ZAXID.NET

Останні новини в Україні станом на сьогодні. Свіжа інформація та головні події дня. Оперативні новини з усіх куточків нашої держави!

Більше новин

Чому католики і православні святкують Великдень у різні дні.

Торік Українська греко-католицька церква і Православна церква України провели календарну реформу, яка уніфікувала дати релігійних свят з римо-католиками. Церкви перейшли на новоюліанський календар, це змістило на 13 днів сталі дати свят. Однак святкування Великодня залишається по-старому. Католики відсвяткували Великдень ще 31 березня. Натомість православні, греко-католики та частина протестантів лише готуються до свята, яке припадає на 5 травня. ZAXID.NET пояснює, чому так.

Як було спочатку

Директор Інституту екуменічних студій Українського католицького університету отець Роман Фігас пояснює, що до Першого вселенського собору у 325 році було приблизно 3-4 способів підрахунку, як святкувати Великдень.

Найперша християнська спільнота святкувала Великдень в контексті єврейського Песаха . Ісус Христос святкував єврейську Пасху і помер у дні, близькі у часі до цього свята. У перші століття християнство поширювалося по всій Римській імперії, де не було доброї комунікації, християни жили в різних культурних середовищах. Деякі частини імперії користувалися різними календарями – місячним та сонячним. Відповідно, дати святкування у них були також відмінні.

« Точно відомо, що більшість християн здавна святкували Великдень у неділю, бо знаємо, що Христос помер у п’ятницю, і в неділю зранку його не знайшли в гробниці. Це була така ключова подія, через яку християни навіть змінили день відпочинку з суботи на неділю у пам’ять про воскресіння Ісуса », – розповів о. Роман Фігас «УП.Життя».

Перша неділя після весняного рівнодення і повні

В Євангелії зазначено, що за юдейським календарем 13 дня першого весняного місяця нісана перед святом єврейської Пасхи Христос востаннє вечеряв зі своїми учнями. Його розіп’яли у п’ятницю, 14-го дня нісана, а воскрес він 16-го дня нісана, «першого дня тижня» (після суботи). Вже перші християни називали цей день Господнім. Місяць нісан має 28 днів і припадає на березень-квітень за сучасним календарем.

На першому Вселенському соборі у 325 році встановили, що християнський Великдень треба святкувати у першу неділю після повні, яка настає після весняного рівнодення . Ця умова є спільною для католиків та православних. Найближчою неділю після цього і є Великдень. Католики весняним рівноденням вважають більш астрономічно точну дату – 21 березня, а православні пересувають її на два тижні – на 3 квітня.

« У східних церков існувало правило: Великдень обов’язково має бути після юдейської Пасхи і укладачі пасхальних таблиць враховували цей фактор. Римо-католики після Другого Ватиканського собору (1962-1965) офіційно відмовилися від прив’язки вирахування дати Великодня до юдейський Пасхи », – пояснює «Укрінформ» священик УГКЦ Василь Рудейко.

Чому Великдень порізно

Юліанський календар запровадив у 46 році до н. е. Юлій Цезар. Але у сонячному календарі кожні 128 років з’являвся один день різниці. У XVIII столітті папа Григорій XIII запропонував новий календар – його назвали григоріанським . Він був точнішим і випереджував старий календар на 13 днів. Тоді і стався розкол у Церквах через дати: на григоріанський календар перейшли католики, а православні та протестанти спершу не сприйняли такої зміни.

Новоюліанський календар майже повністю відповідає григоріанському, його запропонували 100 років тому на Всеправославному обговоренні. Цей календар прийняли Румунська та Грецька церкви, а поступово й інші православні юрисдикції – Олександрійська, Антиохейська, Американська Православна, Фінляндська, Болгарська. На нього перейшли більшість православних та греко-католиків, крім України, яка донедавна була під сильним впливом Московської церкви. Через цей календар почалися сильні суперечки.

« Почалися дуже великі розколи через старокалендарників, і це було дійсно великим викликом для тодішньої Церкви. Власне, тоді й вирішили, щоб не робити дуже різких кроків, залишити Пасхалію на старому календарі, а Різдво і інші незмінні свята перевести на новий календар », — пояснює отець Роман Фігас.

Відповідно, коли церкви східного обряду підраховують Пасхалію і визначають весняне рівнодення, використовують не григоріанський і не новоюліанський календар, а звичайний юліанський. Відповідно, так само визначаються і пов’язані з Великоднем свята – Вознесіння і П’ятидесятниця.

Українські католики живуть за григоріанським календарем, православні та греко-католики – від 1 вересня 2023 року за новоюліанським. Українська греко-католицька церква, яка більш пов’язана з Римом, залишила святкування Великодня разом з українськими православними. « У межах однієї країни правильно святкувати разом, і якщо вірянам треба дати час дійти до нової дати Великодня, то нехай це буде пізніше », – каже о. Василь Рудейко.

Спільний Великдень для всіх християн у майбутньому гіпотетично можливий. Але тут є дві умови, зазначає священик ПЦУ, редактор видання «Церква і суспільство» Андрій Дудченко: « Перша: і католики, і православні повинні зробити крок до більш точного вирахування дати рівнодення. У православних до 21 березня додають ще два тижні. Але і католики теж беруть для обрахування не реальне рівнодення, а фіксовану дату – 21 березня. А реальне рівнодення може бути і 20-го, і 22-го ».

Іноді дати святкування Великодня збігаються. Так буде, наприклад, у 2025 році. Наступного року християни всіх конфесій спільно відзначатимуть Великдень 20 квітня.

На Запорізькому напрямку знищили ворожий КСП

На Запорізькому напрямку знищили ворожий КСП

Бійці 108 бригади ТРО працюють по оркам із саморобної установки Партизан. Міні град на пікапі може нищити русню на відстані до 17 кілометрів. На установці хлопці працюють швидко, адже саме за розрахунком часто полюють орки. Хлопці боронять Запоріз...

Телеканал TV5 -

КОРУПЦІЯ В УКРАЇНІ ДОСІ ОДНА З НАЙВИЩИХ В ЄВРОПІ - ДЕРЖІНСПЕКТОР ПЕНТАГОНУ СТОРЧ.

КОРУПЦІЯ В УКРАЇНІ ДОСІ ОДНА З НАЙВИЩИХ В ЄВРОПІ - ДЕРЖІНСПЕКТОР ПЕНТАГОНУ СТОРЧ.

ВОЛОДИМИР МАНЬКО, політолог TV7+ — обласний телеканал цілодобового мовлення, який працює на території Хмельницької та частині Вінницької й Тернопільскої областей. Від початку широкомасштабного вторгнення, телеканал активно працює у форматі висвітл...

Телеканал Хмельницького -

ПРИЛІТ БПЛА ЗСУ В НПЗ В ТУАПСЕ, РФ! РАШИСТИ В ШОЦІ!.

ПРИЛІТ БПЛА ЗСУ В НПЗ В ТУАПСЕ, РФ! РАШИСТИ В ШОЦІ!.

Цензор.НЕТ -

«Цікаві люди». Василь Андрушко, скульптор, графік, маляр та поет

«Цікаві люди». Василь Андрушко, скульптор, графік, маляр та поет

«Цікаві люди». Василь Андрушко, скульптор, графік, маляр та поет

НТК -

Зал аплодував стоячи: у Львові показали фільм про Героя України Дмитра (Да Вінчі) Коцюбайла.

Зал аплодував стоячи: у Львові показали фільм про Героя України Дмитра (Да Вінчі) Коцюбайла.

НТА -

«Евакуація – це морально важко» / hromadske

«Евакуація – це морально важко» / hromadske

Станьте спонсором цього каналу, щоб отримувати бонуси: Підпишіться на нас, щоб не пропустити головних новин України та світу: ️ Ми на hromadske не зупиняємо свою роботу під час війни. Наші журналісти та редактори нині працюють у східних й західних...

Громадське Телебачення -

Нові перспективи чи відпочинок: гороскоп на 17 травня для всіх знаків зодіаку.
На Вінниччині пролунали вибухи, регіон атакують «шахеди».
У Усика зіткнулися з несподіваною проблемою перед боєм з Ф'юрі.
Менш ніж за годину пограбувала двох жінок на Теремках: у Києві затримали зловмисницю.
В Україні затримали бізнесмена Кропачева, який володіє активами у вугільному бізнесі: подробиці.
Мер Дніпра Філатов розповів, із якою проблемою місто зіткнулося через мобілізацію.
У ВР зареєстрували законопроєкт про скасування позбавлення волі за ухилення від мобілізації: пропонуються штрафи до 85 тис.
«Носимо з гордістю» : Трюдо показав фото у вишиванці.
Біженці перестали цікавитись новинами з України і не планують повертатись: скільки можуть передумати і що змінилось.
ЗСУ за добу збили 2 російські літаки і гелікоптер