У Чорнобильській зоні є 900 пунктів захоронення ядерних відходів, але їх карта загубилась.

Український ядерник, ліквідатор аварії на ЧАЕС Володимир Уcатенко розповів про грубі порушення при захороненні радіоактивних відходів у Чорнобильській зоні, назвав найбільші ядерні могильники в Україні крім ЦСВЯП у зоні відчуження і пояснив, чому РФ скоротила прийом українського відпрацьованого ядерного палива.

Колишній нардеп і експерт Національної комісії радіаційного захисту України в інтерв’ю «Новой газете» зазначив, що українська влада намагається відкласти питання ядерної безпеки до кращих часів, тоді як існуюча ситуація потребує невідкладних рішень і дорогих заходів. Усе інтерв’ю за хвилину.

« Росія зобов’язана повертати Україні 300 кілограмів осклованих, радіоактивних відходів з кожної нашої тонни палива» , це світова практика, коли країна, яка постачає ядерне паливо, забирає його на переробку.

В кінці 1990-х РФ вирішила підвищити вартість переробки ВЯП з України , щоб добудувати завод «РТ-2» в Желєзногорську. Оскільки Україна не могла знайти кошти, РФ почала приймати ВЯП з Франції, яка платила вдвічі більше (500 тис доларів за тонну) і заповнила басейни на 100%. Тому обсяги переробки ВЯП з сучасних українських реакторів довелося скоротити. РФ не може прийняти більше 10% ВЯП з України , говорив топ-менеджер російського концерну «ТВЕЛ» Тузов в 2005 році, оскільки це не вигідно. Тоді ж росіяни почали ввозити ядерні відходи з Автралії.

Через скорочення переробки ядерних відходів в Росії, Україна почала шукати варіанти проміжного зберігання – у Запорізькій АЕС побудували 160 контейнерів сухого типу, а на інших АЕС відходи зберігали в приреакторних басейнах витримки. ВЯП із Запорізької АЕС не забіралаі з 1998 року.

РФ сьогодні приймає відпрацьоване паливо з 1 і 2 блоків Рівненської АЕС (реактори ВВЕР-440), їх переробляє завод «РТ-1» – «Маяк» у Челябінській області. Перероблені ядерні відходи нам поки не повернули через ремонт лінії заскловування.

В Україні немає точних даних, скільки ВЯП вивезли в Чорнобильське сховище і скільки накопичено в приреакторних басейнах витримки. ЦСВЯП у Чорнобильській зоні розраховане на 3 енергоблоки Південноукраїнської АЕС, 2 – Рівненської та 2 – Хмельницької АЕС.

У Чорнобильській зоні розташовано більше 900 пунктів тимчасового зберігання ядерних відходів , в 90-х їх нанесли на карту, а зараз вона пропала. «Ми приречені на будівництво в Зоні дорогої інфраструктури і на створення геологічних сховищ, обладнаних бар’єрами безпеки, щоб вистачило на 1000 років»

Під час поховання радіоактивних об’єктів у Чорнобильській зоні було безліч грубих порушень . «З тим, що накрутили у Чорнобилі, доведеться розбиратися майбутнім поколінням». На «Буряківці» захоронили центурій і датчики з великим вмістом плутонію після пожежі в Одеському спецкомбінаті, що є неприпустимим. У сховищі «Підлісний» лопнула опорна плита при заштовхуванні у 1986 році ядерних відходів маніпулятором. «Проектна і виконавча документації Підлісного» пропали», влада побудувала лише паркан, щоб не ходили люди. В об’єкті зберігання ВЯП «Третя черга ЧАЕС» (створений в 1986 році) солдати строкової служби завантажували ядерні відходи в контейнерах. «А коли контейнери закінчилися – досипали просто так. Зверху трамбували глиною, їздили самоскидами».

Після зупинки ЧАЕС на станції утворилося 10 млн кубометрів радіоактивних відходів. На пункті захоронення «Буряківка» помістили 1 млн кубометрів ВЯП, інші дівати нікуди.

В Україні існує величезна кількість «ядерних могильників», крім Чорнобильської зони. «Ніхто не дасть точну інформацію – де, чого, скільки і в якому стані лежить». Відомо, що на держпідприємстві «Цирконій » є 10 «хвостосховищ», 37 мільйонів кубометрів відходів, твердих«хвостів» рудного концентрату, близько 4 мільйонів кубометрів рідких «хвостів», маткових розчинів переробки урану. Також є «хвостосховище» в Жовтих Водах – 2, на Дніпропетровщині – Щербаківська балка і кар’єр бурих железняків. Крім того, існують відвали позабалансових руд, які зараз технологічно не можна використовувати. У місті Вільногірськ є маткові розчини урану.

Автор: UA.NEWS

UA.NEWS

«UA.NEWS» - усі події в Україні та світі за останній час, найголовніше, огляди, аналітика та прогнози, читати українською

https://ua.news/ua/

Новини по темі
Затриманим після пожежі в харківському нелегальному будинку престарілих оголошено про підозру.

Затриманим після пожежі в харківському нелегальному будинку престарілих оголошено про підозру.

Чотирьом затриманим після пожежі в харківському нелегальному будинку престарілих, унаслідок якої загинули 15 осіб, оголошено про підозру в порушенні вимог пожежної безпеки (ч. 2 ст. 270 КК України)

Цензор.НЕТ

Зеленський оголосив день жалоби через смертельну пожежу у Харкові.

Президент України Володимир Зеленський підписав указ «Про оголошення в Україні дня жалоби» у зв’язку з пожежею в приватному будинку для літніх людей в Харкові, в результаті якого загинули 15 осіб. 23 січня телебачення і радіостанції повинні ...

UA.NEWS

Нові подробиці смертельної пожежі в Харкові: правоохоронці затримали чотирьох осіб.

Нові подробиці смертельної пожежі в Харкові: правоохоронці затримали чотирьох осіб.

Четверо людей, імовірно причетних до пожежі у Харківському будинку для літніх людей, - затримані. У місті та області перевіряють геріатричні заклади. Нагадаємо, напередодні через пожежу у Харківському пансіонаті "Золотий час" загинули 15-ро людей....

#SaveGeekJournal: YouTube заблокував канал кінооглядів Тайлера Андерсона через скарги 1+1.

#SaveGeekJournal: YouTube заблокував канал кінооглядів Тайлера Андерсона через скарги 1+1.

Згадуєш ностальгічно золоті часи телеканалу "1+1" в 90-х і прямо критикуєш нинішню діяльність - отримуй блокування власного ютуб-каналу. Менш як за добу в українському сегменті соцмереж розгорілося полум'я під хештегом #saveGeekJournal - врятуймо ...

Щоб не змерзли лапки: як у Харківському центрі поводження з тваринами утеплюють вольєри.

Щоб не змерзли лапки: як у Харківському центрі поводження з тваринами утеплюють вольєри.

в Харкові волонтери рятують собак від морозу. В притулку для тварин вони утеплюють вольєри. Половина вихованців центру почувається добре на свіжому повітрі навіть за мінус 15-ти. Проте інші мерзляки. І довготривалі сильні морози можуть підірвати ї...

Не закриватимуть внутрішні кордони: як Європа боротиметься з поширенням COVID-19.

Не закриватимуть внутрішні кордони: як Європа боротиметься з поширенням COVID-19.

Внутрішні кордони ЄС - залишаться відкритими. Хоча ситуація з COVID-19 у Євросоюзі серйозна. Це - одні з підсумків саміту європейських лідерів щодо нових заходів боротьби з коронавірусом. Провели засідання віртуально. Адже у багатьох країнах дотеп...

Вбивці досі не покарані: пам'ять перших загиблих героїв Небесної Сотні вшанували у Києві.

Вбивці досі не покарані: пам'ять перших загиблих героїв Небесної Сотні вшанували у Києві.

Пам'ять перших загиблих героїв Небесної сотні вшанували у Києві. Через карантинні обмеження людей зібралося небагато. Молебень провели біля пам'ятних знаків Сергію Нігояну, Михайлу Жизнєвському, Олександру Бадері та Роману Сенику на вулиці Грушевс...

Хто об'єднає між собою українців, Pro новини, 22 січня 2021.

Хто об'єднає між собою українців, Pro новини, 22 січня 2021.

У випуску програми "Pro новини" за 22 січня – спільні герої об'єднують цілу націю. Українці також мають своїх героїв, якими можуть пишатись й брати із них приклад – це "кіборги", що 242 дні боронили донецьке летовище. Читати на сайті: