ДІАМ замість ДАБІ. Чи зникне незаконна забудова в Україні?

Уряд на своєму засіданні 15 вересня ліквідував Державну архітектурно-будівельну інспекцію (ДАБІ). Саме ця структура, починаючи від 2011 року, стежила за дотриманням будівельних норм та введенням будівельних об’єктів у експлуатацію. Відтепер у цій сфері працюватиме Державна інспекція архітектури та містобудування (ДІАМ).

Від "тотальної корупції" до "тотальної цифровізації"

Абревіатура ДАБІ у багатьох асоціюється з тотальною корупцією. Саме з Державною архітектурно-будівельну інспекцію часто пов'язували незаконну забудову, зведення "будинків-монстрів" та додаткових поверхів і водночас затягування з введенням в експлуатацію об'єктів, споруджених за всіма правилами. У 2020 році тодішній віцепрем'єр Денис Шмигаль, який паралельно очолював міністерство розвитку громад і територій України, пообіцяв реформувати сферу контролю за будівельною галуззю. ДАБІ він називав "основним генератором корупції" в цій сфері.

Читайте також: Будівництво житла й шахрайство - чому афера "Еліта-центр" нічому не навчила українців

Нині ж уряд, що його Шмигаль уже очолює, заявляє, що ця реформа успішно завершується: на зміну Державній архітектурно-будівельній інспекції прийшла нещодавно створена Державна інспекція архітектури та містобудування. "Це повноцінний новий орган з відмінною структурою, повноваженнями і головне - з новими принципами роботи, - заявив міністр розвитку громад та територій України Олексій Чернишов. - Ми провели конкурсний відбір на посади ДІАМ і відібрали 200 людей". За його словами, відбір проводився за участі НАБУ, яке перевіряло бекграунд конкурсантів. "У складі ДІАМу нема жодного працівника ДАБІ", - стверджує Чернишов. Він повідомив, що набрано лише частину персоналу. Отже набір на роботу в ДІАМ ще триватиме.

Олексій Чернишов зауважив, що відтепер більшість процесів з видачі дозволів буде автоматизовано. Оскільки все "переведено в "цифру", людський фактор при ухваленні рішень, на противагу ДАБІ, буде здебільшого відсутній, запевняє міністр. "Сьогодні вже працює єдина електронна державна система, куди ви можете зайти і подати заявку та отримати послугу. ДІАМ працює прозоро та транспарентно", - каже міністр.

Реформа у будівельній сфері - лише фікція?

Подібні запевнення пролунали й від керівника новоствореної Державної інспекції архітектури та містобудування Семена Кривоноса. Він зауважив, що чесним забудовникам, які дотримуватимуться законодавства, отримати дозвіл на будівництво відтепер буде набагато легше, адже рішення ухвалюватиме не людина, а автоматизована система. Кривонос сподівається, що це допоможе розблокувати видачу дозволів та зменшить кількість необґрутованих відмов у видачі дозвільних документів, якщо для цього немає підстав. "Якщо будуть критичні порушення, то такі заяви не можливо буде зареєструвати ні в ручному, ні в автоматично режимі", - зазначає Кривонос.

Тож, як обіцяють чиновники, всі незаконно збудовані та прибудовані споруди, будинки, споруджені на землі нецільового призначення, будівлі зі зайвими поверхами вже неможливо буде ввести в експлуатацію, а доведеться демонтувати.

 • Надбудова на Майдані Незалежності

  Надбудови в Києві: поза законом, естетикою та безпекою

  Надбудова на Майдані Незалежності

  Останній гучний скандал - зведення незаконної надбудови на даху однієї з висоток на Майдані. Ситуацією зацікавилися правоохоронці й розпочали кримінальне провадження. Будівельні роботи кваліфіковано як самоправство, за що можна потрапити за ґрати на три місяці. Після громадського резонансу надбудовою зацікавилися також у КМДА.

 • Додатковий поверх з видом на Володимирський собор

  Надбудови в Києві: поза законом, естетикою та безпекою

  Додатковий поверх з видом на Володимирський собор

  Ще один скандал у зв'язку з перебудовою даху виник навколо будівлі на вулиці Леонтовича, 1. Як повідомляється, власниця двох квартир на останньому поверсі вирішила їх розширити за рахунок надбудови. На сполох забили сусіди, побоюючись обвалу. Власниця квартир заявляла, що має усі необхідні дозволи. Наприкінці вересня департамент охорони культурної спадщини КМДА, однак, заборонив будівництво.

 • Подільський монстр

  Надбудови в Києві: поза законом, естетикою та безпекою

  Подільський монстр

  Цю висотку, що постала у Києві на вулиці Нижній Вал, суд постановив знести або частково демонтувати ще у 2017-му році. Справа у тому, що будівля вийшла значно вищої, ніж планувалося спочатку: замість восьми поверхів - дванадцять. А такі висотки в історичній частині міста заборонені. Пропри рішення суду та суспільний резонанс, будинок досі стоїть непорушно.

 • Музей у незаконній споруді

  Надбудови в Києві: поза законом, естетикою та безпекою

  Музей у незаконній споруді

  У цьому сучасному приміщенні біля станції метро "Театральна" от уже сім років працює Музей історії Києва. Але історія цієї будівлі, де мав спочатку розміститись торгово-офісний центр, скандальна. Цю споруду визнавали і незаконною, і такою, що несе загрозу для метро, яке проходить під нею. Врешті-решт під тиском громадськості забудовник передав споруду у користування музею.

 • Легендарні цар-балкони

  Надбудови в Києві: поза законом, естетикою та безпекою

  Легендарні цар-балкони

  Балкони давно стали в Україні об'єктами народної творчості. Через заплутану та неунормовану дозвільну систему в місті масово з'являються різноманітні дивні конструкції, які псують зовнішній вигляд будинків та подекуди заважають сусідам. Київська влада обіцяє боротися зі зміною форми вікон і балконів та встановленням кондиціонерів на фасадах архітектурних пам'яток. Але результатів досі не видно.

 • Засклені та утеплені

  Надбудови в Києві: поза законом, естетикою та безпекою

  Засклені та утеплені

  Ще одне болюче питання - хаотичне скління. Така процедура не потребує додаткових дозволів, а тому кожен охочий утеплює свій балкон на власний смак і розсуд. Боротьба з цим явищем поки що марна, хоча трапляються окремі місцеві ініціативи. Наприклад, у серпні цього року у Броварах, що під Києвом, заборонили розширювати та склити балкони й лоджії та встановлювати кондиціонери на фасадах будинків.

  Автор: Ольга Журавльова


Однак не всі вірять у такі запевнення. Київський експерт з питань проблем містобудування Георгій Могильний, зокрема, вказує на те, що ліквідоване ДАБІ діяло в законодавчому полі та регуляторних умовах, які жодним чином, за винятком окремих аспектів, не змінилися на даний момент. Зокрема він звертає увагу на те, що урядова реформа так і не запровадила реальну відповідальність для забудовників та співробітників ДІАМ на випадок порушення законодавства в сфері контролю за будівництвом.

"Уся ця реформа в будівельній сфері - лише фікція. Забудовники порушували і будуть порушувати, оскільки немає реального покарання за порушення", - не приховує свого скепсису Могильний. Автоматизувати всі процеси контролю, на його думку, теж неможливо. "Навіщо тоді набирати так багато людей у нову структуру? В ДІАМ, як у ДАБІ все залежатиме винятково від порядності людей, які там працюють", - каже київський експерт.

Будівельне лобі не спить

За словами Могильного, на українському будівельному ринку умови гри диктують забудовники, які не зацікавлені в створені прозорої контролюючої структури, оскільки їм не вигідно будувати якісні об’єкти, зокрема житлові будинки, з дотриманням всіх законодавчих умов. "Якщо забудовник будуватиме за правилами і лише там де можна, то собівартість житла буде високою. І українці не зможуть масово скуповувати таку нерухомість. Це нікому не вигідно", - вважає експерт. Його висновок: "Ніхто не зацікавлений, щоб була структура, незалежно від її назви ДАБІ чи ДІАМ, без корупціонерів. Бо хто тоді видаватиме дозволи на незаконне будівництво?"

З цим погоджується і експерт з питань житлової політики Центру дослідження суспільства Cedos Павло Федорів. Він вказує на те, що реформа контролю у будівельні галузі є половинчастою, яка не принесе конкретних змін на українському будівельному ринку. "ДІАМ не скасовує привабливість самого девелопменту в українських містах, відповідно всі корупційні ризики, бажання відщипнути хоч щось з цих прибутків і надалі залишатимуться. Реформа - це всього лише ширма, аби люди й далі вкладали гроші у нерухомість", - припускає Федорів.

Експерти сходять на тому, що починати реформу варто було з кардинальних змін законодавства, зокрема запровадження реальної кримінальної відповідальності за порушення будівельних норм та контролю за їх дотриманням, а також за незаконне виділення землі чи зміну її цільового призначення органами місцевого самоврядування.

Тим часом в уряді пообіцяли розробити відповідне законодавство вже найближчим часом.

Дивитись відео 07:52

Знищення історичних будинків у Києві: чи допоможе "мапа реновації"? (29.09.2020)

Deutsche Welle

«Deutsche Welle» - новини й аналітика з Німеччини українською мовою. Найважливіші події в Німеччині, Україні, Європі та в світі.

https://www.dw.com/uk

Новини по темі

РФ вимагає виставити Медведчука переговорником від України щодо Донбасу.

Російська делегація у ТКГ поставила Києвом вимогу виключити з делегації України народного депутата Галину Третьякову та замінити її на Віктора Медведчука. Про це у Facebook повідомив представник української делегації в Тристоронній контактній груп...

UA.NEWS

Батьки винуватця харківської ДТП пропонують пасажиру Infinity взяти за гроші провину на себе.

Батьки 16-річного підлітка Миколи Харківського який перебував за кермом Infinity, запропонували одному з пасажирів взяти на себе провину за «величезну суму грошей». Про це повідомив керівник громадської організації Хантерс-Харків Станіслав Жадан. ...

UA.NEWS

ДТП з 16-річним мажором / Удар «Байрактаром» по сепаратистах / Продаж «Більшовика» - Про новини.

ДТП з 16-річним мажором / Удар «Байрактаром» по сепаратистах / Продаж «Більшовика» - Про новини.

~ Підписатись на Вєсті ~ ~ Підписатись на Знаєм24 ~ 24 Канал онлайн – 24 Канал у Facebook – 24 Канал у Instagram – 24 Канал у Twitter – 24 Канал у Telegram – #24Канал

Як правильно утеплити будинок, щоби зекономити на комунальних послугах / Поради фахівців.

Як правильно утеплити будинок, щоби зекономити на комунальних послугах / Поради фахівців.

Сьогодні набагато важливіше розуміти, що буде не з ГТС колись, а що буде з нами цієї зими. Те, що ситуація невтішна на ринку енергетики, вже очевидно. Опалення й досі не у всіх містах увімкнули. А там де воно є - то споживачі вже готують гаманці д...

На Росії підгоріло. ЗСУ вперше застосували Bayraktar на Донбасі. Як це було та реакція окупантів

На Росії підгоріло. ЗСУ вперше застосували Bayraktar на Донбасі. Як це було та реакція окупантів

Перший бойовий виліт Bayraktar наробив галасу. Бойовики не очікували удару з повітря. Надсучасні ударні безпілотники Україна придбала у Туреччини ще 2019. Після довгих тренувань та відточування майстерності, лише через два роки керовані дрони виле...

Ідеї Арахамії забрати приватний газ в Україні – це ідеальний пас для Путіна - Андрій Коболєв.

Ідеї Арахамії забрати приватний газ в Україні – це ідеальний пас для Путіна - Андрій Коболєв.

Те, що в Україні ситуація з ГТС стає малопрогнозованою, це вже очевидно. Сьогодні "Газпром" воліє зменшувати прокачування газу до Європи і все одно платити, як це визначено контрактом. "Нафтогаз" всіляко намагається заохотити і європейські компані...

Ситуація з киснем в Одесі не змінилася, його критично не вистачає - Катерина Ножевнікова.

Ситуація з киснем в Одесі не змінилася, його критично не вистачає - Катерина Ножевнікова.

Найгірше те, що ні міністр охорони здоров'я, ні головний санітарний лікар, ні секретар РНБО Данілов, ні прем'єр Шмигаль, ні сам президент не відреагували на ситуацію з киснем. Жоден державний чиновник не сказав, коли лікарні почнуть дихати і не тя...

Смертельна аварія у Харкові: що відомо про 16-річного винуватця ДТП.

Смертельна аварія у Харкові: що відомо про 16-річного винуватця ДТП.

У Харкові сталася страшна автотроща, до якої призвів 16-річний юнак. Летів із великою швидкістю проспектом на червоне світло і буквально зніс із дороги іншу автівку, водій якої загинув на місці. Сам винуватець ДТП особливо не постраждав, ноги-руки...