З Росії до України: суд показав шлях «Бука» , який збив Boeing.

У середу, 9 червня, окружний суд Гааги у справі про збитий над Донбасом літак Boeing авіакомпанії Malaysia Airlines завершив подання матеріалів, які стосуються ймовірного місця запуску ракети ЗРК "Бук". Саме в результаті удару ракети, як стверджує сторона обвинувачення, літак зазнав аварії 17 липня 2014 року в районі сіл Грабове та Розсипне.

Зокрема суд вивчив свідчення, які спростовують версію міністерства оборони Росії й російського оборонного концерну "Алмаз-Антей", згідно з якою ЗРК "Бук" міг стріляти по Boeing з села Зарощенське і що це могла бути зенітна установка армії України.

Слідство: міноборони РФ фальсифікувало знімки з "Буком"

Однак спершу суд представив матеріали справи, які спростовують можливість запуску ракети зі ще одного місця, яке назвали свідки, біженці з України в Росію, - села Амвросіївка. Суд згадав відповідні свідчення двох осіб, переданих російською стороною, згідно з якими запуск ракети здійснювався звідти.

Район імовірного запуску ракети Бук, яка збила Boeing, за оцінками трьох різних експертиз

Район імовірного запуску ракети "Бук", яка збила Boeing, за оцінками трьох різних експертиз

Однак слідчі визнали недостовірними дані свідчення, тому що в Амвросіївці більше не знайшлося інших свідків запуску або перебування "Бука". Також саме село не потрапляє в розрахунковий район пуску ракети у жодній із трьох експертиз, проведених бельгійськими, нідерландськими і російськими експертами - з "Алмаз-Антея".

Натомість у суді представили матеріали, які свідчать проти того, що ракету могли випустити й з села Зарощенське, яке російський "Алмаз-Антей" називає точкою запуску ракети. По-перше, у цьому районі не було знайдено жодних слідів запуску ракети, по-друге, більшість показів свідків зводиться до того, що в цьому районі не було "Бука".

Крім того, суд показав матеріали справи, згідно з якими міністерство оборони РФ маніпулювало знімками Зарощенського, буквально "прифотошопивши" ЗРК "Бук" на поширені відомством знімки. При цьому російське відомство відмовилося надати оригінали міжнародному слідству, заявивши, що вони були знищені.

Сепаратисти, "які становлять інтерес" для суду щодо MH17

Згодом суд перейшов до ролі обвинувачуваних у катастрофі Boeing та представив їх. Нагадаємо, це росіяни - колишній "міністр оборони" самопроголошеної "ДНР" Ігор Гіркін (Стрєлков), генерал-майор Сергій Дубинський (на прізвисько Хмурий), полковник Олег Пулатов (Гюрза) і громадянин України Леонід Харченко (Крот).

Текстова розшифровка (англійською мовою) переговорів Пулатова і Дубинського, в якій останній просить розмістити Бук-М неподалік від Первомайського

Текстова розшифровка (англійською мовою) переговорів Пулатова і Дубинського, в якій останній просить розмістити "Бук-М" неподалік від Первомайського

Далі в суді прозвучали імена ще кількох людей, які, як було сказано, "становлять інтерес" для судового процесу. Особливий інтерес становить, наприклад, "Бурят" або "Бібліотекар". Його ідентифікували як Андрія Черних. Слідство переконане, що він супроводжував постачання військової техніки з Росії, включно з "Буком". Так, у суді продемонстрували перехоплені телефонні переговори за його участі.

Із переговорів, які додали до матеріалів справи, випливає, що до 16 липня 2014 року керівництво сепаратистів перебувало у складній ситуації. Воно побоювалося втратити зайняті позиції у результаті бомбардувань і наступу армії України, а також зверталося до керівництва РФ за допомогою, зокрема, Гіркін просив у самопроголошеного "глави Криму" Сергія Аксьонова через помічника "нормальну ППО".

Водночас Пулатов скаржився у розмові з Дубинським, що, ймовірно, єдиний ЗРК "Стріла-10", яким на той момент володіли сепаратисти, "не працював" у той час, як понад 20 його людей були вбиті унаслідок авіаударів українських літаків.

Шлях "Бука" з Донецька до Сніжного

Сепаратисти отримали те, про що просили: за даними слідства, у ніч на 17 липня 2014 року через російський кордон до українського Донецька прибув ЗРК "Бук". Потім було максимально докладно описано шлях тягача Volvo, на який вже на території України перевантажили установку "Бук", з Донецька через Макіївку, Шахтарськ і Торез до Сніжного. Це вперше зробили публічно в такому обсязі завдяки показам свідків, телефонним прослуховуванням, фото та відео.

Шлях ЗРК Бук від Донецька до Сніжного задокументували численними свідченнями, представленими в суді 9 червня 2021 року

Шлях ЗРК "Бук" від Донецька до Сніжного задокументували численними свідченнями, представленими в суді 9 червня 2021 року

У суді продемонстрували перехоплення телефонних переговорів 17 липня о 9:30-10:00 ранку між Дубинським і Пулатовим, Харченком і Черних, які організовували транспортування "Бука".

Слідство верифікувало знімки руху тягача, що доставив Бук до місця ймовірного пуску ракети

Слідство верифікувало знімки руху тягача, що доставив "Бук" до місця ймовірного пуску ракети

Дубинський вимагав від Харченка і Пулатова забезпечити "резерв і охорону цієї штучки" після її прибуття на місце. У суді показали багато різних свідчень руху ЗРК від Донецька до Сніжного. Наприклад, відео з реєстратора, який записав, як тягач із "Буком" пересувався вулицею Автотранспортна у Макіївці. За інформацією з матеріалів справи, "Бук" прибув до супермаркету "Фуршет" у Сніжному трохи пізніше полудня: о 12:42 за місцевим часом Харченко подзвонив Пулатову і сказав: "Я в Сніжному, біля Фуршету, з іграшкою".

Слухання у цьому судовому процесі відновляться 10 червня. На них представлять матеріали справи про те, що сталося далі і як ЗРК "Бук" переправили назад до Росії. Сторона обвинувачення вважає, що установку, яка належить 53-й бригаді ППО РФ під Курськом, через кілька годин після збиття Boeing перевезли назад через кордон на російську територію.

Дивитись відео 02:00

Катастрофа MH17: докази збиття літака "Буком" представлені на суді в Нідерландах

 • Фрагмент ракети з ЗРК Бук, продемонстрований слідчими JIT

  Трагедія MH17: від падіння літака до суду в Гаазі

  Докази слідчих

  Розслідування показало, що Boeing збили ракетою серії 9М38, що використовується у зенітно-ракетному комплексі "Бук". Установку доправили з Росії й запустили з території, на той час підконтрольної бойовикам самопроголошеної "ДНР". Фрагменти ракети серії "Бук" було знайдено як під час розтину тіл членів екіпажу, так і в одному з віконних отворів кабіни літака.

 • Рештки ракети ЗРК Бук, що збила Boeing MH17

  Трагедія MH17: від падіння літака до суду в Гаазі

  Унікальний номер двигуна ракети, що збила Boeing

  За версією Міжнародної слідчої групи, Boeing збили з російської установки "Бук", записаної на 53-тю зенітно-ракетну бригаду з Курська. Серійний номер двигуна ракети 8869032, він був виготовлений на збройному заводі у підмосковному Долгопрудному в 1986 році. Міноборони РФ стверджує, що ракета перебувала на балансі української армії.

 • Реконструйований Boeing MH17

  Трагедія MH17: від падіння літака до суду в Гаазі

  Реконструйований Boeing

  17 липня 2014 року літак, що здійснював рейс MH17 з Амстердама до Куала-Лумпуру, зазнав катастрофи у небі над Донбасом. Слідчі реконструювали носову частину збитого ліката: уламки лайнера закріпили на спеціально виготовленому каркасі, що повторив форми Boeing 777-200. Мета реконструкції - встановити перебіг катастрофи: кут, під яким ракета поцілила у лайнер, і подальше руйнування літака.

 • ЗРК Бук

  Трагедія MH17: від падіння літака до суду в Гаазі

  Маршрут "Бука"

  Слідчі стверджують, що встановили маршрут ЗРК "Бук" на територію України, а також його шлях назад до РФ. За версією слідства, комплекс переміщувався з території Росії на схід України, а пізніше його повернули до РФ на білому тягачі марки Volvo. Автори Bellingcat також стверджують, що встановили точний номер російської установки "Бук", поміченої на території України - 332.

 • Колишній міністр оборони так званої ДНР Ігор Гіркін (Стрєлков)

  Трагедія MH17: від падіння літака до суду в Гаазі

  На лаві підсудних має опинитися Ігор Стрєлков-Гіркін

  Серед офіційно оголошених обвинувачених - троє росіян, зокрема, колишній "міністр оборони" так званої "ДНР" Ігор Гіркін (Стрєлков). Слідчі вважають, що на момент катастрофи Гіркін-Стрєлков обіймав головну військову посаду в самопроголошеній "ДНР".

 • Генерал-майор Сергій Дубінський (на прізвисько Хмурий), відставний офіцер ГРУ армії Росії

  Трагедія MH17: від падіння літака до суду в Гаазі

  Хмурий: заступнк Гіркіна на момент катастрофи MH17

  Другий обвинувачений - генерал-майор Сергій Дубінський (на прізвисько Хмурий), офіцер головного розвідувального управління (ГРУ) армії Росії у відставці. Звинувачення на свою адресу Дубінський відкидає, стверджуючи, що під час падіння MH17 очолював службу контррозвідки у самопроголошеній "ДНР" і не міг мати стосунок до наказу збити літак.

 • Олег Пулатов, третій обвинувачений у збитті Boeing MH17

  Трагедія MH17: від падіння літака до суду в Гаазі

  Третій обвинувачений у причетності до падіння малайзійського Boeing

  Полковник ГРУ Олег Пулатов (позивний "Гюрза") був у підпорядкуванні Дубінського. Російська "Новая газета" з посиланням на слідчих стверджує, що в день атаки на MH17 Пулатов супроводжував "Бук" і в момент запуску ракети перебував поряд із установкою.

 • Обвинувачений у справі про збиття MH17 громадянин України Леонід Харченко (позивний Крот)

  Трагедія MH17: від падіння літака до суду в Гаазі

  Доброволець "Крот"

  Останній офіційний фігурант обвинувачення - громадянин України Леонід Харченко з позивним "Крот". Він - єдиний непрофесійний військовий серед обвинувачених. Слідчі вважають, що Харченко підпорядковувався Пулатову. За даними JIT, Харченко і Пулатов супроводжували установку "Бук" до району, звідки було здійснено постріл.

 • П'ятий підозрюваний у справі щодо катастрофи MH17 Володимир Цемах

  Трагедія MH17: від падіння літака до суду в Гаазі

  П'ятий підозрюваний - українець Володимир Цемах

  Влада Нідерландів вважає п'ятим підозрюваним колишнього командира підрозділу ППО у Сніжному Володимира Цемаха. Офіційно обвинувачення йому не пред'явлено. У 2019 році Цемаха під час таємної операції затримали на території, підкотрольній самопроголошеній "ДНР", потому влада України передала його Росії в рамках обміну полоненими. Цемах повернувся до сепаратистів. Київ оголосив його у розшук.

 • Помічник президента РФ Владислав Сурков - фігурант кримінальної справи про збиття Boeing 777 у небі над Україною

  Трагедія MH17: від падіння літака до суду в Гаазі

  Найбільш високопоставлений фігурант - Владислав Сурков

  Слідство у 2019 році виклало в публічний доступ величезну кількість перехоплених телефонних розмов, які вважає важливими у контексті справи про збиття MH17. Один із тих, чиї перемови виявились перехопленими, - помічник президента РФ Владислав Сурков, як стверджують слідчі.

 • На місці катастрофи малайзійського літака

  Трагедія MH17: від падіння літака до суду в Гаазі

  Версії з Росії: російський "Первый канал" визнав фейк про винищувач

  У листопаді 2014 року російський "Первый канал" показав "сенсаційне" фото винищувача в районі MH17. Але за даними радарів, поблизу не було повітряних суден, здатних збити Boeing. Наприкінці 2019 року в інтерв'ю часопису New Yorker голова "Першого каналу" Костянтин Ернст заявив, що на російському телебаченні "припустилися помилки".

 • Місце катастрофи Boeing MH17

  Трагедія MH17: від падіння літака до суду в Гаазі

  Росія і надалі звинувачує Україну

  Міноборони Росії наполягає на тому, що жодні ЗРК "Бук" не перетинали кордон з Україною. Виробник комплексу "Бук" - російський концерн "Алмаз-Антей" - посилається на власне розслідування, за яким ракету було запущено з підконтрольною Києву точки. Президент РФ Володимир Путін заявив, що визнає висновки міжнародної слідчої групи тільки тоді, коли Росія отримає повний доступ до розслідування.

 • Іграшки на місці падіння MH17

  Трагедія MH17: від падіння літака до суду в Гаазі

  Слідство у справі MH17 завершено, справу частково передано до суду

  За п'ять років після трагерії, влітку 2019 року, Міжнародна слідча група заявила, що розслідування добігає кінця, а матеріали буде передано до окружного суду Гааги. Влада Нідерландів вирішила, що суд у справі про катастрофу лайнера пройде не за міжнародним, а за національним законодавством. Більшість серед 298 пасажирів літака була громадянами Нідерландів.

 • Судовий комплекс, розташований неподалік аеропорту Схіпхол біля Амстердама

  Трагедія MH17: від падіння літака до суду в Гаазі

  Суд у справі MH17 відбудеться неподалік аеропорту Схіпхол

  Кримінальний процес у справі про катастрофу Boeing здійснюватиме судова колегія окружного суду Гааги. Через значний публічний резонанс самі засідання відбудуться у судовому комплексі, розташованому неподалік аеропорту Схіпхол біля Амстердама.

 • Зала, де проходитиме судове засідання

  Трагедія MH17: від падіння літака до суду в Гаазі

  Суд у справі MH17: тут сидітимуть прокурор, судді й, можливо, обвинувачені

  Ще до початку процесу журналістам показали залу, де проходитимуть слухання суду. На всіх охочих місць не вистачить, тож вирішили організувати пряму трансляцію із зали суду - нідерландською та англійською мовами.

 • Піт Плуг очолює фонд пам'яті MH17. В авіакатастрофі він втратив брата

  Трагедія MH17: від падіння літака до суду в Гаазі

  Родичі загиблих сподіваються на справедливість

  Родичам загиблих виділили спеціальне місце - як у залі суду, так і за її межами, щоби вони могли спостерігати за процесом. "Я ходитиму на всі засідання суду від самого початку. Хочу знати, хто у цьому винен," - заявив в інтерв'ю DW нідерландець Піт Плуг, який очолює фонд пам'яті MH17. В авіакатастрофі він втратив брата.

  Автор: Михайло Бушуєв


Deutsche Welle

«Deutsche Welle» - новини й аналітика з Німеччини українською мовою. Найважливіші події в Німеччині, Україні, Європі та в світі.

https://www.dw.com/uk

Новини по темі

Саміт Байдена з ЄС: захист демократії від Росії та Китаю та підтримка України.

Джо Байден провів у Брюсселі саміт з керівниками Євросоюзу. Вони домовилися захищати демократію від Росії та Китаю, досягли згоди у найбільшому торговому спорі та не забули про Україну.

Deutsche Welle

Саміт ЄС-США: захист демократії від Росії та Китаю та підтримка України.

Джо Байден провів у Брюсселі саміт з керівниками Євросоюзу. Вони домовилися захищати демократію від Росії та Китаю, досягли згоди у найбільшому торговому спорі та не забули про Україну.

Deutsche Welle

Газ у Європі подорожчав до максимуму за 5 років

Ціни на газ на європейських майданчиках рекордно зросли, сягнувши 29 євро за МВт/год. Це є найбільшим показником за останні 4-5 років, повідомив глава «Оператора ГТС України» Олексій Макогон. Наразі єдиним способом знизити ціну є метод збільшення ...

UA.NEWS

Перехресне вакцинування від коронавірусу: потужніша імунна відповідь?.

Перші результати нещодавнього дослідження, проведеного в ФРН виявили, що ті, хто отримав одну вакцину AstraZeneca й одну BioNTech/Pfizer, мають сильнішу імунну відповідь, ніж ті, хто двічі щепився однією вакциною.

Deutsche Welle

Кандидат у канцлери ФРН: «Північний потік-2» не має бути використаний для шантажу України.

Кандидат у канцлери від ХДС Армін Лашет в інтерв'ю DW розповів про свої погляди на відносини ЄС і Німеччини з РФ і Білоруссю, а також пояснив своє ставлення до газопроводу "Північний потік-2". 

Deutsche Welle

Ролик What is Russia від російського МЗС: яким є справжнє обличчя країни-агресора, Підгорає.

Ролик What is Russia від російського МЗС: яким є справжнє обличчя країни-агресора, Підгорає.

На офіційному акаунті російського МЗС у твітері опублікували ролик What is Russia, приурочений до дня Росії. Однак у слові "Росія" було допущено кілька помилок. Читати на сайті:

Dream the Future: Work

Dream the Future: Work

Робота трансформується разом з розвитком суспільства. Як, де і ким ми працюватимемо у майбутньому?

Про головне за 10:00: Байден відмовився від пресконференції з Путіним.

Про головне за 10:00: Байден відмовився від пресконференції з Путіним.

У випуску "Про головне" за 16 червня станом на 10:00 – за порадою експертів Джо Байден відмовився від спільної пресконференції з Володимиром Путіним. Вона мала б відбутися за результатами саміту у Женеві. 24 Канал онлайн – 24 Канал у Facebook – 24...

Розвал фракції «Голос» у Верховній Раді.Наживо

Розвал фракції «Голос» у Верховній Раді.Наживо

З питань реклами: ntareklama@gmail.com Підписатися на наш канал

Літак Путіна не міг сісти в Женеві через приліт Байдена: просили покружляти годину.

Літак Путіна не міг сісти в Женеві через приліт Байдена: просили покружляти годину.

Швейцарські диспетчери попросили росіян покружляти півтори години над місцевими озерами. В цей час там сідав літак Джо Байдена. Читати на сайті: 24 Канал онлайн – 24 Канал у Facebook – 24 Канал у Instagram – 24 Канал у Twitter – 24 Канал у Telegram –

В Офісі Президента заговорили про відставку Авакова.

В Офісі Президента заговорили про відставку Авакова.

В Офісі Президента можуть ухвалити рішення про звільнення Арсена Авакова вже у вересні 2021 року. Тоді розпочнеться наступна парламентська сесія. Читати на сайті: 24 Канал онлайн – 24 Канал у Facebook – 24 Канал у Instagram – 24 Канал у Twitter – ...