Угода стала можливою завдяки посередництву Китаю, який посилює свій вплив у регіоні.
Саудівська Аравія та Іран домовилися відновити дипломатичні відносини після семирічного розриву , пишеFinancial Times.
Рішення ухвалене в рамках угоди за посередництва Китаю, яка спрямована на зниження напруженості в багатому на нафту регіоні.
Передбачається, що упродовж двох місяців після укладання угоди відновиться робота посольств, а також активізуються домовленості про співпрацю в галузі безпеки.
Ірано-саудівська угода є перемогою китайської дипломатії та підкреслює зростаючий вплив Пекіна на Близькому Сході. Вона також є викликом для США, чиї традиційно міцні відносини з Ер-Ріядом останнім часом охолонули. Раніше Іран і Саудівська Аравія провели кілька раундів переговорів, організованих Іраком і Оманом.
Анна Джейкобс , старший аналітик із країн Перської затоки аналітичного центру Crisis Group, назвала угоду «головною перемогою для регіональних зусиль щодо деескалації».
Алі Шамхані , секретар Вищої ради національної безпеки Ірану, який перебував у Пекіні на переговорах, сказав, що основу для угоди було закладено на зустрічі минулого місяця в Пекіні між президентом Ібрагімом Раїсі та його китайським колегою Сі Цзіньпіном .
« Візит проклав шлях до нових і дуже серйозних переговорів між іранською та саудівською делегаціями. Усунення непорозумінь і погляд у майбутнє можуть допомогти розвинути стабільність і регіональну безпеку », — сказав Шамхані державному Nournews.
Наприкінці минулого року Сі відвідав Саудівську Аравію і взяв участь у самітах з арабськими лідерами.
Головний дипломат Китаю Ван І назвав угоду «перемогою миру». Ван також сказав, що це свідчить про те, що світові проблеми «не обмежуються питанням України» і що існують інші проблеми, «пов’язані з миром і засобами до існування людей, які потребують уваги міжнародної спільноти».
Саудівська Аравія та Іран припинили відносини в 2016 році після того, як обурені стратою шиїтського священнослужителя іранські протестувальники увірвалися в місію королівства. Через три роки Саудівська Аравія та західні країни звинуватили Іран у організації атаки безпілотника на саудівський нафтовий завод.
Ер-Ріяд також стояв на протилежному від Ірану боці у конфлікті в Сирії : королівство підтримувало повстанські групи проти режиму президента Башара Асада в той час, як Іран і Росія підтримали Асада.
15 липня минулого року президент США Джо Байден відвідав Саудівську Аравію в рамках свого турне країнами Близького Сходу .
В лютому міністр закордонних справ Саудівської Аравії - принц Фейсал бін Фархан Аль Сауд - вперше в історії незалежної України відвідав Київ з офіційним візитом .
Related video
Наслідком зокрема і цієї зустрічі стала надана Саудівською Аравією гуманітарна допомога Україні на $400 млн .
Підготував/ла : Микита Ткаченко