Главком

«Главком» - всі новини України і світу. Свіжі новини політики, економіки, спорту та шоу-бізнесу.

https://glavcom.ua/

«Роздуми про війну з московитами». Що писали українці 400 років тому

У нашій історії – безліч перлин політичної, військової і дипломатичної думки.

Будь ласка, читайте текст після реклами

Цього разу знайомимо вас з Юрієм Немиричем – козацьким полководцем і дипломатом, одним з авторів Гадяцького трактату 1658 року і автором «Маніфесту до європейських держав».

У 1634 році він надрукував працю «Роздуми про війну з московитами».

Будь ласка, читайте текст після реклами

Ось кілька фрагментів, які звучать для нас актуально і зрозуміло:

«Сформований за умов рабства характер кожного стрічного мосха (московита) виявляє схильність до пишноти і тілесної розпусти, жорстокий і підступний. Війну вони розпочинають прудко, упокорюються поволі. Будь-яка нерішучість у цих варварів розцінюється як вияв ницості, а нагальний успіх, досягнутий силою, вважається ознакою величі. Під час бою, коли починають втрачати впевненість щодо успіху, часто, покинувши зброю, вдаються до втечі або звертаються до переможця з надією на ласку; до цього їх спонукає швидше переляк, ніж сподівання на порятунок, – що тільки збільшує кровопролиття».

«…Некерований законами священний характер цієї країни так зміцнює владу, що сповнені забобонної шаноби мешканці ні свободи не прагнуть, ні неволі (даної, на їхню думку, Богом і царем) не відчувають і не уникають. Звідси цар такого схильного до забобонного страху народу втішається надмірним славослів’ям і найбільшою порівняно до інших могутністю. Зміцнює царську владу однакове становище усіх і розподіл посад, з яких навіть найменша (при дворі чи у церкві) надається за згоди царя, якому рідко загрожує небезпека з боку йому підлеглих. І достеменно відомо, що, як ми вже говорили, сто десять військових провідників з представників вищого нобілітету було призначено з урахуванням самого лише страху перед заколотом».

«Надзвичайна сила ворожих військ радше у людях, ніж у воїнах, ґрунтується вона більше на кількості, ніж на якості…»

Будь ласка, читайте текст після реклами

«У таборах, де воїнів купчиться дуже багато, вночі панує безтурботність, а вдень – бездіяльність, яка розслабляє тіло і губить душу хтивістю. До того ж, наскільки воїн неохоче зносить труднощі, настільки й скорий до чварів. Охоче пустошить навколишні землі і нищить майно [мешканців], і то так, що більше шкоди приносить своє військо, ніж вороже. А це тому, що в багатьох випадках спільність злочину дає їм більшу безпеку. До цих додай і зовсім неосвічених [вояків], які ніколи не бачили ворога і мають полохливу, рабську душу. Вони самотужки нічого не чинять, нічого завдяки власній чесноті не починають, а все роблять неохоче, з необхідності…»

«Власне, чому військо Александра перемогло незліченні полчища Дарія? А тому, що шляхетність [перемогла] нездатність до війни, а розважливість – розкіш…»

«Полум’я чварів треба роздмухувати у їхньому війську всюди: і в палаці слід підтримувати всіляко. Саме жорстокість влади, неволя мешканців, пересиченість війною завжди викликали велику ворожість до володаря…»

«Сила ворогів велика не сама по собі. Її по-справжньому бояться лише тоді, коли вона підпирається допомогою і угодами з чужинцями. Але у смертних нема нічого такого й неміцного, і такого хиткого, як влада, що не опирається на власну силу, тоді її легко ослабити божественною владою. Суть же угод, які існують у мосхів з чужинськими народами, полягає в турботі, щоб їх не порушувати. До ослаблення сил ворога найбільш вигідно також поступово відводити від них союзників; або зводити підозру один до одного; або, нарешті, пропонувати їхнім підлеглим чи друзям кращі і вигідніші умови. Велика нагода настрахати ворогів буває, коли хтось із союзних їм [народів] чи то з власної волі і без примусу, чи гнані і принижені до нас знову повертаються…»

«…Добрий спосіб протидії – не давати ворогові об’єднати сили… Отож, втягнутий у цю війну, не може допомогти мосхам. Зате, коли ми нападемо на мосхів з одного боку, їхні постійні вороги (маю на увазі перекопських татарів) вдеруться до Московії з другого…»

Будь ласка, читайте текст після реклами

***

Юрій Немирич народився в 1612 році в Овручі у Київському воєводстві.

Вчився в академії в Ракові, потім у Лейденському та Базельському університетах, студіював в Англії, Франції та Італії.

На чолі власного загону брав участь у війнах Польщі з Московією та Швецією (30-ті роки), з 1641 року – підкоморій київський.

Був одним із видатних українських протестантів, фундатор аріанської академії на Волині.

У 1643 році придбав великі володіння на Лівобережжі. В 1657 році перейшов на бік козаків, прийняв православ’я і став полковником.

Був представником України в переговорах із Швецією, що закінчилися Корсунською угодою 1657 року, яка визнала незалежність України.

Один із авторів Гадяцького трактату і автор «Маніфесту до європейських держав» 1658 року.

Став канцлером Великого князівства Руського, очолив українську делегацію на сейм для ратифікації Гадяцького пакту, брав участь у Конотопській битві 1659 році.

Будь ласка, читайте текст після реклами

Автор славнозвісного політичного трактату «Роздуми про війну з московитами» (Париж, 1634).

Оптимізувати рутинні процеси допоможе використання плагінів. Ну а ми допоможемо в їх пошуку.
Останні новини
Президент Литви закликав зупинити РФ для уникнення ядерної катастрофи.

Президент Литви закликав зупинити РФ для уникнення ядерної катастрофи.

Президент Литви Гітанас Науседа закликав зупинити країну-агресора, доки вона не спричинила ядерної катастрофи. Відповідний допис він опублікував у Twitter. "Російський ядерний шантаж триває, оскільки Путін оголосив про плани розмістити тактичну яд...

Патріот Донбасу

Схема виходу Raiffeisen з рф: «не витримує жодної критики» - Нацбанк.

Національний банк України стурбований можливою стратегією виходу Raiffeisen Bank International із російського ринку шляхом обміну активів його російського дочірнього банку на підсанкційний Сбербанк в Австрії.

UA.NEWS

Зеленський провів засідання Ставки у Дніпрі

Президент Володимир Зеленський уперше провів засідання Ставки верховного головнокомандувача на виїзді - у Дніпрі. Джерело: Зеленський у відеозверненні Пряма мова: "Щойно провів засідання Ставки - вперше на виїзді, у Дніпрі.

Українська правда

ЗЕЛЕНСЬКИЙ приїхав в НІКОПОЛЬ / Раптовий візит президента України.

ЗЕЛЕНСЬКИЙ приїхав в НІКОПОЛЬ / Раптовий візит президента України.

Під час робочої поїздки до Дніпропетровської області Президент України Володимир Зеленський відвідав місто Нікополь, яке постійно обстрілюють російські окупанти. Читайте більше до теми на сайті: Не пропусти найоперативніші новини України та світу ...

Наші герої! ЗЕЛЕНСЬКИЙ відвідав поранених воїнів #shorts.

Наші герої! ЗЕЛЕНСЬКИЙ відвідав поранених воїнів #shorts.

Не пропусти найоперативніші новини України та світу на Telegram: #новости #войнавукраине2022 #новостиукраины ​ #новинионлайн​ #новости​ #свежиеновости​

Звернення ЗЕЛЕНСЬКОГО за 27 березня

Звернення ЗЕЛЕНСЬКОГО за 27 березня

Українські захисники вже 397 днів боронять країну від російських окупантів. Ввечері 27 березня президент Володимир Зеленський записав своє традиційне звернення. Читайте більше до теми на сайті: Не пропусти найоперативніші новини України та світу н...

️США удивили реакцией / Что значит новое заявление российского диктатора?.

️США удивили реакцией / Что значит новое заявление российского диктатора?.

Алексей Печий @PECHII во время своего стрима проанализировал новые заявления путина и его ядерный шантаж. Читайте больше на сайте: Не пропусти найоперативніші новини України та світу на Telegram: #новости #войнавукраине2022 #новостиукраины #новини...

️Гарячі новини за 27 березня, які ви могли пропустити #shorts.

️Гарячі новини за 27 березня, які ви могли пропустити #shorts.

Не пропусти найоперативніші новини України та світу на Telegram:

Розміщення росією ядерної зброї в білорусі – це погроза не Україні, а її союзникам / Машовець.

Розміщення росією ядерної зброї в білорусі – це погроза не Україні, а її союзникам / Машовець.

Плани розміщення російської ядерної зброї на території білорусі – це не спонтанне, а добре підготовлене рішення. Його мета – намагання путіна підняти ставки. Про це заявив Костянтин Машовець, військовий оглядач, координатор групи "Інформаційний сп...