Обозреватель

«Обозреватель» - найсвіжіші новини України та світу онлайн. Оперативно та цікаво про події в Україні та світі

https://www.obozrevatel.com/ukr/

Чи розпочнеться масштабна війна з РФ? Турчинов представив план дій щодо запобігання вторгненню.

Загроза повномасштабного вторгнення Росії в Україну є. Для цього президент країни-агресора Володимир Путін має чимало мотивів і військовий потенціал.

Про це у своїй статті написав керівник центрального штабу "Європейської солідарності" Олександр Турчинов, який після Революції Гідності виконував обов'язки президента України, а згодом був секретарем РНБО. Також він дав низку рекомендацій про те, яких заходів треба вжити, щоб не допустити війни.

OBOZREVATEL зібрав головні його тези:

 • Загроза повномасштабного вторгнення Росії є.

 • Для атаки Путін має і мотиви, і вікно можливостей, і військовий потенціал.

 • Щоб не допустити такого сценарію, необхідно вжити багатьох заходів щодо зміцнення обороноздатності України.

 • Також потрібно залучити міжнародні майданчики та партнерів, щоб мінімізувати ризики військової агресії.

Чи є загроза вторгнення?

Насамперед, Турчинов розкритикував нинішню владу за те, що вона запізно відреагувала на попередження міжнародних партнерів про військову загрозу з боку Росії та переміщення російських військ біля кордонів України. Він зазначив, що саме наша країна мала першою заявляти про такі загрози.

Політик переконаний, що загроза повномасштабного вторгнення російських військ є , тому що президент Росії Володимир Путін має для цього і мотиви, і вікно можливостей, і військовий потенціал .

Серед мотивів Турчинов виділив імперський реваншизм та офіційну ідеологію кремлівського режиму . "Відновлення Російської імперії без України неможливе. Зовнішня агресія, переможна війна та пересування кордонів дозволяють Кремлю відстрочити і навіть локалізувати соціально-політичний вибух незадоволеного внутрішніми проблемами населення Росії. Не менш важливим завданням для військово-політичного керівництва РФ є зупинення просування України в НАТО", – пише він.

Також політик пояснив, яке саме вікно можливостей має Путін для вторгнення .

"Формалізовані останніми роками санкції Заходу проти РФ, а також фактичне зняття обмежень щодо енергетичної експансії в Євросоюз і стрімке зростання цін на енергоносії дозволили Росії відновити макроекономічну стабільність. Загальні резерви РФ перевищили 620 млрд доларів. Росія агресивно посилює контроль над енергетичним ринком ЄС (понад 45% балансу газу). Тримаючи порожніми газосховища "Газпрому" в Європі, Кремль дотискає прискорений запуск "Північного потоку-2" як єдину гарантію для європейських країн не замерзнути цієї зими", – підкреслив він.

Турчинов зазначив, що найбільш енергетично залежними від РФ виявилися держави, які мають найбільший політичний вплив у ЄС: Німеччина, Австрія та Франція.

"Побудовані транзитні потужності в обхід України знімають газову страховку для нашої країни від військових "форс-мажорів". США скеровують свої головні управлінські й дипломатичні ресурси на протистояння з Китаєм, яке може ще більше загостритися навколо тайванської кризи. У своєму діалозі з США Росія свідомо підіймає ставки, щоб на фоні домовленостей про умовну глобальну стабільність залишити за собою захищені від зовнішнього втручання так звані сфери власних інтересів", – пояснив він.

Окрім того, додає Турчинов, серйозну роль відіграє і швидке поглинання Білорусі , що дає можливість Росії перетворити територію цієї країни на військовий плацдарм для вторгнення. А Україні в цьому випадку доведеться розтягувати й без того обмежені ресурси, щоби перекрити ще тисячі кілометрів потенційної лінії оборони.

Також політик звернув увагу на військовий потенціал Росії , оскільки російська армія має суттєву перевагу над Збройними силами України.

"Збройні формування РФ значно переважають нас за кількістю бронетанкової техніки, ракетно-артилерійського озброєння, авіації та особового складу, готових до оперативного застосування для наступу на нашу країну", – підкреслив Турчинов.

Він додав, що всі ці складові можуть підштовхнути Путіна до військової авантюри. А зупинити його допоможе не пошук миру за будь-яку ціну, а швидкі та системні заходи щодо зміцнення обороноздатності України.

"Тільки розуміння Кремлем невідворотності катастрофічних кривавих втрат зупинить вторгнення російської армії", – додав політик.

Які кроки варто зробити

Турчинов пояснив, що Конституція обмежує застосування ЗСУ без ухвалення рішення президента про оголошення війни. А проблема режиму проведення Операції Об'єднаних сил полягає у тому, що він діє лише на території Донецької та Луганської областей. Тому необхідні законодавчі зміни, які знімають ці обмеження .

Також він рекомендує терміново вжити антикризових заходів для відновлення енергетичного комплексу країни , не допустити зупинення постачання електроенергії та тепла й техногенних катастроф через брак вугілля, газу або дефіциту електроенергії. Тобто, пояснює політик, не допустити застосування Росією регулярних військ під прикриттям "гуманітарної операції з порятунку населення півдня і сходу України, що замерзає".

Крім того, Турчинов заявив про необхідність:

 • посилити оборону об'єктів критичної інфраструктури, здійснити відповідні навчання;

 • територіальним центрам комплектації та соцпідтримки (колишні військкомати) перевірити стан готовності до призову до ЗСУ та інших військових формувань;

 • провести збори та підготовку з урахуванням закріплення за військовими частинами оперативного резерву першої черги;

 • затвердити детальний план підготовки та розгортання сил територіальної оборони та розпочати його реалізацію у прикордонних із Росією та Білоруссю областях;

 • наблизити дату введення в дію закону "Про основи національного спротиву";

 • створити оборонні рубежі вздовж кордонів із РФ і Білоруссю з урахуванням найімовірніших напрямків наступу;

 • відновити необхідний рівень матеріально-технічного, речового, харчового забезпечення частин ЗСУ та інших військових формувань (забезпечити пальним, озброєнням, військовою технікою та боєкомплектом);

 • змінити підхід до формування та виконання державного оборонного замовлення;

 • поновити пріоритетне фінансування національної ракетної програми;

 • збільшити кількість протитанкових ракетних комплексів;

 • відновити власне виробництво снарядів, мін та вибухових сумішей;

 • відновити систему протиповітряної оборони як за рахунок власних розробок, так і за рахунок співпраці зі стратегічними партнерами;

 • оцінити ризики можливих спроб органів місцевого самоврядування до колабораціонізму та стан проросійських настроїв населення;

 • забезпечити максимально широке висвітлення підготовки до оборони у ЗМІ;

 • ініціювати проведення засідання Ради безпеки ООН для обговорення агресивної політики Росії, а стурбованість наших партнерів конвертувати у посилення санкцій та збільшення військової допомоги.

"В умовах важких викликів та небезпечних загроз ми зможемо себе захистити, коли консолідація та мобілізація нації, забезпечення надійної оборони та безпеки стануть основою державної політики та професійної щоденної роботи", – підсумував Турчинов.

Як писав OBOZREVATEL, понад десять тисяч російських військовослужбовців розпочали масштабні навчання у Південному військовому окрузі, що межує з Україною. Вони відбудуться на тридцяти полігонах.

Новини по темі
Понад 10 тонн гуманітарного вантажу: до Станиці Луганської доправили допомогу з Латвії.

Понад 10 тонн гуманітарного вантажу: до Станиці Луганської доправили допомогу з Латвії.

Понад 10 тонн вантажу. До Станиці Луганської доправили гуманітарну допомогу з Латвії. Це вже 25-й вантаж для жителів прифронтової зони. У пакунках - одяг, взуття та речі першої потреби, які невдовзі отримають малозабезпечені жителі громади. Дивіть...

Суд переніс розгляд апеляції на запобіжний захід Порошенку: які причини та як відреагували активісти.

Суд переніс розгляд апеляції на запобіжний захід Порошенку: які причини та як відреагували активісти.

Запобіжний захід Петру Порошенку Апеляційний суд переглядатиме 11 лютого. Дату засідання перенесли, бо не отримали матеріалів справи з Печерського райсуду Києва. Скаргу до Апеляційного суду подавали і адвокати і прокурори. Перші наполягали, що зап...

Випробували «NLAW» : британські ПТРК випробували на Яворівському полігоні.

Випробували «NLAW» : британські ПТРК випробували на Яворівському полігоні.

Після отримання військової допомоги від США та Великої Британії одразу почалася підготовка інструкторами наших бійців для використання переносних протитанкових та зенітних комплексів. Отримана техніка, кажуть наші військові, досить проста у керува...

1 1

Чому розбився навчальний Ан-26: справу катастрофи літака розглядатиме суддівська трійка.

Чому розбився навчальний Ан-26: справу катастрофи літака розглядатиме суддівська трійка.

Справу авіатрощі АН-26 із курсантами військового авіаційного інституту під Харковом розглядатиме суддівська трійка. Про це просив захисник одного з підозрюваних. Сьогодні у Чугуївському суді мало відбутися підготовче засідання з приводу цієї катас...

Вторгнення РФ та вступ до НАТО: про що іноземні ЗМІ запитували Зеленського.

Вторгнення РФ та вступ до НАТО: про що іноземні ЗМІ запитували Зеленського.

Коли Президент каже, що хтось там десь, натякаючи на керівництво НАТО, США , Британії, нагнітає - то я сумніваюсь, розуміючи, які розвідувальні можливості мають ті ж ЦРУ. Їхні супутники, їхні аналітики - все це зараз працює на виявлення й оцінку з...

Розтрощені квартири та загибель жінки: наслідки вибуху в житловому будинку Запоріжжя.

Розтрощені квартири та загибель жінки: наслідки вибуху в житловому будинку Запоріжжя.

Одна загибла людина, розтрощені квартири та загроза нового обвалу. Такі наслідки вибуху в житловому будинку Запоріжжя. Прогриміло під ранок п'ятниці. Мешканців евакуювали та надали тимчасові притулки. Дивіться онлайн новини України і світу, ток-шо...