Розкрито таємницю появи та зникнення найбільшого стародавнього моря на Землі.

Найбільше в світі море Паратетіса, яка припинила своє існування близько 6 мільйонів років тому, стало осередком еволюції нових видів тварин, що збереглися до наших днів.

Про це свідчать два нових дослідження, які провели вчені з Університету Сан-Паулу (Бразилія) і Тюбінгенського університету, пише Science. Дослідникам, зокрема, вдалося пролити світло на історію появи і зникнення водойми.

Для відтворення тимчасової шкали фахівці зібрали інформацію з геологічних і палеонтологічних джерел. За їхніми словами, 12 мільйонів років тому зіткнення літосферних плит сформувало найбільше озеро в світі. Коли Паратетіс займав свою максимальну площу в 2,8 млн квадратних кілометрів, він розливався від східних Альп до сучасного Казахстану, зазначається в статті журналу Scientific Reports.

Паратетіса припинив своє існування близько 6 мільйонів років тому
© CC BY-SA 3.0, NordNordWest

За оцінками вчених, в минулому ця водойма містив 1,77 млн кубометрів води, що в десять разів перевищує обсяг усіх прісних і солоних озер Землі.

Однак через зміни клімату за п'ять мільйонів років існування Паратетіса сильно зменшився в розмірах. Через всихання в центральному басейні озера, який знаходився на місці сучасного Чорного моря, різко підвищилася солоність, досягнувши рівня солоності сьогоднішніх океанів.

В результаті вимерли багато видів водних живих організмів, зокрема, одноклітинні водорості та інші крейді свободноплавающие. Згодом, в більш вологі часи озера, Паратетіса населяло безліч унікальних видів молюсків, ракоподібних і м Орську ссавців.

На північ від Паратетіса мешкали предки нинішніх кіз і овець
Pixabay

А багато з мешкали там китів, дельфінів і тюленів були мініатюрними варіантами видів, що жили у відкритих морях, розповів Павло Гольдін з Інституту зоології Шмальгаузена при НАН України, який не брав участі в дослідженні. За його словами, карликовість, очевидно, допомогла адаптуватися до умов всихає водойми.

Всихання озера також вплинуло на еволюцію тварин на суші – нові прибережні зони вкрилися зеленню, ставши осередком еволюції. Дані археологічних розкопок на заході Ірану показують, що на північ від Паратетіса поряд з примітивною антилопою мешкали предки нинішніх кіз і овець, а на південь – жирафів і слонів.

На берегах Паратетіса з'явилися жирафи, слони і багато інших видів тварин
Pixabay

Сухі періоди понад 6 мільйонів років тому змусили цих тварин мігрувати в напрямку Африки, пишуть вчені Тюбінгенського університету в статті для Communications Earth & Environment. Там вони еволюціонували, в результаті чого з'явилася велика кількість нових тварин – в даний час ними славиться африканська савана.

Сам Паратетіса припинив своє існування близько 6,7-6,9 млн років тому, коли через ерозію на його південному заході частини з'явився вихід для води. Це русло, яке, імовірно, перебуває під Егейським морем, дало початок річці, яка згодом дійшла до Середземного моря. Сучасні Чорне, Каспійське і Аральське моря є залишками Паратетіса.

Раніше OBOZREVATEL публікував 10 цікавих фактів про Чорне море. Як відомо, в результаті забруднення за десятки років в ньому відбулися незворотні зміни екосистеми.

Обозреватель

«Обозреватель» - найсвіжіші новини України та світу онлайн. Оперативно та цікаво про події в Україні та світі

https://www.obozrevatel.com/ukr/

Новини по темі
Відремонтувати молотком

Відремонтувати молотком

У чому небезпека законодавчих ініціатив Міністерства освіти і науки щодо Національного фонду досліджень

Український тиждень

Між нормою та хворобою

Між нормою та хворобою

Як культурні особливості регіону проживання можуть впливати на психічне здоров’я

Український тиждень

Секрети Мамай-гори. Археологи вперше знайшли артефакти Трипільської культури на півдні України

Секрети Мамай-гори. Археологи вперше знайшли артефакти Трипільської культури на півдні України

Археологічне відкриття. На Запоріжжі, археологи вперше за весь час досліджень, знайшли артефакти трипільської культури. Раніше вважали, що трипільців на півдні України не було. Що значить знахідка для сучасних істориків? Як працюють археологи та ч...

Медаль в плаванні, розчарування в тенісі, традиції між спортсменками.

Медаль в плаванні, розчарування в тенісі, традиції між спортсменками.

Четверта бронзова нагорода у скарбничці українських олімпійців на іграх у Токіо. Її виборов плавець Михайло Романчук. Натомість перша ракетка України Еліна Світоліна не змагатиметься за олімпійське золото. У півфіналі вона поступилася спортсменці ...

Підготовка до  «Ігор Воїнів». Як ветерани АТО з інвалідністю стрибали з парашутами

Підготовка до «Ігор Воїнів». Як ветерани АТО з інвалідністю стрибали з парашутами

Підкорюють небо. Ветерани бойових дій на сході України стрибали з парашутами з чотирикілометрової висоти. 16 вояків, які зазнали поранень на фронті тепер готуються представити Україну на міжнародних змаганнях ветеранів "Ігри воїнів", які відбудуть...

Заява на туалетному папері.  «Голос»  тріщить по швах: що відбувалось на з’їзді партії

Заява на туалетному папері. «Голос» тріщить по швах: що відбувалось на з’їзді партії

Політичний "Голос" більше не співає в унісон. Половина фракції не довіряють керівниці політсили. Представники партії зібралися на з’їзд. Сімох народних депутатів виключили з політсили. Ті, зі свого боку заявили, про узурпацію влади. Дехто свій про...

1

Подія геополітичного масштабу: У зоні відчуження відкрили колії для транспортування ядерного палива.

Подія геополітичного масштабу: У зоні відчуження відкрили колії для транспортування ядерного палива.

Оновлена залізниця у Зоні відчуження. По ній курсуватиме спецпотяг, який транспортуватиме відпрацьоване паливо до сховища. Відремонтували колії у рекордний термін. Нині організували урочисте відкриття. Мирослав Солонар повернувся із Зони відчуженн...

Які країни спростили умови подорожей для українських туристів.

Які країни спростили умови подорожей для українських туристів.

Пандемія коронавірусу змінила плани багатьох українців на відпочинок. Втім для туристів є шанс побувати за кордоном у 2021 році. Читати на сайті: