Главком

«Главком» - всі новини України і світу. Свіжі новини політики, економіки, спорту та шоу-бізнесу.

https://glavcom.ua/

Газовий цугцванг для Путіна

Перед приїздом Сі Цзіньпіна до Москви Путін анонсував угоду століття – домовленості про «Силу Сибіру 2 та 3». Проте після самих зустрічей, комюніке говорить, що сторони докладатимуть зусиль для просування роботи з вивчення та затвердження газопроводу. Однак в офіційних джерелах про результати поїздки Сі Цзіньпіна, газопровід не згадується. То все ж – потенційна співпраця РФ та Китаю – це угода століття чи спроба прикрити провал російської енергетичної політики та перетворення на сировинний придаток Піднебесної?

Будь ласка, читайте текст після реклами

В умовах, коли неочікувано для Росії ЄС не піддався на енергетичний шантаж, зміг пройти зиму та почав скорочувати споживання російського газу, в Кремлі усвідомили, що не мають ринку збуту та побудованих газопроводів до нових споживачів. Китай же розуміє силу своєї позиції як єдиного потенційного великого покупця газу у Росії. Владімір Путін 20 років використовував газопроводи та поставки газу як інструмент шантажу інших країн. Але не розрахував сили і сам опинився у ролі жертви – вперше за історію Кремль отримав віддачу від енергетичної зброї і буде змушений грати роль міноритарного партнера.

Перед приїздом Сі Цзіньпіна до Москви, Путін анонсував підписання «угоди століття» – домовленостей про будівництва нових газопроводів «Сила Сибіру 2 та 3». Сам Путін та російські медіа браво рапортували про рекорди трубопровідного експортуй газу до Китаю у 2022 році – 15,5 млрд кубометрів, що в півтора рази більше, аніж попереднього року, а також двократне зростання обсягів поставок скрапленого газу до Китаю – з 64 до 147 тис т. У 2021 році, Китай імпортував із РФ 13,8 млрд кубометрів: 7,6 газопроводами та 6,2 СПГ.

Будь ласка, читайте текст після реклами

Точно так само раніше із пафосом оголошувались наміри експортувати у 2030 році 98 млрд кубометрів газу до Китаю трубопроводами та 100 млн т СПГ (еквівалент 135 млрд кубометрів). До слова, 100 млн т – це фактично цільовий показник виробництва СПГ в РФ у 2030, якого нереально буде буде досягнути без іноземних технологічних рішень (в умовах санкцій), і можливо, лише на китайські технології сподіваються у Москві. Але важливіше те, що РФ вже розцінює свій ресурс орієнтований виключно на китайський ринок.

Проте ці перспективи китайського ринку можуть бути надто оптимістичними, до того ж відкладеними в часі, тоді як серйозна втрата європейського ринку вже має місце.

У 2022 році експорт Газпрому впав на 46 %, хоча й вдалося отримати рекордні прибутки за рахунок спекулятивно високих цін, внаслідок енергетичного шантажу розгорнутого Кремлем, який втім вони не виграли. Європа пройшла зиму та до 2027-2030 року планує відмовитись від російських поставок. А отже, навіть планові поставки газу в Китай не замінять тих обсягів, які експортувались до Європи: у 2021 році лише ЄС імпортував 155 млрд кубометрів газу із РФ, не говорячи про усю Європу загалом.

У 2023 році за рахунок скорочення поставок газу до Європи падіння обсягів експорту Газпрому складе 50-65 млрд м3, а доходи можуть впасти вдвічі.

Будь ласка, читайте текст після реклами

Проте в намірах РФ наростити експорт на схід ключовим чинником будуть потреби в газі в Китаї. Так, Міжнародне енергетичне агентство дуже скептичне стосовно того, чи потрібні будуть Китаю додаткові об’єми російського газу. Зокрема, за прогнозами агентства, зростання попиту на газ у Китаї сповільниться до 2% на рік між 2021 і 2030 роками, порівняно із середнім темпом зростання в 12% на рік з 2010 року, що відображає політичну перевагу відновлюваних джерел енергії та електрифікації, а не використання газу для виробництва електроенергії та тепла. Китайські імпортери активно укладали контракти на нові довгострокові поставки СПГ, і Китай уже має достатньо контрактних поставок для задоволення прогнозованого попиту до 2030-х років.

Китай вже сьогодні має достатньо можливостей для імпорту природного газу, нарощує рекордними темпами і виробництво з відновлюваних енергоресурсів, так і внутрішні видобуток паливних енергоресурсів, а також укладає довгострокові контракти з іншими постачальниками, диверсифікуючи портфель.

Китай все ще глибоко покладається на використання вугілля у виробництві електроенергії, проте активно переходить на використання відновлюваних ресурсів та газу. І самі відновлювана енергетика може спростити цей перехід і знизити залежність і від газу. У 2022 році Китай ввів в експлуатацію 152 ГВт потужностей відновлюваної енергетики, що склало 76% усіх введених в експлуатацію потужностей того року. Загалом частка відновлюваної енергетики вже складає майже половину усіх встановлених потужностей в країні.

У розширенні використання газу Китай не покладається лише на РФ. Так, ведуться переговори про будівництва газопроводу «Центральна Азія – Китай» для поставки 25 млрд кубометрів з Туркменістану через Таджикистан та Киргизстан. Крім цього, Китай уклав довготермінові угоди на імпорт СПГ з Катару та США.

Проте не можна сказати, що Китай не буде зацікавлений в російському газі за наявності альтернативних постачальників – буде, якщо ціна виявиться особливо сприятливою. А в умовах, коли РФ втрачає європейський ринок вимагати низької ціни буде значно простіше.

Будь ласка, читайте текст після реклами

Будівництво нових газопроводів займає тривалий час. Тим самим Китай опиняється в значно вигіднішому становищі та буде спроможний диктувати Росії майбутнє умови імпорту цього газу. А для Путіна такі заяви лише спроба видати бажане за дійсне, зокрема й те, що Росія не втрачає позиції на енергетичному ринку, після того як провалився газовий шантаж Європи і вона вирішила відмовитися від російських енергоресурсів.

До сьогодні баугауз вважається одним із найвизначніших дизайн-стилів всіх часів. Поєднуючи естетику з функціональністю, він допомагає створювати фо...
Останні новини
Три знаки Зодіаку накриє грошовим дощем вже у червні 2023.

Три знаки Зодіаку накриє грошовим дощем вже у червні 2023.

Гороскоп на червень 2023 розповість про три знаки Зодіаку, які будуть купатися у фінансовому успіху в перший літній місяць. Кому саме пощастить, пише 1+1. Телець Тельців чекає успішний місяць в фінансовому плані. Це прекрасний час, щоб знайти нови...

Народна Правда

У Нідерландах українці вшанували пам'ять лідера ОУН Євгена Коновальця.

У Нідерландах українці вшанували пам'ять лідера ОУН Євгена Коновальця.

У Нідерландах за участю української громади відбулися меморіальні заходи зі вшанування пам'яті видатного українського політичного та військового діяча, голови проводу українських націоналістів, полковника УНР Євгена Коновальця. Про це повідомл...

Патріот Донбасу

Сухопутні війська показали ТАЄМНИЧИЙ  «ГЕПАРД»  в дії!.

Сухопутні війська показали ТАЄМНИЧИЙ «ГЕПАРД» в дії!.

Кожний збитий безпілотник росії - це маленька перемога на шляху до великої. Сухопутні війська України показали залізного побратима, який разом із бійцями міцно тримає щит над небом України. Про технічні особливості німецької зенітної самохідної ус...

️СВИТАН: Москва под ОБСТРЕЛОМ / Зеленский утвердил наступление / Кличко наехал на Залужного.

️СВИТАН: Москва под ОБСТРЕЛОМ / Зеленский утвердил наступление / Кличко наехал на Залужного.

Полковник ВСУ в запасе и военный эксперт Роман Свитан в новой военной сводке на 30 мая обсудил следующие темы: – в Москве массированая атака дронами; – контрнаступление официально началось; – Крымский мост обречен; – Кличко упрекнул Залужного. Чит...

Что творится в БУНКЕРЕ! Ждем важных событий – @Andrei_Piontkovsky  #shorts.

Что творится в БУНКЕРЕ! Ждем важных событий – @Andrei_Piontkovsky #shorts.

Не пропусти найоперативніші новини України та світу на Telegram:

ФЕЙГИН & АРЕСТОВИЧ - Зеленский ИЗДЕВАЕТСЯ над Путиным? / БУДАНОВ злой! Ответка будет СЕРЬЕЗНАЯ?.

ФЕЙГИН & АРЕСТОВИЧ - Зеленский ИЗДЕВАЕТСЯ над Путиным? / БУДАНОВ злой! Ответка будет СЕРЬЕЗНАЯ?.

Во время стрима на канале @FeyginLive Марк Фейгин и Алексей Арестович @arestovych обсудили: – масштабную ракетную атаку по Украине; – начало наступления ВСУ; – заявление Пригожина: – обращение Буданова к россиянам; – что происходит в Косово? – поб...

️НАСЛІДКИ нічної АТАКИ дронами по КИЄВУ / Звідки летіли? – ШАМАНОВ.

️НАСЛІДКИ нічної АТАКИ дронами по КИЄВУ / Звідки летіли? – ШАМАНОВ.

Росія вдарила по Києву вночі проти 30 травня дронами-камікадзе. Українська поліція повідомила, що до них звернулись вже понад 50 людей. Речник Київської міської військової адміністрації Михайло Шаманов розповів 24 каналу про ситуацію у місті та об...

ЖДАНОВ: Лукашенко НЕ ПРИ СМЕРТИ? Путин его ПРИПЕР к стенке! @OlegZhdanov.

ЖДАНОВ: Лукашенко НЕ ПРИ СМЕРТИ? Путин его ПРИПЕР к стенке! @OlegZhdanov.

Во время стрима Олег Жданов @OlegZhdanov прокомментировал президента Беларуси Александра Лукашенко, который в Минске провел встречу с главой центробанка Российской Федерации Эльвирой Набиуллиной. Детали: Не пропусти найоперативніші новини України ...