.

Франція та Австралія заявляють про створення нових спільних проєктів в галузі оборони. А також підтверджують свою солідарність з Україною в контексті російської військової агресії. Про цей йдеться у спільному комюніке, розміщеному на сайті Єлисейс...

Патріот Донбасу

Ніяк не заспокояться! Рашистська авіація вдарила по Зміїному.

Ніяк не заспокояться! Рашистська авіація вдарила по Зміїному.

Ввечері 1 липня російські літаки скинули на острів Зміїний фосфорні бомби. Су-30 вилетіли з аеродрому Бельбек. Читати на сайті: #24Канал

1

«Захищаємо своє» : Залужний показав влучну роботу польських САУ  «Краб».

«Захищаємо своє» : Залужний показав влучну роботу польських САУ «Краб».

Захищати мир в Україні та всій Європі нам допомагає озброєння, боєприпаси і техніка, надані країнами-партнерами. а відео - робота польских САУ "Краб". Джерело: #24Канал

2 4

Тому, що отримали п**ди!

Тому, що отримали п**ди!

1 1

Очищає від сліду рашистів! Spot ARM - Зброя Перемоги.

Очищає від сліду рашистів! Spot ARM - Зброя Перемоги.

Це робот Spot Arm і він їде в Україну. В нашій країні Spot працюватиме над знешкодженням мінометних та касетних нерозірваних боєприпасів. Для початку його затестують в київській області, в місцях, на яких раніше побували росіни. Канал автора – @Фа...

1 1

АРЕСТОВИЧ:  «наступ»  Білорусі – це операція по дезінформації.

АРЕСТОВИЧ: «наступ» Білорусі – це операція по дезінформації.

Олексій Арестович розповів, що ніякого наступу Білорусь не планує та пообіцяв не прозоро натякнути, якщо така загроза з'явиться. Читайте також на сайті: #24Канал

Авиация орков ударила по своим в Херсонкой области

Авиация орков ударила по своим в Херсонкой области

Арестович рассказал, что русские ударили по своим Читайте также на сайте: #24Канал

2 52