Інфляція посилює ризики: Нацбанк змінює дизайн політики й піднімає облікову ставку до 8%.

Другий місяць поспіль інфляція на рівні 9,5% – чи зреагує Нацбанк зміною облікової ставки? Таке питання дискутувалося в професійному середовищі прогнозистів напередодні засідання Комітету з монетарної політики НБУ.

З одного боку, стрибок інфляції, який мав бути короткочасним, призупинився на позначці 9,5% й не звертати уваги на це Нацбанку буде складно, зазначали аналітики. Водночас Нацбанк може продовжити займати вичікувальну позицію, адже інфляція не зростає, відтак може найближчим часом піти на спад й без втручання регулятора.

Сьогодні стало відомо, що Нацбанк ухвалив рішення підвищити облікову ставку до 8% річних. Про це повідомляє пресслужба регулятора. В умовах суттєвішого посилення фундаментального інфляційного тиску це є необхідним для повернення інфляції до цілі 5% у 2022 році та утримання під контролем інфляційних очікувань, йдеться в повідомленні Нацбанку.

Ми вирішили висвітлити ключові фактори, які змучили посилити монетарну політику Нацбанку, а також переглянути її операційний дизайн.

Інфляційні тенденції

Висхідна інфляційна динаміка набула світового явища. Червневий індекс цін виробників, показує тренд споживчої інфляції в США, який склав 1,0% в місячному й становить 7,3% у річному вимірі. Результати опитувань підприємств 12 регіональними банками, стали черговим свідченням того, що ціновий тиск збережеться упродовж тривало часу. Світова тенденція породжує фундаментальні чинники для України.

У вівторок Міністерство праці США повідомило, що інфляція зростала у червні 2021 року рекордними темпами, яких економіка країни не бачила майже 13 років на тлі різкого зростання вартості старих автомобілів та збільшення цін на харчові продукти й енергоносії. Про це повідомляє CNBC.

В Україні спостерігаються схожі тенденції. Інфляція на споживчому ринку в червні 2021 року у порівнянні з травнем 2021 року становила 0,2%. З початку 2021 року – 6,4%. Про це повідомив Держстат. Відтак у червні 2021 року споживча інфляція в річному вимірі залишилася на рівні попереднього місяця – 9,5% р/р.

В НБУ зазначають, у першому півріччі поточного року інфляція очікувано перетнула межі цільового діапазону цілі Нацбанку в 5% ± 1 в. п., але відхилення було суттєвішим, ніж передбачалося, внаслідок дії як тимчасових, так і фундаментальних факторів. Також посилився фундаментальний інфляційний тиск: базова інфляція у червні пришвидшилася до 7,3% р/р істотно перевищуючи квітневий прогноз НБУ (6,8% р/р) насамперед через збереження високого споживчого попиту й зростання виробничих витрат підприємств, зокрема на оплату праці.

Прогноз інфляції

В Нацбанку очікують, що інфляція вже найближчим часом суттєво перевищить позначку в 10%, утім сповільниться наприкінці поточного року й повернеться до цілі 5% у другому півріччі 2022 року.

Відтак з огляду на стрімке зростання світових цін та подальше відновлення попиту Нацбанк погіршив прогноз інфляції у 2021 році з 8,0% до 9,6%, йдеться у повідомленні регулятора.

Рисунок 1 – Інфляція споживчих цін, річна зміна, %

Джерело: НБУ.

Посилюючи монетарну політику, зокрема підвищення облікової ставки та згортання антикризових монетарних заходів, Нацбанк очікує утримати під контролем інфляційні очікування й поступово послабити фундаментальний інфляційний тиск. У результаті чого, в другому півріччі 2022 року інфляція повернеться до цілі 5% і надалі перебуватиме в цьому діапазоні.

Прогноз ВВП

Нацбанк залишив прогноз зростання реального ВВП незмінним – на рівні близько 4% у 2021–2023 роках, йдеться у повідомленні.

Сприятливі умови зовнішньої торгівлі та стійкий споживчий попит здатні компенсувати втрати економіки України внаслідок посилення карантину взимку та навесні, вважають аналітики Нацбанку. Зважаючи на це, регулятор зберіг прогноз зростання реального ВВП у поточному році на рівні 3,8%.

Економіка надалі зростатиме в межах 4,0% щороку. Драйверами зростання буде й надалі високий рівень приватного споживання, значний попит на товари українського експорту, а також пожвавлення інвестиційної діяльності підприємств.

Варто зазначити, основним припущенням макропрогнозу, яке Нацбанк бере до уваги, залишається продовження співпраці з МВФ.

Адже, тривалий регрес у виконанні угоди про співпрацю з МВФ створює ризики для фінансування дефіциту держбюджету, насамперед у наступні роки. Також це може призвести до погіршення інфляційних та курсових очікувань, що змусить НБУ посилити монетарну політику.

Поступ у співпраці з МВФ дасть змогу залучити передбачений обсяг офіційного фінансування та здешевити інші залучення на зовнішньому та внутрішньому ринках. Це також дасть змогу поповнювати міжнародні резерви й утримувати на рівні 29 – 31 млрд дол. США у 2021 – 2023 роках.

Ключові ризики

Посилення карантину в Україні та у світі, а також триваліший та суттєвіший, ніж передбачалося, інфляційний сплеск у світі є ключовими ризиками для макропрогнозу, зазначають в НБУ.

Нові мутації коронавірусу, зокрема «Дельта», швидко поширюються світом й можуть завдати нових економічних збитків.

Зростає також імовірність тривалішого та суттєвішого інфляційного сплеску у світі під впливом значних фіскальних та монетарних стимулів. Це обумовлює ризики посилення імпорту інфляції в Україну та прискорення переходу провідних центробанків до жорсткішої грошово-кредитної політики. Останнє може знизити інтерес інвесторів до країн Emerging Markets (ЕМ), зокрема до України.

Актуальними також залишається низки інших ризиків проінфляційного характеру, зокрема ескалація військового конфлікту з боку РФ — країни-агресора та різке погіршення умов торгівлі.

Ураховуючи баланс ризиків, Правління Національного банку України вирішило підвищити облікову ставку до 8% та посилити монетарну політику через низку додаткових заходів, зокрема, продовжити планове згортання антикризових заходів; установити вартість кредитів рефінансування на рівні «облікова ставка + 1 в. п.»; зменшити планові обсяги щоденних інтервенцій із купівлі валюти на міжбанківському валютному ринку з 20 млн дол. США до 5 млн дол. США.

Зміна операційного дизайну монетарної політики

Нацбанк запровадив зміни до операційного дизайну монетарної політики у зв’язку з поступовим відновленням економіки та нормалізацією умов функціонування фінансової системи, йдеться в повідомленні Нацбанку.

Відтак із 23 липня відбудеться збільшення вартості кредитів рефінансування, що надаються на тендерах, зокрема, ставка за кредитами рефінансування на строк до 90 днів, що надаються шляхом проведення кількісного тендеру, дорівнюватиме «облікова ставка + 1 в. п.» (раніше — облікова ставка);. Також ставка за кредитами рефінансування на строк до 3 років, що надаються шляхом проведення процентного тендеру, буде не меншою, ніж «облікова ставка + 1 в. п.» (раніше вона була не меншою за облікову ставку).

Підвищення облікової ставки та прогноз

Прогноз Нацбанку передбачає подальше підвищення облікової ставки до 8,5% та збереження її на цьому рівні до II кварталу 2022 року для повернення інфляції до цілі 5% у 2022 році й утримання під контролем інфляційних очікувань.

Рисунок 2 – Динаміка облікової ставки та прогноз, %

Джерело: НБУ.

В підсумку варто зазначити, у разі реалізації додаткових проінфляційних ризиків Нацбанк готовий й надалі застосовувати монетарні інструменти для повернення інфляції до цілі 5%, що указує на потенціал посилення грошово-кредитної політики.

Автор: Діденко Сергій

UA.NEWS

«UA.NEWS» - усі події в Україні та світі за останній час, найголовніше, огляди, аналітика та прогнози, читати українською

https://ua.news/ua/

Новини по темі

Фото: український ринок нових автомобілів зріс на третину.

За 7 місяців 2021 року ринок нових автомобілів в Україні зріс на 30%. Про це заявив глава правління Запорізького автомобілебудівного заводу (ЗАЗ) Микола Євдокименко, повідомляє Укрінформ. За його словами, сьогодні потужності підприємства використо...

UA.NEWS

Суд забрав у Фірташа Запорізький титано-магнієвий комбінат.

Господарський суд Запорізької області за позовом Спеціалізованої антикорупційної прокуратури повернув державі Запорізький титано-магнієвий комбінат, у 2013 році приватизований олігархом Дмитром Фірташем. Як повідомляє Спеціалізована антикорупційна...

UA.NEWS

Українські авіакомпанії отримали дозволи на нові закордонні маршрути.

Державіаслужба України видала трьом вітчизняним авіакомпаніям права на шість маршрутів за кордон. Найбільше прав отримав лоукостер SkyUp, повідомляє avianews. Йому дозволили регулярно літати двічі на тиждень з Києва та Львова до Бахрейна, тричі на...

UA.NEWS

Баланс світової економіки: відновлення глобального сальдо рахунку поточних операцій.

Минулий рік був роком крайнощів. На певний період поїздки практично повністю припинилися. Ціни на нафту демонстрували різкі коливання. Торгівля товарами медичного призначення досягли нових рекордних рівнів. Витрати домогосподарств змістилися з пос...

UA.NEWS

РНБО наказало змінити главу правління «Укрзалізниці»: хто обійме цю посаду.

Рада національної безпеки і оборони (РНБО) на засіданні 30 липня ухвалив низку рішень з «врегулювання проблемних питань фінансово-господарської діяльності АТ «Українська залізниця». Як повідомляє НВ Бізнес, Кабміну наказано тимчасово покласти обов...

UA.NEWS

Держава вперше видала кредит на купівлю землі

Державний «Укргазбанк» першим в Україні видав кредит на купівлю сільськогосподарської землі. Як повідомила пресслужба «Укргазбанку», позичальником став фермер з Кропивницького, який вирощує зернові культури. Йому дали кредит на купівлю декількох д...

UA.NEWS

«Права рука» Авакова: якою була політична діяльність Антона Геращенка.

«Права рука» Авакова: якою була політична діяльність Антона Геращенка.

Незмінна "права рука" Арсена Авакова – Антон Геращенко вже не заступник глави МВС. Він має 20-річний досвід у політиці та багато років був рупором ексміністра внутрішніх справ України. Читати на сайті:

1

Перше  «золото»  на Олімпійських іграх: скарбничка української збірної поповнилася чотирма медалями.

Перше «золото» на Олімпійських іграх: скарбничка української збірної поповнилася чотирма медалями.

Перше золото української збірної на Олімпійських іграх. Перемогу приніс борець греко-римського стилю Жан Беленюк. Окрім цього, скарбничка української збірної сьогодні поповнилася ще одним сріблом і двома бронзовими нагородами. Більше про перемоги ...

1 8

Погрожував підірвати Кабмін та взяв двох заручників: деталі спецоперації біля уряду.

Погрожував підірвати Кабмін та взяв двох заручників: деталі спецоперації біля уряду.

Граната, як перепустка до урядових кабінетів. Зранку 43-річний доброволець батальйону «Айдар» Володимир Прохнич зайшов до будівлі Кабінету міністрів з бойовою гранатою і заявив, що живим звідси не вийде. На місце відразу стягнули спецпризначенців,...

Поховальні вінки несе у двори приватних будинків: дощовою водою розмило цвинтар на околиці Дніпра.

Поховальні вінки несе у двори приватних будинків: дощовою водою розмило цвинтар на околиці Дніпра.

Могили провалюються, потоки руйнують пам'ятники. З кладовища вода несе ґрунт і поховальні вінки просто у двори сусідніх приватних будинків. Місцеві звинувачують у всьому фермерів, які опікуються тутешніми полями. Кажуть – ті дохазяйнувалися. Мовля...

Від безкоштовної їжі до грошових призів: як посадовці стимулюють щеплюватися українців.

Від безкоштовної їжі до грошових призів: як посадовці стимулюють щеплюватися українців.

Від безкоштовної їжі до грошових призів. В усьому світі заохочують людей вакцинуватися від коронавірусу. І роблять це по-різному. Про запровадження бонусів для щеплених громадян заговорили і в Україні. Водночас, лунають заяви і про суворі обмеженн...

Місяці без зарплати: робітники шістьох шахт  «Львіввугілля»  вимагають оплати праці.

Місяці без зарплати: робітники шістьох шахт «Львіввугілля» вимагають оплати праці.

Місяці без зарплати. Так живуть гірники шахт на Львівщині. Нині вони вийшли на акцію протесту у Львові. Близько 3 сотень шахтарів пройшлися вулицями міста, щоб привернути увагу до своєї проблеми. Дивіться онлайн новини, токшоу, документальні фільм...

1 1