Ситуація на ринку праці: рівень безробіття та зайнятість.

Нинішній стан безробіття – найсерйозніше випробування для України за майже 20 років. Пандемія погіршила стан зайнятості ще більше. За час карантину кількість зареєстрованих в органах Державної служби зайнятості зросла. Що ж стосується неофіційного безробіття – то кількість тих, хто втратив роботу, але з різних причин не став на біржу праці, оцінюється до 3 млн осіб. І, напевно, ці цифри не остаточні. Нацбанк прогнозував, що рівень безробіття вимірюватиметься двозначними «відсотками», чого в країні статистичні спостереження не фіксували з 2002 року.

Стрімке зростання безробіття і, відповідно, збідніння населення загрожує значними соціальними потрясіннями. Тому ми вирішили висвітлити стан безробіття та зайнятості українців.

Рівень зайнятості населення

За даними Державної служби статистики України, кількість зайнятого населення у віці 15-70 років в середньому за I квартал 2021 року, у порівнянні з I кварталом 2020 року, скоротилася на 1,1 млн осіб та становила 15,4 млн осіб. Рівень зайнятості населення скоротився з 58,2% до 55,0%.

Скорочення обсягів та рівня зайнятості відбулося як серед жінок, так і серед чоловіків. Про це повідомляє Державна служба зайнятості (ДСЗУ). Кількість зайнятих жінок скоротилася на 555 тис. осіб (до 7,3 млн осіб), а рівень зайнятості скоротився з 53,2% до 50,0%.

Рисунок 1 – Рівень зайнятості населення, %

Джерело: ДСЗУ.

Кількість зайнятих чоловіків зменшилася на 512 тис. осіб (до 8,1 млн осіб), а рівень зайнятості скоротився з 63,8% до 60,5%, йдеться у повідомленні відомства.

Найвищий рівень зайнятості спостерігався серед громадян у віці 40-49 років (76,4%), а найнижчий – серед осіб у віці 60-70 років (11,9%) та молоді віком 15-24 роки (24,9%). Низький рівень зайнятості молоді обумовлений тим, що значна кількість осіб у цьому віці навчається та не входить до складу робочої сили.

Неформальна зайнятість населення

Кількість неформально зайнятих громадян у віці 15-70 років, у I кварталі 2021 року, у порівнянні з I кварталом 2020 року, скоротилася на 469 тис. осіб та становила 2,9 млн осіб, або 19,0% усіх зайнятих громадян (рис. 2).

Рисунок 2 – Динаміка неформальної зайнятості населення

Джерело: ДСЗУ.

Серед видів економічної діяльності, найбільш поширеною неформальна зайнятість була у сільському, лісовому та рибному господарствах (44%), у будівництві (17%), а також в гуртовій та роздрібній торгівлі, ремонті автотранспортних засобів (16%).

Рівень безробіття (за методологією МОП)

Кількість безробітного населення (за методологією МОП) у віці 15-70 років в середньому за I квартал 2021 року, у порівнянні з I кварталом 2020 року, зросла на 257 тис. осіб та становила 1,8 млн осіб. Рівень безробіття населення (за методологією МОП) зріс з 8,6% до 10,5% робочої сили.

Рисунок 3 – Рівень безробіття населення у віці 15-70 років (за методологією МОП), %

Джерело: ДСЗУ.

Зростання обсягів та рівня безробіття відбулося як серед жінок, так і серед чоловіків, йдеться у повідомленні. Кількість безробітних жінок зросла на 118 тис. осіб (до 874 тис. осіб), а рівень безробіття зріс з 8,7% до 10,6% робочої сили. Кількість безробітних чоловіків зросла на 139 тис. осіб (до 932 тис. осіб), а рівень безробіття зріс з 8,5% до 10,4%.

Зростання рівня безробіття відбулося серед громадян усіх вікових груп. Найвищий рівень безробіття спостерігався серед молоді у віці до 25 років – 19,7% (у I кварталі 2020 року – 15,5%), найнижчий – серед громадян у віці 30-34 роки – 8,2% (у I кварталі 2020 року – 7,6%).

Варто зазначити, рівень безробіття в країнах Європейського союзу зріс з 6,4% до 7,3%, зокрема серед молоді у віці до 25 років – з 14,9% до 17,1% робочої сили відповідного віку.

Розмір середньої заробітної плати

Розмір середніх зарплат штатних працівників в Україні у липні 2021 року, у порівнянні з відповідним місяцем минулого року, зріс на 22% та становив 14,3 тис. гривень (рис 4).

Рисунок 4 – Заробітна плата штатних працівників, тис. грн.

Джерело: ДСЗУ.

Згідно з даними Держстату, й надалі зберігаються суттєві регіональні диспропорції в оплаті праці. Заробітну плату у розмірі вищому за середній по країні отримували лише працівники у м. Києві (21,0 тис. грн), Донецькій (15,3 тис. грн) та Київській (14,5 тис. грн) областях. Серед видів економічної діяльності, найвищою заробітна плата була в авіаційному транспорті (30 тис. грн.), у сфері інформації та телекомунікацій (25 тис. грн), у фінансовій та страховій діяльності (25 тис. грн.), у держаному управлінні та обороні (21 тис. грн), у професійній, науковій та технічній діяльності (19 тис. грн). Найнижчою – у поштовій та кур’єрській діяльності (8 тис. грн) та у тимчасовому розміщенні й організації харчування (9 тис. грн).

За видами промислової діяльності найвища заробітна плата пропонувалася у виробництві основних фармацевтичних продуктів і препаратів (24 тис. грн), у добувній промисловості (20 тис. грн), у постачанні електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря (20 тис. грн), у виробництві продуктів нафтоперероблення (20 тис. грн), а найнижчою – у текстильному виробництві, виробництві одягу, виробів зі шкіри та інших матеріалів (9 тис. грн).

У середньому по промисловості заробітна плата становила 15 тис. грн.

Плани масового вивільнення працівників

Протягом січня-серпня 2021 року роботодавці подали інформацію про заплановане масове вивільнення 175 тис. працівників.

Рисунок 5 – Обсяги запланованого масового вивільнення працівників у січні-серпні 2021 року

Джерело: ДСЗУ.

Найбільша кількість попереджених про заплановане масове вивільнення збільшилася у Харківській (13,1 тис.), Вінницькій (11,0 тис.), Львівській (10,4 тис.), Житомирській (9,6 тис.) та Дніпропетровській (9,2 тис.) областях. Із загальної кількості попереджених про масове вивільнення 50% становили працівники державного управління й оборони, обов’язкового соціального страхування.

Звернення безробітних за допомогою

Станом на 1 вересня 2021 року послуги Державної служби зайнятості отримували 778 тис. громадян, з них 304 тис. осіб мали статус безробітного, що на 36% менше, ніж на відповідну дату торік.

Рисунок 6 – Окремі характеристики зареєстрованих безробітних станом на 1 вересня 2021 року

Джерело: ДСЗУ.

В підсумку варто зазначити, отримували допомогу по безробіттю 257 тис. осіб, що на 35% менше, ніж на 1 вересня 2020 року. З-поміж безробітних, які звернулися за допомогою – 54% зареєстрованих безробітних мали вищу освіту, 31% – професійно-технічну, 15% – загальну середню освіту.

Автор: Діденко Сергій

загрузка...

UA.NEWS

«UA.NEWS» - усі події в Україні та світі за останній час, найголовніше, огляди, аналітика та прогнози, читати українською

https://ua.news/ua/

Новини по темі

Україна запропонувала Росії знижку на транспортування газу до Європи.

Україна запропонувала Росії знижку на поставку природного газу до Європи. Таким чином країна-агресор зможе збільшити поставки і полегшити енергетичну кризу в регіоні. Про це повідомив президент Володимир Зеленський в інтерв’ю bloomberg. Зниж...

UA.NEWS

Російський «Газпром» пригрозив Молдові зупинкою поставок газу: названо умови.

Російський «Газпром» може припинити постачання газу в Молдову. Для продовження співпраці Кишинів повинен погасити борг і домовиться про умови нового контракту з 1 грудня. Про це розповів офіційний представник «Газпрому» Сергій Купріянов, пише DW. ...

UA.NEWS

«Нафтогаз» відкрив конкурсний відбір незалежних членів наглядової ради.

«Нафтогаз» оголосив про відкриття конкурсного відбору незалежних членів наглядової ради. Контроль здійснюватиме Комітет з призначенням керівників особливо важливих для економіки підприємств (так званий «Номінаційний комітет»). Про це повідомляєтьс...

UA.NEWS

В «червоних» зонах зміняться правила нарахування субсидій: подробиці.

Нарахування субсидій в «червоній» зоні адаптивного карантину здійснюється на збільшені соціальні нормативи. Зокрема, такі нормативи збільшені на 50%. Про це повідомляє Міністерство соціальної політики. Розрахунок житлових субсидій на період карант...

UA.NEWS

Tesla заявила про великі збитки після інвестицій в біткоїн.

Виробник електрокарів Telsa відзвітував про фінансові результати третього кварталу 2021 року. Крім рекордних прибутку і виручки, компанія заявила про збитки в розмірі $51 млн від інвестицій в біткоіни. Автомобільний бізнес компанії Ілона Маска Tes...

UA.NEWS

ГТС України готова прокачати до кінця року вдвічі більше газу, ніж «Північний потік-2».

Росія через політику газового шантажу не хоче використовувати українську ГТС. Українська мережа готова прокачати більше газу, ніж це поки може зробити «Північний потік-2». Про це розповіла радник міністра енергетики Лана Зеркаль в інтерв’ю «...

UA.NEWS

СПРАВЖНЯ ІСТОРІЯ РОСІЇ - частина 5 - Машина часу

СПРАВЖНЯ ІСТОРІЯ РОСІЇ - частина 5 - Машина часу

Навіщо Путін знову переписує історію? Яким було реальне минуле країни, яка сьогодні називається Росія? Дивіться у циклі програм Машина часу. Частина 1: Частина 2: Підпишіться і натисніть , щоб отримувати сповіщення про трансляції та нові відео. Te...

Феномен черг по щеплення: антивакцинаторів  «перевиховують»  червоні зони.

Феномен черг по щеплення: антивакцинаторів «перевиховують» червоні зони.

Біля пунктів вакцинації утворюються годинні черги. Ажіотаж навколо щеплень від COVID-19 виник після того, як частина регіонів перейшла у червону зону карантину. Читати на сайті:

СПРАВЖНЯ ІСТОРІЯ РОСІЇ - частина 3 - Машина часу

СПРАВЖНЯ ІСТОРІЯ РОСІЇ - частина 3 - Машина часу

Навіщо Путін знову переписує історію? Яким було реальне минуле країни, яка сьогодні називається Росія? Дивіться у циклі програм Машина часу. Частина 1: Частина 2: Підпишіться і натисніть , щоб отримувати сповіщення про трансляції та нові відео. Te...

СПРАВЖНЯ ІСТОРІЯ РОСІЇ - частина 4 - Машина часу

СПРАВЖНЯ ІСТОРІЯ РОСІЇ - частина 4 - Машина часу

Навіщо Путін знову переписує історію? Яким було реальне минуле країни, яка сьогодні називається Росія? Дивіться у циклі програм Машина часу. Частина 1: Частина 2: Частина 3: Підпишіться і натисніть , щоб отримувати сповіщення про трансляції та нов...

Через розпуск Зеленським парламенту 8 скликання виникла правова колізія.

Через розпуск Зеленським парламенту 8 скликання виникла правова колізія.

Ситуація в Україні та влада стрімко змінювалася у 2019 році. На наслідки рішень, правові колізії та терміни особливо ніхто не зважав. Відтак шостий президент Володимир Зеленський був категоричний та розпустив Верховну Раду 8 скликання. Читати на с...

В Альбукерке пройшла панахида за загиблою українською кінематографісткою.

В Альбукерке пройшла панахида за загиблою українською кінематографісткою.

Панахида за загиблою кінематографісткою Галиною Хатчінс пройшла 23 жовтня у місті Альбукерке, штат Нью-Мексико. У церемонії прощання взяли участь рідні та колеги загиблої кінооператорки. Хатчінс померла внаслідок вогнепального поранення під час зй...