UA.NEWS

«UA.NEWS» - усі події в Україні та світі за останній час, найголовніше, огляди, аналітика та прогнози, читати українською

https://ua.news/ua/

Економічні події дня: ефект санкцій, позики бізнесу, експорт електроенергії з України.

Економічне сповільнення та погіршення ділових і споживчих настроїв у західних економіках усе більше тиснуть на попит і наближають інфляцію до пікових значень. Наприклад, споживчі ціни в Іспанії у червні зросли на 10,2% у річному вираженні після зростання на 8,7% за попередній місяць. Інфляція перевершила середні очікування прогнозистів й продемонструвала рекордний рівень із квітня 1985 року.

Водночас ситуація на ринках енергоносіїв залишається вкрай напруженою внаслідок протистояння з росією, а також через після пандемічне відновлення попиту. Будь-який збій у постачальних каналах може привести до чергового прискорення енергетичної інфляції. Такий проінфляційний фактор може тривалий час перешкоджати сповільненню споживчої інфляції.

Окрім нових повідомлень про інфляцію, сьогодні також писали про нові санкції проти країни-агресора та відповідних ефектів. Передусім йдеться про санкції щодо російського олігарха та власника Норнікеля. На тлі санкцій, одна з найбільших у світі японська автомобільна компанія Nissan призупиняє виробництво на росії. Також обсяг китайського експорту до росії з кінця лютого до кінця травня знизився на 38% проти показників другої половини минулого року.

Через санкції білорусь заявила, що боргові зобов’язання щодо єврооблігацій виконуватимуть у білоруських рублях. Оскільки у зв’язку з західними санкціями країна провести платежі в інвалюті не спроможна.

В Україні з часу запуску держпрограми «Доступні кредити 5-7-9%» уповноважені банки видали позики підприємцям на суму 127,2 мільярда гривень. Також стало відомо, що міністерство інфраструктури підтримало пропозицію залізничників провести індексацію тарифів, підвищивши їх на 70% на всі групи вантажів.

Наближається дата анонсованого комерційного обміну електроенергією між Україною та ЄС, згідно з чим було проведено електронний аукціон. На аукціоні з розподілу пропускної спроможності міждержавного перетину в напрямку Румунії зафіксовано рекордні ціни на електроенергію.

Для країн ЄС знадобиться три роки, а можливо й більше, щоб компенсувати відмову від постачання газу з росії. Такими є висновки експертів рейтингового агентства Fitch Ratings.

Таким був день сьогодні, 29 червня у світлі економічних новин, про що нижче в наших матеріалах.

Нові західні санкції проти агресора та наслідки попередніх заходів

Сьогодні котирування нікелю та паладію підскочили на 9,2% та 6,2% відповідно на тлі новин про те, що Велика Британія ввела санкції щодо російського олігарха та власника Норнікеля Володимира Потаніна.

В оновленому санкційному списку Велика Британія заявила, що Потанін «отримує вигоду від уряду росії чи підтримує його, володіючи чи контролюючи Росбанк». Норнікель у документі не згадується. Однак санкції уряду Британії щодо фізосіб автоматично поширюються на будь-яку компанію, якою вони володіють чи контролюють.

Обсяг експорту з Китаю до росії від кінця лютого до кінця травня знизився майже на 40% проти показників другої половини минулого року. При цьому імпорт з росії до Китаю за цей же час зріс у півтора раза, до рекордної позначки $10,3 млрд.

За оцінками аналітиків, експорт до росії з країн, які запровадили санкції, за цей період упав приблизно на 60%. А із країн, які не запроваджували санкції, — приблизно на 40%.

Японська автомобільна компанія Nissan призупиняє виробництво на росії. Рішення призупинити виробництво ухвалили на строк на 6 місяців, адже ситуація в Україні стане ще «серйознішою і більш затяжною», вважають у компанії.

В білорусі, посіпаки держави-терориста, боргові зобов’язання щодо єврооблігацій виконуватимуть у білоруських рублях. Оскільки у зв’язку з західними санкціями уряд провести платежі в інвалюті не спроможний. Варто зазначити, раніше білоруський уряд заявив, що розраховуватиметься за своїми зобов’язаннями перед Світовим банком, Європейським банком реконструкції та розвитку та Північним інвестиційним банком у білоруських рублях.

Зростання цін в Іспанії

Інфляція споживчих цін в Іспанії у червні зросла на 10,2%р/р після зростання на 8,7% за попередній місяць. Показники інфляції перевершили середні очікування прогнозистів, опитаних FactSet (9,2%), і став рекордним із квітня 1985 року.

Нагадаємо, у травні інфляція у США прискорилася до 8,6% р/р — це максимальні темпи зростання з кінця 1981 року. Інфляція у Великій Британії зросла до 9,1% у порівнянні з 9% у квітні — це є найвищим показником за останні 40 років. Востаннє зростання цін перевищувало це значення у 1982 році. Інфляція в Канаді майже досягла 7,7%, рекорд з 1983 року.

Виробники мікросхем відмовляються будувати нові заводи в США

Виробники мікросхем вимагають від Конгресу розблокувати обіцяні інвестиції розміром $52 млрд.

Закон про чипи ухвалили в США у січні 2021 року. Законодавці мали на меті зміцнення американської індустрії напівпровідників та переміщення світового виробництва подалі від берегів Китаю. Проте упродовж року фінансування даного проєкту так і не було забезпечено.

Наразі Intel призупинив будівництво нового заводу вартістю $20 млрд в Огайо доти, доки Конгрес не профінансує згідно з законом про чипи. Також тайванська компанія GlobalWafers, третій за розміром у світі виробник напівпровідникових пластин, оголосила про плани збудувати в США завод вартістю $5 млрд, але лише у тому випадку, якщо американський уряд забезпечить інвестиції.

Бізнес в Україні: аукціон з продажу електроенергії, позики МСБ, нові тарифи УЗ

Від часу запуску державної програми «Доступні кредити 5-7-9%» уповноважені банки видали позики підприємцям в обсязі 127,2 мільярда гривень.

В рамках даної програми найбільше позичали підприємствам, які здійснюють свою діяльність у сфері сільського господарства (53%), торгівлі та виробництва (23%), промислового перероблення (14). Серед регіонів лідерами за сумами укладених кредитних договорів є Львівська, Харківська, Дніпропетровська, Одеська, Київська області та м. Київ, йдеться у повідомленні.

Сьогодні стало відомо, що міністерство інфраструктури підтримало пропозицію залізничників провести індексацію тарифів, підвищивши їх на 70% на всі групи вантажів. Навіть за умов підвищення, українські тарифи залишаються нижчими, ніж в державах ЄС. Завдяки індексації фінансовий стан «Укрзалізниці» вдасться стабілізувати, зазначають у відомстві.

Енергосистема континентальної Європи (ENTSO-E) анонсувала про початок з 30 червня комерційного обміну електроенергією між Україною та ЄС. Оператори систем передачі (TSO) Континентальної Європи підтвердили, що технічні передумови вже виконані, щоб забезпечити перший етап комерційного обміну електроенергією між Україною та сусідніми країнами. Наразі проведено аукціон з розподілу пропускної спроможності міждержавного перетину в напрямку Румунії й зафіксовано рекордні ціни на електроенергію.

ЄС потрібно три роки на заміщення газу з росії

Країнам Євросоюзу знадобиться три роки, а можливо й більше, щоб компенсувати відмову від постачання газу з росії. Fitch не розглядає раптове відключення російського газу як базовий сценарій, проте не відкидає його повністю.

Аналітики рейтингового агентства прийшли до висновків, серед країн Центральної та Східної Європи найбільш вразливими в цьому плані будуть Словаччина, Угорщина та Чехія. Менше за інших постраждають Польща, Литва та Румунія, які мають альтернативні джерела енергії.

Енергоносії в країнах Центральної та Східної Європи загалом мають більшу значущість для споживачів, ніж у Західній Європі. Тому сценарій із відключенням російського газу загрожує регіону значним макроекономічним шоком, включно з економічним падінням та прискоренням інфляції.

Нагадаємо, ключовою новиною саміту G7, що розпочався у неділю, — зближення позицій учасників щодо стелі цін на російську нафту. На відміну від прямого нафтового ембарго такий механізм був би вигідний усім країнам «сімки», які страждають від енергетичної інфляції.

Автор: Діденко Сергій

For this year’s trends, we have gathered some of the classic as well as future features that we believe will be the biggest UX trends in 2022.
Останні новини
Провів ворогів до Києва: СБУ затримала чергового зрадника.

Провів ворогів до Києва: СБУ затримала чергового зрадника.

Служба безпеки України затримала російського агента, який у перші дні війни "провів" окупантів. Із Сумської до Київської області чоловік "переправив" 128 одиниць техніки ворога. Більше читайте на сайті: #24Канал

В москве паника после ударов в Крыму, – ПИОНТКОВСКИЙ.

В москве паника после ударов в Крыму, – ПИОНТКОВСКИЙ.

Во временно оккупированном Крыму все чаще сообщают о взрывах. Публицист Андрей Пионтковский на ютубе 24 канала рассказал, что на фоне этих событий в россии началась паника. Читайте к теме на сайте: #24Канал

Пресконференція Зеленського з Ердоганом та Гуттерішем.

Пресконференція Зеленського з Ердоганом та Гуттерішем.

Президент Володимир Зеленський 18 серпня зустрівся з лідером Туреччини Реджепом Ердоганом. Також у Львові президент провів переговори і з генеральним секретарем ООН. Варто прочитати на сайті:

Для чого Ердоган приїхав до Зеленського?

Для чого Ердоган приїхав до Зеленського?

Президент Володимир Зеленський 18 серпня зустрівся з лідером Туреччини Реджепом Ердоганом. Політики обговорили й стратегічне партнерство, й війну, а також експорт зерна. Зверніть увагу на сайті: #24Канал

Цілей для HIMARS побільшає! – ОВДІЄНКО про супутник для ЗСУ.

Цілей для HIMARS побільшає! – ОВДІЄНКО про супутник для ЗСУ.

За 600 мільйонів гривень, зібраних українцями, фонд Сергія Притули купив супутник і доступ до бази даних супутникових знімків для української армії. Вочевидь через це цілей для HIMARS знатно побільшає. Варто прочитати на сайті: #24Канал

️ Освобождение Херсона обрушит режим путина, – ПИОНТКОВСКИЙ.

️ Освобождение Херсона обрушит режим путина, – ПИОНТКОВСКИЙ.

Публицист Андрей Пионтковский на ютубе 24 канала заявил, что полная деоккупация Херсона разрушит режим владимира путина. Читайте к теме на сайте: #24Канал