Газ і бензин подорожчають, а курс долара зміниться: що чекає на українців у травні.

В Україні вже з 1 травня може початися планомірне зростання цін на бензин. Окрім того, всіх переведуть на річні газові тарифи. А податкова перестане приймати декларації, а громадян, які їх не подали, чекає покарання.

Про те, які нововведення чекають українців у наступному місяці, читайте в матеріалі OBOZREVATEL.

Дефіцит дизпалива під питанням, а бензин подорожчає

У травні вартість бензину на АЗС може збільшитися приблизно на 1 грн за літр. Також, незважаючи на поставки з Білорусі, під питанням залишаються стабільні поставки дизпалива. Затримки в постачаннях по ланцюжку від "Роснефти" – чи не головна проблема ринку. Після обшуків у мережі Glusco, яка пов'язана з нардепом від ОПЗЖ Віктором Медведчуком, її материнська компанія Proton Energy Group SA фактично припинила роботу.

"Була надія на швидку заміну Proton Energy, яка продавала ці ресурси з 2016 року, але на сьогодні ясності з новим трейдером немає", – розповідає директор "Консалтингової групи А-95" Сергій Куюн. До травня запаси дизпалива, яких нібито багато (але скільки, ніхто не знає), вичерпаються. "І тепер ринку необхідно буде знайти ...300 тисяч тонн дизпалива (майже 50% балансу) і щонайменше 40 тисяч тонн скрапленого газу (25% ринку). Повірте, це багато", – пояснює експерт.

Pixabay

У такій ситуації, як каже директор "Консалтингової групи А-95", складно передбачити розвиток подій. "Буде дефіцит скрапленого газу. А що таке зріджений газ? На нього переходили, щоб заощадити на бензині. А коли буде дефіцит газу, збільшиться попит на бензин. Як його будуть покривати? Можливо, комусь буде легше взагалі продавати тільки обраним клієнтам", – пояснив Куюн.

Експрезидент Асоціації операторів ринку нафтопродуктів України Леонід Косянчук також вважає, що в Україні можуть обмежити продаж. Тоді заправитися зможуть тільки обрані. "У квітні ми ще зможемо протриматися на запасах, які були зроблені раніше оптовиками. Але в травні вже може бути проблема", – говорить експерт.

"Якщо паливо буде в дефіциті, можуть обмежити продаж, і ціна буде трохи іншою", – говорить експерт.

Усіх українців переведуть на річні тарифи на газ

Із 1 травня на ринку газу діють нові правила. Постачальники автоматично і без дозволу клієнтів переводять всіх клієнтів на річні тарифи. Якщо зараз українці платять близько 6,99 грн за куб, то за новими правилами ціна буде варіюватися від 7,96 грн до 13,5.

Як підрахував OBOZREVATEL, у підсумку взимку деяким сім'ям доведеться платити майже на 1,5 тис. грн на місяць більше (за умови наявності газового опалення). Більшість газзбутів (які постачають газ більшості українців і мають десятки регіональних представництв) пропонують річний тариф у розмірі 7,99 грн за куб.

Наприклад, ціни для сім'ї з трьох осіб, де газ використовують тільки для приготування їжі, приблизно зміниться так:

"Нафтогаз":

 • у квітні: 67,2 грн;

 • річний тариф: 78 грн.

"Чернівецька обласна енергопостачальна компанія":

 • у квітні: 81,3 грн;

 • річний тариф: 128,2 грн.

Газзбути:

 • у квітні: 68,5 грн;

 • річний тариф: 78,3 грн.

Pixabay

Якщо використовувати газ для опалення (300 кубів на місяць):

"Нафтогаз":

 • у квітні: 2058 грн;

 • річний тариф 2388 грн.

"Чернівецька обласна енергопостачальна компанія":

 • у квітні: 2490 грн;

 • річний тариф: 4050 грн.

Газзбути:

 • у квітні: 2097 грн;

 • річний тариф: 2397 грн.

Курс долара може значно знизитися, але за допомогою МВФ

Частково курс залежить і від нашої співпраці з МВФ, адже успішне партнерство допомагає залучати інших іноземних кредиторів і заповнювати "дірку" в бюджеті. Загалом експерти очікують плавного зміцнення курсу долара в травні, до кінця року ситуація буде залежати від МВФ.

"Якщо співпраця з МВФ продовжиться і Україна отримає черговий транш, то до кінця року долар буде в районі 27,5 грн. Без співпраці – приблизно 28,5 грн", – говорить аналітик Вадим Іосуб.

У бюджеті-2021 курс долара заклали на рівні 29,1 гривні за долар. Справа в тому, що бюджет розраховується в гривні, а прибуток, приміром, від міжнародної торгівлі, ми отримуємо в доларах. Якщо курс зростає, прибуток у доларах залишається таким же, але в переведенні на гривні – стає більшим. Економіст зазначає: оскільки ситуація з покриттям дефіциту бюджету поки залишає бажати кращого, є ризик того, що надходження до бюджету спробують підняти штучно, способом зниження гривні до долара.

"Якщо проблеми збережуться, за рахунок девальвації гривні будуть заповнювати "дірки" в бюджеті. Тому будуть штучно девальвувати гривню щонайменше до цих показників 29,1 грн", – стверджує він.

У той же час Іосуб такої міри не допускає: "Безумовно, такого бути не може. Цей прогноз – цифра технічна. Бюджет складається в гривні. А витрати і доходи – в іноземній валюті. Щоб валюту переводити – потрібен курс. Цей курс не є цільовим, щоб уряд або НБУ докладали якихось зусиль для встановлення його саме таким. Хто зацікавлений у такому курсі – це Мінфін. Але він не може впливати на нього безпосередньо, це може зробити тільки Нацбанк, який зі свого боку таку ймовірність щорічно заперечує. Адже з року в рік курс для виконання бюджетних показників та реальний – не збігаються".

Терміни подання декларації закінчаться

Українці до 1 травня повинні подати декларації і заплатити податки за додатковий дохід. Наприклад, за здачу нерухомості в оренду потрібно віддати 18%, а за продаж житла – 5%. Про це йдеться в Податковому кодексі України. Декларація про доходи подається до податкової за місцем своєї реєстрації.

За що потрібно платити податок:

 • дохід від незалежної професійної діяльності (перукарі, сантехніки, копірайтери і т.д) – 18%;

 • дохід від оренди нерухомості – 18%;

 • прибуток від цінних паперів – 18%;

 • винагороди та інші виплати за договором – 18%;

 • подарунки і не цільова благодійність – 18%;

 • дохід від продажу нерухомості – 5%.

"У разі якщо платник податків відповідно до норм чинного законодавства зобов'язаний (має право) подати річну декларацію, але в той час проживає не за місцем реєстрації (прописки), то ця форма звітності все одно подається до контролювального органу за місцем податкової адреси, тобто за місцем реєстрації згідно з паспортними даними", – пояснюють у податковій.

Загалом травень може запам'ятатися українцям не тільки подорожчанням газу, але й зниженням курсу долара і дефіцитом на заправках по всій країні.

Обозреватель

«Обозреватель» - найсвіжіші новини України та світу онлайн. Оперативно та цікаво про події в Україні та світі

https://www.obozrevatel.com/ukr/

Новини по темі
Озвучено вражаючі втрати України від запуску “Північного потоку-2”: рахунок піде на мільярди.

Озвучено вражаючі втрати України від запуску “Північного потоку-2”: рахунок піде на мільярди.

Запуск російського газопроводу “Північний потік-2” призведе до втрати Україною 5-6 млрд доларів щорічно. Ця сума включає в себе прямі і непрямі втрати, у разі припинення транзиту через територію нашої країни. Таку думку озвучив глава О...

Народна Правда

Такого не було 9 місяців: курс долара рекордно впав – інфографіка.

Національний банк України (НБУ) встановив офіційний курс на рівні 27,43 гривень за долар на 19 травня, що на 12 копійок нижче в порівнянні показниками попереднього банківського дня. Відповідні дані опубліковані на сайті регулятора. Так, офіційний ...

Народна Правда

Не асфальтом єдиним…

Нова ініціатива від Зеленського - новий державний університет. Термін завершення будівництва і початку роботи - кінець 2023 р. Акурат перед черговими президентськими виборами. Маючи під 300 університетів в Україні - реально нічим зайнятися? А поду...

Тверезий погляд

«Кров була всюди» : поліцейська бійка у Дніпрі. Що спричинило конфлікт і чим все закінчилося

«Кров була всюди» : поліцейська бійка у Дніпрі. Що спричинило конфлікт і чим все закінчилося

Бійка копів у приміщенні управління поліції. Патрульний із Дніпра звинувачує свого керівника і ще двох колег у побитті. Мовляв, ті напали, коли він намагався зняти на відео незаконно виписане дисциплінарне покарання. Чоловік запевняє: на нього тис...

«Зайшов міністром, а вийшов безробітним» : Рада звільнила Степанова з посади глави МОЗ.

«Зайшов міністром, а вийшов безробітним» : Рада звільнила Степанова з посади глави МОЗ.

Верховна Рада відправила у відставку міністра охорони Максима Степанова. Не допомогли ані виправдання, ані обіцянки. Якщо раніше Степанова критикувала лише опозиція, то нині - жоден "Слуга народу" не проголосував проти. Наскільки емоційним було об...

1 2

І в Ізраїля, і в України однакова війна, ProНовини, 18 травня 2021 року.

І в Ізраїля, і в України однакова війна, ProНовини, 18 травня 2021 року.

У випуску "Pro новини" за 18 травня – загострення ізраїльсько-палестинського конфлікту; відставка Степанова, Криклія і Петрашка; Читати на сайті:

Здобутки та провали Степанова, Криклія і Петрашка, яким вказали на двері, Підгорає.

Здобутки та провали Степанова, Криклія і Петрашка, яким вказали на двері, Підгорає.

Наприкінці минулого тижня стало відомо, що у відставку подали ті, хто туди аж ніяк не збирався. Мовиться про міністра економіки Ігоря Петрашка та міністра інфраструктури Владислава Криклія. Однак звільнення з посади чекало ще й на очільника МОЗ Ма...

У Індії загинули 27 людей через циклон «Тауктае»

У Індії загинули 27 людей через циклон «Тауктае»

У західній частині Індії через циклон "Тауктае" загинули 27 людей. Зі штату Гуджарат евакуювали приблизно 200 тисяч мешканців. 24 Канал онлайн – 24 Канал у Facebook – 24 Канал у Instagram – 24 Канал у Twitter – 24 Канал у Telegram –

1 1

Окупанти влаштували провокації біля Новотошківського.

Окупанти влаштували провокації біля Новотошківського.

Біля Новотошківського знову стріляли. Окупати відкрили вогонь удень, коли до захисників завітала знімальна група "5 каналу". Яку зброю застосували бойовики та чи відповіли українські бійці? Репортаж Вікторії Ковальової. Підпишіться і натисніть , щ...