Втрачений назавжди... чи ні?: згорів найстаріший бароковий палац Лівобережної України (Відео)

5 канал 1
Втрачений назавжди... чи ні?: згорів найстаріший бароковий палац Лівобережної України (Відео)

На Харківщині згорів найстаріший бароковий палац Лівобережної України. З вогнем пожежні боролися майже 18 годин. Усе тому, що загоряння помітили не відразу. В результаті будівля зсередини вигоріла майже вщент. Історики упевнені – садибу не можна реконструювати, а от чиновники твердять – будівлю відновлять.

Місцеві жителі давно побоювалися, що із занедбаною пам'яткою архітектури станеться лихо. "Там увесь час "гніздиться" така не дуже путьова молодь. Часом вони і вночі там, часто ганяємо, коли звідси йдемо. І найімовірніше, що це тому і трапилося", – вважає директор будинку культури Старого Мерчика Марія Завгородня.

Версія про необережне поводження з вогнем у слідчих – одна з основних. Пожежу помітили надто пізно – рятувальники приїхали її гасити близько опівночі, а остаточно загасили полум'я лише о 6-й вечора понеділка.

"Загроза була особистому складу, бо перекриття вже лежало на одному з поверхів, і через п'ять хвилин почало руйнуватися повністю. Віконні просвіти в цій будівлі закладені цеглою, вхід тільки один, і він до приїзду вже був завалений перекриттями", – звітує помічник начальника ГУ ДСНСУ в області Ігор Лупандін.

Палац у селищі Старий Мерчик є частиною садибно-паркового комплексу. Збудований наприкінці XVIII століття віце-губернатором Слобідської України Григорієм Шидловським у стилі французького класицизму. "Збереження цієї садиби, на відміну від величезної кількості інших садиб на Слобожанщині, було набагато кращим, бо там до кінця 90-х перебував технікум", – зазначає архітектор Богдан Бондаренко.

Головний архітектор області каже: вогонь лише завершив те, що вже давно руйнували місцеві жителі. Все, що було всередині садиби, вони розтягли на будівельні матеріали. Нині палац перебуває на балансі Харківської обладміністрації. У 2007-му його спробували законсервувати, та грошей на це не вистачило.

"Якщо зараз, у рамках програми, ми знайдемо кошти, хоча б першочергові, ми його повинні відновити", – вважає директор департаменту містобудування та архітектури ХОДА Михайло Рабінович. А от дослідник історії Харківщини Андрій Парамонов іншої думки: "Якщо ви до цього нічого не зробили, то ви і зараз тим більше нічого не зробите... Я вважаю, що пам'ятник постраждав безповоротно".

Цьогоріч в обласний бюджет були закладені кошти на підтримку пам'ятки архітектури. Розмір збитків, як і стан самої будівлі, можна буде оцінити, коли рятувальники дозволять експертам зайти всередину.

Оксана Нечепоренко, В'ячеслав Кузьменко, "5 канал"