Вакцинація від COVID-19: чи все в Україні відбувається за планом?.

В Україні мають робити щонайменше 270 тисяч щеплень проти COVID-19 на добу, аби до кінця року вакцинувати хоча б 70 відсотків населення. Це визнає й сам міністр охорони здоров'я Максим Степанов, про що він повідомив на засіданні українського уряду 7 квітня. При цьому, за даними самого міністерства охорони здоров'я (МОЗ), за півтора місяці від початку вакцинації щеплення від коронавірусу зробили трохи більше ніж 320 тисячам українців.

Плани є, результату немає

В Україні є кілька документів, що визначають, як саме має проходити вакцинація проти COVID-19 та хто й де може зробити щеплення: торік у грудні МОЗ затвердило дорожню карту з впровадження вакцини від коронавірусної хвороби, в січні уряд затвердив календарний план вакцинації населення проти COVID-19 у 2021 році, а на початку квітня Рада нацбезпеки й оборони (РНБО) ухвалила рішення розробити в семиденний термін ще й Національний план вакцинопрофілактики гострої респіраторної хвороби COVID-19. Президент Володимир Зеленський своїм указом вже ввів у дію це рішення РНБО.

З огляду на всі ці рішення ексголова Центру громадського здоров'я, а нині старший викладач Школи охорони здоров'я Києво-Могилянської академії Володимир Курпіта говорить про "хаос державного управління". "У нас досі немає єдиного центру прийняття рішень щодо вакцинації від коронавірусу, - констатує Курпіта. - Спочатку по плану обіцяли вакцинувати всіх, тоді казали, що пріоритет окремим групам. По факту плани є, а тепер створюються ще й нові, але більшість людей як були невакциновані, так і лишаються".

На думку Курпіти, в Україні бракує ефективного менеджменту проведення вакцинальної кампанії. Як результат, ця кампанія розпочалася з запізненням. Перше щеплення від COVID-19 в Україні було зроблене лише 24 лютого, коли інші європейські країни вже активно вакцинували своїх громадян.

Читайте також: AstraZeneca - що відомо про цю вакцину від COVID-19

Недовіра до вакцини та щеплення поза чергою

За поки що діючим планами МОЗ та уряду, перший етап вакцинації передбачав щеплення медпрацівників, мешканців інтернатів та будинків догляду за літніми людьми, учасників Операції об'єднаних сил. Відповідно до плану, перший етап закінчився 22 березня, але зі значним відставанням за кількістю щеплених.

"На першому етапі передбачалося що буде провакциновано 367 тисяч людей. Перший етап закінчився, і на той момент було щеплено від COVID загалом 113 тисяч людей. Це втричі менше. Звичайно, з такими темпами вакцинації ми будемо довго чекати завершення пандемії", - критикує лікар-епідеміолог, керівник Національної експертної групи з інфекційного контролю Андрій Александрін.

У МОЗ нарікають, що відставання від графіку вакцинацій обумовлене інформаційною кампанією, яка розгорнулася проти препарату CoviShield. Цю вакцину виготовляють в Індії за ліцензією британських розробників - Оксфордського університету та британсько-шведської компанії AstraZeneca. Багато хто з українців не хоче щеплюватися цією вакциною через недовіру до індійського препарату та - дуже рідкісні - побічні ефекти.

Аби зняти страхи серед населення, МОЗ розпочало інформаційну кампанію, вакцинуючи публічних осіб - співаків, громадських діячів, депутатів. Їх вакцинують поза чергою залишками препарату, які з'являються через те, що комусь, хто був у списку, з тієї чи іншої причини в конкретний день так і не зробили щеплення.

І це теж пішло не за планом - цю схему почали використовувати повсюдно всі, хто не належать до пріоритетних груп, що визначені у документах МОЗ. "У додатку "Дія" зареєструвалося більше 300 тисяч тих, хто бажає щепитися від COVID-19. Треба щеплювати в першу чергу саме цих людей, які хочуть. Це буде найкраща реклама, що вакцина безпечна", - вважає Александрін.

Читайте також: Вакцина від коронавірусу BioNTech/Pfizer: що про неї відомо

Чи вистачить вакцини?

Але чи є достатня кількість вакцини в Україні, аби щепити всіх бажаючих? Нині в Україну завезли два препарати: вакцина індійського виробництва CoviShield та вакцина CoronaVac, що її виготовляє китайська компанія Sinovac Biotech.

Першу партію вакцини CoviShield у 500 тисяч доз доставили в Україну 23 лютого. Проте вже в кінці березня стало відомо, що Індія призупинила її експорт допоки не задовольнить попит на внутрішньому ринку. При цьому головний санітарний лікар України Віктор Ляшко запевнив, що другої дози вакцини вистачить на всіх, оскільки до травня, коли потрібно буде робити друге щеплення, вакцина буде.

Першу партію китайської вакцини CoronaVac привезли в Україну 25 березня: йдеться про 215 тисяч доз. Всього Україна замовила 1,9 мільйона доз цієї вакцини. Але поки що щеплення цією вакциною в країні не проводять. За словами Ляшка, вакцинація українців CoronaVac повинна початися 10 квітня - якщо до цього часу вона успішно пройде лабораторний контроль в Україні. Після цього вакциною CoronaVac почнуть щеплювати маломобільні групи населення похилого віку.

У перспективі Україна має отримати також вакцину, розроблену німецькою компанією BioNTech у співпраці з американським фармацевтичним велетнем Pfizer. 6 квітня президент Володимир Зеленський заявив, що Україна уклала контракт на поставку до кінця 2021 року 10 мільйонів доз вакцини BioNTech/Pfizer. Інших деталей щодо поставок цієї вакцини не повідомляється, окрім запевнент, що перша партія має надійти вже "найближчими місяцями".

Щоправда, в МОЗ уточнили, що контракт з BioNTech/Pfizer поки що рамковий. Швидко ця вакцина не прибуде в Україну, вважає генеральний директора ДП "Медичні закупівлі" Арсен Жумаділов. "Про що мова? Ймовірно, про документ типу Memorandum of understanding чи Term Sheet. У такому випадку це попередні домовленості, у межах яких не виникають зобов'язання. Це не договір купівлі-продажу чи закупівлі. Сторони домовились домовлятись далі", - пояснює Жумаділов на своїй сторінці в соцмережі Facebook.

На закупівлю вакцини бракує грошей

За словами Жумаділова, навіть за оптимістичними розрахунками для закупівлі 10 мільйонів доз вакцини BioNTech/Pfizer потрібно понад п'ять мільярдів гривень. Таких фінансових ресурсів не передбачено в державному бюджеті України, каже Жумаділов.

У МОЗ визнають, що фінансування на закупівлю вакцин справді бракує. На останньому засіданні уряду Максим Степанов звернувся до міністерства фінансів з проханням виділити додаткові кошти для закупівлі. "Коли формували бюджет на 2021 рік, ми пропонували виділити на це 15,1 мільярда гривень. З них отримали чотири мільярди й чітко визначили, що за потреби одразу буде знайдено відповідні кошти для закупівлі додаткових доз вакцин. За нашими підрахунками, ця потреба становить приблизно 6,5 мільярда гривень", - зазначив Степанов.

 • Обкладинки журналів Time Magazine та Spiegel з портретами засновників фірми BioNTech

  Якими вакцинами людству роблять щеплення від коронавірусу

  BioNTech та Pfizer: початок мРНК-революції

  Першою вакциною від COVID-19, дозволеною до застосування в США і ЄС, стала розробка німецьких вчених Угура Шахіна і його дружини Езлем Тюречі. Їхня фірма BioNTech з Майнца уклала альянс з американським гігантом Pfizer. У 2021 році будуть випущені два мільярди доз. Завдяки цій вакцині ЗМІ заговорили про "революцію" у фармацевтиці - вона стала першою вакциною, що базується на матричній РНК.

 • Штаб-квартира компанії Moderna

  Якими вакцинами людству роблять щеплення від коронавірусу

  Moderna: родом з університету Гарварда

  На РНК-технологіях, що вважаються новим словом у медицині, спеціалізується і американська біотехнологічна компанія Moderna. Її штаб-квартира розташована в Кембриджі, у штаті Массачусетс, поблизу Гарвардського університету, вчені якого і заснували цю фірму в 2010 році. Вакцина Moderna, створена за фінансової підтримки влади, стала другою, зареєстрованою в США і ЄС на рубежі 2020-21 років.

 • Індійська лікарка демонструє ампулу з вакциною AstraZeneca

  Якими вакцинами людству роблять щеплення від коронавірусу

  У AstraZeneca - "оксфордська вакцина"

  Учені Оксфордського університету уклали для клінічних випробувань і виробництва своєї вакцини альянс з британсько-шведською компанією AstraZeneca. Вона значною мірою забезпечує вакцинацію жителів Великобританії, виконує замовлення ЄС і активно працює з країнами, що розвиваються, адже у "оксфордської вакцини" дуже низька ціна. Так, в Індії її випускають для місцевого ринку і на експорт.

 • Прибуття першої партії вакцини Спутник V в Болівію.

  Якими вакцинами людству роблять щеплення від коронавірусу

  "Спутник V": найперша реєстрація

  У серпні 2020 року Росія оголосила, що першою в світі зареєструвала вакцину від коронавірусу під назвою "Спутник V". Масова вакцинація російського населення офіційно почалася в січні 2021 року. На закордонні ринки цю векторну вакцину, розроблену вченими московського Центру Гамалії, просуває Російський фонд прямих інвестицій (РФПІ). На фото - прибуття першої партії в Болівію.

 • Президент Індонезії Джоко Відодо робить щеплення вакциною Sinovac Biotech

  Якими вакцинами людству роблять щеплення від коронавірусу

  Sinovac: тихий конкурент з Китаю

  Без зайвого шуму і докладних звітів про результати клінічних досліджень Китай розробив щонайменше три вакцини. Одну з них, створену на основі інактивованого коронавірусу, компанія Sinovac Biotech тестувала в декількох країнах Азії, зокрема в Індонезії, яка її потім закупила. Аби подати приклад співвітчизникам, президент країни Джоко Відодо прищепився першим.

 • Ілон Маск демонструє депутатам Бундестагу Німеччини принтер для вакцин Curevac

  Якими вакцинами людству роблять щеплення від коронавірусу

  CureVac: принтер для вакцин від Tesla

  Другу німецьку мРНК-вакцину, реєстрація якої очікується до літа, компанія CureVac з Тюбінгена вироблятиме й експортуватиме на світовий ринок в союзі з концерном Bayer. Але її можна буде виготовляти й прямо в клініках всюди і світі. Зразок мобільного принтера, створеного німецькою дочірньою фірмою Tesla Grohmann, Ілон Маск (в центрі) демонстрував у вересні 2020 року депутатам Бундестагу.

 • Завод компанії Sanofi у Франкфурті-на-Майні

  Якими вакцинами людству роблять щеплення від коронавірусу

  Sanofi: дві невдачі й допомога Євросоюзу

  Французька компанія Sanofi - один з найбільших в світі виробників вакцин. Але цього разу вона двічі зазнала невдачі: ані спільна розробка з британською GlaxoSmithKline, ані спроба створити власну мРНК-вакцину досі не дали бажаного результату. Аби допомогти забезпечити країни ЄС, її завод у Франкфурті-на-Майні (на знімку) випустить влітку 125 мільйонів доз вакцини компаній BioNTech і Pfizer.

 • Ампули з вакциною фірми Janssen, що належить Johnson&Johnson

  Якими вакцинами людству роблять щеплення від коронавірусу

  Johnson&Johnson: достатньо однієї дози

  Одним з шести виробників вакцин від коронавірусу, з якими ЄС уклав попередні договори про постачання, стала американська корпорація Johnson&Johnson. Її векторна вакцина передбачає тільки одне щеплення, а не два, і зберігається в звичайних холодильниках. Для ЄС, де реєстрація препарату очікується навесні, випускати її буде бельгійська дочірня фірма корпорації - Janssen.

  Автор: Андрій Гурков


Deutsche Welle

«Deutsche Welle» - новини й аналітика з Німеччини українською мовою. Найважливіші події в Німеччині, Україні, Європі та в світі.

https://www.dw.com/uk

Новини по темі

У Держдепі США розкрили деталі зустрічі Кулеби і Блінкена стосовно Донбасу.

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба і держсекретар США Ентоні Блінкен в Брюсселі обговорили російську агресію. Як повідомляється на сайті Держдепу США, Блінкен підтвердив незмінну підтримку США суверенітету і територіальній цілісності України ...

UA.NEWS

Рада повернула виплати лікарняних у разі хвороби або травм.

Верховна Рада ухвалила за основу та в цілому законопроект про соціальний захист у разі настання тимчасової непрацездатності через хвороби чи травми, не пов’язані з виробництвом. За проект закону № 5187 проголосували 304 народні депутати. Док...

UA.NEWS

«Україна ніколи не буде частиною » русского міра

«Україна ніколи не буде частиною » русского міра": які перспективи приєднання України до НАТО.

Членство України в НАТО - лише питання часу. І жодна третя країна, зокрема Росія - не може цьому завадити. Про перспективи приєднання до Альянсу та агресивні дії Росії говорили на позачерговому засіданні комісії Україна-НАТО. Його скликали у Брюсс...

«Може бути ще страшніше» : понад мільйон людей померли від COVID-19 у Європі.

«Може бути ще страшніше» : понад мільйон людей померли від COVID-19 у Європі.

Європа перетнула критичну межу. Натепер від коронавірусу померли понад мільйон людей. Це сумарна статистика з усіх європейських країн. І ВООЗ дає невтішні прогнози. COVID мутував і тепер вбиває молодих і здорових людей. А вакцинація поки що не мож...

2 1

Окупанти підтягують важку техніку, снайпери не дають укріпитися: ситуація в околицях Донецька.

Окупанти підтягують важку техніку, снайпери не дають укріпитися: ситуація в околицях Донецька.

Втрати на фронті. Біля Майорська окупанти скинули з безпілотника гранати. Один захисник загинув, ще двоє - поранені. Станом на вечір окупанти здійснили три обстріли - повідомили у пресцентрі операції об'єднанх сил. Збільшення кількості обстрілів н...

130421 Строительство дома в Канаде Мой дом и Давид растут на стероидах.

130421 Строительство дома в Канаде Мой дом и Давид растут на стероидах.

В УПЦ МП відреагували зі скандалом: перший монах із Києво-Печерської лаври перейшов до ПЦУ.

В УПЦ МП відреагували зі скандалом: перший монах із Києво-Печерської лаври перейшов до ПЦУ.

Перший монах із Києво-Печерської лаври попрощався з московським патріархатом і перейшов до ПЦУ. Звати його Інокентій Підтоптаний. У Лаврі він був не "рядовим" служителем. А помічником голови відділу зв'язків із громадськістю. На перехід монаха до ...

1 28

«Йдемо у саме пекло» : бійці ООС про ситуацію поблизу Золотого.

«Йдемо у саме пекло» : бійці ООС про ситуацію поблизу Золотого.

Загалом, протягом вівторка, окупанти тричі порушили перемир'я на сході країни. Про це повідомили у пресцентрі штабу ООС. Водночас, на Луганщині найгарячішою точкою залишається Золоте. Щоб знищити його захисників, ворог використовує усе - від забор...

1 11