Главком

«Главком» - всі новини України і світу. Свіжі новини політики, економіки, спорту та шоу-бізнесу.

https://glavcom.ua/

Новий командир війни. Що означає призначення генерала Герасимова?

Призначивши генерала Валерія Герасимова, найвищого військового офіцера Росії, прямим оперативним командувачем війною в Україні, президент Володимир Путін лише подвоїв свою переконаність у тому, що своєї мети можна досягти й без радикальних кадрових змін. Це підтверджує його звернення до своєї довіреної особи, яка беззаперечно виконуватиме його накази, заявляють аналітики.

Будь ласка, читайте текст після реклами

«Призначення Герасимова, ймовірно, спрямоване на підтримку запланованих рішучих військових зусиль Росії у 2023 році», – відзначив у середу вашингтонський аналітичний центр Інституту вивчення війни,

«Путін неодноразово демонстрував своє неправильне розуміння можливостей російських військ і не відмовився від своїх максималістських цілей в Україні, – йдеться в аналізі. – Ймовірно, Путін призначив Герасимова, найвищого офіцера російської армії, наступником серії командувачів цього театру бойових дій для спостереження за великим наступом, який Путін, ймовірно, помилково, вважає таким, який російські сили можуть здійснити у 2023 році».

Будь ласка, читайте текст після реклами

Інші аналітики стверджують, що Герасимова поставили на цю посаду для того, щоб взяти на себе відповідальність за подальші невдачі Росії на полі бою. А дехто припускає навіть, що Герасимов і міністр оборони Росії Сергій Шойгу намагаються відновити контроль традиційних військових лідерів над нерегулярними формуваннями, очолюваними керівником групи найманців Вагнера Євгенієм Пригожиним та лідером Чечні Рамзаном Кадировим.

67-річний Герасимов, генерал армії та заступник міністра оборони, був начальником Генерального штабу понад десять років. Він є інсайдером Кремля і відігравав ключову роль у плануванні війни. На посаді голови Об’єднаних сил в Україні він змінив генерала Сергія Суровікіна, який, керуючи військовими діями, за три місяці стабілізував позиції Росії після того, як Україна повернула собі значні території.

Деякі експерти стверджують, що тут є й особисте суперництво. «Шойгу та Герасимов понизили Суровікіна та поставили Герасимова керувати операцією в Україні, понизивши свого найкомпетентнішого старшого командира та замінивши його некомпетентним, – написала у Twitter Дара Масікот, аналітик з питань російської оборони в Rand Corp. – Це історія, в якій є все: внутрішні чвари, боротьба за владу й навіть ревнощі».

Остання раптова перестановка вищого командування в Москві, оголошена минулої середи Міністерством оборони, але, безсумнівно, схвалена самим Путіним, змусила здивуватися навіть досвідчених спостерігачів за Кремлем. У Росії багато «яструбів війни» були розлючені тим, що Герасимов, якого вони звинувачують у жахливому плануванні, що призвело до безперервних поразок на полі бою, тепер безпосередньо керує війною, яка триває вже 11-й місяць.

Будь ласка, читайте текст після реклами

Офіцер із майже 50-річним стажем служби, Герасимов є консервативним і досвідченим польовим командиром, який приєднався до совєтської армії у 1977 році та піднявся кар’єрною драбиною у танковому корпусі. Суровікін, який отримав прізвисько «генерал Армагеддон» через застосування жорстокої тактики на посаді командувача в Сирії, тепер фактично понижений до заступника Герасимова.

За даними російських ЗМІ, Пригожин і Кадиров були прихильниками Суровікіна, але жорстко критикували інших російських військових командирів, у тому числі й генерал-полковника Олександра Лапіна, якого підвищили в середу під час перестановок. Лапіна було знято з керівної посади під час попередньої перестановки, оскільки війна завмерла.

Путін ніколи не очікував, що опиниться в такій катастрофічній ситуації

Марк Галеотті, аналітик і експерт з питань російської безпеки, сказав, що пониження Суровікіна вказує на схильність Путіна асоціювати людей з проблемами: «Він вважає, що це був гамбіт Суровікіна, і тепер йому доведеться за це страждати».

Галеотті заявив, що призначення Герасимова надає «додатковий політичний вплив» на повсякденні оперативні рішення, але свідчить і про спробу виправити зростаючу фракційність російської армії. У заяві Міноборони йдеться про те, що така реорганізація була пов’язана з «розширенням» операції та спрямована на «підвищення якості… та ефективності управління російськими силами».

«Має бути надія, що він дійсно зможе переконатися, нібито координація з Росгвардією (національною гвардією Росії) з силами Кадирова і, передусім, з «Вагнером», працюватиме краще, тому що це була катастрофічна невдача», – сказав Галеотті.

Будь ласка, читайте текст після реклами

Зміни керівництва, незалежно від їхньої справжньої мети, підкреслюють лише одне: Путін ніколи не очікував, що опиниться в такій катастрофічній ситуації. Зараз його країна вже майже рік перебуває у стані війни, яка, за прогнозами деяких російських коментаторів, мала для росіян успішно завершитися за кілька днів, а переможні російські війська мали пройтися Києвом.

Українські військові на позиції поблизу Бахмута у середині січня. Місто було осередком інтенсивних боїв упродовж кількох тижнів

Українські військові на позиції поблизу Бахмута у середині січня. Місто було осередком інтенсивних боїв упродовж кількох тижнів

Фото: AP

Натомість отримали десятки тисяч убитих та поранених, і Путін був змушений оголосити непопулярну мобілізацію для підкріплення. Чотири українські області, які Росія нібито анексувала з порушенням усіх міжнародних прав, не повністю контролюються Москвою. А західні прихильники України планують відправити Києву партії додаткової та більш потужної зброї.

Багато проросійських військових блогерів висловлювали скептицизм щодо того, що кадрові зміни вирішать зростаючі проблеми російської армії, включно з її опорою на поспішно навчених й погано оснащених новобранців. «Сума не змінюється, якщо міняти місцями її частини», – написав у Telegram військовий аналітик, відомий під псевдонімом «Рибар».

Інші заявляють, що Герасимова, обтяженого безпосередньою відповідальністю, оскільки Росія йде до подальших поразок, використають як потенційного цапа-відбувайла для Путіна, коли для цього настане відповідний момент.

Хоча Суровікін здебільшого уникав публічної критики, усе ж він був головним, коли Росія зазнала кількох принизливих поразок на полі бою, включно з відступом з Херсона.

Нещодавно Росія зазнала значних втрат під час низки високоточних ударів з боку України, включаючи нещодавню нищівну атаку на Макіївку, внаслідок якої загинули щонайменше 89 (офіційно визнана Москвою цифра) російських військових. Деякі коментатори звинуватили російське командування у нездатності розміщувати солдатів і зберігати боєприпаси в одній будівлі.

Герасимов був призначений Путіним главою Генерального штабу Росії в 2012 році і був тісно пов’язаний з використанням Росією гібридної війни, зокрема під час її вторгнення в Україну у 2014 році та незаконної анексії Криму.

Усі ці перестановки підкреслюють дедалі більші розбіжності в командуванні, й аналітики заявляють, що пониження Суровікіна було різким зневажливим ставленням до Кадирова та Пригожина, чиї війська «Вагнера» вели багатомісячний наступ на Бахмут.

Будь ласка, читайте текст після реклами

Українські військові в Бучі у четвер несуть труну командира стрілецької дивізії Володимира Кербута, який загинув у боях під Соледаром

Українські військові в Бучі у четвер несуть труну командира стрілецької дивізії Володимира Кербута, який загинув у боях під Соледаром

Фото: AP

У середу Пригожин заявив, що зробив ключовий крок, захопивши сусіднє місто Соледар. Але українські офіційні особи заперечили це твердження, і в четвер у Соледарі та навколо нього тривали запеклі бої. Західні офіційні особи заявили, що бій має невелику стратегічну цінність, але Пригожин хоче перемоги, щоб показати свої можливості громадськості.

«Це маневрування є перетягуванням канату між Суровікіним (і його симпатиками, такими як Пригожин) та Герасимовим, – написала в Telegram російський політолог Тетяна Станова. – Путін, не будучи професійним військовим і не розуміючи, як врятувати ситуацію, коливається між ними. Через пару місяців Герасимова теж можуть усунути».

Моллі МакКью, вашингтонський експерт з інформаційних воєн, зазначила, що нові призначення мають на меті відновити баланс сил.

Якими б не були перестановки у Москві, одне залишається чітким і ясним: війна йде не за планом

«Путін любить відбивати ноги тому, хто в даний момент найвищий. І я гадаю, що це частина такого плану, – сказала Макк'ю в одному з інтерв'ю. – Це сигнал, що ця внутрішня боротьба за владу, яку всі мікроаналізували і на якій ми так сильно зосереджуємося, перебуває під контролем».

Якими б не були внутрішні маніпуляції, одне залишається чітким і ясним: війна йде не за планом. Маккью сказала, що перестановка відображає підготовку до нових наступальних дій. «Я думаю, що це сигналізує про ескалацію прихильності щодо просування й підтримки війни, у чому з російської сторони ніхто не був настільки впевнений, оскільки вони планували виграти цю війну дуже швидко», – зазначила Макк’ю.

Франческа Ебель

Кореспондент The Washington Post у Росії

Джерело: The Washington Post

Переклад з англійської Вікторії О. Романчук,
відповідального секретаря журналу «Універсум», членкині Національної спілки журналістів України, членкині Organisation Mondiale de la Presse Periodique (Brussels, Belgium)

Читайте також:

Programs and sites solve various user tasks, so the process of creating an interface cannot be strictly regulated. However, the work of a UX/UI spe...
Останні новини
На Сумщині спостерігається тенденція до зменшення переселенців.

На Сумщині спостерігається тенденція до зменшення переселенців.

Тенденція до зменшення переселенців спостерігається у Шосткинській громаді. Про це повідомила представник соцзахисту населення Антоніна Наймитенко, передає Шостка.INFO. У Шосткинській громаді було 4 319 вимушених переселенців, на сьогоднішній день...

Патріот Донбасу

Зеленський у розмові з Мелоні згадав її резонансний виступ на підтримку України в Сенаті.

Президент Володимир Зеленський і прем'єр-міністерка Італії Джорджія Мелоні провели телефонну розмову - першу з візиту італійської політикині в Україну в лютому цього року. Про це, як пише "Європейська правда", повідомили пресслужби глав обох держав.

Українська правда

Прикордонники зупинили церковника УПЦ МП напідпитку: говорив матом і обзивався.

На в'їзді в Київ прикордонники зупинили нетверезого священнослужителя УПЦ МП, який хамив правоохоронцям Джерело: Державна прикордонна служба Деталі: Чоловік був за кермом напідпитку та без документів на право керування.

Українська правда

СОЛОВЙОВ починає боятися? / Ситуація в Бахмуті / ДАНІЛОВ анонсував нову зброю? – СЕЛЕЗНЬОВ.

СОЛОВЙОВ починає боятися? / Ситуація в Бахмуті / ДАНІЛОВ анонсував нову зброю? – СЕЛЕЗНЬОВ.

FAVBET підтримує український футбол. Об'єднаймося заради нових перемог Військовий експерт Владислав Селезньов в ефірі 24 каналу відреагував на черговий абсурд від російських пропагандистів. Водночас він висловився щодо: - ситуацію на лінії фронту;...

Ви тільки подивіться! Військові готуються до бою #shorts.

Ви тільки подивіться! Військові готуються до бою #shorts.

Не пропусти найоперативніші новини України та світу на Telegram: #новости #войнавукраине2022 #новостиукраины #новини​ #новинионлайн​ #новиниукраїни #новости​ #свежиеновости​

️Гарячі новини за 29 березня, які ви могли пропустити #shorts.

️Гарячі новини за 29 березня, які ви могли пропустити #shorts.

Не пропусти найоперативніші новини України та світу на Telegram: #новости #войнавукраине2022 #новостиукраины #новини​ #новинионлайн​ #новиниукраїни #новости​ #свежиеновости​

«Весняний контрнаступ».Понад 60 охочих позмагалися із легендарними гросмейстерами на турнірі з шахів

«Весняний контрнаступ».Понад 60 охочих позмагалися із легендарними гросмейстерами на турнірі з шахів

Підписатися на наш канал "Весняний контрнаступ". Понад 60 охочих позмагалися із легендарними гросмейстерами на турнірі з шахів #шахи #львів #турнір #спорт #гросмейстер Підтримати нас: Найоперативніша стрічка новин з України та світу. Стисло Зрозум...

ЧОТИРИЛАПІ ВОЯКИ: працюють безпосередньо поблизу лінії зіткнення.

ЧОТИРИЛАПІ ВОЯКИ: працюють безпосередньо поблизу лінії зіткнення.

Першу військову лікарню для собак створили в Україні після повномасштабного вторгнення. Територіально шпиталь розташований у Хмельницькому, але колесить регіонами, щоб лікувати поліцейських та військових собак. Часто працюють безпосередньо поблизу...

Квадроцикли - єдине, на чому зараз можна їздити бездоріжжям Бахмута.

Квадроцикли - єдине, на чому зараз можна їздити бездоріжжям Бахмута.

Негода робить непроїзною територію як для нас, так і для них. У самому Бахмуті воюють вагнери. Але їх уже не вистачає на весь периметр. Тому зосереджуються на якихось ділянках. А на околицях і трасах - регульярні війська рф та мобілізовані. Траса ...