Росія зможе використати «Північний потік-2» проти України після 2024 року.

Декларація США та Німеччини про добудову газопроводу «Північний потік-2», не враховує інтересів України, а обіцяні санкції проти Росії через порушення і тиск на Україну, є типовими деклараціями. Якщо за результатами консультацій не буде підписаний тристоронній документ за участю України, в Росії будуть «розв’язані руки» і вона зробить усе для мінімізації транзиту газу українською ГТС. Про це в ексклюзивному коментарі інтернет-виданню UA.News розповів політолог Ігор Рейтерович.

На думку експерта, декларація щодо «Північного потоку-2», вкрай невигідна для України. Аналітик зазначив, що головний недолік документа – відсутність представників України в процесі її розробки та підпису української сторони. Він переконаний, що це автоматично робить усі меседжі в документі щодо України, не більше, ніж деклараціями.

Ігор Рейтерович

політолог

«Передусім, це угода між Німеччиною і США, а ми десь проходимо «по краю». І всі заяви, які були зроблені щодо позиції України, сьогодні є не більше, ніж деклараціями. Причому є дуже великі сумніви, що ці обіцянки будуть колись реалізовані на практиці, стосовно як запровадження нових санкцій, так і безпосередньо виділення фінансових коштів на підтримку, наприклад, енергетичної незалежності України, утримання на належному рівні нашої ГТС, і так далі. Дуже показовими в цьому плані є коментарі міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова у зневажливо-тролінговому жанрі. Виглядає так, що Німеччина тепер повинна буде домовитися про щось там з Кремлем, аби забезпечити інтереси України. Але ж всі чудово розуміють, що для цього Росія, як мінімум, повинна мати добру волю»

Крім того, за словами політолога, в самій угоді зазначено, що лише з 1 вересня 2021 року почнуться більш ґрунтовні консультації з приводу того, що і як має отримати Україна. На його думку, якщо за підсумками цих консультацій, Росія, Україна і Німеччина, або ж Європейський союз, не підпишуть окремий тристоронній документ, то всі меседжі абсолютно нічого не будуть варті. А в Росії будуть «розв’язані руки» і вона зробить усе для мінімізації транзиту газу через територію України.

З іншого боку, Ігор Рейтерович переконаний, що нинішня угода США та Німеччини, яскраво продемонструвала, що «якщо нічого не робити і просто чекати «біля моря погоди», то в результаті ти отримуєш великий негатив для держави і національних інтересів». За словами експерта, офіційний Київ програв відстоювання свого бачення і планів щодо цієї угоди, тож відтепер Україна «змушена задовольнятися тим, що отримала».

Також політолог сумнівається, що задекларовані в декларації санкції, які Німеччина може запровадити проти Росії за обмеження постачання енергоресурсів Україні, дадуть бажаний для Києва результат.

«Якщо Німеччина у вигляді санкцій повністю припинить транзит і постачання російського газу, вони, звісно ж, допоможуть, і Росія їх відчує. Але якщо такі санкції набудуть якогось точкового характеру, це ніяк не вплине на агресора. Єдине, що така «енергетична агресія» проти України чи інші порушення, можливі лише після 2024 року – коли завершиться нинішній контракт на транзит газу. В найближчі два з гаком роки, Росія зобов’язана прокачувати «блакитне паливо» українською ГТС, і для Кремля це залишається певним стримуючим фактором. Однак після 2024 року в агресора справді будуть «розв’язані руки», адже на той момент влада у Німеччині кардинально зміниться. Плюс, не слід забувати, що «Газпром» вже цього року почне активно працювати з німецьким бізнесом і робити все для того, аби у випадку необхідності запровадження антиросійських санкцій, сам німецький бізнес тиснув на свій уряд і вимагав не запроваджувати жодних обмежень проти агресора»

— Ігор Рейтерович,

політолог

Ігор Рейтерович зазначив, що після введення в експлуатацію, теоретично Сполучені Штати можуть обмежити обсяги прокачки газу «Північним потоком-2», аби зберегти частину транзиту палива українською ГТС. Водночас, переконаний експерт, Вашингтон навряд чи піде на такий крок.

«Багато що буде залежати від того, хто переможе на парламентських виборах у Німеччині. Якщо в новому Бундестазі домінуючою буде коаліція на базі партії «Союз 90/Зелені», тоді транспортування газу можуть обмежити. Однак якщо в німецькому парламенті «Зелені» не матимуть більшості, гадаю, американці навіть не будуть порушувати це питання. Адже в декларації чітко зазначено, що Сполучені Штати не будуть через «Північний потік-2», ставити під сумнів відносини з Німеччиною, як зі своїм головним союзником на європейському континенті. Штати можуть обмежити прокачку газу, лише якщо Росія почне грубо порушувати якісь формальні та неформальні домовленості. Однак я думаю, що Німеччина не дозволить цього Кремлю. Німцям об’єктивно вигідно транспортувати максимальну кількість газу і вони зараз будуть активно задобрювати Росію, навіть пропонувати якісь мінімальні поступки Україні. А за кілька років, коли «Північний потік-2» запрацює на повну потужність, газопровід уже просто неможливо буде зупинити»

— Ігор Рейтерович,

політолог

Нагадаємо, США та Німеччина опублікували спільну декларацію, в якій офіційно домовились про завершення будівництва російського газопроводу «Північний потік-2».

В документі сторони зазначили, що допоможуть Україні з диверсифікацією джерел енергоресурсів, виділивши для цього фінансування. ФРН зобов’язується домогтися продовження угоди між Києвом і Москвою, яка завершується у 2024 році, щодо транзиту російського газу ще на 10 років.

Також США та Німеччина несуть відповідальність за агресію Росії проти України. У разі, якщо Москва буде використовувати «Північний потік-2» для тиску, наприклад, обмежувати постачання енергоресурсів, то Берлін зобов’язується вжити заходів, зокрема, домагатися нових санкцій.

Раніше президент США Джо Байден заявив, що газопровід «Північний потік-2» завершений на 99%, тому зупинити його неможливо. З огляду на це, він відмовився перешкоджати добудові магістралі через механізм санкцій.

Американські сенатори і конгресмени жорстко розкритикували позицію Білого дому. На їхню думку, добудова і введення в експлуатацію газопроводу, стане геополітичною перемогою Владіміра Путіна і катастрофою для США та їхніх союзників у Східній Європі.

В Офісі президента України зазначили, що рішення щодо «Північного потоку-2» не може ухвалюватися за спиною тих, кому загрожує цей проект. На думку чиновників Банкової, ситуація проявиться під час візиту президента Зеленського у Вашингтон і зустрічі з президентом США Джо Байденом.

Імовірний наступник Ангели Меркель, кандидат у канцлери ФРН Армін Лашет назвав «Північний потік-2» суто економічним проектом і зазначив, що для Німеччини важливо, аби магістраль не використовувалася як політичний інструмент проти України.

Тим часом російське судно-трубоукладач «Академік Черський» залишило води Данії, де споруджувало «Північний потік-2». Відтепер воно буде укладати ділянку другої нитки газопроводу у виключній економічній зоні Німеччини.

Гендиректор Nord Stream 2 AG Маттіас Варніг зазначив, що «Північний потік-2» готовий на 98% і буде добудований до кінця серпня.

Автор: Валерій Савицький

UA.NEWS

«UA.NEWS» - усі події в Україні та світі за останній час, найголовніше, огляди, аналітика та прогнози, читати українською

https://ua.news/ua/

Новини по темі

Польща буде оскаржувати запуск «Північного потоку-2».

Польська державна нафтогазова компанія PGNiG подала заявку на участь у процедурі сертифікації оператора газопроводу Nord Stream 2. Вона визначатиме, чи отримає власник газопроводу привілейоване становище на європейському газовому ринку. Про це пов...

UA.NEWS

СБУ провела спецоперацію проти тітушок Киви

СБУ нейтралізувала «громадське об’єднання», під прикриттям якого діяло підконтрольне народному депутату України Іллі Киві угруповання. Воно займалося розхитуванням суспільно-політичної ситуації та причетне до вчинення тяжких злочинів. Як повідомля...

UA.NEWS

Оприлюднений список країн, які відкрились для вакцинованих українців.

Система Helsi.me зібрала список європейських країн, які приймають повністю вакцинованих громадян України. За даними Helsi.me, для громадян України, які отримали дві дози вакцини Comirnaty від Pfizer&BioNTech або Spikevax від Moderna або AstraZenec...

UA.NEWS

Відновлення дозвілля у майже 100-річному домі: у селі Великі Підліски освятили Народний дім.

Відновлення дозвілля у майже 100-річному домі: у селі Великі Підліски освятили Народний дім.

Відновлення дозвілля у майже 100-річному домі: у селі Великі Підліски, що на Львівщині, освятили оновлений Народний дім. До ремонту долучилися й Контінентал Фармерз Груп, які дбають також про мешканців населених пунктів, де обробляють землі З пита...

Деталі смерті пари у Стрийському парку - Обмеження для невакцинованих українців - НОВИНИ - 2 серпня.

Деталі смерті пари у Стрийському парку - Обмеження для невакцинованих українців - НОВИНИ - 2 серпня.

Хто винен у смерті молодої пари в Стрийському? У мерії припускають, що блискавка, а не безгосподарність. «Без щеплення» означає «без роботи». У МОЗ попередили про жорсткі обмеження для усіх невакцинованих. Пожежі у Туреччині виявились підпалом! Чи...

Про головне за 18:00: СБУ інсценувала появу Чауса, – ЗМІ.

Про головне за 18:00: СБУ інсценувала появу Чауса, – ЗМІ.

У випуску "Про головне" за 28 липня станом на 18:00 – "Українська правда" пише, що СБУ була готова до нібито раптової появи Чауса. На екссуддю чекав спецтранспорт. З Вінничини, де він знайшовся, до столичної СБУ його везли не лише автівкою – під К...

Танцюриста Наді Дорофєєвої жорстоко побили: нападника затримали.

Танцюриста Наді Дорофєєвої жорстоко побили: нападника затримали.

Правоохоронці затримали співробітника Управління державної охорони. 28-річного чоловіка підозрюють у завданні тілесних ушкоджень танцюристу шоу-балету DOROFEEVA. Працівнику УДО загрожує від 5 до 8 років в'язниці. Читати на сайті: 24 Канал онлайн –...

Туреччину та Грецію охопили нищівні пожежі: стихія об'єднала місцевих з туристами.

Туреччину та Грецію охопили нищівні пожежі: стихія об'єднала місцевих з туристами.

У Туреччинні через палаючі ліси узбережжя опинился в диму. Водночас тривала термінова евакуація з готелів та гасіння вогню усіма моживими способами. Стихія об'єднала пожежників, місцевих жителів та туристів у боротьбі за порятунок. Читати на сайті:

Чи чекають на Путіна етнічні росіяни в Україні?

Чи чекають на Путіна етнічні росіяни в Україні?

Селище Нововасилівку на Запоріжжі заснувала старовірська спільнота — молокани. Їх виселяли з російських губерній у тоді ще не заселені приазовські степи в 1820-1830 роках. Ми приїхали в Нововасилівку після того, як в Україні ухвалили закон, що виз...