Сто років тому поляки й українці перемогли військо Москви.

Варшавська битва між Польською республікою та радянським військом, контрольованим із Москви, розпочалася 13 серпня 1920 року.

Союзником поляків були військові з'єднання Української Народної Республіки, пише gazeta.ua.

Перед тим, УНР втратила майже всю територію і 21 квітня 1920-го підписала Варшавський договір. Польща визнавала за УНР територію до кордонів 1772 року - без Західної України.

24 квітня 1920-го представники Польщі й уряду Симона Петлюри підписали військову конвенцію. Польські й українські війська мали діяти спільно як союзні армії. У випадку польсько-українських дій проти радянських військ на території Правобережної України військові операції довелося б проводити під керівництвом польського командування.

У квітні-травні 1920 року об'єднані війська почали швидко просувалися вглиб українських земель. На початку травня увійшли до Києва. Але більшовики зупинили їх. Червона армія почала швидко просувалася на захід. На початку липня більшовики вийшли до річки Збруч, яка була кордоном між УНР і Польщею.

8 липня 1920-го більшовики сформували в Києві Галицький революційний комітет. Його головою призначили Володимира Затонського. Він проголосив створення Галицької Соціалістичної Радянської Республіки. Оргбюро ЦК РКП(б) створило Польське бюро ЦК РКП(б) на чолі з Феліксом Дзержинським. 23 липня 1920 року в Смоленську сформували маріонетковий Тимчасовий революційний комітет Польщі. Він мав взяти владу в Польщі.

Більшовики змогли вийти на підступи до Варшави. Проти них виступили поляки й українці. Битва увійшла в історію під назвою "Диво на Віслі". Основний тягар оборони Варшави лежав на армії Північного фронту генерала Юзефа Галлера. Більшовиків знекровили в оборонних боях за Радзимін, Зєльонку й Оссув.

Пілсудський зібрав на південний схід від Варшави групу свіжих частин. 16 серпня 1920 року з-над річки Вєпш вдарив у фланг наступаючих армій Західного фронту. Протягом кількох тижнів розгромили між Віслою та Німаном кілька червоних армій.

Під Замостям із 19 до 30 серпня 1920-го 6-та Січова дивізія УНР під командуванням генерал-хорунжого Марка Безручка відбивала атаки 1-ї кінної армії Семена Будьонного. Більшовики були змушені відступити.

Новини по темі

Стадо корів і сонце - показали золоту чашу зниклої цивілізації.

В Ірані вперше представлять золоту чашу віком 3 тис. років. Її знайшли чорні копачі 7 років тому в районі Мешкіншехр на північному заході країни.Учені зазначають, що артефакт виготовили представники давньої невідомої цивілізації, що жили в регіоні...

1

Знайшли унікальний римський обладунок

Археологи розкопали найдавніший цілісний римський ламеллярний обладунок неподалік селища Калькрізе у Німеччині. 9 року там між римлянами і германцями відбулася битва у Тевтобурзькому лісі.На знахідку натрапили ще 2018-го. Для того, щоб витягти її ...

2

У замку в Польщі виявили взуття і посуд лицаря XV століття.

У рові середньовічної фортеці в польському місті Чоховіце археологи знайшли давні предмети.

3

Влада скасувала заходи, присвячені козацтву

28 вересня 1973-го ЦК КПУ скасував рішення від 1965 року про увічнення пам'яті місць, пов'язаних з історією запорозького козацтва. Це зачепило проєкти майбутнього козацького заповідника на острові Хортиця.Спочатку там планували спорудити Музей іст...

4

28 вересня - Міжнародний день загального доступу до інформації.

Сьогодні, 28 вересня, світ відзначає Міжнародний день загального доступу до інформації. Про це на Фейсбуці написав директор у Архіву національної пам'яті Ігор Кулик.

4 2

Золото і 6 жінок: археологи виявили поховання германського вождя.

Археологи виявили 1500-річне поховання германського вождя чи принца під курганом неподалік селища Брюккен-Хакпфюффель у Саксонії-Ангальт. Поруч із ним поховали 6 дружин або наложниць.

3

Сталін і Гітлер поділили Європу

Договір про дружбу та кордон між СРСР та Німеччиною підписали у Москві 28 вересня 1939 року. Перед тим війська союзників окупували Польщу.Угода доповнила попередній пакт Молотова - Ріббентропа. У ній зазначалося, що уряди СРСР і Німеччини після ро...

2

Після акту вандалізму реставровану «Дівчинку з колосками» повертають до Музею Голодомору.

29 вересня о 12:00 відбудеться повернення скульптури «Гірка пам’ять дитинства» до експозиції Музею Голодомору після того, як вандали намагалися її зруйнувати, про це йдеться на сайті Музею Голодомору.

1

Богдан Хмельницький підписав принизливу мирну угоду.

Після поразки в Берестецькій битві, захоплення литовським князем Яном Радзивілом Чернігова й Києва та невдалих боїв під Білою Церквою гетьман Богдан Хмельницький 28 вересня 1651-го підписав із польською стороною Білоцерківський мирний договір.У ли...

1

У замку виявили взуття і посуд лицаря

У рові середньовічної фортеці в польському місті Чоховіце археологи знайшли давні предмети.Виявили шкіряне взуття і дерев'яне кухонне начиння. Припускають, що вони належали лицареві XV століття Миколаю фон Цеховіце, повідомляє Nauka w Polsce."Ми з...

1

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie