Саміт Україна-ЄС: у пошуках історії успіху

Підсумки Саміту Україна-ЄС

Завершився 23-й Саміт Україна-ЄС, опубліковано Спільну заяву із значною кількістю позитивних новин для євроінтеграції України. Це і прогрес у реалізації раніше започаткованих, і запуск нових інтеграційних секторальних ініціатив, і підписання угод про спільний авіаційний простір, і програми «Горизонт» та «Креативна Європа», і визначення Росії як сторони конфлікту та заклик до виведення російських військ і техніки з Донбасу, і макрофінансова допомога та кредитні лінії Європейського інвестиційного банку, і визнання українських електронних Ковід-сертифікатів, і оновлення додатків Угоди про асоціацію. Грунтовна заява, над реалізацією положень яких тепер працюватимуть фахівці та державні органи.

Разом з цим, спробуємо прочитати «між рядків» атмосферу Саміту та розтлумачити досягнуті домовленості.

Що не так?

• Вочевидь, на фоні складних геополітичних і внутрішніх процесів навколо Євросоюзу, які негативно впливають на його імідж як якоря стабільності, процвітання та демократії, керівництву ЄС треба було продемонструвати історію успіху брюссельської «м’якої сили». Тому в ЄС у публічній площині і далі підтримують «романтизований образ України доби Зеленського», надаючи Банковій чергові аванси та прагнучи через позитив вказувати на проблемні питання. Такий лояльний підхід показово контрастує з агресивним тоном Кремля, який прагне за будь-якої нагоди принизити українське керівництво, знецінити контакти з офіційним Києвом, як це засвідчила опублікована напередодні резонансна стаття Дмитра Медведева. У цьому зв’язку конструктивний підхід Брюсселя має на меті показати різницю і зафіксувати Зеленського та його оточення в полі європейської гравітації.

• Мінімум критики, улесливі епітети та возвеличення лідерства демонструють, що в ЄС знайшли ефективний підхід до Зеленського особисто, який продовжують використовувати для його заряджання на втілення необхідних внутрішніх реформ. За підсумками президентського екватора у доробку Зеленського всього кілька знакових законів, серед яких земельна реформа, цифровізація, Виборчий кодекс. За багатьма іншими ключовими для євроінтеграції напрямами, зокрема судової реформи, забезпеченні незалежності та ефективності антикорупційних і правоохоронних органів, реформи СБУ, виконанні зобов’язань перед МВФ, Банкова загальмувала або відкотилась назад. Тому і виникає потреба знову і знову стимулювати «особисту відданість та персональне лідерство» Зеленського. А це, насамперед, про брак реальної довіри.

• Вимір енергетичної безпеки виявився невиразним і найслабкішим результатом Саміту. Ми так і не почули конкретних спільних кроків у відповідь на цілком очікуваний газовий шантаж Росії цієї зими. Навіть включення до підсумків Саміту окремих положень заяви Меркель-Байден не стане запобіжником від використання Кремлем газу як політичної зброї. Зі змісту дискусій та заключних документів стало зрозуміло, що Північний потік-2 став реальністю, з якою очевидно всі змирилися.

• Вкотре звертає на себе увагу, що напередодні важливих форумів Банкова продовжує хибну практику генерування завищених очікувань від їх результатів. Так і цього разу багато говорилося про неминучі «проривні» досягнення, навіть вигадки про зміну позиції Нідерландів щодо згадки про референдум 2016 року тощо. Натомість, з подивом відзначили, що Банкова не скористалась можливістю, аби ознайомити європейських партнерів з т.зв. «планом трансформації України» на 277 млрд. доларів чи предметними пропозиціями щодо подальшої реалізації Кримської платформи, не запропонувала розглянути можливість нової програми макрофінансової допомоги чи долучитись до обговорення Європейського оборонного союзу та надання ЄС рекомендацій державам-членам щодо постачання Україні оборонного летального озброєння (такі прецеденти в практиці ЄС існують).

Саміт закінчився і тепер настав час для консолідації зусиль влади, опозиції, громадянського суспільства для просування євроінтеграційного курсу, бо виконання критеріїв членства - це не про піар чи шоу, а про копітку системну багаторічну і злагоджену роботу.

Джерело: блог Костянтина Єлісєєва

Думки авторів рубрики «Думки вголос» не завжди збігаються з позицією редакції «Главкома». Відповідальність за матеріали в розділі «Думки вголос» несуть автори текстів.

Главком

«Главком» - всі новини України і світу. Свіжі новини політики, економіки, спорту та шоу-бізнесу.

https://glavcom.ua/

Новини по темі

То що ж СРСР дав світові?

Фанати СРСР люблять розповідати казки про якісь там великі технічні досягнення радянської влади, про якісь таємні величезні лабораторні радянські ЕОМ

Обозреватель

Вакцинуватися після перенесеного COVID-19 можна, як тільки буде отримано негативний ПЦР-тест. Радковська.

Вакцинуватися після перенесеного COVID-19 можна, як тільки буде отримано негативний ПЦР-тест. Радковська.

За статистикою Міністерства охорони здоров'я, в Україні вже перехворіли на коронавірус 2,3 млн людей. У них може виникнути питання, - чи потрібно вже перехворілим вакцинуватися проти COVID-19.

Цензор.НЕТ

Ковід-вакцинація вагітних - Онкохірургія - Сколіоз - Рак грудної залози - ФОРМУЛА ЗДОРОВ’Я.

Ковід-вакцинація вагітних - Онкохірургія - Сколіоз - Рак грудної залози - ФОРМУЛА ЗДОРОВ’Я.

Ризик чи необхідність? Чому вагітним радять вакцинуватися від ковіду «Додаткові очі» онкохірурга. У Львові вперше використали прогресивну техніку втручання Сколіоз у дітей. У Львові допомогли пацієнтам зі складними випадками проблем хребта Жовтень...

ОПЗЖ розвалюється на шматки: Киву виганяють з партії, Право на правду.

ОПЗЖ розвалюється на шматки: Киву виганяють з партії, Право на правду.

Розкол у проросійській "Опозиційній платформі – За життя" став ще глибшим і вона почала потрохи розпадатися на частини. Нещодавно стало відомо про виключення з партії народного депутата Іллі Киви. Читати на сайті:

Актор Алек Болдвін під час зйомок застрелив операторку з України.

Актор Алек Болдвін під час зйомок застрелив операторку з України.

Американський кіноактор Алек Болдвін на знімальному майданчику випадково застрелив із пістолета жінку-оператора і поранив режисера. Операторка Галина Гатчінс родом із України загинула. Читати на сайті: ~ Підписатись на Вєсті ~ ~ Підписатись на Зна...

Що змушує білорусів тікати до Львова та як вони живуть у нашому місті?.

Що змушує білорусів тікати до Львова та як вони живуть у нашому місті?.

️Коли через погрози влади страшно за життя. Що змушує білорусів тікати до Львова та як вони живуть у нашому місті ️ Дивитись випуск: З питань реклами: ntareklama@gmail.com Підписатися на наш канал

Кремль продовжує тиснути на ОБСЄ через затримання бойовика Косяка.

Кремль продовжує тиснути на ОБСЄ через затримання бойовика Косяка.

Кремль продовжує тиснути на ОБСЄ через затримання росіянина Андрія Косяка. Через це окупанти почали протести із вимогою від місії звільнити свого найманця. Втім, експерти кажуть, що все це спланована вистава, щоб заблокувати роботу місії. ~ Підпис...

Щука, товстолобик, білий амур і короп: понад 18 тисяч мальків випустили у Дніпро.

Щука, товстолобик, білий амур і короп: понад 18 тисяч мальків випустили у Дніпро.

Щука, товстолобик, білий амур і короп. Понад 18 тисяч мальків випустили у Дніпро. Обрали їх невипадково: щуку для розмноження, а решту - для боротьби з токсичними водоростями. Дивіться онлайн новини, токшоу, документальні фільми BBC та серіали. Др...