Учені запідозрили мегапапуг у канібалізмі та знайшли пінгвіна-монстра: останні "гігантські" відкриття.

Деякі доісторичні велетні могли вести "війну" з людьми.

Важко уявити, але звичні для нас милі тваринки – як-от лінивці чи пінгвіни – подекуди мали дуже моторошних предків. У доісторичні часи Землею гуляли метрові папуги, які ще й, можливо, були канібалами, та величезні кенгуру.

ТСН.ua пригадав, знахідками яких гігантів вчені дивували світ останнім часом.

Пінгвін, розміром з людину

У Новій Зеландії виявили скам'янілі кістки прадавнього пінгвіна Crossvallia waiparensis – вважається, що він був зростом у 1,6 метра і важив до 80 кг. Вчені поміж собою назвали його пінгвіном-монстром.

Читайте також:

В Антарктиці загадково померли тисячі імператорських пінгвінів. Як це сталось та чи загрожує виду повне зникнення

Скам'янілості знайшов 2018 року палеонтолог-любитель Лі Лав в Північному Кентербері, відтоді їх аналізувала міжнародна група вчених. Команда з Кентерберійського музею та Музею природної історії Зенкенберг у Франкфурті проаналізувала кістки і дійшли висновку, що вони належали раніше невідомому виду пінгвінів.

Місце розкопок дослідники описують, як "унікальне" – це русло річки, що врізається в скелю. Рештки давніх тварин там знаходять від 1980-х років.

Коли величезний пінгвін був ще живим, Нова Зеландія й Антарктида сильно відрізнялися від сьогоднішніх – Антарктида була вкрита лісом, а клімат був набагато тепліший.

Наразі науковців не знають достеменно, чому гігантські пінгвіни зникли з вод Південної півкулі. Ймовірно, це сталося через зростання конкуренції.

Вважається, що пінгвіни стали такими великими, оскільки великі морські плазуни зникли з океанів, приблизно в той самий час, коли зникли й динозаври.

"Тоді протягом 30 мільйонів років був час гігантських пінгвінів", – вважає один з дослідників Пол Скофілд. – Ми вважаємо, що тоді тварини розвивалися дуже швидко. Температура води навколо Нової Зеландії була ідеальною, близько 25 градусів за Цельсієм у порівнянні з 8 градусами Цельсію зараз".

Ймовірно, пінгвін мешкав у водах навколо Нової Зеландії разом з гігантськими черепахами, кораловими поліпами та дивними на вигляд акулами.

Дослідження було опубліковане в серпні 2019-го в журналі Alcheringa: An Australasian Journal of Palaeontology. Відкриття нового виду Crossvallia waiparensis, який сягає палеоцену, доповнює список раніше знайдених гігантських тварин новозеландської фауни – папуги, орла, кажана, птахів моа та інших пінгвінів.

Запідозрений в канібалізмі мегапапуга

У Новій Зеландії вчені виявили скам'янілості найбільшого папуги, який коли-небудь існував на Землі – птах був майже метр у висоту і важив понад сім кілограмів.

Скам'янілі рештки мегапапуги були знайдені під час розкопок недалеко від міста Сент Баанс, в регіоні Отаго. Птах жив близько 19 мільйонів років тому, в період Міоцену.

Папуга був близько 90 сантиметрів у висоту і важив трохи більше 7 кг – це майже вдвічі більше попереднього рекордсмена, ще одного представника архіпелагу - какапо.

"Нова Зеландія широко відома своїми велетенськими птахами <...> Але до недавнього часу ми ніде не знаходили останки гігантського папуги", - розповів один з авторів відкриття, Тревор Ворти.

Гігантський попуга

©Brian Choo/Flinders University

Знайдений вид папуги отримав назву Heracles inexpectatus – на честь його "геркулесових" розмірів і сили.

При цьому вчені не можуть дати чіткої відповіді про раціон цього птаха і не виключають, що він був хижим. У нього був дуже масивний дзьоб, враховуючи його розміри. "Можливо, він навіть харчувався іншими папугами", - припустив Мафк Арчер, професор палеонтології з Університету Нового Південного Уельсу.

Про відкриття археології повідомили в популярному науковому журналі Biology Letters.

Додамо, що одні з найбільших відомі науці птахів – моа – мешкали саме в Новій Зеландії. Вони досягали у висоту близько 3,6 м і важили близько 250 кг. Вчені вважають, що вони вимерли в XVI столітті, знищені аборигенами маорі. Як і у випадку з Heracles inexpectatus, найдавніші знахідки моаоподібних птахів належать до періоду Міоцену.

Кенгуру, дивовижно "пов'язані" з пандами

Понад 40 тисяч років тому території південно-західній Австралії були повні гігантських кенгуру. Procoptodon, відомий як короткомородий кенгуру, мав пазуристу лапку з одним пальцем (у сучасних кенгуру їх три), важив понад 118 кг і їв рослини.

Згідно з новим дослідженням, опублікованим в журналі PLOS One, великі щелепи цих істот дозволяли їм розжовувати тверді продукти, як-от зріле листя, стебла і гілки, коли інших джерел їжі було мало. Лише в однієї тварини сьогодні є схожі кістки і м'язи щелепи: великі панди, які також харчуються їжею, яку важко пережовувати, як пагони бамбука.

Фактично, нове дослідження демонструє, що щелепа кенгуру була більше схожа за формою і функціями на сучасних панд, аніж сучасних кенгуру.

Доісторичний кенгуру

Художня реконструкція короткомородого кенгуру © N. Tamura

"В цілому, вони мали зовсім інакший від сучасних кенгуру вигляд. У них були товстіші тіла, довгі м'язисті лапи з витягнутими пальцями, часто лише одним, коробчату форму голову, більше схожу на коалячу", - сказав дослідження Рекс Мітчелл.

Читайте також:

Вчені викопали доісторичного "родича" Лохнеського чудовиська. Що відомо про найбільшу рептилію в історії

Згідно з дослідженням, фізіологія вимерлого кенгуру передбачає, що він пристосувався до пережовування твердих рослин краще за будь-яку іншу сучасну австралійську травоїдну тварину. Так, сучасні кенгуру, навпаки, віддають перевагу траві, квітами, папороті і моху.

"Здатність споживати рослини, які інші травоїдні тоді не могли їсти, надавало їм конкурентну перевагу у важкі часи", - сказав Мітчелл.

Втім, згідно з дослідженням 2015 року, короткоморді кенгуру не залишили сучасних нащадків. Їхній найближчий родич, ймовірно, смугастий валабі-заєць або кенгуру смугастий (Lagostrophus fasciatus). Ці крихітні сумчасті живуть лише на ізольованих островах біля узбережжя західної Австралії і уразливі для вимирання.

Лінивці, що "воювали" з людьми

У центральній Америці під водою вперше виявили скам'янілості гігантського лінивця Eremotherium laurillardi – це дало змогу дослідникам "здійснити мандрівку у часі" та дізнатись, як жив величезний звір 27 тисяч років тому.

Тоді в центральному Белізі гігантський лінивець відчував сильну спрагу. Область, в якій він жив, була посушливою і зовсім не схожою на сьогоднішні густі джунглі там.

Гігантський лінивець – звір висотою до чотирьох метрів, зрештою, знайшов воду у воронці з крутими краями, що спускаються до водної поверхні. Тут він і зробив свій останній ковток. А 2014 року дайвери виявили його рештки – частини зуба, плечової кістки і стегна – під час пошуку древніх артефактів майя.

Лінивець-гігант_1

Хоча звірі були травоїдними, у них була різноманітна дієта, яка залежала від змін клімату – з'ясувалось, що лінивці швидко адаптувались до змін, тому і проіснували на Землі так довго.

Нові результати, опубліковані в журналі Science Advances в лютому 2019-го, також розширюють уявлення про те, чому давні гіганти зникли – одним з факторів могли стати зміни клімату.

Водночас одна з можливих причин їхнього вимирання – поява в регіоні людей 12-13 тисяч років тому. Попереднє дослідження виявило, що люди тієї доби, ймовірно, полювали на них – про це свідчать сліди людини всередині слідів тварини, знайдені в Північній Америці.

Так, у США на території заповідника Білі піски у штаті Нью-Мексико дослідники виявили пів метрові сліди древніх ссавців, які збереглися в гіпсовому бруді – раніше на цій території було озеро, але згодом воно висохло. Знахідка виявилася примітною: усередині великих відбитків тварини інші та дрібніші – людські. Люди переслідували гігантів, ймовірно, полюючи.

Більше про: Неймовірні археологічні відкриття

Тварини-гіганти - не єдине, чим людство дивують дослідники-археологи. Останні наукові відкриття також змінюють наше уявлення про динозаврів - виявляється, вони були не лише страхітливими, неповороткими та, подібно до ящірок, вкритими лускою, а ще милими, пухнастими та зовсім крихітними.

Тим часом причини масового вимирання динозаврів, яке припадає на кінець Крейдового періоду та початок палеоліту, є однією з найбільших наукових таємниць. Існує низка гіпотез, що намагаються його пояснити, проте жодна з них дотепер не мала достатнього обґрунтування.

Проте нещодавно у Північній Дакоті вчені знайшли унікальне "поле смерті", сповнене скам'янілостей. Розповідаємо, як воно може дати відповідь не тільки на запитання, що стало причиною вимирання динозаврів, але і як саме це відбулося.

Україна льодовикового періоду: чи є надія, що біля унікальної Старуні розпочнуть розкопки

Скільки коштує власноруч зібрати мамонта - знає колекціонер з Краматорська. Віктор Геращенко 15 років фанатично скуповує кістки вимерлих тварин. Уже створив експозицію, якій позаздрили б закордонні музеї. І вказує, де в Україні може бути похований цілий парк Льодовикового періоду. Чому досі ніхто не вирушив туди на розкопки - розбиралася ТСН.

Україна льодовикового періоду: чи є надія, що біля унікальної Старуні розпочнуть розкопки

Побачили помилку — Ctrl+Enter

Наступна публікація

Залиште свій коментар

Залиште свій коментар

Новини по темі

Сума безготівкових платежів в Україні наблизилася до двох трильйонів гривень.

Торік сума, що пройшла за безготівковими операціями, які здійснили українці за допомогою різних платіжних карт, зросла відразу на 40%, повідомляє НВ. Оплата «обличчям», кільцем на пальці, смартфоном — все це вже встигло стати частиною життя багать...

1

У Києві встановили рекорд з кількості евакуйованих за день автомобілів.

У столиці встановили рекорд за кількістю евакуйованих автомобілів за добу. Як розповів сайту "Сегодня" начальник інспекції по паркування, заступник директора департаменту транспортної інфраструктури КМДА Дмитро Рахматуллін, 19 лютого цього року з ...

1

Оновлення Windows 10 обернулося крахом для користувачів.

Microsoft офіційно визнала проблему з патчем KB4532693 і зупинила поширення поновлення для Windows 10

1

Суцільні трійки. Xiaomi назвала дату анонсу ігрового смартфона Black Shark

Компанія Xiaomi вже третього березня проведе онлайн-презентацію нового ігрового флагмана Black Shark 3.

1

Твоя формула комфорту: в Україні відбудеться всеукраїнська прем'єра нового HAVAL H2.

Компанія «Нова Енергія України» — офіційний дистриб’ютор автомобілів HAVAL і Great Wall в Україні - анонсує всеукраїнську прем'єру оновленої версії компактного міського кросовера HAVAL H2.

1

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie