У мережі показали унікальні знімки похорону Лесі Українки в Києві: «російська поліція» не дозволила промов.

У мережі показали історичні фото похорону української поетеси Лесі Українки 7 серпня 1913 року на Байковому кладовищі у Києві.

Їх разом зі спогадами д-ра Романа Стефановича з номеру газети "Львівські вісті", датованого 8 серпня 1942 року, опублікувала користувачка Валентина Коваленко на своїй сторінці у Facebook. Вона наголосила на тому, що тоді "російська поліція" не дозволила навіть виголосити промови (щоб подивитися фото, доскрольте до кінця сторінки).

Так, за словами Стефановича, у день похорону Лесі Українки у Києві була хороша, літня погода, зібралося багато людей з різних куточків України. Останки поетеси поклали у похоронний віз, який було вкрито безліччю вінків та квітів.

Похорон Лесі Українки у Києві
Facebook/Валентина Коваленко

"Промов не було, бо їх заборонила жандармська управа. Імпозантний похоронний похід рушив вулицями Києва. Попереду духовенство і гарний чоловічий хор, який цілу довгу дорогу вулицями міста аж на Байковий цвинтар співав похоронні пісні. Далі похоронний віз із домовиною, за нею рідня Покійниці, а ще дальше довжезні ряди учасників похорону. По обох боках похоронного походу – ряди кінних жандармів", – писав він (пряму мову відтворено без виправлень).

Похорон Лесі Українки у Києві
Facebook/Валентина Коваленко

Стефанович відзначив, що згодом процесія дійшла до Байкового цвинтаря. Тоді "кінні жандарми уставились біля входу" і вирішили пропустити лише частину людей. Втім, ті все одно вирушили вперед, "коні розскочилися, і народ хлинув густими рядами на цвинтар".

Похорон Лесі Українки у Києві
Facebook/Валентина Коваленко

"Почалася нагробна відправа при прегарному співі хору. Вже похороння відправа скінчилася, вже сира земля вкрила домовину Великої Поетки, а хор співав ще довго, довго. Люди стояли спокійно довкола свіжої могили Лесі Українки. Так демонстрували українці проти жандармської заборони виголошувати промови на похоронах Поетки-Геройки, Борця за волю України", – відзначив Стефанович.

Пост у мережі
Скріншот
Пост у мережі
Скріншот

Як повідомляв OBOZREVATEL, діти з Творчої школи Павла Табакова презентували реп-композицію, написану на основі вірша Лесі Українки "Мріє, не зрадь".

Новини по темі

Київ готовий розгорнути до 11 тис. ліжок для хворих на COVID-19, – Кличко

Мер запевнив, що будь-який пацієнт із симптомами коронавірусу отримує тести безкоштовно

1 1

Кличко прокоментував чутки про закриття шкіл і садочків у Києві з 1 жовтня.

Мер столиці пояснив, у яких випадках вживаються крайні заходи

1 1

Хвора на COVID-19 дружина заступника мера Ірпеня померла після пологів.

Жінка померла в німецькій клініці

9 344

У Києві коронавірус вбив за добу 9 осіб

Додалося 380 заражених

1 1

НКВС висадив Київ у повітря після приходу німців: у мережі пригадали трагічну дату.

Жертвами радянських диверсантів тоді стали тисячі осіб

3 2

На COVID-19 у Києві захворіли ще понад 300 осіб

Усього заражено 20,6 тис. жителів столиці

2 2

Як розвантажити Київ від заторів: простий спосіб

З Білогородки, Софіївської та Петропавлівської Борщагівки, Тарасівки та Боярки, Крюківщини в Київ в’їжджає кожен ранок 153 тисячі чоловік

2 4

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie