Дзеркало Тижня

«Дзеркало Тижня» - Останні новини України й світу. Лише достовірні новини політики, економіки, світу, культури й науки.

https://zn.ua/ukr/

The Guardian: Чи може в Китаї статися переворот?

Експерти називають «маячнею» всі плітки про нестабільність в Пекіні, однак, вони також пояснили, з чим пов'язані такі спекуляції.

Чистки серед високопосадовців і безпідставні плітки про «військовий переворот» в Пекіні стали джерелом гарячих спекуляцій перед важливим з’їздом Компартії Китаю, який відбудеться наступного місяця. Очікується, що на цьому з’їзді Сі Цзіньпіна затвердять вже втретє лідером країни.

Про це пише The Guardian, нагадуючи про те, що колишній міністр юстиції КНР Фу Чженьхуа нещодавно був засуджений до довічного ув’язнення за звинуваченнями у корупції. Крім того у хабарництві звинуватили колишнього віце-міністра громадської безпеки Сунь Ліцзюня, а також ексначальників поліції Шанхаю, Чунцина і Шаньсі. Через кілька днів після того з’явилися плітки про те, що лідера Китаю Сі Цзіньпіна нібито «помістили під домашній арешт». Все це призвело до виникнення того, що аналітики назвали «тепличним середовищем» для таємничості і підозр. Фу Чженьхуа і начальників поліції звинуватили в тому, що вони належали до політичної кліки, пов’язаної з Сунь Лінцюнем, і були нелояльними до Сі Цзіньпіна.

Читайте також: Сі Цзіньпін хоче воскресити посаду голови ЦК Компартії Китаю, створену Мао Цзедуном - FT

Видання пише, що ці переслідування стали одним з найбільших випадків політичних чисток в Китаї за багато років. І події відбулися за лічені тижні до важливого з’їзду Компартії Китаю, на якому політична еліта призначає своїх представників на різні впливові посади. В неділю державні ЗМІ оголосили про фіналізацію списку делегатів Центрального комітету Компартии Китая, який склається з 2300 імен. Ім’я Сі Цзіньпіна в ньому згадане не було. Через це в соціальних мережах почали поширюватися плітки про те, що в Пекіні нібито відбувся «військовий переворот». Безпідставні твердження, які поширювалися разом з відео, на яких видно військову техніку, і інформацією про масові скасування авіарейсів, були спростовані. Але перш ніж це відбулося, вони потрапили в тренди Twitter.

В китайських соціальних мережах не було чітких згадок про «переворот». Але у Weibo з’явився хештег, пов’язаний з тим, що «аеропорти по всій країні скасовують рейси». І його переглянули понад 200 тисяч людей за вихідні. Дехто висміював плітки, вказуючи на відсутність будь-яких доказів, які б говорили про політичні потрясіння в Пекіні.

Експерт Школи державної політики Лі Куан Ю Дрю Томпсон сказав, що не можна вважати переворот в Китаї абсолютно неможливим. І сам Сі Цзіньпін в минулому демонстрував занепокоєння такою перспективою. Але плітки у вихідні, за його словами, здавалися більше схожими на «видавання бажаного за дійсне». Схоже, джерелом стали сторінки, пов’язані х рухом Фалуньгун, який, за словами Томпсона, «загалом не заслуговує довіри».

« Чутки про те, що Сі Цзіньпіна арештували, так поширювалися, тому що Китай переживає політично чутливий момент. А останні суди над давніми високопоставленими чиновниками створили тепличу атмосферу », - пояснив експерт.

Томпсон, який раніше працював у Держдепартаменті США, сказав The Guardian, що ЗМІ, пов’язані рухом Фалуньгун, часто перебільшують або виражено виступають проти Сі Цзіньпіна і Компартії Китаю.

« У цьому випадку теми, які вони висвітлювали і про які довго писали, раптом пробилися в мейнстрім », - пояснив експерт.

Читайте також: FT: Індія і Китай невдоволені війною Путіна, але Україну вони теж не підтримують

Аналітик і експерт з Китаю Білл Бішоп сказав, що одразу запідозрив, що плітки були «маячнею». Але «таємничість» механізмів Компартії, на його думку, допомогла поширенню такої неправдивої інформації. Партійний з’їзд - закритий процес розподілу влади, під час якого про призначення на ключові посади не оголошують аж до останнього дня. Урядовий контроль над наративами і придушення незгодних голосів посилився впродовж останніх тижнів у зв’язку з наближенням з’їзду.

Сі Цзіньпіна не бачили в публічному просторі з вихідних тиждень тому, коли він брав участь в саміті ШОС в Узбекистані . Оглядачі підозрюють, що китайський лідер проходить карантин.

« Гадаю, той факт, що плітки так сильно поширилися і розглядалися як достатньо вірогідні, щоб їх аналізували, насправді відображає фундаментальний недолік китайського управління. Це насправді сторія про непрозорість і невизначеність китайського процесу передачі влади високого рівня. Якщо подивитися на історію, до 1949 року перехід влади між лідерами високого рівня був складним. Ху Цзіньтао був першим випадком успішного переходу влади без смертей і ув’язнень… Сі Цзіньпін створив абсолютно нову парадигму, в якій наступника не ідентифіковано. І це породжує питання про те, якою буде передача влади, якщо вона не запланована і неконтрольована », - сказав Томпсон.

Related video

Партійний з’їзд відбудеться 16 жовтня. Подія, яка проходить у Домі народних зборів, закрита для широкої публіки, але це найважливіша дата в п’ятирічному циклі Компартії Китаю.

Підготував/ла : Лесь Димань
What you need to pay attention to when creating icons?
Останні новини

У Запоріжжі прогриміли вибухи

Сьогодні вночі у Запоріжжі пролунали вибухи, у місті та області оголошена повітряна тривога. Джерела: "Суспільне" у Telegram, читачі "УП" Деталі: Кореспондент "Суспільного" повідомив про вибухи у Запоріжжі.

Українська правда

«Ядерну кнопку»  рф задіє знову, коли стане питання звільнення Криму -  Аркадій Бабченко, Час Online.

«Ядерну кнопку» рф задіє знову, коли стане питання звільнення Криму - Аркадій Бабченко, Час Online.

Деталі - тут: Друзі! Наші журналісти ризикують на фронті, щоб ви і весь світ дізналися правду про звірства російської "армії" в Україні. Відкрито збір для журналістів, які працюють на передовій. На фронт їдемо також з гостинцями для ЗСУ - усе завд...

Буде трибунал, буде прапор НАТО над кремлем -  Аркадій Бабченко, Час Online.

Буде трибунал, буде прапор НАТО над кремлем - Аркадій Бабченко, Час Online.

Трибунал буде. Але за умови повної поразки росії. Деталі - тут: Друзі! Наші журналісти ризикують на фронті, щоб ви і весь світ дізналися правду про звірства російської "армії" в Україні. Відкрито збір для журналістів, які працюють на передовій. На...

АРЕСТОВИЧ о падении ракеты в Молдове / Где голос Санду? @arestovych.

АРЕСТОВИЧ о падении ракеты в Молдове / Где голос Санду? @arestovych.

#новости #войнавукраине2022 #новостиукраины #новини​ #новинионлайн​ #фейгинлайф #фейгин​ #арестович​ Оперативно про війну в Україні у нас в Telegram – Во время массированной атаки по Украине одна из ракет упала в Молдавии. Алексей Арестович на стр...

Будет большой котел! - ПИОНТКОВСКИЙ об уязвимой цели РФ @Andrei_Piontkovsky.

Будет большой котел! - ПИОНТКОВСКИЙ об уязвимой цели РФ @Andrei_Piontkovsky.

#новости #войнавукраине2022 #новостиукраины #новини​ #новинионлайн​ #новиниукраїни #пионтковский​ #андрейпионтковский​ Оперативно про війну в Україні у нас в Telegram – Публицист Андрей Пионтковский во время стрима с Романом Цимбалюком на ютубе 24...

Україна має право БИТИ по Росії? – Відповідь ДАВИДЮКА @davydiuk.

Україна має право БИТИ по Росії? – Відповідь ДАВИДЮКА @davydiuk.

#новости #войнавукраине2022 #новостиукраины #новини​ #новинионлайн​ #новиниукраїни #новости​ #свежиеновости​ Оперативно про війну в Україні у нас в Telegram – Вигравайте новорічний підгон від Moneyveo: Політолог Микола Давидюк під час стріму на ют...

росіянам байдуже до Херсона чи Маріуполя. путін уже будує плани іншої кампанії -  Аркадій Бабченко

росіянам байдуже до Херсона чи Маріуполя. путін уже будує плани іншої кампанії - Аркадій Бабченко

Деталі - тут: Друзі! Наші журналісти ризикують на фронті, щоб ви і весь світ дізналися правду про звірства російської "армії" в Україні. Відкрито збір для журналістів, які працюють на передовій. На фронт їдемо також з гостинцями для ЗСУ - усе завд...