Deutsche Welle

«Deutsche Welle» - новини й аналітика з Німеччини українською мовою. Найважливіші події в Німеччині, Україні, Європі та в світі.

https://www.dw.com/uk

Чи позбавлять Разумкова депутатського мандата? Інтрига зберігається.

Після відсторонення Дмитра Разумкова з посади голови Верховної Ради над політиком нависла подальша загроза. У керівництві фракції "Слуга народу" принаймні допускають можливість позбавлення його ще й депутатського мандату. У фракції "Слуга народу", депутати якої власне й ініціювали відкликання Разумкова як спікера, вважають, що законні підстави для цього існують.

"Юристи кажуть, що є основа (для позбавлення мандата Разумкова. - Ред. ). Подивимося, як Разумков працюватиме. Він же каже, що працюватиме на користь виборців. Виборці, коли він йшов, - це виборці "Слуги народу". Якщо він працюватиме на користь виборців "Слуги народу"- це одна справа, а якщо навпаки - інша", - заявив Давид Арахамія невдовзі після відсторонення Разумкова з посади спікера парламенту. Слова голови фракції "слуг" тоді широко цитували українські ЗМІ.

Погрози про позбавлення мандату - це "виглядає дико"

Такі заяви на адресу тепер уже ексголови українського парламенту деякі експерти, яких опитала DW, розцінюють не інакше як застереження та "шантаж". Таким чином Разумкова попереджують, що треба вести себе сумирно й неагресивно відносно планів "Слуги народу", зауважив, зокрема, віцепрезидент Асоціації народних депутатів України Олександр Барабаш, який спеціалізується, зокрема, на виборчому праві. "Слуги" вважають, що мають зброю, яку можуть застосувати у будь-який момент", - каже він.

Дивитись відео 16:49

Дмитро Разумков про "турборежим" Верховної Ради, відносини із Зеленським і президентські амбіції (12.08.2020)

"Відкритим шантажем" подібні заяви з боку "Слуги народу" вважає експерт з конституційного права та колишній заступник голови Центрвиборчкому Андрій Магера. "Це виглядає дико для суспільства. Це загрожує втратою репутації партії", - каже він.

Але чи має фракція "Слуги народу" насправді таку "зброю" як позбавлення колишнього голови парламенту мандата? Сам Разумков переконаний, що рішення про позбавлення його депутатського мандата, в разі ухвалення, буде незаконним. "Якщо ми говоримо про норми закону, таких підстав і можливостей у партії "Слуга народу" немає", - заявив Разумков на брифінгу після відкликання з посади спікера.

Читайте також: Спікеріада: Дмитра Разумкова "пішли", але він обіцяв повернутися

За яких умов можна позбавити депутатського мандату

Підставою для дострокового припинення повноважень народного депутата, згідно з українською конституцією, як пояснює віцепрезидент Асоціації народних депутатів України Олександр Барабаш, може бути невходження або вихід з фракції партії, від якої депутат був обраний. "Тоді на партійному з’їзді можна проголосувати за таке рішення", - каже він.

Згідно з інформацією на сайті Верховної Ради, Разумков увійшов до фракції 29 серпня 2019 року, але того ж дня - відразу після обрання спікером - став позафракційним. "Частина 2 ст. 59 Регламенту ВРУ говорить, що голова Верховної Ради України, перший заступник та заступник голови Верховної Ради України не входять до складу депутатської фракції (депутатської групи). Тому він мав стати позафракційним", - пояснює колишній заступник голови Центрвиборчкому Магера.

Нечіткий регламент Верховної Ради

Як відбувається в цьому випадку вихід із фракції, ніде в регламенті Верховної Ради не прописано. На це звернув увагу DW перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань регламенту Сергій Євтушок. В апараті Верховної Ради повідомили DW, що у них нема письмової заяви Разумкова про вихід з фракції "Слуга народу". Інформацію про відсутність такої заяви підтвердила DW і його прессекретарка Ольга Туній.

Таким чином, якщо особа не писала письмову заяву про вихід з фракції та не зареєструвала її в апараті Верховної Ради, механізму для дострокового припинення повноважень не існує, пояснює Магера. Він зауважив, що, і за його інформацією, Разумков не писав такої заяви.

На сайті Верховної Ради й після відсторонення Разумкова з посади голови парламенту вказано, що він не входить до складу будь-якої фракції. Як прокоментував далі Магера, Разумков може бути позафракційним, але не шляхом виходу або виключення з фракції, а в силу статті регламенту. "Це не підстава для дострокового припинення мандата, оскільки не було факту входу або невходження до фракції", - каже він. Якщо партія це зробить на з'їзді, то Разумков може оскаржити рішення у суді, додає експерт.

Барабаш, у свою чергу, констатує, що на практиці ще не було ситуації, коли б розглядалася можливість позбавлення депутатського мандата голови Верховної Ради чи його заступників у разі їхнього відкликання з посад.

Читайте також: Політолог Олексій Гарань: В Україні виникла загроза популістського авторитаризму

Від соратника до парії

Дмитро Разумков короткий час очолював партію "Слуга народу" і від цієї політичної сили 2019 року потрапив до Верховної Ради. Під час обрання на посаду спікера парламенту він заручився підтримкою рекордної кількості голосів - за нього проголосувало 382 депутати. Але згодом він потрапив у немилість з боку власної ж політичної сили. Серед причин оглядачі вбачають те, що як голова Верховної Ради він почав діяти надто автономно, не озираючись на інтереси фракції своєї партії. Так, Разумков забракував усі кандидатури на посаду керівника апарату Верховної Ради, запропоновані "слугами".

Проте найгучніший конфлікт між керівництвом фракції і спікером парламенту виник через ухвалений у вересні цього року закон про деолігархізацію. Перед другим читанням законопроєкту Разумков направив його на розгляд Венеціанської комісії - дорадчого органу Ради Європи, який надає висновки про відповідність законодавчих актів європейським стандартам та цінностям. Такі дії тоді жорстко розкритикував глава фракції "Слуга народу" Арахамія.

 • Перший день роботи Верховної Ради України

  Перший день нової Верховної Ради: як це було

  Урочисте засідання

  Перший день роботи Верховної Ради України дев'ятого скликання розпочався з урочистого ранкового засідання, під час якого депутати склали присягу. Зачитав присягу найстарший за віком член парламенту від партії "Опозиційна платформа - За життя" Юлій Іоффе, а головував на урочистому засіданні спікер Ради попереднього скликання Андрій Парубій.

 • Віктор Ющенко і Петро Порошенко

  Перший день нової Верховної Ради: як це було

  Усі президенти, окрім Януковича

  Під час урочистого засідання у сесійній залі був присутній Володимир Зеленський та усі колишні президенти, окрім Віктора Януковича, члени уряду на чолі з прем'єр-міністром Володимиром Гройсманом, представники інших органів державної влади, предстоятелі церков і релігійних об'єднань та зарубіжні гості. На фото - куми, третій та п'ятий президенти України Віктор Ющенко (праворуч) та Петро Порошенко.

 • Верховна Рада України

  Перший день нової Верховної Ради: як це було

  Коаліція "слуг народу"

  Після 13-ї години розпочалося перше пленарне засідання нової Ради. Головуючий на засіданні Дмитро Разумков оголосив про створення п'яти фракцій - "Слуга народу", "Опозиційна платформа - За життя", "Батьківщина", "Європейська солідарність" і "Голос", а також групи "За майбутнє". Фракція "Слуга народу", яка налічує 254 депутати, працюватиме на правах коаліції.

 • Володимир Гройсман

  Перший день нової Верховної Ради: як це було

  "Бажаю успіхів": Гройсман залишає Кабмін

  На першому пленарному засіданні Ради свої повноваження перед депутатами склав вже колишній прем'єр-міністр України Володимир Гройсман. Серед іншого, він побажав успіхів як народним обранцям, так і своїм наступникам в уряді. "Сьогодні я хочу побажати кожному з вас, шановні народні депутати, успіхів. Також хочу побажати успіхів майбутньому уряду", - сказав він.

 • Дмитро Разумков і Руслан Стефанчук

  Перший день нової Верховної Ради: як це було

  Керівництво Ради

  Голова партії "Слуга народу" Дмитро Разумков був обраний спікером Верховної Ради - за його призначення проголосувало 382 народних депутати. Інші кандидатури на цю посаду рештою фракцій парламенту не висувалися. Першим заступником спікера обрано депутата від "Слуги народу" Руслана Стефанчука, заступником спікера - представницю від "Батьківщини" Олену Кондратюк.

 • Володимир Зеленський у Верховній Раді

  Перший день нової Верховної Ради: як це було

  "Увійти в історію": виступ Володимира Зеленського

  У своєму посланні до Ради Володимир Зеленський висловив переконання, що тепер Україна "нарешті зможе увімкнути п'яту швидкість і рухатися шляхом реформ". Він переконаний, що ця Рада увійде в історію - або втіливши у життям все, що не змогли зробити за 28 років, або як парламент, який проіснував найменше - один рік. "Я вже знаю, що розпускати Верховну Раду не так страшно", - пригрозив Зеленський.

 • Олексій Гончарук - прем'єр-міністр

  Перший день нової Верховної Ради: як це було

  Олексій Гончарук - прем'єр-міністр

  290 голосів "за" - і новим прем'єр-міністром України обраний Олексій Гончарук. 35-річний Гончарук є юристом, до обрання головою уряду обіймав посаду заступника голови офісу президента України Андрія Богдана та відповідав за економічний блок питань. Він - наймолодший прем'єр-міністр в історії України.

 • Андрій Загороднюк

  Перший день нової Верховної Ради: як це було

  Андрій Загороднюк - міністр оборони

  Президент запропонував на посаду міністра оборони Андрія Загороднюка - свого позаштатного радника, який є цивільною особою. Загороднюк - екскерівник проектного офісу реформ міноборони України. З 2014 року - громадський активіст, волонтер ЗСУ. На початку липня був призначений позаштатним радником президента Зеленського. Він пообіцяв реформувати ЗСУ за стандартами НАТО і подолати корупцію в армії.

 • Вадим Пристайко - міністр закордонних справ України

  Перший день нової Верховної Ради: як це було

  Вадим Пристайко - міністр закордонних справ України

  Під час своєї промови в парламенті перед призначенням Вадим Пристайко заявив, що курс України на інтеграцію в ЄС та НАТО залишатиметься незмінним. Він також зазначив, що поставив собі завдання за півроку кардинально просунутися у вирішенні конфлікту на Донбасі. Пристайко працював у МЗС з 1997 року. У травні 2019 року його було призначено на посаду заступника Адміністрації президента України.

 • Верховна Рада затвердила склад уряду

  Перший день нової Верховної Ради: як це було

  В новому уряді залишилися двоє попередників - Аваков і Маркарова

  Депутати Верховної Ради дев'ятого скликання у четвер, 29 серпня, пітримали запропонований новопризначеним прем'єром Олексієм Гончаруком склад уряду. У ньому залишилося двоє попередників: очільник МВС Арсен Аваков і міністерка фінансів Оксана Маркарова. За новий кабінет міністрів проголосував 281 народний депутат, 26 парламентаріїв висловилися проти.

 • Іван Баканов - новий очільник СБУ

  Перший день нової Верховної Ради: як це було

  Іван Баканов - новий очільник СБУ

  Рада підтримала пропозиції президента України Володимира Зеленського та звільнила голову Служби безпеки України (СБУ) Василя Грицака й призначила на цю посаду Івана Баканова. До призначення на посаду керівника СБУ Баканов був першим заступником керівника відомства. Ще раніше Баканов очолював студію "Квартал 95", керував президентською партією "Слуга народу" й передвиборною кампанією Зеленського.

  Автор: Максим Сидоржевський


Безкоштовна IT-освіта. Одна з громад Буковини масово вчить школярів програмуванню. З якою метою

Безкоштовна IT-освіта. Одна з громад Буковини масово вчить школярів програмуванню. З якою метою

За 5 років підготувати півтори сотні айтішників - поставили за мету в одній із громад на Буковині. Для цього закупили нові комп'ютери, на яких в окремі дні працюють депутати, а в інші - вчаться програмуванню учні малої академії. Курси для жителів ...

У військах його називали «м'ясником» і «катафалком».

У військах його називали «м'ясником» і «катафалком».

Це проєкт @Історія для дорослих . Важко повірити що у декомунізованій Україні в розпал російського гібридного вторгнення хтось публічно закликає любити і вшановувати кривавого маршала Побєди Георгія Жукова. Але це саме так - Харківська міськрада у...

1 10

Росія у 1991 році отримала «родову травму» , Грані правди.

Росія у 1991 році отримала «родову травму» , Грані правди.

Мир із Росією неможливий. Хоча багато хто на це сподівається. На це мають надію в Європі, яка відчайдушно прагне повернутися в 2013 рік. Читати на сайті:

Зеленський перейшов у наступ. «Олігарх» поплатиться за «путч»? / В темі

Зеленський перейшов у наступ. «Олігарх» поплатиться за «путч»? / В темі

Увесь тиждень політикум жартує з «путчу Ахметова». Жартує і маніпулює. Тим часом війна між олігархом та президентом лише загострюється. Слідом за медійним та політичним відкрився економічний фронт. Загальні втрати Ахметова можна оцінити у десяток ...

1 1

«Велике будівництво» в Криму. Чому розвалюються нові російські дороги? - Крим.Реалії

«Велике будівництво» в Криму. Чому розвалюються нові російські дороги? - Крим.Реалії

«Велике будівництво» в Криму. Чому розвалюються нові російські дороги? Майже 82 мільйони доларів закопали на Кримському півострові. Cтільки російська влада Криму витратила на будівництво об'їзної сімферопольської дороги Дубки-Левадки. Новий шляхоп...

1 1

Після «путчу»:) - Вечірній ПреЗЕдент

Після «путчу»:) - Вечірній ПреЗЕдент

Підпишіться і натисніть , щоб отримувати сповіщення про трансляції та нові відео. Telegram без спаму ️ Facebook ️ Twitter ️ Ефір наживо Багато цікавого на сайті ️ #ВечірнійпреЗЕдент