Mind.ua

«Mind.ua» - читайте актуальні новини економіки на сайті Mind.ua. Головні новини фінансів за сьогодні. Останні новини бізнесу. Свіжі новини валютного ринку. Новини стартапів та бізнес ідеї

https://mind.ua/

Російський солдат, який втік з росії, розповів The Guardian про «деградацію» російської армії.

Російський військовослужбовець Павло Філатьєв розуміє наслідки того, про що говорить. Колишній десантник знає, що йому загрожує в'язниця, що його назвуть зрадником і відвернуться від нього. Його власна мати закликала його втекти з росії, поки він ще міг. Він все одно це сказав.

«Я не бачу справедливості в цій війні. Я не бачу тут правди», – сказав він журналісту The Guardian у москві після повернення з війни з Україною.

«Я не боюся воювати на війні. Але мені потрібно відчувати справедливість, розуміти, що я роблю правильно. І я вважаю, що все це рухнуло не тільки тому, що влада все вкрала, а тому, що ми, росіяни, не відчуваємо, що те, що ми робимо, є правильним», – каже він.

Два тижні тому Філатьєв зайшов на свою сторінку у «ВКонтакте» і оприлюднив 141-сторінкову бомбу: опис день за днем того, як його десантний підрозділ відправили в Україну з Криму, як вони увійшли в Херсон і захопили морський порт, окопалися. Він більше місяця перебував під сильним артилерійським обстрілом під Миколаєвом – а потім був поранений і евакуйований з гострою інфекцією ока.

Він переконаний, що має викрити гниль, яка лежить в основі російського вторгнення в Україну. «Ми сиділи під артилерійським обстрілом Миколаєва, – сказав він. – На той момент я вже розумів, що ми тут просто займаємося дурнею, на біса нам ця війна? І в мене була така думка: «Боже, якщо я виживу, то зроблю все можливе, щоб зупинити це».

Він провів 45 днів, записуючи свої спогади про війну: «Я просто не можу більше мовчати, хоча знаю, що, мабуть, нічого не зміню, і, можливо, я вчинив нерозумно, накликавши на себе стільки проблем», – каже Філатьєв, його пальці тремтять від стресу, коли він запалює чергову сигарету.

Його мемуари маюуть назву «ZOV» – на честь позначок, нанесених на машини російської армії, які стали воєнним символом у росії.

Досі не було більш детальної, добровільної розповіді від російського солдата, який брав участь у вторгненні в Україну. Мемуари були опубліковані в російській незалежній пресі, а Філатьєв знявся у телеінтерв’ю на телеканалі «Дождь».

«Дуже важливо, щоб хтось першим висловився», – сказав Володимир Осєчкін, керівник правозахисної мережі Gulagu.net, який допоміг Філатьєву покинути росію на початку цього тижня.

Це також зробило Філатьєва першим солдатом, який втік з росії через опозицію до війни.

«І це відкриває скриньку Пандори», – додає Осєчкін.

Цього тижня російський сайт розслідувань iStories, заборонений в рф, опублікував зізнання ще одного російського військового, який зізнався на камеру у розстрілі та вбивстві мирного жителя українського міста Андріївка.

“Більшість людей в російській армії незадоволені тим, що там (в Україні – ред.) відбувається”, – каже Філатьєв.

Він служив у 56-му гвардійському десантно-штурмовому полку, що базувався в Криму, розповів, як його виснажений і погано оснащений підрозділ увірвався на материкову частину України під градом ракетного обстрілу наприкінці лютого, не маючи інформації про їхні цілі та не маючи жодного уявлення, чому взагалі почалася війна.

«Мені знадобилися тижні, щоб зрозуміти, що війни на території росії взагалі не було, і що ми щойно напали на Україну», – сказав він.

Їх керівництво не забезпечило їм ніякого продовольства чи інших побутових речей. У якийсь момент Філатьєв описує, як ненажерливі десантники, еліта російської армії, захопили Херсонський морський порт і негайно почали захоплювати «комп’ютери та будь-які цінні речі, які ми могли знайти». Потім вони обшукували кухні житлових будинків в пошуках їжі.

«Ми там, як дикуни, їли все: овес, кашу, варення, мед, каву… Нам було наплювати на все, ми й так перейшли всі лінії. Більшість провели місяць у полях без жодного натяку на комфорт, душ чи нормальну їжу.

«До якого дикого стану можна довести людей, не замислюючись про те, що їм потрібно спати, їсти і митися, – написав він. – Все навколо викликало в нас мерзенне відчуття; як нещасні, ми просто намагалися вижити».

Філатьєв глибоко затягнувся сигаретою, розповідаючи цю історію, нервово озираючись, чи ніхто не спостерігає за ним в московському парку, а потім намагається пояснити.

«Я знаю, що для іноземного читача це прозвучить дико, – сказав він, описуючи крадіжку комп’ютера однополчанина. – Але солдат знає, що це коштує більше, ніж одна його зарплата. І хто знає, чи буде він живий завтра. Тож він бере це. Я не намагаюся виправдати те, що він зробив. Але я вважаю, що важливо сказати, чому люди так поводяться, зрозуміти, як їх зупинити. Людина буде так робити в екстремальних ситуаціях».

Він розповів про «деградацію» російської армії, включно з використанням застарілого обладнання та транспортних засобів, які залишали російських солдатів вразливими до українських контратак. Гвинтівка, яку йому подарували перед війною, за його словами, була заіржавіла та мала порваний ремінь.

Російський солдат, який втік з росії, розповів The Guardian про “гниль”, яка лежить в основі нападу на Україну

АР

«Ми були просто ідеальною мішенню», – написав він, описуючи поїздку в Херсон на застарілих і неброньованих УАЗиках, які іноді простоювали по 20 хвилин. – Було незрозуміло, який план – як завжди, ніхто нічого не знав».

Філатьєв описує, як його підрозділ майже місяць був затиснутий в окопах під Миколаєвом під вогнем української артилерії. Саме там снаряд насипав землі в його око, що призвело до інфекції і мало не сліпоти.

Він розповів, що через розчарування на фронті солдати навмисно стріляли в себе, щоб втекти з фронту та отримати 3 млн рублів як компенсацію.

В інтерв'ю він сказав, що особисто не бачив знущань під час війни. Але він описав атмосферу гніву та образи в армії, яка руйнує фасад тотальної підтримки війни, зображений російською пропагандою.

«Більшість людей в армії незадоволені тим, що там відбувається, вони незадоволені урядом і своїми командирами, вони незадоволені путіним і його політикою, вони незадоволені міністром оборони, який ніколи не служив в армії», – написав він.

За його словами, з моменту оприлюднення записів у “Вконтакте” весь його підрозділ припинив з ним контакт. Але він вважає, що 20% з них підтримали його протест. І багато інших у тихих розмовах розповідали йому про величезне почуття поваги до патріотизму українців, які борються за захист власної території. Або скаржився на погане поводження росії з власними солдатами.

«Є купи загиблих, родичам яких не виплатили компенсації», – каже він.

Спочатку Філатьєв планував опублікувати свої мемуари і негайно здатися в міліцію. Але Осєчкін сказав йому передумати, закликаючи його втекти з країни.

«Я поїду в Америку, а хто я там? Що я маю робити? – казав він. – Якщо я не потрібен навіть у своїй країні, то кому я там потрібен?»

34-річний Філатьєв народився в сім'ї військового у місті Волгодонськ. Служив в армії. За його словами, після служби в Чечні наприкінці 2000-х років він майже десять років працював дресирувальником коней, працюючи у російській м'ясопереробній компанії «Міраторг» та у багатих клієнтів, перш ніж повернутися на службу у 2021 році з фінансових причин.

Тепер він інша людина – війна і стрес беруть своє. Його щоки вкриті шрамами, він погано бачить правим оком. І гірко сміється з того, що йому доводиться скаржитися на російську армію іноземному журналісту і «як священику за пивом».

«Кажуть, що героїзм одних – провина інших, – зазначає він. – Надворі 21 століття, ми розпочали цю ідіотську війну і вкотре закликаємо солдатів до подвигів, до самопожертви. Вмирати – за що?”

Російський солдат, який втік з росії, розповів The Guardian про “гниль”, яка лежить в основі нападу на Україну
Протести в Херсоні 7 березня проти російської окупації

фото Olexandr Chornyi/AP

Його дивувало, чому він досі вільний. Він чув, що його підрозділ готувався пред'явити йому звинувачення у дезертирстві, за яке він міг потрапити до в'язниці на довгі роки. І все-таки нічого не сталося.

«Я не розумію, чому мене досі не схопили», – каже він при зустрічі на вокзалі в москві. – Я розкрив більше інформації, ніж будь-хто за останні шість місяців. Можливо, вони не знають, що робити зі мною».

Це загадка, яку він, мабуть, ніколи не розгадає. Філатьєв утік із країни невідомим маршрутом. Через два дні Осєчкін заявив, що Філатьєву вдалося втекти з росії «до арешту». Досі незрозуміло, чи пред'явлено йому офіційне звинувачення у скоєнні якогось злочину в росії.

Протягом двох тижнів Філатьєв щоночі зупинявся в іншому готелі й жив тільки з того, що було в його рюкзаку.

«Чому я маю тікати зі своєї країни тільки за те, що сказав правду про те, на що ці виродки перетворили нашу армію», – написав Філатьєв у повідомленні Telegram. – Мене переповнюють емоції, що мені довелося залишити свою країну».

Він залишається одним із небагатьох російських солдатів, які публічно заявили про війну, хоча і після кількох місяців болісних роздумів про те, як зробити це, не порушуючи при цьому своєї служби.

«Люди запитують мене, чому я не склав зброю», – сказав він. – Ну, я проти цієї війни, але не генерал, я не міністр оборони, я не путін – я не знаю, як це зупинити. Я б нічого не змінив, ставши боягузом, кинувши зброю і своїх товаришів».

Він сподівається, що все це закінчиться народними протестами, як під час війни у В'єтнамі. Але поки що, сказав він, це здається далеким.

«Я просто в жаху від того, що відбудеться далі, – сказав він, уявляючи, як росія бореться за повну перемогу в Україні, незважаючи на жахливу ціну. – Чим ми платитимемо за це? Хто залишиться у нашій країні? Для мене це особиста трагедія. Бо ким ми стали? І чи може бути гірше?”

10 евристик Якоба Нільсена були створені без акценту щодо застосування для веб сайтів, додатків чи інших конкретних інтерфейсів.
Останні новини
В України презентувалы брошуру про стандарти НАТО у секторі безпеки і оборони.

В України презентувалы брошуру про стандарти НАТО у секторі безпеки і оборони.

Офіс віцепрем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції разом із Урядовим офісом координації європейської та євроатлантичної інтеграції презентували брошуру про підходи, практики, принципи та стандарти НАТО в секторі бе...

Патріот Донбасу

Українці помирають в чергах на блокпостах окупантів.

Російські окупанти створюють всі можливі перешкоди, щоб ускладнити евакуацію українців з тимчасово окупованих територій. В наслідок цих ускладнень 3 жовтня в черзі на  російському блокпосту в Василівці помер літній чоловік.

UA.NEWS

МВФ розгляне виділення Україні 1,3 мільярда доларів - Reuters.

Керівництво фонду розгляне запит України на екстрене фінансування 7 жовтня, а в другій половині місяця має намір обговорити з представниками української влади бюджетні плани, повідомляє видання з посиланням на джерела.

Deutsche Welle

Нобелівська премія 2022: оголошено лауреата в області фізики.

Нобелівська премія 2022: оголошено лауреата в області фізики.

3 жовтня, відбулось вручення Нобелівської премії 2022 в області фізики. Лауреатом стали одразу троє вчених, а саме: Ален Аспе, Джон Клаузер та Антон Зайлінгер. Про це пише Twitter-акаунт пресслужби Нобелівської премії. Науковці були нагороджені Но...

Патріот Донбасу

ЗСУ звільняють село на Херсонщині - діти співають гімн.

ЗСУ звільняють село на Херсонщині - діти співають гімн.

Маск попався на  «ядерну вудку»  Путіна, – міністр оборони Литви.

Маск попався на «ядерну вудку» Путіна, – міністр оборони Литви.

Міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас вважає, що американський бізнесмен Ілон Маск "попався на вудку" Кремля, який шантажує світ ядерною зброєю. Про це Анушаускас написав у своєму Twitter. Читати більше на сайті:

️Переговорів з Путіним не буде: Зеленський ввів у дію рішення РНБО.

️Переговорів з Путіним не буде: Зеленський ввів у дію рішення РНБО.

Україна напередодні ухвалила рішення про те, що переговорів з президентом Росії Владіміром Путіним і бути не може. Відповідне рішення РНБО уже затвердив президент Володимир Зеленський. Читати більше на сайті:

Ні дня без трофеїв! Поповнюємо запаси за кошт окупанта #shorts.

Ні дня без трофеїв! Поповнюємо запаси за кошт окупанта #shorts.

Надана Україні Великобританією бронемашина буксирує БТР загарбника. Читайте до теми на сайті:

Україна заплатила дуже високу ціну за право перебувати в НАТО - Порошенко.

Україна заплатила дуже високу ціну за право перебувати в НАТО - Порошенко.

Україна заплатила дуже високу ціну за право перебувати в НАТО і не прийме жодних недійсних гарантій. Про це заявив 5-ий Президент України, лідер Європейської Солідарності Петро Порошенко під час участі в міжнародній безпековій конференції у шведсь...

До Казахстану втекли понад 200 тисяч росіян

До Казахстану втекли понад 200 тисяч росіян

З 21 вересня, коли президент РФ Володимир Путін оголосив про часткову мобілізацію в країні, до Казахстану в'їхали понад 200 тисяч росіян. Читати більше на сайті: