Найглибший льодовий каньйон у Східній Антарктиці може розтанути, – дослідження NASA.

<p>Льодовик Денмана втратив понад 270 млрд тонн криги з 1979 по 2017 роки</p> <p>Фото: NASA/J.SONNTAG</p> <p>&nbsp;</p> - Найглибший льодовий каньйон у Східній Антарктиці може розтанути, – дослідження NASA

Льодовик Денмана втратив понад 270 млрд тонн криги з 1979 по 2017 роки

Фото: NASA/J.SONNTAG

Льодовик може стати своєрідною Ахіллесовою п’ятою для всього «білого континенту»

Каньйон під Льодовиком Денмана у Східній Антарктиці – найглибша наземна ущелина на Землі завглибшки 3,5 км нижче рівня моря – повністю заповнена льодом, що може вкрай швидко розтанути, Про це йдеться у новому дослідженні NASA, – повідомляє ВВС.

З відходом і тоншанням льодовика в ущелину поступає тепла океанічна вода, яка ще швидше «роз’їдає» кригу. Якщо вся ця крига розтане, то рівень світового океану підніметься на 1,5 метри.

«Як швидко це може трапитися? Важко сказати, оскільки тут впливають багато факторів, наприклад – звуження каньйону, через яке відхід Льодовика Денмана може сповільнитися», – пояснює доктор Вірджинія Бранкато з Jet Propulsion Laboratory NASA.

«Наразі ж вкрай важливо зібрати якомога більше інформації та більш детально і часто вивчати майбутню еволюцію льодовика», – додала науковець.

Каньйон під Льодовиком Денмана лише нещодавно отримав статус найглибшої континентальної (тобто, не заповненої водою) западини – всемеро глибшої, ніж берег Мертвого моря на Близькому Сході. Це викликало до нього підвищений інтерес науковців.

Танення криги у каньйоні Льодовика Денмана викликає особливу тривогу науковців через те, що він може стати своєрідною Ахіллесовою п’ятою для всього «білого континенту».

Адже чим далі відступить льодовик вглиб Антарктиди, тим більше в каньйон проникне теплої океанічної води. А це, своєю чергою, може значно прискорити танення інших антарктичних льодовиків.

Зараз Антарктида втрачає більше свого льоду з іншого боку – на заході континенту. Льодовики ж у Східній Антарктиці вважаються загалом стабільними, що важливо для всієї континентальної системи.

Донедавна найбільш нестабільним тут розглядали Льодовик Тоттен – крижаний гігант, який тане по пів метра на рік.

Утім нові дослідження NASA показують, що саме Льодовик Денмана може бути тут найбільш вразливим – за 22 роки його лінія зіткнення з океаном відступила на 5-6 км.

А з урахуванням глибини каньйону та його геометрії, це створює ще більш сприятливі умови для «ідеального злочину» – масового танення антарктичних льодовиків за принципом доміно, відзначає дослідник NASA професор Ерік Рігно. Утім, для однозначних висновків вченим наразі бракує точних даних про рух теплої води з океану. Для Західної Антарктики вже з’ясували чіткі шляхи, якими теплі потоки «атакують» льодовики.

Нагадаємо, милоріч повідомляли про те, що дослідники виявили каньйон під Льодовиком Денмана у Східній Антарктиці.

Новини по темі

Влада Японії оголосила надзвичайний стан через коронавірус.

Надзвичайний стан запроваджується сьогодні і триватиме один місяць

Працюють ринки та церкви: у Житомирі зафіксували кричуще порушення карантину.

В Україні значно посилили карантин через коронавірус – вже з 6 квітня починають діяти більш суворі обмежувальні заходи, які передбачають певні заборони для громадян. Але у Житомирі люди вирішили обійти ці правила і жити своїм колишнім життям. Так,...

1 2

Зірвані дахи і повалені дерева: Казахстан у квітні накрила потужна снігова буря.

Вітер, дощ і сніг застали зненацька жителів північних регіонів країни

1 1

«ВООЗ профукала ситуацію!» Трамп різко розгромив Китай через коронавірус.

Лідер США пообіцяв розібратися

1 1

Злочинець завжди поруч: в ЄС на третину зріс рівень домашнього насильства.

У деяких країнах ЄС після впровадження карантину рівень домашнього насильства зріс на третину.

1

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie