«Новий дворянин» і батько міністра РФ. Хто такий Микола Патрушев, з яким міг зустрічатися Зеленський в Омані

13 лютого розгорівся скандал через розслідування програми Схеми, згідно з яким президент Володимир Зеленський перебував в Омані одночасно із секретарем РНБО РФ Миколою Патрушевим.

За даними журналістів, Зеленський навіть повернувся в Україну на тому ж чартерному літаку, на якому секретар російського Радбезу прилетів в Оман.

НВ розповідає, чим відомий Микола Патрушев.

Кар'єра у КДБ/ФСБ

Микола Патрушев народився 11 липня 1951 року в Ленінграді. У 1974 році закінчив Ленінградський кораблебудівний інститут, а в 1975 році - вищі курси КДБ при Раді міністрів СРСР. Відразу після цього почалася його кар'єра у контррозвідувальному підрозділі управління КДБ СРСР у Ленінградській області.

До 1992 року Патрушев дослужився до звання полковника і посади міністра безпеки Республіки Карелія, начальника управління Федеральної служби контррозвідки Російської Федерації у Карелії.

У 1994-1998 роках був начальником Управління власної безпеки ФСБ Росії, заступником керівника департаменту - начальником організаційно-інспекторського управління Департаменту з організаційно-кадрової роботи ФСБ Росії.

Патрушев і Путін

З кінця травня 1998 року Патрушев почав працювати в Адміністрації президента РФ Бориса Єльцина. Він очолив там Головне контрольне управління, змінивши на цій посаді Володимира Путіна, який був призначений першим заступником керівника Адміністрації президента РФ.

З 11 серпня по 6 жовтня 1998 року Патрушев також обіймав посаду заступника керівника Адміністрації президента РФ.

Вже 6 жовтня 1998 року Патрушев повертається в ФСБ - як заступник директора, начальник Департаменту економічної безпеки.

З 16 квітня 1999 року Патрушев - перший заступник директора ФСБ, а з 9 серпня 1999 року став в.о. директора ФСБ РФ, знову змінивши на посту Путіна, який очолив замість ФСБ уряд.

Через тиждень, 16 серпня 1999 року Патрушев був призначений директором ФСБ РФ і залишався на цій посаді до 2008 року - протягом двох президентських термінів Путіна. З часів Юрія Андропова, він довше за всіх керівників був на цій посаді.

За час керівництва ФСБ Микола Патрушев прославився тим, що вітаючи співробітників ФСБ із Днем чекіста, назвав їх «новим дворянством». Цей його вислів став назвою для книги російських журналістів Андрія Солдатова та Ірини Бороган Нове дворянство про те що відбувалося в ФСБ у перше десятиліття 2000-х.

У 2016 році з доповіді головуючого судді Високого суду Лондона сера Роберта Оуена стало відомо, що у 2006 році операція ФСБ - вбивство шляхом отруєння полонієм екс-співробітника КДБ/ФСБ Олександра Литвиненка - була, імовірно, затверджена Патрушевим і Путіним.

Параграф з доповіді Роберта Оуена, в якому сказано, що вбивство Литвиненка, імовірно, затвердили Патрушев і Путін.

У тому ж 2006 році, за кілька місяців до вбивства Литвиненка, Патрушева називали серед можливих наступників Путіна на президентській посаді.

Після ФСБ

12 травня 2008 року, через кілька днів після того, як Путіна на президентській посаді змінив Дмитро Медведєв, Патрушев був призначений на посаду Секретаря Ради безпеки Російської Федерації. Він досі є постійним членом російського Радбезу.

У лютому 2018 року ім'я Патрушева фігурувало у скандалі через 400 кг кокаїну, який був виявлений у російському посольстві в Аргентині.

Про те, що голова російського Радбезу Микола Патрушев може мати відношення до аргентино-російської операції із затримання власників цього кокаїну, написав The Telegraph із посиланням на неназване джерело.

Видання наголошувало, що одночасно з її проведенням Микола Патрушев прибув до Аргентини з офіційною метою зустрітися із президентом Маурісіо Макрі і підписати меморандум про взаєморозуміння.

Але, за даними журналістів, у Патрушева була також неофіційна мета - на його літаку 9 грудня 2017 року доставили в Москву валізи з борошном, на яке замінили кокаїн.

Водночас журналіст Костянтин Еггерт писав у колонці для DW, що візит Патрушева в Буенос-Айрес свідчить про те, що насправді аргентинці поінформували посла про результати свого розслідування і запропонували йому представити все так, ніби розкриття злочину ініціювали самі росіяни.

«Причини цього цілком прагматичні. Відносини Москви і Буенос-Айреса дуже хороші, і адміністрація президента Маурісіо Макрі, рятуючи обличчя офіційної Росії, без сумніву, заробила собі чимало очок в очах Кремля», - пише Еггерт. Журналіст припустив, що Патрушев «приїжджав гасити скандал і вибачатися перед аргентинцями».

У квітні 2018 року Патрушев потрапив в санцкіонний список США разом з ще 16 наближеними до Путіна чиновниками.

Заяви Патрушева про Україну

У липні 2015 року Патрушев заявив в інтерв'ю The Guardian, що Росія нібито не є стороною конфлікту в Україні і звинуватив у війні на Донбасі США.

«США намагаються довести, що Росія є стороною конфлікту в Україні, але це не так. Більше того, самі США почали конфлікт в Україні. ... Вони ініціювали державний переворот. Якби не було перевороту, нічого б не сталося у Криму і на сході України», - заявив він.

Патрушев також стверджував у цьому інтерв'ю, що в Донецькій і Луганській областях нібито «немає терористичних груп».

«В Україні зараз навіть в одній сім'ї родичі займають діаметрально протилежні позиції і обмінюються образами. Це громадянський конфлікт», - говорив він в цьому інтерв'ю.

А в березні 2016 року Патрушев заявив російським ЗМІ, що переселенці з України негативно впливають на рівень злочинності в Росії.

«Відзначається наростання конфліктного потенціалу у зв'язку із збільшеним міграційним навантаженням. Наявність майже 73 тис. непрацевлаштованих біженців з України ускладнює кримінальну обстановку», - стверджував він.

Син-міністр і син-бізнесмен

У Миколи Патрушева є двоє синів. Старший - Дмитро Патрушев - з 18 травня 2018 року міністр сільського господарства РФ. 21 січня 2020 року був перепризначений на цю посаду.

У 2006 році він закінчив Академію ФСБ, з 2007 року обіймав посаду старшого віце-президента Банку ВТБ, а у 2016 році став членом ради директорів Газпрому.

У 2010-2018 роках Дмитро Патрушев був також головою правління і членом наглядової ради ВАТ Россельхозбанк.

Молодший син Миколи Патрушева Андрій Патрушев закінчив Академію ФСБ у 2003 році і деякий час працював у цьому відомстві. У вересні 2006 року був призначений радником директора Роснефти Ігоря Сєчіна. Потім увійшов до складу правління Газпром нафти. Пішов з цієї посади у 2019 році, після чого став прямим власником частки у 6,25% в ТОВ Транстелесофт, яке спеціалізується на впровадженні та розробці високотехнологічних рішень для промисловості.

Новини по темі

Коронавірус перетнув Африку

Міністерство охорони здоров'я Алжиру підтвердило перший у країні випадок захворювання на китайський коронавірус. Хворобу до північноафриканської держави привіз громадянин Італії. Він прибув до Алжиру 17 лютого. Хворого помістили на карантин, повід...

1

Тристороння контактна група обговорить у Мінську нові ділянки розведення сил на Донбасі.

Чергове засідання Тристоронньої контактної групи щодо врегулювання ситуації на Донбасі пройде в середу, 26 лютого, в Мінську.

Следы загадочной цивилизации Мидаса найдены в Турции.

Камень с описанием поражения царя Мидаса всплыл в канале у кургана Тюркмен-Карахойюк.

1

Перший випадок коронавірусу підтверджено в Алжирі

Хворобу "імпортував" громадянин Італії.

Атака Росії на Донбас: в РНБО підготували кілька сценаріїв розвитку подій.

Залежно від дій РФ, Україна вибере той чи інший сценарій

1

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie