Чотириденний робочий тиждень – чи можуть її запровадити в Україні та як це може вплинути на економіку.

Працювати менше, аби жити краще: в Україні заговорили про перехід на чотириденний робочий тиждень. Науковці запевняють: це покращить ментальне здоров’я українців і геть не вплине на продуктивність праці. То, як "чотириденка" може позначитися на гаманцях українців і чи не зашкодить економіці держави – дізнавалася журналістка "5 каналу" Анжеліка Музиченко.

Піарниця Аріна працює з дому й сама собі складає графік. Іще донедавна дівчина була типовою представницею "офісного планктону", а її життя, каже, нагадувало день бабака.

"Я не пам'ятаю, що таке весна, що таке осінь. Я своїх друзів майже забула. Тобто ми не спілкувалися. У нас не було на це часу", – каже прихильниця чотириденного робочого тижня Аріна Яворських.

Та саме пандемія повністю змінила життя дівчини. Після цього Аріна сказала "досить" звичній робочій рутині.

"Зараз настільки наші теxнології пішли вперед, що можна спробувати зробити життя людей простіше і приємніше", – каже Аріна Яворських.

Приміром, перевести українців на 4-денний робочий тиждень. Та от після допису про таку ідею, каже дівчина, на її сторінців в соцмережі полився бруд.

В Європі таких коментарів не зрозуміли б, принаймні так вважає, фахівчиня з працевлаштування.

"Чотириденний робочий тиждень в певних країнах є вже усталеною практикою", – пояснює фахівчиня з працевлаштування Олена Кірільєвніна.

Це Іспанія, Швейцарія, Нова Зеландія і Велика Британія. Там, на деяких підприємствах, менше працювати вже звикли. А от в Нідерландах взагалі найкоротший робочий тиждень – всього 27 годин. Ще в середині 2000-х країна першою у світі запровадила робочий тиждень менше тридцяти годин.

В Україні теж вирішили дослідити чи готові роботодавці до зменшення робочих годин.

Тож готові розглянути перехід на чотириденку понад 70% опитаних роботодавців. Та поряд із цим майже половина не уявляють, як працюватимуть у такому режимі. Та навіть за скороченим графіком майже 90% готові зберегти заробітну плату, принаймні так запевнили під час опитування.

"Дуже радує те, що наші роботодавці досить адаптивні. І не лише до пандемічних умов, а й до більш такого прогресивного підходу", – каже фахівчиня з працевлаштування Олена Кірільєвніна.

А от економіст Юрій Шоломицький переконаний: такий крок для України поки завчасний.

"Ми за своєю продуктивністю далекі від тих країн, які можуть це ввести. Якщо це буде зобов’язання, то це буде відразу негативний вплив на ВВП", – пояснює Юрій Шоломницький.

Іншими словами, економіка може просто луснути від такого експерименту. А відшкодувати бізнесу втрату їхнього доходу, з державного бюджету – не вдасться. На відміну від іспанців. Там уряд виділив 50 мільйонів євро для підтримки бізнесу на час трирічного експерименту.

"У нас немає тиску з боку профспілок, які б захищали права. Тому це завжди такі індивідуальні перемовини між робітником і роботодавцем", – зазначив економіст.

Зможете домовитися – ви перемогли. А чекати, що Верховна Рада зобов'яже усіх роботодавців перевести працівників на чотириденку, не варто.

Анжеліка Музиченко, Микола Довгий, "5 канал"

Як повідомляв 5.UA, в лютому Іспанія перейшла на 4-денний робочий тиждень.

5 канал

«5 канал» - актуальні, ексклюзивні та останні новини і відеосюжети, інтерв'ю з цікавими людьми, політиками, зірками та багато іншого з життя України та світу

https://www.5.ua/

Новини по темі
Глава НАЗК Новіков про Зеленського: Президент - зразковий декларант.

Глава НАЗК Новіков про Зеленського: Президент - зразковий декларант.

Національне агентство з питань запобігання корупції завершило перевірку декларації президента Володимира Зеленського після виходу розслідування Pandora Papers про сумнівні офшорні операції його компаній, і не знайшло порушень.

Цензор.НЕТ

Агентурний план - це забезпечити дефіцит газу та вугілля в Україні - Володимир Омельченко.

Агентурний план - це забезпечити дефіцит газу та вугілля в Україні - Володимир Омельченко.

Опалення з великими перебоями з'явилося не скрізь навіть у столиці. Що казати про регіони. Там також комунальники в авральному порядку запускають котельні, але, як завжди, на початку опалювального сезону стається багато несправностей та аварій на ...

Бо порушувала карантин: суд оштрафував директорку гімназії на ₴34 000 у Львові / Подробиці.

Бо порушувала карантин: суд оштрафував директорку гімназії на ₴34 000 у Львові / Подробиці.

У Львові суд оштрафував директорку однієї з Львівських гімназій на 34 тисячі гривень за те, що навчальний заклад працював офлайн, а з 60 вчителів лише 20 були вакциновані. Це зафіксували поліцейські, які здійснювали перевірку навчальних закладів. ...

Зупинка ТЕС напередодні зими. Чим це загрожує та як реагують українців

Зупинка ТЕС напередодні зими. Чим це загрожує та як реагують українців

Згідно з правилами, всі лікарні мають бути забезпечені альтернативними джерелами живлення, тобто дизель-генераторами, які вмикаються в аварійних ситуаціях для забезпечення виживання хворим, особливо у реанімаційних відділеннях. Ті ж апарати вентил...

Унылая лошадь возбуждается 2411021

Унылая лошадь возбуждается 2411021

1 1

Київ на порозі  «червоної»  зони. До чого готуватися мешканцям столиці

Київ на порозі «червоної» зони. До чого готуватися мешканцям столиці

З 8 листопада Кабмін наказав не пускати на роботу усіх невакцинованих чиновників та вчителів, які ухиляються або відмовляються від вакцинації без поважної причини. Про це повідомляють на урядовому порталі. Ці обмеження, а також перспективи «червон...

Віялові відключення світла / Допомога Молдові / Помилки вакцинованих - Про новини, 25 жовтня.

Віялові відключення світла / Допомога Молдові / Помилки вакцинованих - Про новини, 25 жовтня.

У випуску Pro новини за 25 жовтня: 00:00 – Анонс 01:26 – Допомога Молдові Росія викручує руки Молдові, а Україна надає їй газ "не за гроші"; 12:05 – Відключення світла Україна не закупилась вугіллям на зиму, через що можливий "привіт із 90-х" 19:4...