З українських моряків два роки «збивали» тисячі доларів за іспити й дипломи: деталі захоплення держреєстру.

Державний реєстр документів моряків України 2 роки повністю перебував під контролем зловмисників. Через це морякам доводилося в обов'язковому порядку платити тисячі доларів за переатестацію й дипломування. Схема приносила зловмисникам приблизно $150 млн на рік , але на днях Службі безпеки вдалося її викрити й ліквідувати.

Як працювала система, хто на ній заробив і чого чекати морякам – дізнавався OBOZREVATEL.

У чому суть схеми?

По всьому світу працюють близько 150 тис. українських моряків. Для роботи їм потрібно отримати диплом, кожні 5 років підтверджувати кваліфікацію, а якщо вони хочуть обійняти посаду вищу – пройти підвищення кваліфікації. Щоб мати відповідний документ за цими напрямками, потрібно було пройти навчання, отримати сертифікати, на основі яких допускали до складання іспиту, і успішно скласти іспит. Але на всіх цих етапах поступово почали домішувати корупційні схеми.

Тривалий час усі робочі документи для моряків оформлювалися в паперовому форматі, але з 2018-го процедури повністю перейшли в онлайн, у Державний реєстр документів моряків України. І тоді корупція досягла небачених масштабів. За словами начальника управління Департаменту кібербезпеки СБУ Іллі Вітюка, саме цей реєстр захопили зловмисники, щоб вимагати хабарі від українських моряків:

"Створювалися якісь перешкоди на різних етапах з моменту реєстрації в системі, подачі документів, запису на іспит, складання іспиту. Наприклад, було неможливо скласти іспит навіть за умови надання правильних відповідей на всі питання тесту. Йшло втручання і маніпулювання в інформаційній системі".

У таких ситуаціях, щоб отримати необхідні документи, морякам доводилося звертатися до посередників. Вони завантажували документи до реєстру, створювали позитивний результат тестування й підтвердження кваліфікації. До того ж не потрібно було проходити навчальні курси або медичне обстеження.

Як розповідає керівник громадської організації "Українське об'єднання моряків" Христина Король, якщо раніше такі випадки корупції були одиничними, то з 2018-го пройти атестацію самостійно стало взагалі неможливо:

"Платити зобов'язували всіх. Моряків повністю позбавили права вибору. Якщо ти хочеш оновити документи, потрібно заплатити від 6 тисяч доларів і вище. Чим вища посада – тим дорожче. Через те, що документи отримували за хабарі, рівень українських моряків почав падати, адже вони не вчилися, їх просто змушували купувати "пластик".

Як моряки підтверджують документи

Це підтверджує і моряк Олександр. Коли він отримував документи в 2016-му, проблем не було, але підтвердити кваліфікацію рік тому коштувало йому 2,5 тис. дол. За його словами, щоб моряка допустили до іспиту, йому потрібно було пройти курси в навчально-тренажерному центрі. Вони стосуються боротьби з пожежами, першої допомоги, боротьби за живучість судна тощо. Були центри, які беруть участь у схемі, і ті, які не беруть участі. У тих, які не беруть участі, було якісне навчання, за 4-5 сертифікатів там потрібно було заплатити близько 15-20 тис. грн. Але сертифікати вносили в електронну систему до 2-х місяців. А ось ті, які були в схемі, не вимагали навчання взагалі, вносили сертифікати того ж дня, але їхні послуги коштували в рази дорожче.

"Я давав хабар, тому що іншого виходу не було, – каже Олександр. – Якщо ви пройшли навчання не в тому навчально-тренажерному центрі, де вам сказали, і приходите з цими сертифікатами, то вас на іспиті просто "валять". Навіть якщо ви відповідаєте правильно – вам говорять, що ні, без права на оскарження. Потім з'явилися електронні тести, але в системі також були лазівки, і його було нереально скласти. Доводилося працювати з посередниками".

Хто заробляв на схемі?

Схема із втручанням у систему, за даними СБУ, почала працювати ще в 2015-му. А приблизно в кінці 2019-го – початку 2020-го доступ до реєстру повністю перейшов під контроль приватних осіб, він потрапив на приватні сервери. Держава практично втратила бази даних, які напрацьовувався роками. Відновити їх було б дуже складно:

"Оскільки система перебувала під контролем зловмисників, вони могли в будь-який час у неї втрутитися, знищити дані або зашифрувати, – говорить Вітюк. – Це могло бути навіть предметом шантажу в разі бажання правоохоронців припинити цю схему".

Зараз же доступ зловмисників до системи заблокували і передали її на баланс Міністерства інфраструктури.

Що стосується організаторів злочину, то, за словами Вітюка, слідство ще триває, тому вони не можуть розкривати всіх деталей. На сьогодні відкрито кримінальне провадження за статтями ККУ 368 і 361.Оголошено дві підозри посередникам, які передавали кошти організаторам і посадовим особам, зокрема, як вважає слідство, представникам інспекції з питань підготовки та дипломування моряків.

Коли відновлять роботу?

Як повідомив заступник міністра інфраструктури Юрій Васьков, відновлення роботи державного електронного кабінету моряка займе щонайменше 1,5-2 місяці. Але на час зупинки роботи реєстру термін дії документів, які є у моряків, у разі, якщо їм не потрібне підвищення кваліфікації, буде продовжений до кінця року. Вони можуть йти в рейси.

За словами віцепрем'єр-міністра, міністра цифрової трансформації Михайла Федорова, новий реєстр буде перебувати повністю у власності держави. Вхід до нього буде з електронного цифрового підпису та можна буде відстежити, що робить там кожен користувач:

"Це унеможливить подальші маніпуляції в цій сфері, але на це потрібен час. Сподіваємося, що всі послуги, які пов'язані з моряками, будуть запускатися в спрощеній формі на порталі Дія за всіма сучасними канонами надання державних публічних послуг".

Що робити морякам?

Поки робота над новим реєстром триває, моряки, які потребують підвищення кваліфікації або отримання диплома, не зможуть отримати ці послуги у звичному форматі. У той же час чекати місяцями без документів моряки також не можуть, адже це позбавить їх роботи. Тому в Міністерстві інфраструктури вирішили приймати документи в паперовому вигляді.

Як розповідає Король, представники міністерства на зустрічі пообіцяли їм, що моряки зможуть отримати дипломи вже через 2 тижні, а подавати документи на них можна вже зараз: "Поки моряки можуть подавати на робочі дипломи, на паспорт моряка. Єдине, потрібно буде почекати 2 тижні до їх видачі. Моряки не втрачатимуть час".

У той же час Король підкреслює, що бенефіціари схем не залишають спроб повернути старий реєстр і всіляко намагаються натиснути на Міністерство.

У СБУ та профільному міністерстві запевняють, що схема більше не запрацює, а нова електронна система буде максимально захищена. Але ця ситуація змушує задуматися про захист інших електронних систем. Моряки передавали свої дані до державного реєстру і були впевнені, що їхня інформація в безпеці, але сервери повністю опинилися в руках зловмисників, а разом із серверами – і кар'єра цих моряків. Зараз дані кожного українця зберігаються в багатьох базах. Тому від таких схем ніхто не захищений.

Обозреватель

«Обозреватель» - найсвіжіші новини України та світу онлайн. Оперативно та цікаво про події в Україні та світі

https://www.obozrevatel.com/ukr/

Новини по темі
Врожай зернових. Малий та середній бізнес на селі. Електронні земельні аукціони - Роман Лещенко

Врожай зернових. Малий та середній бізнес на селі. Електронні земельні аукціони - Роман Лещенко

Сільське господарство для України і в попередні роки було локомотивом економіки. Але здобутки мають принести зиск не лише експортерам, які вдало продадуть, а й виробникам, які зернові виростили. Про це говоримо з чинним міністром аграрної політики...

4 8

«Зошит війни». Держкіно не дозволило прокат документального фільму про російсько-українську війну

«Зошит війни». Держкіно не дозволило прокат документального фільму про російсько-українську війну

"Зошит війни". Так називається документальний фільм про російсько-українську війну, який уже мав вийти на широкі екрани. Стрічка до прокату готова, однак Держкіно та Мінкульт не видали авторам необхідне їм прокатне посвідчення. Нібито на заваді ст...

6 2

Друга Карабаська війна: рік по тому. В Азербайджані вшанували пам’ять загиблих військових /Ексклюзив

Друга Карабаська війна: рік по тому. В Азербайджані вшанували пам’ять загиблих військових /Ексклюзив

Рік тому рвонуло на Кавказі. Азербайджан та Вірменія розпочали активні бойові дії за Нагірний Карабах. Цей конфлікт жеврів довгих 30 років. Сторони постійно обвинувачували одна одну у провокаціях та обстрілах. Сідали за стіл переговорів і намагали...

5 22

Главным врагом Зеленского есть Путин, – Пионтковский об обстреле Шефира.

Главным врагом Зеленского есть Путин, – Пионтковский об обстреле Шефира.

Недавно произошло покушение на первого помощника президента Сергея Шефира. Андрей Пионтковский считает, не стоит забывать, что главный враг Владимира Зеленского это Владимир Путин. 24 Канал онлайн – 24 Канал у Facebook – 24 Канал у Instagram – 24 ...

3 23

Історичні вибори до Бундестагу: хто претендує на роль нового канцлера Німеччини.

Історичні вибори до Бундестагу: хто претендує на роль нового канцлера Німеччини.

У Німеччині сенсацією закінчились вибори до Бундестагу. Партія канцлерки Ангели Меркель отримала найнижчий результат за увесь час виборчих кампаній. Тепер у Німеччині назріває інтрига. Як сформується коаліція, і хто в ній буде старшим братом, а хт...

3 2

Хто очолить САП? Комісія з обрання нового керівника зібралася вперше за 2 місяці / До чого дійшли.

Хто очолить САП? Комісія з обрання нового керівника зібралася вперше за 2 місяці / До чого дійшли.

Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру, ще один незалежний правоохоронний орган, який має боротися з топкорупцією в країні, знову намагалися оживити. Для виборів чільника відомства потрібна спеціальна комісія. Так от, на її роботу намагаються в...

2 1