Mind.ua

«Mind.ua» - читайте актуальні новини економіки на сайті Mind.ua. Головні новини фінансів за сьогодні. Останні новини бізнесу. Свіжі новини валютного ринку. Новини стартапів та бізнес ідеї

https://mind.ua/

Підозріла щедрість: Банки підвищили депозитні ставки.

З настанням осені банки активізували перегляд депозитних ставок. Згідно з Індексом ставок за депозитами фізичних осіб (UIRD), станом на 13 вересня середня дохідність банківських вкладів у гривні впритул наблизилася до 11% річних. Хоча ще на початку літа їхній рівень був на 4–5 в. п. нижче.

Банки потроху підтягують дохідність вкладів до рівня облікової ставки Нацбанку (вона, як і раніше, становить 25%). Також вони намагаються залучити «довгі» гроші тих вкладників, хто з початку війни вважає за краще відкривати в основному рахунки до запитання замість строкових депозитів.

Хто піднімає ставки найактивніше? За рівнем депозитних ставок банки можна поділити на дві умовні групи.

Перша – найбільші фінансові установи, лідери ринку. До цієї групи насамперед входять держбанки та «дочки» міжнародних фінансових конгломератів. У таких банках ставки за депозитами зростають найповільніше і, як правило, вони знаходяться нижче рівня UIRD або біля нього.

Приміром, ПриватБанк досі приймає у населення гривню під 4,5–6% річних. У Ощадбанку середня ставка за депозитами становить 5–6% річних. Виняток – вклади для військовослужбовців та членів їхніх сімей, які можуть розмістити кошти під 13–14% річних. Райффайзен Банк, який є найбільшим банком із іноземним капіталом в Україні, максимум пропонує вкладникам 8,5% річних. Ще один великий банк із іноземними власниками – Укрсиббанк – нараховує за депозитами не більше 0,5% річних.

Друга група – це середні та дрібні банки. Умовна межа відсікання – обсяг активів у межах 10–12 млн грн та менше. Такі фінустанови одними з перших підвищують ставки за вкладами – і рівень доходності депозитів там найчастіше на 5–7 в. п. вищий, ніж у середньому на ринку. Наприклад, Акордбанк рекламує вклади під 15–17% річних, у банку «Глобус» ставки сягають 16–16,5% річних, Індустріалбанк нараховує за депозитами до 20% річних, стільки ж обіцяє вкладникам банк «Альянс».

Чому так відрізняються умови? Великі банки мають добрий запас ліквідності (простіше кажучи, вільних ресурсів). Тому в них немає потреби залучати вкладників будь-що. Крім того, великі банки мають підтримку з боку акціонерів. Це або держава, яка капіталізує фінустанови за рахунок коштів держбюджету, або іноземні власники, які не особливо обмежені в коштах. Ну і в цілому, після низки великих банкрутств банків у 2009–2015 роках, лідери ринку уважніше дотримуються нормативів НБУ і обережно ставляться до тих ризиків, які загрожують їхній стабільності.

Менші банки не можуть собі дозволити жити на широку ногу. Вони не мають великого резерву ліквідності. І їхні акціонери далеко не завжди можуть підставити плече у складний момент. Саме брак ресурсів – одна з причин, чому такі гравці пропонують найпривабливіші умови щодо депозитів. До речі, дрібні банки – головні отримувачі рефінансування із НБУ. Ще одна ознака того, що дрібним банкам не вистачає грошей, тому вони й підвищують ставки з таким запалом.

Як отримати максимум вигоди з депозитів зараз?

Незважаючи на те, що прибутковість вкладів суттєво зросла (у деяких банках – удвічі від початку війни), вона все одно не покриває рівень інфляції в Україні. За вісім місяців 2022 року, за даними Держслужби статистики, зростання споживчих цін склало 23,8% (рік до року).

Проте озвучені вище ставки – не межа. При відкритті депозиту можна отримати додатково 1–2 в. п.

Банки дають «надбавку» до базової ставки у кількох випадках:

 • При розміщенні вкладу на тривалий термін, від 9–12 місяців – +0,25–0,5 в. п.
 • При розміщенні великої суми вкладу, від 100 000–150 000 грн – +0,25 в. п.
 • Під час відкриття вкладу без права дострокового розірвання – +0,5 в. п.
 • При пролонгації (автоподовженні) депозиту на новий термін – +0,25 в. п.
 • При оформленні вкладу онлайн через інтернет-банкінг – +0,25 в. п.

Тобто максимум, на який можна розраховувати вкладникам зараз, це 22–23% річних за гривневим депозитом.

Що потрібно враховувати під час оформлення вкладу?

Фінансова криза і воєнний стан вимагають від вкладників уважніше ставитись до збереження своїх коштів. А це означає таке:

 • Щоб отримати найвигідніші умови, доведеться «заморозити» в банку досить велику суму заощаджень щонайменше на рік. Тобто доступу до цих грошей не буде.
 • Багато банків підняли поріг входу для вкладників. У зв'язку з цим мінімальна сума, яка буде потрібна для відкриття депозиту, часто становить 5000–10 000 грн.
 • Заявлений прибуток за депозитом зазвичай не враховує податки. Це 18% прибуткового податку (ПДФО) та 1,5% військового збору. Вони стягуються із відсотків, нарахованих банком за вкладом.
 • На розмір отриманого доходу можуть також вплинути додаткові комісії. Наприклад, якщо після закінчення терміну вклад списується на картковий рахунок, то за зняття коштів доведеться заплатити ще 2–3%.
 • При поглибленні кризи банки можуть мати труднощі з поверненням депозитів. Виходячи з цього, все ж таки не слід тримати всі кошти в одному місці, а розподілити гроші за вкладами в кількох банках.
 • В умовах військового стану держава гарантує повернення всієї суми депозитів фізособи, що розміщені на рахунку. Тож навіть банкрутство банку не призведе до втрати грошей. Але і на виплати з Фонду гарантування вкладів фізосіб можуть знадобитися місяці й роки.
 • Досвід минулих криз показав, що є чітка кореляція між рівнем ставок та надійністю банку. Чим ставки вищі – тим у більшій небезпеці фінустанова. Тому перед оформленням вкладу слід обов'язково звіритися з Рейтингом банків від Mind.

Прибутковість гривневих депозитів у деяких банках на 13 вересня 2022 року

Банк Прибутковість вкладів Рейтинг надійності Mind
ПриватБанк 2,5–6% 4,5
Райффайзен банк 3–8,5% 4,5
ПУМБ 6–13,5% 4,0
Ощадбанк 4,7–14% 3,5
Кредобанк 6–13% 3,5

Сенс Банк ( до липня 2022 року
Альфа Банк. – Mind )

6,5–17% 3,5
А-Банк 10–11% 3,5
«Восток» 6,5–11% 3,0
Акордбанк 6–17% 3,0
КІБ 3–17,75% 2,5
«Альянс» 8–20% 2,0

Джерело: Дані банків

Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця , ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.

Ми запрошуємо вас стати частиною Mind Club. Для цього потрібно оформити підписку за $7 на місяць.

Нам дуже важлива ваша підтримка!

Чому ми впроваджуємо платну підписку?

Справжня якісна та незалежна журналістика потребує багато часу, зусиль та витрат, це дійсно недешево. Але ми віримо в перспективи ділової журналістики в Україні, тому що віримо в перспективу України.

Саме тому ми створюємо можливість платної щомісячної підписки – Mind Club.

Якщо ви читаєте нас, якщо вам подобається та ви цінуєте те, що ми робимо, – пропонуємо вам вступити до спільноти Mind.

Ми плануємо розвивати Mind Club: обсяг матеріалів і доступних сервісів і проектів. Уже сьогодні всі члени клубу:

 • Допомагають створювати та розвивати якісну незалежну ділову журналістику. Ми зможемо і надалі розвиватись та підвищувати якість наших матеріалів.
 • Отримують вільний від банерної реклами сайт.
 • Отримують доступ до «закритих» матеріалів Mind (до щомісячного випуску, в якому ми досліджуємо та аналізуємо, як працюють цілі галузі; до щотижневих аналітичних підсумків).
 • Вільний доступ до івентів Mind для підписників та спеціальні умови на інші події Mind.
 • Smart Power. Власники бізнесу, що стануть підписниками Mind, отримають доступ до агрегатора системних порушень від аналітиків Mind та партнерів «Cкажи.uа». Якщо у вашого бізнесу виникли проблеми з непорядними чиновниками чи конкурентами – ми проаналізуємо, чи є їхня поведінка системною, і разом зможемо вирішити цю проблему.
 • Ми і надалі розвиватимемо Mind та додаватимемо корисні журналістські рубрики і сервіси для вашого бізнесу.

Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності. Підтримайте нас за 196 грн на місяць.

Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected] .

Яким чином підібрати шрифт до проєкту?Як гармонійно поєднувати шрифти між собою?Де взагалі брати шрифти сьогодні?
Останні новини

Новини 29 листопада: США виділяють кошти на відновлення енергосистеми, Starlink ввозитимуть без ПДВ.

Про кошти від США. Сполучені Штати нададуть Україні підтримку обсягом 53 млн доларів для термінової закупівлі обладнання, необхідного для відновлення енергосистеми після російських ракетних ударів.

Українська правда

РФ закупить нові ракети у Китаю? / ІНСАЙД з фронту.

РФ закупить нові ракети у Китаю? / ІНСАЙД з фронту.

#новости #войнавукраине2022 #новостиукраины #новини​ #новинионлайн​ #новиниукраїни #новости​ #свежиеновости​ #антонюк #олександрантонюк Оперативно про війну в Україні у нас в Telegram – В ефірі 24 каналу політолог Олександр Антонюк висловив думку ...

ЗЕЛЕНСЬКИЙ запросив Джамалу в Офіс Президента

ЗЕЛЕНСЬКИЙ запросив Джамалу в Офіс Президента

#новости #войнавукраине2022 #новостиукраины #новини​ #новинионлайн​ #новиниукраїни #новости​ #свежиеновости​ Оперативно про війну в Україні у нас в Telegram – Володимир Зеленський запросив Джамалу з чоловіком в Офіс Президента. Колишні колеги поба...

Кожні 10 хвилин вибухи! / Що відбувається на звільненій ХЕРСОНЩИНІ.

Кожні 10 хвилин вибухи! / Що відбувається на звільненій ХЕРСОНЩИНІ.

#новости #войнавукраине2022 #новостиукраины #новини​ #новинионлайн​ #новиниукраїни #новости​ #свежиеновости​ Оперативно про війну в Україні у нас в Telegram – Наш канал зі стрімами – Журналіст та редактор 24 каналу Владислав Соловйов під час стрім...

В Украины появилась мощная ЗАЩИТА / Путину будет тяжело атаковать!.

В Украины появилась мощная ЗАЩИТА / Путину будет тяжело атаковать!.

#новости #войнавукраине2022 #новостиукраины #новини​ #новинионлайн​ #новиниукраїни #новости​ #свежиеновости​ Оперативно про війну в Україні у нас в Telegram –

Ударне угруповання з Білорусі / НОВА ЗАЯВА ISW

Ударне угруповання з Білорусі / НОВА ЗАЯВА ISW

#новости #войнавукраине2022 #новостиукраины #новини​ #новинионлайн​ #новиниукраїни #новости​ #свежиеновости​ Оперативно про війну в Україні у нас в Telegram – Москва, ймовірно, прагне використати розгортання російських військ у Білорусі як інформа...

HIMARS кажуть вам «Добраніч, українці!»

HIMARS кажуть вам «Добраніч, українці!»