
Інформація про реальні обсяги наявної у США зброї засекречені. Але різні західні ЗМІ вже не перший раз піднімають паніку через можливе «закінчення оборонних ресурсів» у Штатах. Це може бути пов’язано з майбутніми виборами і свідчити про намагання республіканців очорнити «щедрість» демократів, які «віддають Україні останнє».
У збройній промисловості США нормальний рівень виробництва артилерійських снарядів для 155-міліметрової гаубиці — далекобійної важкої артилерійської зброї, яка зараз використовується на полях бою в Україні — становить близько 30 тисяч снарядів на рік у мирний час. Українські солдати, які воюють проти російських загарбників, використовують цю кількість приблизно за два тижні, заявив Дейв Де Рош, доцент і старший військовий співробітник Університету національної оборони США в інтерв’ю CNBC .
«Я дуже стурбований. Якщо у нас не буде нового виробництва, на нарощування якого потрібні місяці, ми не матимемо можливості постачати зброю українцям», — сказав він.
У Європи зброя теж закінчується, пише видання. «Військові запаси більшості [європейських держав-членів НАТО] я б не сказав, що вичерпані, але значною мірою виснажені, тому що ми надаємо українцям велику кількість потужностей», – заявив на початку вересня голова європейської дипломатії Жозеп Боррель.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг у вівторок провів спеціальну зустріч керівників озброєнь альянсу, щоб обговорити шляхи поповнення запасів зброї країн-членів. Він підкреслив, що країни повинні заохочувати виробників зброї розширювати свої потужності в довгостроковій перспективі, надаючи більше замовлень на зброю.
«Військові аналітики вказують на корінну проблему: західні країни виробляли зброю в набагато менших обсягах у мирний час, крім того, уряди вирішили виробляти зброю лише за потребою. Деяка зброя, яка закінчується, більше не виробляється, і для її виробництва потрібні висококваліфікована робоча сила та досвід — речі, яких роками бракувало у виробничому секторі США», – йдеться у статті CNBC.
США стали найбільшим постачальником військової допомоги Україні, надавши нам пакети військової допомоги вже на 15,2 мільярда доларів після того, як Росія почала повномасштабну війну в лютому. Кілька видів зброї американського виробництва змінили правила гри для українців; зокрема 155-мм гаубиці та далекобійна важка артилерія, як-от HIMARS виробництва Lockheed Martin. І адміністрація Байдена заявила, що підтримуватиме свого союзника Україну «стільки, скільки буде потрібно», щоб перемогти Росію: це означає набагато більше зброї.
Брак нових постачань зброї можуть змусити українську армію перейти з 155-мм гаубиць на старішу та менш оптимальну зброю, як-от 105-мм гаубиця, яка має менше корисне навантаження та менший радіус дії.
Інша зброя, на яку покладається Україна і яка зараз класифікується як «обмежена» в інвентарі США, включає пускові установки HIMARS, ракети Javelin, ракети Stinger, гаубицю M777 і боєприпаси калібру 155 мм.
Читайте також: Якщо РФ використає ядерну зброю проти України, відповідь НАТО має бути нищівною — глава МЗС Польщі
Javelin виробництва Raytheon і Lockheed Martin здобув культову роль в Україні — ця високоточна протитанкова ракета з плеча була незамінною в боротьбі з російськими танками. Але виробництво в США є низьким і становить приблизно 800 одиниць на рік, і Вашингтон наразі відправив в Україну близько 8500 одиниць, за даними CSIS, — це обсяг виробництва, який становить понад десятиліття.
У травні президент Джо Байден відвідав завод Javelin в Алабамі, заявивши, що «переконається, що Сполучені Штати та наші союзники зможуть поповнити наші власні запаси зброї, щоб замінити ту, яку ми відправили в Україну». Але, додав він, «ця боротьба не буде дешевою».
Пентагон замовив нові Javelin на сотні мільйонів доларів, але нарощування потребує часу — численні постачальники, які постачають хімікати та комп’ютерні чіпи для кожної ракети, не можуть достатньо прискорити роботу. Наймання, перевірка та навчання людей для розробки технології також потребують часу. У США може піти від одного до чотирьох років на значне збільшення загального виробництва зброї.
Related video
Раніше видання Bloomberg писало про те, що через постачання значної кількості зброї в Україну США можуть виявитися неготовими до війни з КНР .
Дивіться спецтему: Як розпізнати в небі іранський безпілотник: інструкція від ОК "Південь" ППО складно їх виявити, позаяк ці БПЛА літають на низькій висоті. Вторгнення РФ в Україну: карта бойових дій станом на 28 вересня Україна активізувала наступальні операції на північному сході країни. Якщо РФ використає ядерну зброю проти України, відповідь НАТО має бути нищівною — глава МЗС Польщі Збігнев Рау також оцінив наслідки часткової мобілізації в РФ. Ходжес спрогнозував, коли ЗСУ зайдуть в Крим Він очікує, що РФ все ж продовжить деякий тиск на фронті, та він не матиме успіху. Мобілізація в Україні: кого зі студентів можуть призвати до армії Це стосується лише певної категорії осіб.
Підготував/ла : Анастасія Дейна