На тисячних сходинках. Чому українські виші не можуть покращити позиції у світовому рейтингу університетів

Шість українських навчальних закладів увійшли до рейтингу кращих вишів світу The Times Higher Education World University Rankings 2020.

Це один з найбільших світових рейтингів і єдиний перелік вишів, який спирається на їхні основні завдання — навчати, досліджувати, обмінюватися знаннями та розвивати міжнародне співробітництво.

Лідером рейтингу вже кілька років поспіль залишається британський Оксфорд. На другій сходинці - Каліфорнійський технологічний інститут. Третє місце посів Кембриджський університет.

Українські виші потрапили у другу половину списку, що складається з 1400 позицій. Серед них — Національний університет Львівська політехніка, Львівський національний університет імені Івана Франка, Харківський політехнічний інститут, Сумський державний університет, Київський національний університет імені Тараса Шевченка та Харківський університет імені Каразіна.

До цього в рейтингу Times Higher Education було тільки чотири українських виші. Додалися Сумський та Харківський, натомість вибув Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського, який був у рейтингу 2016 року.

До перших сходинок ще далеко

Позитивною тенденцією є збільшення кількості українських вишів у таких рейтингах. Проте до перших сходинок цим навчальним закладам ще далеко, зазначив у коментарі Радіо НВ радник міністра освіти і науки, член національної команди експертів з реформування вищої освіти Юрій Рашкевич.

За його словами, у світі університети зосереджуються саме на науці. Саме тому українським вишам так важко конкурувати із західними.

«У нас традиційно наука була відділена від системи освіти. У нас і дотепер Академія науки, яка дістає абсолютну більшість грошей на фінансування наукових досліджень від держави, не співпрацює з університетами. Це найважливіша причина такого невисокого позиціонування наших вишів», — зазначив Рашкевич.

Вивчаючи такі рейтинги, українські виші намагаються корегувати під них свою внутрішню політику та пріоритети. Проте за рік чи два це не змінити, додав Рашкевич.

Престижу не додає

Присутність українських вишів в цьому рейтингу на досить низьких позиціях не додає їм престижу у світі, зазначив у коментарі Радіо НВ експерт програм освіти Українського інституту майбутнього Микола Скиба.

Водночас слід зважати, що цей ретинг мало враховує компонент навчання, з урахуванням якого українські виші могли б мати кращі позиції.

Для розвитку наукових досліджень вишам потрібні немалі інвестиції, наголосив експерт. Для цього українські університети можуть залучати кошти від бізнесу.

«Для досліджень потрібна матеріально-наукова база: обладнання, доступ до бази даних. Все це кошти. Можна гроші брати з державного бюджету, чи не сподіватися на державу, а заохочувати університети отримувати кошти від консультування бізнесу», — зауважив Скиба.

Новини по темі

Завдати жахливої шкоди: міністр пояснив, як зупинити наступ Росії.

Андрій Загороднюк розповів про основну тактику України в разі великого наступу окупантів

2

П’ять днів лікувався вдома. У Запорізькій області від грипу помер чоловік

У Приморському районі Запорізької області помер 51-річний чоловік, у якого було діагностовано грип і пневмонію.

1

Аборт у 14 років: як має діяти закон

Цивільний кодекс регулює питання щодо абортів для осіб, старших за 14 років

1

Напади в таксі: як захиститися від неадекватного водія.

Експерт з безпеки пояснив, чому в таксі не можна сідати на переднє сидіння

1

У Рівненській області невідомий звір проник на господарство і відгриз курям голови.

Аби дістатись до курей, тварина перестрибнула через двометровий паркан.

1

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie