Дивилися з осудом та фіксували КГБ: як 30 років тому підпільно спланували перший «живий ланцюг» – сюжет (Відео).

30 років тому вперше взялися за руки, щоб створити "живий ланцюг". Тоді акція об'єднала українців від Франківщини до Київщини. Її вважали символом єдності західної і східної України. Живий ланцюг створюють і нині, у День Соборності України. Із тими, хто об'єднався у перший живий ланцюг, поспілкувалися наші кореспонденти.

На відео, якому понад сто років, зафільмовано історичний момент - проголошення Акта Злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки. Кадри зроблені 22 січня 1919 року на Софійській площі у Києві.

"Ще понад 100 років тому українці зрозуміли, що вони один народ, одна нація і вони прагнуть жити в одній державі", – зауважив завідувач відділу рівненського обласного краєзнавчого музею Ігор Марчук.

71 рік по тому – 21 січня 1990 року красномовним виявом єдності та прагнення українського народу до свободи став "живий ланцюг". За руки цього дня взялися мільйони людей від Франківщини до Київщини.

"Вийшло 3 мільйони людей на той час, у перший ланцюг на той час 3 мільйони - то потім, навіть у часи незалежної України, потім вже стільки не виходило", – каже один з організаторів Народного руху України на Рівненщині Іван Демянюк.

Підготовку акції влаштували у Рівному. Робили це підпільно, розповідає один з учасників руху Іван Демянюк. Згадує, як на вулицях міста вперше об'єдналися у "живий ланцюг".

"Ми взяли карту автомобільну і розбили її по метру, де має стояти певна група людей. Розписали по прізвищах. Жінки пенсіонерки виготовляли прапори. І от ми як рушили, виставили у вікна автомобілів прапори і як рушили - міліція хотіла зупинити, але як ти зупиниш таку колону", – згадує Іван Демянюк.

Серед учасників першого ланцюга єднання була і Алла Українець. Як стояла на вулиці Дубенській у Рівному, пам'ятає донині. Вона мала зібрати людей, які заповнили б 10-метрову ділянку. Запросила родичів.

"Ми не могли заповнити цих 10 метрів, але на витягнуті руки і цю площу ми заповнили. Я пам'ятаю як з будинків навпроти вийшли люди і дивились на нас з осудом, але ми стояли і відчували, що треба так робити і ми робимо все це правильно", – запевняє учасниця ланцюга єдності 1990 року Алла Українець.

Учасники ланцюга єднання зізнаються: такого піднесення як тоді - не відчували ніколи. Але водночас було і лячно. Адже за участь у заході можна було залишитися без роботи.

"Було страшно, бо стояли по обочинах двох сторін. Проїхала машина КГБ - знімала всіх, хто там був", – розповідає старший науковий співробітник рівненського краєзнавчого музею Надія Радіонова.

Минуло 30 років. Відтоді "живі ланцюги" в Україні створювали не раз, символізуючи єдність українського народу. А від 1999 року щороку День Соборності в Україні відзначають на державному рівні.

Ольга Столяренко, Рівне "5 канал".

Новини по темі

Помічникам нардепів затримують зарплати: скрін листування.

Розрахуватися обіцяють пізніше

Нацполиция засекретила інформацію що до підозрюваних у справі про вбивство Шеремета.

Національна поліція засекретила інформацію, що стосується Андрія Антоненко, Юлії Кузьменко, Яни Дугарь, підозрюваних у справі про вбивство журналіста Павла Шеремета. Повідомляє НАРОДНА ПРАВДА з посиланням на “Українські новини” у відпо...

12

Вирішили «врятувати» Нові Санжари? Зеленський домовився про повернення українських каналів.

Президент провів зустріч із представниками медіагруп

2

Рейтинг влади падає? Бо реальність не відповідає обіцянкам.

Вирішив розрахувати зниження вартості опалення в цьому році

3

Посли G7 зустрілися з експертами з приводу законопроекту про дезінформацію в Україні.

Дипломати обговорили з експертами виклики та можливі підходи до боротьби з проблемою дезінформації, зберігаючи при цьому свободу слова.

1

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie