Дмитро Кулеба про допомогу Заходу: Україна від партнерів очікує не військ, а підтримки.

DW: Пане міністре, за кілька днів до приїзду держсекретаря США Ентоні Блінкена до Києва президент України закликав дати чіткий сигнал з приводу перспектив членства України в ЄС і НАТО. Ви отримали цей чіткий сигнал?

Дмитро Кулеба: Обидві перспективи - євроатлантичного та європейського членства - давно вже мали бути надані. І я б хотів нагадати, що, наприклад, коли мова заходить про НАТО, на саміті в Бухаресті в 2008 році союзники дали обіцянки. Минуло вже 13 років, і наш президент повторив наші наміри досягти цього. Поки що ми не чули позитивної реакції. Але, як ви знаєте, ми прагнемо до членства, так що будемо продовжувати наполягати на цьому. Блінкен не приїхав до нас з обіцянкою, що Україна стане членом НАТО ще в цьому році або в наступному, однак він ще раз запевнив нас у тому, що США вірні рішенням від 2008 року, в яких чітко сказано, що Україна і Грузія - а йшлося про дві країни - стануть членами НАТО і що ми з нашими друзями і партнерами працюватимемо над досягненням цієї мети.

Наскільки були задоволені Ваші побажання щодо поставок зброї? Відомо, що Україна хотіла отримати сучасні системи ППО проти безпілотників та системи ППО "Patriot". Вашингтон задовольнить ваші побажання?

Ми передали США список найбільш екстрених потреб української армії. Деякі позиції з цього списку виконати легше, інші складніше. Ми не розраховуємо отримати все й одразу, але ми домагаємося прогресу по цих позиціях, які можливо отримати на даний момент. Я не сумніваюся, що ми отримаємо певну кількість позицій з цього списку. І це не вимагає відповідних витрат. Це питання кооперації, технічних деталей, і я не сумніваюся, що ми все це отримаємо.

Ми бачимо певну деескалацію після того, як Росія відвела значну частину військ, які раніше на кордон з Україною були раптово перекинуті разом зі значними обсягами озброєнь. Якби вони перейшли кордон, то як думаєте, як би Захід вам допоміг? Висловив співчуття? Ввів би якісь санкції?

По-перше, ми не бачимо відведення російських військ, яке було б адекватним тій кількості військ, які зосереджені уздовж кордону України й окупованих територій. Те, що відбувається, не можна назвати відведенням військ. Російські війська в масі своїй залишилися на місцях. Що дійсно змінилося - це перекидання військових частин. Це так, але загроза не минула. Знаєте, в Радянському Союзі були показові суди, процеси без будь-якого правосуддя. А те, що ми сьогодні спостерігаємо, - це відведення військ без відведення військ. І нам слід залишатися пильними в цьому питанні. Що стосується вашого другого запитання, то це наша земля. Це наші люди. Ми боротимемося за них і захищатимемо їх. Ми не очікуємо прибуття іноземних військ, щоб допомогти нам. Але ми очікуємо від наших партнерів забезпечення України тією підтримкою, яку вони можуть запропонувати, щоб допомогти нам вистояти в цьому конфлікті за нашу країну.

Тобто ви не розраховуєте на те, що НАТО почне війну з Росією? Ви досить однозначні в цьому питанні?

Абсолютно. Україна поки не член НАТО, і я б хотів нагадати, ясно і однозначно, що це наша земля і що ми будемо її захищати, а наші партнери можуть допомогти нам у цьому, і я впевнений, що все так і буде.

Читайте також: НАТО, США і Україна проводять маневри у Європі: що про них варто знати

Про мінські угоди

Коли мова заходить про переговори, президент України дуже чітко дав зрозуміти, що не вважає мінські угоди, укладені шість років тому, шляхом уперед. Це тому, що ні російська сторона, ні сепаратисти не виконали те, під чим підписалися шість років тому?

Ключовою вимогою Росії в ході мінських переговорів було визнання так званих "Луганської і Донецької народних республік" сторонами конфлікту, що перетворило б міжнародний збройний конфлікт між Україною і Росією у внутрішній збройний конфлікт між Україною і сепаратистами. Це був наріжний камінь дискусій у Мінську. Мій президент каже, що головним нашим пріоритетом має бути досягнення миру і безпеки, а також збереження людських життів, а не питання політичного визнання. І ми закликаємо Москву зосередитися на цьому ж - на поверненні миру на Донбасі й на досягненні прогресу з низки проєктів рішень, які готові до прийняття і чекають схвалення від Москви. І Москва може з легкістю дати "зелене світло", однак продовжує грати в ці ігри з визнанням "ЛНР" і "ДНР" сторонами конфлікту. Це, по суті, і є те, що відбувається в Мінську. І це причина, з якої ми робимо кроки з виходу з цього глухого кута.

Читайте також: Путін VS Байден: як США можуть покласти край війні на Донбасі

Права людини і свобода преси

Якщо ви подивитеся на останню доповідь Держдепу США щодо прав людини, то стане ясно, що те, що підриває довіру Заходу - це постійні порушення прав людини у вашій країні. Висловлені там побоювання стосуються не тільки зловживань або корупції. Зловживання і тортури, що застосовуються співробітниками державних силових структур. Це погано саме по собі, але що ще гірше - атмосфера безкарності, що оточує їх...

Якщо говорити про порушення прав людини в силових структурах, ви знаєте, це не те, що можна назвати систематичною і масштабною проблемою. І на жаль, на мій превеликий жаль, цей феномен має місце не тільки в Україні, але й в інших країнах Європи. Ми слідуємо рекомендаціям Європейського комітету проти тортур в цьому зв'язку і дуже задоволені партнерством з ними. Інакше я просто не розумію, про який вид систематичних порушень прав людини ви говорите…

Зі звіту цілком зрозуміло. Там говориться, що знущання над затриманими залишаються поширеною проблемою, що уряд в цілому не зумів зробити адекватні кроки з розслідування і покарання більшості посадових осіб, відповідальних за знущання .

Можливо, ви маєте на увазі ситуацію з ув'язненими в місцях позбавлення волі. Це велика проблема, але не тільки для України, але й для інших країн Європи. Однак у масштабах країни говорити про широкомасштабні і систематичні порушення прав людини не можна. Як я вже сказав, відповідаючи на ваше попереднє запитання, ми цілком і повністю співпрацюємо з усіма міжнародними організаціями, включаючи Раду Європи і ЄС, щоб вирішити першочергові проблеми, пов'язані зі становищем ув'язнених у тюрмах.

А що з пресою? У вас в країні журналісти стикаються з тиском, якщо зачіпають незручні теми. Вашингтон стверджує, що насильство проти ЗМІ залишається проблемою, а правозахисні організації звинувачують уряд в бездіяльності у розслідуванні злочинів проти них. Звідки така бездіяльність?

Проблему ЗМІ треба розглядати з двох сторін. З одного боку, це проблема дезінформації, яка проникає в країну і поширюється серед її громадян. Це щось, чим повинен займатися уряд, причому робити це з метою забезпечення безпеки держави. З іншого боку, ми зобов'язані гарантувати свободу слова, і ми повністю віддані їй і, звичайно, гарантувати безпеку журналістів. Я не знаю жодних нещодавніх випадків, коли співробітник уряду або якийсь його представник або хто-небудь, пов'язаний з урядом, був би викритий у придушенні свободи слова. На ділі ж критика на адресу президента, парламенту, уряду як такого доноситься із самих різних засобів масової інформації - але це нормально, адже ми живемо в демократичному суспільстві, з безліччю різних думок. Усе це може і повинно існувати у вільній, демократичній країні. Однак ми не дозволимо дезінформації, а саме з російських ЗМІ, руйнувати свідомість наших громадян.

Повну версію інтерв'ю дивіться тут:

Deutsche Welle

«Deutsche Welle» - новини й аналітика з Німеччини українською мовою. Найважливіші події в Німеччині, Україні, Європі та в світі.

https://www.dw.com/uk

Новини по темі

Глава МЗС Угорщини зробив ще одну скандальну заяву про мову.

Очільник Міністерства закордонних справ Угорщини Петер Сіярто з трибуни ПАРЄ закликав країни-члени Ради Європи надати представникам угорської меншини право використовувати свою мову у культурі, освіті і державному управлінні. Угорський міністр так...

UA.NEWS

Кандидатів до наглядової ради «Укрзалізниці» відбиратиме Мінінфраструктури.

Уряд затвердив зміни до порядку відбору кандидатів до наглядової ради АТ «Укрзалізниця» – відповідно до них, кандидатів до наглядової ради «Укрзалізниці» замість номінаційного комітету відбиратиме Мінінфраструктури. Про це йдеться у розпоряд...

UA.NEWS

Помер відомий український кобзар

У Києві у віці 48 років помер відомий український кобзар, заслужений артист України Тарас Силенко. Про це в Facebook повідомив його син Святослав. «Тато відійшов до кращих світів», – написав він. Журналіст Олесь Доній зазначив, що Тарас Силе...

UA.NEWS

Фото: правоохоронці затримали контрабандистів, які перевозили іранський героїн у цеглі.

Українська поліція спільно з молдовськими колегами ліквідувала канал постачання героїну з Ірану в ЄС через територію України. Наркотик був схований всередині цеглин. Як повідомляє Генпрокуратура, у транснаціональну організовану злочинну групу вход...

UA.NEWS

Після ухвалення податкового закону в Україні навантаження збільшиться не лише на великий бізнес.

Зазначається, що законопроект №5600 розширює повноваження податкових органів. Влада ініціює збільшення податків для легального бізнесу. Додаткові надходження бюджету оцінюються в 50 млрд грн, повідомляє «Цензор.НЕТ». Зазначається, що у разі ухвале...

UA.NEWS

ДБР викрило податківців-корупціонерів, що завдали мільярдних збитків держбюджету.

Державне бюро розслідувань (ДБР) викрило посадових осіб столичного управління Державної податкової служби (ДПС), які допомогли підприємцям ухилитися від сплати податків на 2,5 мільярди гривень. Про це повідомляє прес-служба ДБР. «Чиновники податко...

UA.NEWS

До цього треба готуватися, – епідеміологиня про ризик занесення з Росії Delta-варіанту COVID-19.

До цього треба готуватися, – епідеміологиня про ризик занесення з Росії Delta-варіанту COVID-19.

У світі активно поширюється Delta-варіант коронавірусу, який вже виявили у понад 74 країнах світу. Однак Україні варто бути готовою до занесення такого штаму з Росії, адже там він вже спричиняє чверть нових випадків захворювання. 24 Канал онлайн –...

США оприлюднили план розподілу вакцин від COVID-19

США оприлюднили план розподілу вакцин від COVID-19

Білий дім оприлюднив план розподілу 55 мільйонів вакцин, які США нададуть до кінця червня країнам світу. Свою частку доз отримає, зокрема, Україна. Читати на сайті: 24 Канал онлайн – 24 Канал у Facebook – 24 Канал у Instagram – 24 Канал у Twitter ...

2

Він зберігає свій вплив, – Лещенко про Фірташа після введення санкцій, @СЕРГІЙ ЛЕЩЕНКО.

Він зберігає свій вплив, – Лещенко про Фірташа після введення санкцій, @СЕРГІЙ ЛЕЩЕНКО.

Дмитро Фірташ, проти якого РНБО ввела персональні санкції, має проблеми і в Україні, і в США. Попри це, олігарх зберігає свій вплив. Про це в ефірі заявив екснардеп та журналіст Сергій Лещенко. Підписуйтесь на канал Сергія Лещенка: 24 Канал онлайн...

Сезон кліщів розпочався: як уберегтися від укусів та як видалити паразита.

Сезон кліщів розпочався: як уберегтися від укусів та як видалити паразита.

Через теплу та вологу погоду активізувалися кліщі . Натрапити на них можна не тільки у лісах, а й парках . Павукоподібні можуть переносити чимало інфекцій, серед яких енцефаліт і хвороба Лайма. Дивіться онлайн новини, токшоу, документальні фільми ...

Дипломатичні хроніки. Натача Діас Агілера

Дипломатичні хроніки. Натача Діас Агілера

Дипломатичні хроніки. Гість проекту - Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Куба в Україні Натача Діас Агілера

Що робити, якщо пропустили другу дозу вакцини: рекомендації МОЗ.

Що робити, якщо пропустили другу дозу вакцини: рекомендації МОЗ.

У МОЗ дали рекомендації, що робити, якщо пропустили другу дозу вакцини. У разі неможливості зробити друге щеплення в рекомендовані терміни його можна зробити пізніше, а для деяких вакцин – раніше. Читати на сайті: 24 Канал онлайн – 24 Канал у Face...

2