Увага! Доступ до конфіденційної інформації

До бази ФДМ мають намір вносити звіти про оцінку транспортних засобів, цінних паперів, заставного майна для банків… матеріальних і навіть нематеріальних активів.

Питання, що стосуються оцінки нерухомості, наболілі, оскільки норми закону про оцінку, прийняті 20 років тому, давно не відповідають вимогам реалій та розвиткові ринків. І ось група депутатів у кількості 18 осіб перейнялася проблемами оцінки і, як сказано в пояснювальній записці до законопроєкту «Про внесення змін до деяких законів України щодо питань оціночної діяльності», вирішила їх урегулювати. Але як…

На думку нардепів, основною проблемою є (як вони це назвали) «фракційна оцінка», коли для оцінки домоволодіння необхідно виконувати окремо оцінку будівлі та земельної ділянки … Порушена в законопроєкті проблема справді актуальна. Вона полягає в тому, що для укладення угоди купівлі-продажу нерухомості потрібні два кваліфікаційних сертифікати, щоб оцінити один об'єкт, оскільки свого часу земельне відомство пролобіювало «виділення» оцінки землі в окрему спеціальність, навчати й сертифікувати яку могли тільки вони.

І ось тепер пропонується відібрати ці повноваження в «земельників» та віддати їх Фондові держмайна.

Насправді ця ідея — об'єднати землю та будівлі на ній і дати можливість оцінювачеві з одним сертифікатом оцінювати весь об'єкт — дуже правильна. «То в чому ж проблема?» — запитаєте ви. А проблема в тому, що «під шумок» намагаються протягнути чергову схему в оцінці, схожу на ту, якої ми зовсім недавно позбулися. Тепер цю схему намагаються відродити шляхом створення єдиної бази ВСІХ звітів про оцінку, а не тільки оцінки для оподаткування.

Додають новий пункт до закону, який регламентує діяльність Фонду держмайна: «Стаття 22-1. Єдина база даних звітів про оцінку.
Фонд державного майна України веде єдину базу даних звітів про оцінку і є держателем, розпорядником та адміністратором єдиної бази даних звітів про оцінку і всієї інформації, що міститься в ній. Порядок ведення єдиної бази даних звітів про оцінку затверджується Фондом державного майна України».

У наступній статті 23 законопроєкту сказано, що до повноважень Фонду держмайна входить:

— «ведення єдиної бази даних звітів про оцінку;
— рецензування звітів про оцінку майна, в тому числі тих, які складені з метою оподаткування, наданих суб'єктом оціночної діяльності на запит Фонду державного майна України».

Тобто така собі Єдина база звітів про оцінку включатиме не тільки звіти для оподаткування, що справді зафіксовано у статті 172 Податкового кодексу й не потребує повторення в іншому нормативно-правовому акті. Тут ідеться про всі звіти, які виконуються в Україні, зокрема й для приватних компаній, з метою, яка не має жодного стосунку до державного майна або оподаткування .

І хоча задекларована мета законопроєкту — «врегулювати питання оцінки нерухомості», наведені статті не обмежуються нерухомістю, а до бази ФДМ вноситимуться звіти про оцінку транспортних засобів, обладнання, цінних паперів, основних коштів для фінансової звітності, заставного майна для банків, нематеріальних активів, що супроводжується у звітах величезним обсягом конфіденційної інформації. Немає жодного сумніву, чиїм надбанням стане ця інформація. Чи в когось є?

Далі написано, що до повноважень Фонду входить і рецензування звітів, у тому числі звітів для оподаткування. Саме звіти для оподаткування вони вже рецензують, навіщо забирати час державних мужів і державні кошти для того, щоб повторити це в новому законопроєкті? В нас у країні вже все врегульоване й більше нічого робити, крім як повторювати закони, в яких ці питання зафіксовані?

Тобто звіти будуть реєструватися в єдиній базі, а потім і рецензуватися Фондом. З якою метою? Що це дасть у державному регулюванні країни? Як поліпшить інвестиційний клімат чи суддівську систему? Дозволить подолати корупцію?

Проте найбільш небезпечне — доступ до конфіденційної інформації компаній про їхні активи та інтелектуальну власність, який можуть отримати конкуренти, рейдери або просто кримінальні елементи.

Уявіть, наші чи закордонні вчені розробили нову технологію, знайшли інвестиції й вирішили створити підприємство шляхом вкладення у статутний капітал своїх розробок. Внески необхідно оцінити за ринковою вартістю із залученням незалежного оцінювача. І ось ноу-хау оцінене, і звіт про оцінку завантажується в Єдину базу звітів. Як ви думаєте, хто скористається цією інформацією? А хто погодиться в такій ситуації інвестувати кошти в Україну?

Дійшло до того, що в бурхливих дискусіях щодо цього законопроєкту оцінювачі, розуміючи важливість об'єднання землі та поліпшень на земельній ділянці в єдиний об'єкт нерухомості, як це заведено в усьому цивілізованому світі, висловили припущення, що краще жити з двома сертифікатами, тільки б не отримати нову схему.

Адже що заважає ФДМ знову залучити посередників у вигляді «майданчиків» для реєстрації звітів і стягнення коштів за цю реєстрацію? Це ж може бути інша Єдина база, не для оподаткування, не обов'язково ж їх змішувати? Для реєстрації ж УСІХ звітів потрібна величезна технічна база! А чому держава має фінансувати реєстрацію звітів для приватних компаній? Пришліть грошики в цю кишеньку, пліз?..

Вам не здається, читачу, що депутати просто шукають для ФДМ роботу, ставки, премії та інші блага? І шукають джерело таких благ? Невже в нас більше нікуди витрачати державні кошти?

Правда, деякі оцінювачі швиденько полізли в Закон про оцінку і знайшли, що одним із видів оціночної діяльності є... консультаційні послуги. Тому замість назви «Звіту про оцінку такого-то майна» вони виконуватимуть «Консультаційні послуги з оцінки майна». Правда, в нас уже був скандал з такою оцінкою для Приватбанку, але ж ми обожнюємо наступати на одні й ті самі граблі? І я уявляю такий звіт при первинному розміщенні (IPO) акцій української компанії на біржі в Лондоні та автентичний переклад таких собі консультацій про оцінку... Мамо рідна!

Все це було б смішно, коли б не було так сумно... Хотілося б запитати в депутатів, які підписали зазначений законопроєкт: а ви його читали? Ви розумієте, яку норму закону під добру ідею та бравурні марші намагаються протягнути?

Невже вам мало поліграфів і скандалів з усуненням «майданчиків» від оцінки? Чи шкода стало: така схема пропадає!

Інші матеріали автора читайте за посиланням

Дзеркало Тижня

«Дзеркало Тижня» - Останні новини України й світу. Лише достовірні новини політики, економіки, світу, культури й науки.

https://zn.ua/ukr/

Новини по темі
Байден хотів, щоб я приїхав до України якнайшвидше.

Байден хотів, щоб я приїхав до України якнайшвидше.

Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що здійснював візит до України з посланням для українського народу. Він стверджує, що президент США Джо Байден хотів, щоб цей візит відбувся якнайшвидше.

Цензор.НЕТ

Уже немає сенсу мене переконувати, що таке 9 травня. ОПЗЖ Лесик.

Уже немає сенсу мене переконувати, що таке 9 травня. ОПЗЖ Лесик.

Емоційна розмова в ефірі «Говорить Великий Львів». Представнику ОПЗЖ Лесику, який заявив, що Росія не є агресором, порадили поїхати до Ростова. З питань реклами: ntareklama@gmail.com Підписатися на наш канал

1 2

Власть Путина обречена на провал, Большой мир

Власть Путина обречена на провал, Большой мир

Как показывает история, слабеющие и умирающие тирании могут быть крайне опасны. Ведь чем слабее монстр, тем менее он должен быть опасен и тем спокойнее тем, кому не повезло жить рядом с ним. Но, к сожалению, расслабляться еще рано. Читати на сайті:

Родинний секрет Медведчука – кум Путіна проігнорував флешмоб від ОПЗЖ, Чесна політика.

Родинний секрет Медведчука – кум Путіна проігнорував флешмоб від ОПЗЖ, Чесна політика.

Віктор Медведчук має безліч скелетів у своїй шафі, один з яких – можлива співпраця з органами КДБ. Людина, яка не дарма стала провідником проросійських інтересів в українській політиці, назавжди має її покинути. Підписуйтеся на канал Сергія Лещенк...

Серіал  «Чорнобиль».  «Укртелефільм»  і  «Укркінохроніка»  звинувачують HBO в крадіжці контенту

Серіал «Чорнобиль». «Укртелефільм» і «Укркінохроніка» звинувачують HBO в крадіжці контенту

"Укртелефільм" та "Укркінохроніка" хочуть судитися з американською компанією HBO, яка зняла серіал "Чорнобиль". Кінематографісти заявляють про порушення авторських прав. Йдеться про кадри з двох фільмів 1986 та 1993 років, які розповідають про хро...

Вже сьомий рік війни з Росією, а в Україні досі не працює система територіальної оборони.

Вже сьомий рік війни з Росією, а в Україні досі не працює система територіальної оборони.

Підпишіться і натисніть , щоб отримувати сповіщення про трансляції та нові відео Telegram без спаму ️ Facebook ️ Twitter ️ Ефір наживо Багато цікавого на сайті ️

1

Паспорти для зрадників. Що робити з російськими громадянами на Донбасі? - Без цензури

Паспорти для зрадників. Що робити з російськими громадянами на Донбасі? - Без цензури

Що робити із власниками російських паспортів у ОРДЛО, які ще й хочуть української пенсії? Ми в "Без цензури" регулярно першими піднімаємо незручні питання, про які всі в курсі, але соромляться говорити вголос. І сьогодні у фокусі – паспорти РФ на ...