Mind.ua

«Mind.ua» - читайте актуальні новини економіки на сайті Mind.ua. Головні новини фінансів за сьогодні. Останні новини бізнесу. Свіжі новини валютного ринку. Новини стартапів та бізнес ідеї

https://mind.ua/

Нас – 8 мільярдів. Чи вистачить ресурсів планети на всіх і на які індустрії припаде найбільший тиск

У вівторок, 15 листопада, населення Землі офіційно досягло 8 млрд людей. Це значною мірою теоретичний показник, виведений Фондом населення ООН на підставі статданих про демографію в різних країнах шляхом математичного моделювання.

Точну кількість людей на планеті визначити практично неможливо. Зокрема й через постійну зміну показника: кожну секунду у світі народжується в середньому 2,6 дитини або 250 за хвилину. Приросту в мільярд осіб було досягнуто за 11 років. Попередній аналогічний крок розтягнувся майже на стільки ж – з 6 до 7 млрд кількість людей зросла з 1999 по 2011 рік.

Зазначимо, що планку в 8 млрд взято з випередженням – ще кілька років тому ООН очікували на її досягнення не раніше 2025 року. «Люди скрізь живуть довше і здоровіше», – пояснює причини динаміки Наталія Канем, директор-виконавець Фонду ООН в галузі народонаселення.

Надалі темпи зростання сповільнюватимуться: на формування наступного мільярда знадобиться понад 15 років. За оцінками ООН, населення може досягти 8,5 млрд до 2030 року, 9,7 млрд до 2050 року і стабілізуватися на рівні 10,5 млрд у середині 2080-х рр., залишаючись на цій позначці до 2100.

Оцінки посильної для планети верхньої межі населення не озвучуються через їх неетичність. Однак існує напівофіційний консенсус, що 11 млрд людей вже складно забезпечити всім необхідним для життя. Питання «Чи не забагато нас», враховуючи вже поточні кліматичні кризи, бідність і переповненість міст, стає дедалі актуальнішим. «Ми ділимо планету і маємо ділити ресурси справедливо та мудро», – йдеться у зверненні Фонду народонаселення ООН.

Наразі ці похвальні заклики не підтверджуються практикою.

Внесок у збільшення населення географічно нерівномірний, і він не корелюється з розподілом ресурсів. Поки благополучний Старий Світ невпинно старіє, регіони Азії та Африки населяють планету. За прогнозом ООН, більше половини приросту населення світу до 2050 року або 850 млн осіб забезпечать лише вісім країн, які прийнято відносити до не найбагатших: Демократична Республіка Конго, Єгипет, Ефіопія, Індія, Нігерія, Пакистан, Філіппіни та Танзанія.

10 найгустонаселеніших країн світу: зараз і в перспективі

2022 рік 2050 рік 2100 рік
1 Китай Індія Індія
2 ІндІя Китай Китай
3 США Нігерія Нігерія
4 Індонезія США Пакистан
5 Пакистан Пакистан ДР Конго
6 Нігерія Індонезія США
7 Бразилія Бразилія Ефіопія
8 Бангладеш ДР Конго Індонезія
9 росія Ефіопія Танзанія
10 Мексика Бангладеш Єгипет

Джерело: матмоделі ООН

Mind пояснює, які зміни, у тому числі для бізнесу, спричиняє зростання кількості сусідів по планеті Земля.

Старе населення. Людей стає більше, і вони стають старшими. Після недовгого просідання через пандемію COVID-19, коли середня очікувана тривалість життя впала до 71 року в 2021 році порівняно з майже 73 роками 2019-го, цей показник встановив висхідний тренд.

Розвиток медицини та зниження фізичних ризиків формує прогнозну середню тривалість життя на рівні 77,2 років до 2050 року. Похідна від цієї тенденції – збільшення частки літнього населення. Якщо зараз частка населення у віці 65+ становить 10%, то 2050 року цей показник складе вже 16%. Стільки ж, скільки буде дітей віком 12 років.

Це в свою чергу тягне за собою необхідність змін у системі держрегулювання – страхових та соціальних програм підтримки, забезпечення пенсій. Ще одна тенденція – корекція медичних програм із ухилом у довгостроковий догляд.

Перерозподіл щільності споживачів. Світ глобалізується, але географічна структура споживання як мінімум у фізичному вирахуванні змінюється.

Китай втратить лідерство у статусі найгустонаселенішої країни світу на користь Індії у найближчі два роки. Паритет вже практично досягнуто – в Індії та Китаї нині проживає близько 1,39 млрд і 1,41 млрд осіб відповідно. Подальші прогнози очікують стрімкого скорочення населення Китаю – майже вдвічі порівняно з поточним показником – до кінця століття.

США, нинішній «бронзовий призер» за кількістю населення, планомірно опускатиметься в рейтингу, поступившись спочатку Нігерії, а в 2080 і Пакистану. 2100 року Сполучені Штати обжене Демократична республіка Конго.

росія, яка зараз посідає 9-е місце за кількістю населення, випаде з рейтингу найбільших держав.

Загалом до 2050 року понад 60 держав скоротять населення на 1% і більше. Україна – серед цих країн: ООН очікує тут скорочення п'ятої частини населення. Чинник війни відіграє свою роль, але не ключову. Основні причини – міграція, старіння населення та скорочення народжуваності. Порівнянне зниження очікується і у мирних країнах регіону, таких як Латвія, Литва, Болгарія.

Усього близько двох третин населення світу проживає у країні, де рівень народжуваності недостатній підтримки чисельності населення – тобто становить менше 2,1 народження на жінку, які необхідні нульового зростання.

На іншому полюсі – країни Африки, які планомірно продовжать своє зростання, попри голод, кліматичні проблеми та військові конфлікти. При цьому сукупний негативний вплив змін клімату на африканське сільське господарство продовжить наростати. І до 2030 року, як очікує ООН, у регіоні Північної Африки та Близького Сходу за рахунок імпортних товарів забезпечуватиметься 64% споживання.

Продовольчий чинник. Згідно з прогнозами ФАО, у 2021-2030 роках забезпечення продовольчої безпеки для населення планети залишається найскладнішою і в деяких аспектах – нерозв’язною задачею. Темпи зростання світового попиту на сільськогосподарські товари, включаючи корми, становитимуть 1,2% на рік.

Основні драйвери попиту: демографія, заміна м'яса птиці на червоне м'ясо, зростання споживання молочних продуктів у Південній Азії. Щорічне виробництво зерна має досягти 3 млрд тонн проти нинішніх 2,7 млрд тонн, виробництво м'яса має зрости до 470 млн тонн проти 339 млн тонн у 2021 році.

Очікуване на 2030 рік зростання виробництва у галузі світового рослинництва буде досягнуто на 87% через підвищення врожайності, на 6% – за рахунок введення в обіг нових земель, на 7% – завдяки підвищенню інтенсивності землеробства. Аналогічні тенденції домінуватимуть у тваринництві та рибному господарстві.

Порівняно з періодом 2010-2022 показник сукупної наявності продовольства на глобальному рівні зросте на 4% і перевищить 3000 калорій на людину щодня. Найбільше зростатиме споживання жирів – за рахунок збільшення споживання харчових продуктів глибокої переробки та напівфабрикатів.

У країнах із низьким рівнем доходу зростання показника наявності продовольства оцінюється в 3,7%, що становитиме 89 калорій на особу на день.

Це відкриває практично безмежні можливості для нарощування обсягів виробництва продуктів харчування та ресурсів для АПК, але Україна тимчасово випадає із цих перегонів. Щоб повернутися до довоєнного рівня обсягів виробництва сільського господарства, з урахуванням тимчасово забруднених земель та збитків для компаній-гравців, знадобиться щонайменше три роки або два сільськогосподарські сезони.

Гострота проблеми забезпечення продовольством змусить світ пом'якшити чи відстрочити низку цілей сталого розвитку, які передбачають радикальне зниження впливу промисловості, зокрема харчової, на екологію. Так, один із головних апологетів та візіонерів цієї стратегії, співзасновник Microsoft Білл Гейтс визнав, що більшість встановлених до 2030 року цілей сталого розвитку досягнуто не буде.

Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця , ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.

Ми запрошуємо вас стати частиною Mind Club. Для цього потрібно оформити підписку за $7 на місяць.

Нам дуже важлива ваша підтримка!

Чому ми впроваджуємо платну підписку?

Справжня якісна та незалежна журналістика потребує багато часу, зусиль та витрат, це дійсно недешево. Але ми віримо в перспективи ділової журналістики в Україні, тому що віримо в перспективу України.

Саме тому ми створюємо можливість платної щомісячної підписки – Mind Club.

Якщо ви читаєте нас, якщо вам подобається та ви цінуєте те, що ми робимо, – пропонуємо вам вступити до спільноти Mind.

Ми плануємо розвивати Mind Club: обсяг матеріалів і доступних сервісів і проектів. Уже сьогодні всі члени клубу:

  • Допомагають створювати та розвивати якісну незалежну ділову журналістику. Ми зможемо і надалі розвиватись та підвищувати якість наших матеріалів.
  • Отримують вільний від банерної реклами сайт.
  • Отримують доступ до «закритих» матеріалів Mind (до щомісячного випуску, в якому ми досліджуємо та аналізуємо, як працюють цілі галузі; до щотижневих аналітичних підсумків).
  • Вільний доступ до івентів Mind для підписників та спеціальні умови на інші події Mind.
  • Smart Power. Власники бізнесу, що стануть підписниками Mind, отримають доступ до агрегатора системних порушень від аналітиків Mind та партнерів «Cкажи.uа». Якщо у вашого бізнесу виникли проблеми з непорядними чиновниками чи конкурентами – ми проаналізуємо, чи є їхня поведінка системною, і разом зможемо вирішити цю проблему.
  • Ми і надалі розвиватимемо Mind та додаватимемо корисні журналістські рубрики і сервіси для вашого бізнесу.

Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності. Підтримайте нас за 196 грн на місяць.

Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected] .

How has consumer behavior changed during the war? Is the brand needed in wartime?
Останні новини
В Одесі затримали російських агентів, які готували ракетний удар по силах ППО та складах ЗСУ.

В Одесі затримали російських агентів, які готували ракетний удар по силах ППО та складах ЗСУ.

Внаслідок спецоперації військова контррозвідка Служби безпеки України викрила в Одесі двох агентів головного управління генштабу ЗС РФ (більш відомого як ГРУ). Про це повідомляє прес-центр СБУ. Зловмисники збирали розвіддані про місця можливої дис...

Патріот Донбасу

Путін - лузер року / Чи будуть німецькі танки для України? День 288  БЕЗ ЦЕНЗУРИ наживо.

Путін - лузер року / Чи будуть німецькі танки для України? День 288 БЕЗ ЦЕНЗУРИ наживо.

Ми будемо вдячні за будь-яку грошову допомогу та інші формати підтримки. Наша зброя - це правда! Слава Україні! Варіанти оплати та реквізити за посиланням - Реквізити: Отримувач коштів: ГО "АГЕНТСТВО ВІЛЬНОЇ ІНФОРМАЦІЇ" Код ЄДРПОУ: 39490649 IBAN: ...

Хорватія увійде до Шенгенської зони з 1 січня 2023, заявки Румунії та Болгарії відхилили.

Хорватія увійде до Шенгенської зони з 1 січня 2023, заявки Румунії та Болгарії відхилили.

Хорватія приєднається до Шенгенської зони від 1 січня. Дозвіл на це дали глави МВС країн Євросоюзу. Натомість заявки Румунії та Болгарії відхилили. Проти виступили Нідерланди й Австрія. Остання побоюється напливу нелегальних мігрантів, які прибува...

росія видихалась і хоче взяти тайм-аут – Мамука Мамулашвілі.

росія видихалась і хоче взяти тайм-аут – Мамука Мамулашвілі.

Мамука Мамулашвілі, командир грузинського легіону Друзі! Наші журналісти ризикують на фронті, щоб ви і весь світ дізналися правду про звірства російської "армії" в Україні. Відкрито збір для журналістів, які працюють на передовій. На фронт їдемо т...

КОМАНДИР в плену / Очень напряженное интервью с @VolodymyrZolkin.

КОМАНДИР в плену / Очень напряженное интервью с @VolodymyrZolkin.

#новости #войнавукраине2022 #новостиукраины #новини​ #новинионлайн​ #новиниукраїни #новости​ #свежиеновости​ #золкин Відео взято з каналу Volodymyr Zolkin Владимир Золкин пообщался с пленным российским командиром. Детали – в видео. Читать на сайте...

ЗСУ отримують зброю від  «Миколайчика»  / СОЛЯР назвала ВРАЖАЮЧІ цифри.

ЗСУ отримують зброю від «Миколайчика» / СОЛЯР назвала ВРАЖАЮЧІ цифри.

#новости #войнавукраине2022 #новостиукраины #новини​ #новинионлайн​ #новиниукраїни #новости​ #свежиеновости​ Оперативно про війну в Україні у нас в Telegram – Танки Leopard – важливий елемент для контрнаступальних дій Збройних Сил України. Запит с...

Як Путін змінював думку про Україну від 24 лютого

Як Путін змінював думку про Україну від 24 лютого

Від «денацифікації та демілітаризації України» до «появи нових територій у РФ»: як змінилася риторика Путіна від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Підписатись на наші канали Новини Приазов'я: Радіо Свобода Україна: Програми та тр...