Дзеркало Тижня

«Дзеркало Тижня» - Останні новини України й світу. Лише достовірні новини політики, економіки, світу, культури й науки.

https://zn.ua/ukr/

«Омікрон»: що відомо про новий штам коронавірусу на даний момент.

Штам відрізняється великою кількістю мутацій і вже визнано ВООЗ «таким, що викликає занепокоєння».

Вчені виявили новий штам коронавірусу, який отримав позначення B.1.1.529 або «Омікрон» . На даний момент дослідники намагаються визначити, наскільки він заразний, а також оцінити можливі ризики пов'язані з його поширенням.

Всесвітня організація охорони здоров'я визнала «Омікрон» таким, що викликає занепокоєння, через його мутації, оскільки «попередні дані свідчать про підвищений ризик повторного зараження цим варіантом», повідомляє The Guardian.

Де з'явився штам «Омікрон»

Вперше штам виявили в Південній Африці, він привернув увагу великою кількістю мутацій, які дозволяють обминати імунні реакції. Крім того, з появою нового варіанту коронавірусу пов'язують зростання кількості хворих у провінції Гуатенг у ПАР, яке спостерігається в останні два тижні.

Попри те, що «Омікрон» знайшли у ПАР, зовсім не обов'язково, що він з'явився саме там. Так, штам виявили у зразках, взятих ще 9 листопада у Ботсвані. Вчені припускають, що він міг з'явитися в організмі людини з хронічною інфекцією та зниженим імунітетом , можливо, пацієнтом із ВІЛ/СНІД, який не приймав лікування.

Читайте також: Ляшко розповів, чи виявили вже в Україні штам коронавірусу «Омікрон»

Що викликає занепокоєння вчених

"Омікрон" відрізняється 32 мутаціями в спайковому білку, який використовується для проникнення в клітини організму людини. Це майже вдвічі більше, ніж кількість мутацій у «Дельти». Така кількість мутацій викликає занепокоєння тим, що антитіла, отримані внаслідок перенесених раніше інфекцій або вакцинації, не зможуть ефективно протистояти новому штаму. Грунтуючись на списку мутацій, вчені припускають, що вірус з більшою ймовірністю може повторно заразити людей, які мають імунітет до інших штамів.

Як написав на своїй сторінці на Facebook генетик Олександр Коляда, особливу настороженість у вчених викликають такі мутації:

  • Декілька мутацій в RBD і NTD доменах дають йому стійкість до нейтралізуючих антитіл.
  • Комбінація H655Y+N679K+P681H у місці розрізання фуріном може давати підвищену здатність до проникнення в клітину, а отже пояснювати підвищену швидкість передачі між людьми.
  • Делеція в nsp6 – на кшталт делецій в "Альфа" та "Бета" може бути пов'язана з ухиленням від інтерферонової відповіді , і також впливати на швидкість передачі між людьми.
  • Мутації R203K і сусідня G204R в білку нуклеокапсиду які є у "Альфа", "Гамма" та "Лямда" можуть подарувати йому і підвищену заразність.

Чи є «Омікрон» більш заразним

На даний момент точних даних про це немає, але існуюча картина викликає занепокоєння вчених. У Південній Африці спостерігається збільшення кількості випадків зараження з 273 по 16 листопада до 1200 – до 22 листопада. Понад 80% із них – з провінції Гуатенг, аналіз показав, що «Омікрон» став домінуючим штамом.

Варто відзначити, що існує ймовірність того, що ці дані можуть стати статистичною помилкою і зростання кількості випадків зараження може бути пов'язане з наявністю суперрозповсюджувача в провінції. Але ці дані викликають стурбованість, достатню для вжиття додаткових запобіжних заходів.

Читайте також: МЗС рекомендує українцям утриматися від поїздок в деякі африканські країни через штам коронавірусу «Омікрон»

Чи можуть існуючі вакцини захистити від нового штаму

Вчені стурбовані кількістю мутацій у штамі, а також тим, що вони можуть допомагати йому обходити імунітет, що існує у людини. Разом з тим, ці припущення поки що існують лише теоретично, необхідні додаткові дослідження, які допоможуть точно встановити, чи достатній захист, який пропонують вакцини.

У ВООЗ заявили про те, що існуючі вакцини все ж таки можуть забезпечити певний рівень захисту.

«Незважаючи на невизначеність, розумно припустити, що доступні на даний момент вакцини пропонують певний захист від важкої форми захворювання та смерті», - йдеться у доповіді організації.

Крім того, вчені вже працюють над тим, щоб зробити існуючі вакцини ефективними також проти нового штаму, використовуючи дані про мутації в спайковому білку.

Чи зможуть розроблені ліки подолати «Омікрон»

На думку вчених, існуючі ліки проти коронавірусу будуть ефективними і проти нового штаму, оскільки не спрямовані на його спайковий білок. В основі їхньої роботи лежить зупинка реплікації вірусу.

Але існує небезпека того, що моноклональні антитіла можуть втратити свою ефективність, оскільки орієнтовані на частини вірусу, які мутуватимуть.

Чи змінює новий штам тяжкість перебігу COVID-19

Точних даних про це поки що немає. Між інфікуванням та тяжким перебігом захворювання проходить певний час, тому південноафриканські вчені пильно стежать за пацієнтами, які заразилися новим штамом. Для отримання точних даних потрібно кілька тижнів.

На даному етапі немає підстав вважати, що перебіг захворювання відрізнятиметься на краще чи гірше від інших штамів, немає.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Наскільки висока ймовірність того, що новий штам пошириться світом

На даний момент основні випадки зараження були виявлені у Південній Африці, а також зареєстровані у Ботсвані та Гонконгу. Один випадок виявлено в Ізраїлі, два – у Малаві. Про реєстрацію випадків зараження «Омкіроном» заявили також у Бельгії - хвора людина побувала в Єгипті та Туреччині.

Вранці 29 листопада стало відомо, що 13 випадків зараження штамом зареєстровано у Португалії, пише "Медуза". Усі хворі – футболісти та співробітники лісабонського футбольного клубу «Белененсеш». Спалах стався після позитивного тесту на ковід у захисника клубу Тібанга Фете, який нещодавно повернувся з ПАР. Існує також ймовірність того, що новий штам уже поширився і в інші країни.

Дивіться спецтему: Коронавірус у світі «Омікрон» міг з'явитися в організмі людини з ВІЛ – вчені Новий штам коронавірусу відрізняється великою кількістю мутацій. У ВООЗ розповіли, чи захищають вакцини від штаму коронавірусу «Омікрон» Очікується, що більше даних про новий штам буде доступно протягом найближчих тижнів. В Ізраїлі контррозвідка відстежуватиме геолокацію хворих на «Омікрон» Геолокацію можна буде встановити за допомогою мобільного телефону. МЗС рекомендує українцям утриматися від поїздок в деякі африканські країни через штам коронавірусу «Омікрон» До відповідного переліку МЗС віднесло сім країн. Новий сплеск коронавірусної інфекції зафіксували у Китаї На території Хулунбуїра знаходиться прикордонний перехід між Китаєм та Росією Маньжурія-Забайкальськ, який надзвичайно важливий для торгівельного обміну РФ та КНР.

Підготував/ла : Фаїна Вауліна
Новини по темі

Apple випустить рекордну кількість нових гаджетів у 2022 році: про що йдеться.

На весняній презентації Apple, повідомив аналітик Марк Гурман із Bloomberg, будуть представлені комп’ютери Mac mini та iMac Pro, смартфон iPhone SE 5G та планшет iPad Air 5. У своїй статті аналітик зазначив, що iPhone SE працюватиме у стільн...

UA.NEWS

Позиція  «бойового»  страуса: всенародні обранці втечуть чи чинитимуть опір -  «Час Ч».

Позиція «бойового» страуса: всенародні обранці втечуть чи чинитимуть опір - «Час Ч».

Як українці окупантів годують. Позиція "бойового" страуса: всенародні обранці втечуть чи чинитимуть опір. Чи дотягнуть теплі батареї до весни? Підпишіться і натисніть , щоб отримувати сповіщення про трансляції та нові відео. Telegram без спаму ️ F...

Як Захід поставив на місце Путіна і Росію - Без цензури.

Як Захід поставив на місце Путіна і Росію - Без цензури.

Росія й далі тримає напругу навколо України, проте міжнародна ситуація стає все більш непрємною для Кремля. Що відбувається між Росією, США та Великою Британією і як Захід ставить на місце Путіна і Росію – Богдан Буткевич розкладає по поличках у с...

Чому від війни в Україні не вдасться втекти, Грані правди.

Чому від війни в Україні не вдасться втекти, Грані правди.

Дехто досі переконаний, що Кремль не нападе на Україну. Це викликає відчуття дежавю, адже щось схоже українці вже переживали у 2014 році. Читати на сайті:

1

Обстріл Маріуполя. 7 років потому - Новини Приазов’я

Обстріл Маріуполя. 7 років потому - Новини Приазов’я

Що відомо про обстріл Маріуполя в січні 2015 року? Якими пам'ятають події того дня мешканці міста? Наскільки змінився Маріуполь за роки війни на Донбасі? 24 січня 2015 року російські військові разом із підконтрольними Росії бойовиками здійснили се...

Зеленський привітав з Днем зовнішньої розвідки України.

Зеленський привітав з Днем зовнішньої розвідки України.

~ Підписатись на Вєсті ~ ~ Підписатись на Знаєм24 ~ 24 Канал онлайн – 24 Канал у Facebook – 24 Канал у Instagram – 24 Канал у Twitter – 24 Канал у Telegram – #24Канал

️ Заява фракції  «Європейська солідарність»

️ Заява фракції «Європейська солідарність»

Підпишіться і натисніть , щоб отримувати сповіщення про трансляції та нові відео. Telegram без спаму ️ Facebook ️ Twitter ️ Ефір наживо Багато цікавого на сайті ️