Дзеркало Тижня

«Дзеркало Тижня» - Останні новини України й світу. Лише достовірні новини політики, економіки, світу, культури й науки.

https://zn.ua/ukr/

Бізнес сподівається, що після війни в Україні не буде толерантності до корупції.

Корупція, продажні суди та відсутність передбачуваної фіскальної політики — це головні (після російської агресії) перешкоди відновленню економіки України.

Виконавчий директор Європейської бізнес-асоціації (ЄБА) Ганна Дерев'янко в інтерв'ю DW розповіла, як українці ведуть бізнес під час війни та які плани щодо відновлення бізнесу та країни вже існують.

За її словами, бізнес адаптується до нових реалій. Понад 90 відсотків компаній-членів асоціації повністю або частково відновили роботу (більшість членів ЄБА - іноземні інвестори). Компанії з іноземними інвестиціями намагатимуться не йти з країни, незважаючи на війну. Нарешті компанії продовжують платити зарплати, навіть якщо співробітники вимушено виїхали за кордон.

Серед викликів, пов'язаних із війною, бізнес виділяє спад купівельної спроможності на внутрішньому ринку та труднощі з логістикою. Але слідом за війною в цьому переліку проблеми, які заважали бізнесу і до війни, — це корупція, яку треба викорінювати, а також неналежна робота судової системи, яка підриває фундамент розвитку суспільства .

Читайте також: Конфлікт із західними партнерами назріває. Подякуємо енергетикам

Потрібен постійний діалог, взаємна підтримка. Щоб ми чули одне одного та уникали деструктиву. Грошей від держави бізнес зараз не очікує, хоча ситуація дуже складна, дуже великі втрати. Усі чекають, коли стане зрозуміло, як компенсувати втрачені активи після війни. Не йдеться лише про кошти державного бюджету. Йдеться про комплексний план відновлення та бізнесу, і всієї країни загалом. Поки ж великий та середній бізнес, який становить більшість членів Європейської бізнес-асоціації, намагається щосили допомогти наблизити перемогу України — хто фінансово, хто товарами чи продуктами харчування”, — каже Дерев'янко.

Кому точно потрібна допомога з боку держави, то це малому і мікробізнесу. Вони не мають підтримки міжнародних штаб-квартир, не мають серйозної фінансової подушки безпеки, вважає вона.

“Я не знаю, чи це має бути пряма допомога з державного бюджету, чи це можуть бути і програми компенсації відсотків за кредитами, чи грантова підтримка для запуску підприємства”, — каже Дерев'янко.

Загалом, на її думку, для бізнесу, як великого, так і малого, зараз важливо почути, що не буде підвищення податків . Якщо за нинішніх умов ще й підвищити податки, то можна втратити все і не отримати жодних надходжень до державного бюджету.

“До війни Європейська бізнес-асоціація порушувала питання необхідності зменшити навантаження на фонд оплати праці. Проте сьогодні ми розуміємо ситуацію, що у державному бюджеті дірка у п'ять мільярдів гривень на місяць. Відповідно, ми не вимагаємо зниження податків. Але й підвищувати їх не можна”, – наголошує співрозмовниця DW.

Ганна Дерев'янко також наголосила на небезпеці фіскальних гойдалок. Зокрема, спочатку уряд дозволив ввозити все без мит, а вже потім почав ламати голову, як наповнювати бюджет та мита повернулися .

“ Бізнесу потрібна, передусім, стабільність законодавства загалом, зокрема й податкового . Не треба робити надто різких рухів, щоб потім треба було думати, що робити далі”, — каже вона.

“Нещодавно ми мали консультації з представниками уряду щодо потенційного запровадження імпортного податку . Представники бізнесу схиляються до того, що цього не варто робити, тому що це може призвести до руйнівних наслідків економіки . Є й інший бік медалі – це ризик подальшого зростання курсу іноземних валют”, – каже Дерев'янко.

Крім того, на її думку, імпортний податок призведе до зростання цін – адже хтось має заплатити за це. А бізнес зараз ледь виживає на межі прибутковості, за винятком хіба що IT-індустрії, що працює на експорт.

Для тих, хто працює на внутрішній ринок, про якусь велику рентабельність не йдеться. Якщо запроваджувати нові податки, треба розуміти, за рахунок чого вони будуть покриті. Якщо рентабельності немає, податок прямо буде закладено у ціну. Це розганятиме інфляцію і, якщо буде досягнуто межі купівельної спроможності споживачів, бізнеси один за одним йдуть у небуття. І тоді вже не буде кому платити податки.

Читайте також: Відомі економісти заявили, що Україна незабаром не зможе підтримувати свої військові зусилля, якщо не змінить економічний курс

Одним із основних способів вижити для українського бізнесу Дерев'янко бачить вихід на глобальні ринки . Саме тому IT-сфера, яка давно на глобальному ринку, навіть зараз працює нормально. Іншим буде дуже важко, якщо бізнес орієнтований на внутрішній ринок. Виняток - хіба що компанії, орієнтовані на військово-промисловий комплекс.

Українським виробникам варто скористатися тим, що ставлення до товарів з України зараз дуже схвальне. Це не означає, що буде легко. Але краще пройти цей шлях зараз.

“Ми сподіваємося, що у відновлення України після війни буде вкладено величезні кошти від міжнародних партнерів. Це дасть змогу найсильнішого поштовху у розвитку економіки. Крім того, великі надії пов'язані зі статусом України як кандидата на вступ до ЄС. Є надія, що це служитиме фундаментом для подальших перетворень у тих сферах, де існують найбільші перешкоди для бізнесу. Це і корупція, і неналежна робота судової гілки влади. Ми відчуваємо, що війна змінює суспільство. Є надія, що після війни в Україні вже не буде толерантності до корупції ”, - наголосила Ганна Дерев'янко.

Related video

Читайте також: Арифметика добробуту

Підготував/ла : Юлія Мельничук
Each year we start with a list of design trends that experts believe will dominate the next year’s projects. Of course, there are mistakes in such ...
Останні новини
Ядерні погрози – це все, що лишилось у Путіна, – The Atlantic.

Ядерні погрози – це все, що лишилось у Путіна, – The Atlantic.

Всі спроби залякати світ загрозою ядерної війни свідчать, що Путін більше не знає, що робити, а російська доктрина не пояснює як діяти, коли Росія опинилась під загрозою від свого ж президента, пише Том Ніколс на шпальтах The Atlantic.

Тиждень

«Ми ніколи не визнаємо цю незаконну анексію. Ці рішення є недійсними» – як у світі відреагували на анексію Донецької, Луганської, Запорізької й Херсонської областей

Путін підписав договори про «приєднання» так званих «ДНР/ЛНР» та Херсонщини й Запоріжжя до РФ. Зібрали реакцію провідних видань та світових політиків на незаконну анексію українських територій

Тиждень

Агресивний і неадекватний: Інспектор «Київблагоустрою» Богдан Потильчак зі зброєю тероризує бізнес.

Агресивний і неадекватний: Інспектор «Київблагоустрою» Богдан Потильчак зі зброєю тероризує бізнес.

Так вже сталося, що комунальні підприємства Києва є притулком для різних пройдисвітів і корупціонерів, а також друзів і кумів можновладців. І це не дивно: тут можна пиляти бюджет і не привертати до себе уваги. Один з таких — Богдан Потильчак. Ніко...

Народна Правда

Стало відомо, коли та як почне працювати система оповіщення ДСНС про небезпеку в Україні.

Стало відомо, коли та як почне працювати система оповіщення ДСНС про небезпеку в Україні.

В Україні завершили тестування системи оповіщення громадян від ДСНС Cell Broadcast. Ця система інформуватиме українців про реальні загрози на місцях, викиди радіації та термінову евакуацію. Як повідомив заступник начальника Державної служби з надз...

Патріот Донбасу

Що сказав СТОЛТЕНБЕРГ у терміновому зверненні

Що сказав СТОЛТЕНБЕРГ у терміновому зверненні

Україна подала заявку на вступ у НАТО. Генсек НАТО Єнс Столтенберг виступив із терміновими заявами. Читайте до теми на сайті:

1 1

Зеленський подякував освітянам за виховання патріотів.

Зеленський подякував освітянам за виховання патріотів.

Президент Володимир Зеленський привітав освітян із професійним святом та подякував їм за виховання патріотів, які сьогодні захищають Батьківщину.

У кремлі вже палає від заявки України у НАТО

У кремлі вже палає від заявки України у НАТО

Один із російських депутатів уже відзначився панічними заявами про заявку України у НАТО. Вочевидь у кремлі вже повна істерика через події в Україні. Варто прочитати на сайті:

Путин ОСОЗНАЛ! Ему нужно перемирие, а не ядерка! - ФЕЙГИН.

Путин ОСОЗНАЛ! Ему нужно перемирие, а не ядерка! - ФЕЙГИН.

Российский правозащитник Марк Фейгин в эфире 24 канала о заявлениях Путина Читать на сайте:

Зеленский отвечает Путину БАВОВНОЙ в Крыму - ФЕЙГИН.

Зеленский отвечает Путину БАВОВНОЙ в Крыму - ФЕЙГИН.

Российский правозащитник Марк Фейгин в эфире 24 канала об аннексии украинских территорий, ядерном шантаже и подрыве подводного газопровода Читать на сайте:

1 1

СОЛЯР & ЯКОВЕНКО LIVE - Украина быстро идет в НАТО / РФ снова украла территории / Выступление путина.

СОЛЯР & ЯКОВЕНКО LIVE - Украина быстро идет в НАТО / РФ снова украла территории / Выступление путина.

На стриме ведущая @Катерина Соляр вместе с @Игорь Яковенко обсудит срочную заявку Украины в НАТО, а также новую аннексию украинских территорий. Наш новий канал зі стрімами – Підтримати стрім – Мерч від 24 каналу –