На тисячних сходинках. Чому українські виші не можуть покращити позиції у світовому рейтингу університетів

Шість українських навчальних закладів увійшли до рейтингу кращих вишів світу The Times Higher Education World University Rankings 2020.

Це один з найбільших світових рейтингів і єдиний перелік вишів, який спирається на їхні основні завдання — навчати, досліджувати, обмінюватися знаннями та розвивати міжнародне співробітництво.

Лідером рейтингу вже кілька років поспіль залишається британський Оксфорд. На другій сходинці - Каліфорнійський технологічний інститут. Третє місце посів Кембриджський університет.

Українські виші потрапили у другу половину списку, що складається з 1400 позицій. Серед них — Національний університет Львівська політехніка, Львівський національний університет імені Івана Франка, Харківський політехнічний інститут, Сумський державний університет, Київський національний університет імені Тараса Шевченка та Харківський університет імені Каразіна.

До цього в рейтингу Times Higher Education було тільки чотири українських виші. Додалися Сумський та Харківський, натомість вибув Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського, який був у рейтингу 2016 року.

До перших сходинок ще далеко

Позитивною тенденцією є збільшення кількості українських вишів у таких рейтингах. Проте до перших сходинок цим навчальним закладам ще далеко, зазначив у коментарі Радіо НВ радник міністра освіти і науки, член національної команди експертів з реформування вищої освіти Юрій Рашкевич.

За його словами, у світі університети зосереджуються саме на науці. Саме тому українським вишам так важко конкурувати із західними.

«У нас традиційно наука була відділена від системи освіти. У нас і дотепер Академія науки, яка дістає абсолютну більшість грошей на фінансування наукових досліджень від держави, не співпрацює з університетами. Це найважливіша причина такого невисокого позиціонування наших вишів», — зазначив Рашкевич.

Вивчаючи такі рейтинги, українські виші намагаються корегувати під них свою внутрішню політику та пріоритети. Проте за рік чи два це не змінити, додав Рашкевич.

Престижу не додає

Присутність українських вишів в цьому рейтингу на досить низьких позиціях не додає їм престижу у світі, зазначив у коментарі Радіо НВ експерт програм освіти Українського інституту майбутнього Микола Скиба.

Водночас слід зважати, що цей ретинг мало враховує компонент навчання, з урахуванням якого українські виші могли б мати кращі позиції.

Для розвитку наукових досліджень вишам потрібні немалі інвестиції, наголосив експерт. Для цього українські університети можуть залучати кошти від бізнесу.

«Для досліджень потрібна матеріально-наукова база: обладнання, доступ до бази даних. Все це кошти. Можна гроші брати з державного бюджету, чи не сподіватися на державу, а заохочувати університети отримувати кошти від консультування бізнесу», — зауважив Скиба.

Новини по темі

Мінприроди: «Перед утилізацією маски та рукавички потрібно витримати у пакеті 72 години».

«Це європейський досвід, він себе зарекомендував, а будь-які адміністративно-регуляторні заходи не дали результатів".

1

В центре Киева молодежь устроила массовое побоище, есть пострадавшие.

В Киеве на Бессарабской площади 4 июля произошла потасовка между молодыми людьми. Инцидент со стрельбой произошел около 4 часов утра 

2

На Закарпатті втопився 10-річний хлопчик

У четвер, 2 липня близько 19:30 до рятувальників надійшло повідомлення про те, що в річці Тересва імовірно потонув 10-річний хлопець. Про це інформує У ДСНС України у Закарпатській області. Як… На Закарпатті втопився 10-річний хлопчик

2 4

«Це моє авторське право». Шкарлет пояснив плагіат у своїх роботах

Наукові роботи, у яких громадськість виявила плагіат, були написані або у співпраці з іншими вченими, або лише за його редактури.

1

«Ми в жебраках ніколи не ходили». Шкарлет пояснив придбання автомобіля за 1,5 млн гривень

Виконувач обов’язків міністра освіти та науки Сергій Шкарлет відреагував на закиди щодо придбання елітного автомобіля вартістю майже $60 тисяч за кошти університету, ректором якого він був.

1

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie