Ірина Цибульник. Як змінювалася облікова ставка Національного Банку України?

Закон України «Про Національний Банк України» визначає поняття облікової ставки НБУ як один із монетарних інструментів, за допомогою якого регулятор встановлює для банків та інших суб’єктів грошово-кредитного ринка орієнтир для вартості залучених і розміщених грошових коштів.

Облікова відсоткова ставка встановлюється Національним Банком України для комерційних банків як орієнтир за вартістю залучених та розміщених грошових коштів. Крім того, банки використовують даний показник для розрахунку пені.

Як і чому почалося зниження?

Цикл зниження облікової ставки НБУ в 2019 році почався з 26 квітня. Показник знизили на 0,5% до 17,5% річних. Останній раз НБУ прийняв рішення про зниження з 17,5% до 17,0% річних з 19 липня 2019 року.

Таке зниження стало можливим завдяки зниженню інфляційних ризиків — дефляція в червні склала 0,5%. За словами глави НБУ, прогнозується зниження інфляції до 6,3% на кінець цього року, а на початку наступного повернеться у цільовий діапазон і досягне середньострокової мети 5% в кінці 2020 року.

Нагадаю, що значний стрибок з 19,5% до 30% стався в березні 2015 року через стрімке знецінення гривні. Протягом наступних двох років НБУ знижував розмір ставки, і вже до травня 2017 року він склав 12,5%. А з осені 2017 року по квітень 2019 го ставка рефінансування НБУ постійно росла.

А що далі?

Незважаючи на зниження, яке було у цьому році, українська облікова ставка залишається однією з найвищих у порівнянні з іншими пострадянськими країнами. Так, в Білорусі ставка рефінансування становить 9,5%, в Казахстані — 9%, в Азербайджані — 8,25%, в Росії – 7,25%, в Молдові — 7,5%.

Зміна облікової ставки впливає на визначення банками відсоткових ставок за вкладами і позиками. Вона впливає на вартість кредитів, що надаються НБУ комерційним банкам. Чим вище облікова ставка, тим дорожче банкам обходяться позики рефінансування. Це тягне за собою подорожчання власних кредитів, а значить зниження кредитування фізосіб і зменшення попиту на товари і послуги, які купуються в кредит.

Національний банк України дотримується політики таргетування інфляції для запобігання сильного знецінення та утримання контролю над цінами в Україні. Поліпшення тут — не спринт, а марафон. Однак тільки такий шлях дозволяти зберігати стабільність на ринку.

Автор: Ірина Цибульник

загрузка...

Новини по темі

Ломбардам заборонять брати з клієнтів більше, ніж коштує заставна річ.

Вважається, що ломбарди відвідують в основному люди з низькими доходами, які несуть туди наявні цінності, щоб роздобути грошей до зарплати або пенсії.

1

Що буде з курсом гривні: прогноз на літо

Вихід з карантину і позитивні новини про співпрацю з МВФ стабілізували валютний ринок. Курс застиг на рівні 27 грн/$ у кінці травня. НВ Бізнес з’ясував, що буде з гривнею цього літа

2

Кредит не дорожче 200%: як нові правила НБУ вплинуть на українців.

З 1 липня набуде чинності закон про "спліт".

2

Витрати на дитину в перший рік життя в різних країнах світу (інфографіка).

Про це повідомляють аналітики "Picodi.com"

2

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie