Ніяких городів і прибирання у дворі: освітній омбудсмен розповів, що не мають робити діти на уроках.

Учні не можуть працювати на городах, прибирати парки та шкільні двори – це поза законом. Діти можуть волонтерити, але лише у позаурочний час і з дозволу батьків.

Про це заявив освітній омбудсмен Сергій Горбачов. Він обурений випадками, коли вчителі або керівництво шкіл примушують дітей до праці і зауважує, що останнім часом подібних історій побільшало.

Що обурило освітнього омбудсмена

Новий навчальний рік став "гарною" можливістю для того, щоб примушувати дітей до праці під час уроків, – йдеться у заяві Горбачова, розміщеній на офіційному сайті освітнього омбудсмена. Цим займаються деякі вчителі, директори, представники місцевої влади, зокрема, освітні управлінці.

Горбачов зауважив, що такі випадки почастішали. І навів такі приклади:

У Кременчуці школярі і студенти під час занять прибирали парк.

" У школі діти повинні здобувати знання, а не перетворюватися на робочий ресурс вчителя, директора, міста або селища ... Якою, скажіть мені, освітньою програмою передбачається праця дітей під час уроків на городі чи прибирання території міста?", – обурений омбудсмен.

Коли діти можуть працювати

Освітній омбудсмен каже – діти можуть допомогти у саду школи чи прибрати у парку. Але є три важливі умови:

  1. це має бути волонтерство, тобто добровільна праця;

  2. волонтерити діти можуть лише у позаурочний час;

  3. діти від 14 до 18 років можуть бути волонтерами лише за згодою батьків, прийомних батьків, батьків-вихователів або піклувальника.

"Прошу розрізняти примусову працю і добровільне волонтерство. Волонтерська діяльність – це добровільна, наголошую, добровільна соціально спрямована, неприбуткова діяльність, що здійснюється волонтерами шляхом надання волонтерської допомоги", – наголосив Горбачов.

На Черкащині діти замість уроків праці носили з поля гарбузи.
Чому прибирання у дворі школи – незаконне

До 2021 року залучати школярів до прибирання у дворі школи було законним.

  • учні 2-4 класів могли прибирати територію школи;

  • учні 5-12 класів – могли брати участь у генеральному та щодобовому прибиранні ділянки: підмітати, очищувати від снігу, саджати дерева.

Але з 1 січня цього року набув чинності новий санітарний регламент для шкіл, відповідно до якого прибирання на вулиці стало поза законом.

"Регламент лише створює правило, що учні повинні тримати власне робоче місце в чистоті, прибирати за собою сміття. Робота із самообслуговування має проводитися за участю педагогічних та/або медичних працівників і не перевищувати 1 годину на тиждень", – пояснив Горбачов.

Учні з 5 до 11(12) класів ще можуть поливати рослини та робити вологе прибирання без миючих і дезінфікуючих засобів поверхонь навчальних приміщень – за виключенням вікон та підлоги.

Куди звертатися та яке покарання загрожує

Освітній омбудсмен наголошує – примусова чи обов’язкова праця належить до однієї з найгірших форм дитячої праці, і про це йдеться у ст.3 Конвенції про заборону та негайні заходи щодо ліквідації найгірших форм дитячої праці №182. Примушувати дітей до праці забороняє і ст.43 Конституції України.

Якщо дитину примушували до праці у школі, батьки можуть звернутися до:

За примус дитини до праці згідно з ст.150 Кримінального кодексу винному загрожує:

  • арешт до 6 місяців або обмеження волі до 3 років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю до 3 років.

  • те саме, вчинене щодо кількох дітей або якщо це суттєво зашкодило дитині –позбавленням волі від 2 до 5 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до 3 років.

  • якщо це робила організована група – позбавленням волі від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до 3 років.

Раніше OBOZREVATEL повідомляв:

Обозреватель

«Обозреватель» - найсвіжіші новини України та світу онлайн. Оперативно та цікаво про події в Україні та світі

https://www.obozrevatel.com/ukr/

Новини по темі
Погоджувальна рада 18.10.2021

Погоджувальна рада 18.10.2021

Засідання Погоджувальної ради депутатських фракцій (депутатських груп) Верховної Ради України

У Львові утворилися довжелезні черги людей, які прагнуть вакцинуватися.

У Львові утворилися довжелезні черги людей, які прагнуть вакцинуватися.

З питань реклами: ntareklama@gmail.com Підписатися на наш канал

США и Китай обменялись запусками ракет / ЕС давит на Путина через Лукашенко / ОБСЕ уходит с Донбасса.

США и Китай обменялись запусками ракет / ЕС давит на Путина через Лукашенко / ОБСЕ уходит с Донбасса.

Сегодня на стриме "Теории заговора" вместе с @Печий News поговорим о следующем: США и Китай обменялись запусками ракет: США направит войска к границам России; ЕС давит на Путина через Лукашенко; ОБСЕ уходит с Донбасса: что дальше? 24 Канал онлайн ...

Чи зашкодить угода про «відкрите небо» вітчизняним авіаперевізникам?.

Чи зашкодить угода про «відкрите небо» вітчизняним авіаперевізникам?.

Програма ПолітикаUA 18.10.2021 Гість студії: Василь Шевченко, перший заступник Міністра транспорту та зв'язку України (2008-2010 рр.) Тема: Угода з ЄС про «відкрите небо» 0:00 - Початок 0:43 - Угода про «відкрите небо». Міжнародні авіаперевізники ...

У KSE спрогнозували спад захворюваності на COVID-19 в Україні.

У KSE спрогнозували спад захворюваності на COVID-19 в Україні.

В Україні фіксують стрімке зростання захворюваності на коронавірус. Однак початок спаду поточної хвилі COVID-19 за тривалістю, ймовірно, буде аналогічним як у 2020 році. 24 Канал онлайн – 24 Канал у Facebook – 24 Канал у Instagram – 24 Канал у Twi...

Як може змінитися Регламент та робота Верховної Ради?.

Як може змінитися Регламент та робота Верховної Ради?.

Програма Парламент Сьогодні 18.10.2021 Гості студії: Петро Охотін, політтехнолог Ігор Петренко, політичний експерт 0:00 - Початок 3:37 - Пленарний тиждень. Головні акценти. 9:11 - Кадрові рішення. Нові призначення в Парламенті та Уряді 18:42 - Роб...