Основний інструмент монетарної політики без змін: НБУ зберіг облікову ставку рівні 6%.

У НБУ повідомили рішення щодо збереження облікової ставки на колишньому рівні. Глава Нацбанку Кирило Шевченко розповів, її збережуть на рівні 6,0%, встановленому з 22 січня 2020 року.

Окрім сталості величини основного інструменту монетарної політики, на брифінгу Глава Національного банку наголосив, що НБУ залишається відданим своєму зобов’язанню щодо досягнення цілі з інфляції. З огляду на те, що споживча інфляція за підсумками 2021 року становитиме 7%, подальша монетарна політика спрямовуватиметься на забезпечення належного балансу між реакцією на інфляційні ризики та підтримкою відновлення економіки.

Ми вирішили висвітлити основні фактори, які обумовили збереження облікової ставки на рівні 6%, а також прогноз, щодо подальших рішень з огляду на поточні макроекономічні ризики.

Інфляційна ціль НБУ: торік досягнуто центральної точки цільового діапазону

Торік упродовж всього року інфляція переважно перебувала нижче цільового діапазону 5% ± 1 в. п.

Стримуючими факторами зростання цін було падіння світових цін на енергоносії, а також падіння попиту на непершочергові товари й послуги. Водночас наприкінці 2020 року інфляція очікувано прискорилася до 5% і досягла центральної точки цільового діапазону.

Зростання цін прискорено динамічним відновленням світової економіки, зростанням внутрішнього споживчого попиту, а також подальшим зростанням цін на енергоносії та подорожчання окремих харчових продуктів. Як наслідок, в грудні 2020 року інфляція повернулася в цільовий діапазон.

Прогноз інфляційних тенденцій

У першому півріччі 2021 року інфляція прискориться. НБУ переглянув свій прогноз зростання інфляції у 2021 році в бік зростання з 6,5% до 7%. Повернення інфляції в цільовий діапазон 5% ± 1 в. п. в НБУ очікують лише через рік — у першому півріччі 2022 року.

Рисунок 1 – ІСЦ, річна зміна, %

Джерело: НБУ.

У першому півріччі прискорення інфляції зумовить жвавий споживчий попит, подорожчання енергоносіїв та гірші показники зборів врожаю с/г культур минулого року. Водночас зростатимуть виробничі витрати бізнесу, зокрема на оплату праці. Також темпи зростання адміністративно-регульованих цін залишатимуться високими через підвищення акцизів на тютюнові вироби та зростання цін на електроенергію.

Згодом дія проінфляційних чинників слабшатиме, що розверне інфляційну динаміку, зазначають в Нацбанку.

В НБУ сподіваються, що нарощення пропозиції с/г продукції нового врожаю сповільнить продовольчу інфляцію, а наприкінці 2021 року вичерпається ефект низької бази порівняння для окремих товарів.

Грошово-кредитна політика НБУ також буде спрямована на послаблення фундаментального тиску на ціни з боку стійкого споживчого попиту та на покращення інфляційних очікувань. Як наслідок, очікується, що показник базової інфляції на кінець поточного року становитиме 5,9%, а загальна інфляція знову повернеться в цільовий діапазон у першій половині 2022 року. Протягом 2022–2023 років інфляція перебуватиме близько середньострокової цілі в 5%.

Падіння економіки: фактори та прогноз зростання

За оцінками НБУ, темп зниження реального ВВП у 2020 році становив 4,4%, що є меншим, ніж очікувалося в попередньому прогнозі (6%).

Економіка України досить швидко відновлювалася в другому півріччі. Після проходження жорсткої фази карантину падіння ВВП сповільнилося до 3,5% р/р в III кварталі, цей тренд зберігся і в IV кварталі 2020 року.

Швидке відновлення економіки зумовлене передусім зростанням внутрішнього споживання, зазначають в НБУ. Зростання доходів домогосподарств та видатків бюджету підтримує споживання на високому рівні.

Нагадаємо, роздрібна торгівля в IV кварталі 2020 року продовжувала стрімко зростати. Збільшення поточних витрат бюджету на інфраструктуру, насамперед на дорожні ремонти, а також охорону здоров’я поліпшило динаміку ВВП. Натомість інвестиційна активність бізнесу залишалася низькою.

У 2021 році НБУ прогнозує відновлення економіки – ВВП України зросте на 4,2% та й продовжить зростати стрімкими темпами – близько 4% у 2022–2023 роках. Ключовим драйвером зростання залишатиметься стійкий внутрішній попит, зумовлений подальшим збільшенням реальних доходів громадян. На відновленні інвестиційної активності позначатиметься зменшення невизначеності щодо пандемії.

Платіжний баланс

Профіцит поточного рахунку у 2020 році, згідно з прогнозом НБУ, сягне одного з найбільших рівнів в історії України – 4,8% ВВП.

Поточний рахунок платіжного балансу після значного профіциту торік знову повернеться до дефіциту у 2021–2023 роках.

Хоча ціни та зовнішній попит на основні товари українського експорту залишатимуться досить високими, зростання цін на енергоносії зумовить погіршення умов торгівлі. Зростання споживчого імпорту з огляду на очікуване збільшення доходів громадян буде стійким і надалі.

Відновлення економіки також супроводжуватиметься поступовим нарощенням інвестиційного імпорту.

Співпраця з Міжнародним валютним фондом

Основним припущенням базового прогнозу є продовження співпраці з МВФ. У 2021 році очікується надходження коштів від МВФ у межах узгодженої програми stand-by, а також офіційного фінансування від Євросоюзу, Світового банку та інших міжнародних партнерів.

Отримані транші від МВФ та інших МФО дадуть змогу профінансувати значну частину бюджетних потреб у 2021 році.

Співпраця з МВФ й надалі також є важливим сигналом й для іноземних інвесторів, що є запорукою спрощення доступу й здешевлення планових залучень уряду на зовнішніх ринках. Завдяки фінансуванню від МВФ та інших партнерів Україна, попри значні обсяги погашень зовнішніх зобов’язань, буде здатна підтримувати міжнародні резерви на рівні близько $30 млрд.

Основні ризики для прогнозу

Ключовими ризиками для цього прогнозу є посилення карантинних заходів як в Україні, так і у світі, а також значний приплив іноземного капіталу.

Обнадійливі перспективи вакцинації у світі зменшують ризик повторення локдаунів. Проте, з огляду на тривалість процесу вакцинації, а також появу повідомлень про мутацію коронавірусу, зберігається ймовірність локальних форм карантину, які здатні обумовити негативні наслідки для економічної активності. Водночас надм’які монетарні умови у світі та оптимізм щодо вакцинації вже пожвавили інтерес іноземних інвесторів до ринків, що розвиваються, в тому числі й до України.

Варто зазначити, суттєвий приплив капіталу може послаблювати інфляційний тиск через канал валютного курсу, зазначають в НБУ.

Актуальними залишаються також інші ризики, зокрема ескалація військового конфлікту на сході країни чи її кордонах; посилення інфляційного тиску з боку країн-торговельних партнерів; збільшення волатильності світових цін на харчові продукти з огляду на глобальні зміни клімату та посилення протекціонізму у світі.

Оцінюючи наявний баланс ризиків, а також здебільшого тимчасовий характер проінфляційних чинників та слабку інвестиційну активність й пригнічені настрої бізнесу на тлі посилення карантину, Правління Національного банку зберегло облікову ставку незмінною в січні 2021 року – на рівні 6%.

Рисунок 2 – Облікова ставка НБУ, %

Джерело: НБУ.

В підсумку варто зазначити, надалі Національний банк не відхиляє можливості підвищення облікової ставки для приведення інфляції до цілі.

Відтак зважаючи на погіршення інфляційних очікувань наприкінці 2020 року, а також посилення фундаментального тиску на ціни з боку споживчого попиту, за умов, якщо вплив цих факторів посилюватиметься та не буде компенсований іншими факторами, ставка НБУ може бути переглянута в бік збільшення. Це дасть змогу стримати прискорення інфляції у 2021 році та повернути її до цілі в 5% у 2022 році, зазначають в НБУ.

Автор: Діденко Сергій

UA.NEWS

«UA.NEWS» - усі події в Україні та світі за останній час, найголовніше, огляди, аналітика та прогнози, читати українською

https://ua.news/ua/

Новини по темі

Черговий завод ДП «Укрспирт» продали за кілька десятків мільйонів.

Ще один завод ДП «Укрспирт» – Тхорівське місце здійснення діяльності, «пішов з молотка».  Фонд держмайна продав підприємство за 75 мільйонів гривень.   Про це повідомляє прес-служба Фонду держмайна, відповідна інформація з’явилася на п...

UA.NEWS

Україна незабаром припинить імпорт електроенергії з РФ і Білорусі.

У 2022 році об’єднана енергетична система України відокремиться від енергосистем Росії та Білорусі і перейде в ізольований режим роботи. У 2023 році відбудеться повна синхронізація з ENTSO-E. Про це повідомив в.о. міністра енергетики Юрій Ві...

UA.NEWS

Оператор ГТС відзвітував про скорочення транзиту газу до Європи.

У лютому транзит газу до Європи через Україну склав 2,9 млрд куб.м. У порівнянні з показниками січня обсяги знизилися на чверть. Про це повідомила прес-служба Оператора ГТС України (ОГТСУ). На динаміку вплинула ринкова кон’юнктура в країнах ...

UA.NEWS

Будівельна галузь: фактори поточних проблем та прогноз.

Протягом минулого року будівельна галузь одна з небагатьох ВЕД, яка продемонструвала зростання в попри обмежувальні жорсткі карантинні заходи в умовах пандемії. Діяльність галузі забезпечувалась стабільною підтримкою з боку державного інвестування...

UA.NEWS

Альона Дегрік Шевцова: Чому банки витрачають мільйони на цифровизацію.

Швидкість і простота онлайн-послуг усе більше впливають і змінюють повсякденні звички клієнтів. Це безпосередньо стосується способів взаємодії користувачів із банками. Якщо раніше фізичні відділення банків і стандартна форма надання банківських по...

UA.NEWS

НБУ вирішив інспектувати банки дистанційно

Регулятор дозволив членам інспекційної групи отримувати віддалений доступ до документів. Національний банк України запровадив дистанційний підхід до інспекційних перевірок у банках, щоб забезпечити безперервність банківського нагляду в умовах кара...

UA.NEWS

Вакцинація - першими щеплення зробили військові медики в ОТУ  «Схід».

Вакцинація - першими щеплення зробили військові медики в ОТУ «Схід».

Вакцинація на Луганщині - військові медики детально розповідають про порядок процедури та її важливість.

Дайджест новин про коронавірус: Закарпаття в червоній зоні.

Дайджест новин про коронавірус: Закарпаття в червоній зоні.

У Закарпатській області з 8 березня вводять червону зону карантину.Там знову закриють заклади громадського харчування, ТРЦ, спортзали й навчальні заклади. Більше новин про коронавірус – дивіться у відео. Читати на сайті: 24 Канал онлайн – 24 Канал...

Україна просить США про санкції щодо  «Північного потоку-2».

Україна просить США про санкції щодо «Північного потоку-2».

Україна звернулася до адміністрації американського президента Джо Байдена з проханням посилити санкції проти газопроводу "Північний потік-2". За жорсткіші обмеження виступають й чиновники у США. Читати на сайті: 24 Канал онлайн – 24 Канал у Facebo...

Три кити, на яких базується  «проросійська шобла»  в Україні - Остап Дроздов - Говорить Великий львів.

Три кити, на яких базується «проросійська шобла» в Україні - Остап Дроздов - Говорить Великий львів.

"Кожен, хто співпрацює з ворогом, є в стані колаборації" Остап Дроздов, журналіст, телеведучий - про владу Зеленського, проросійських політиків та чому термін "п'ята колона" треба ввести в кримінально-юридичну площину. Найемоційніші промови - у ць...

Священник-реформатор: проміняв Париж на маленьке село на Львівщині.

Священник-реформатор: проміняв Париж на маленьке село на Львівщині.

Він навчить вас французької та шити одяг: історія отця Івана, який проміняв Париж на маленьке віддалене село на Львівщині З питань реклами: ntareklama@gmail.com Підписатися на наш канал

Смертельне ДТП з українцями у Польщі: померли 6 пасажирів автобуса.

Смертельне ДТП з українцями у Польщі: померли 6 пасажирів автобуса.

Рейсовий автобус Познань – Херсон потрапив у ДТП неподалік польського міста Кашице. Загинули 6 українців, 35 постраждали. Читати на сайті: 24 Канал онлайн – 24 Канал у Facebook – 24 Канал у Instagram – 24 Канал у Twitter – 24 Канал у Telegram –