Олексій Нестеренко: Об'єктивність уламку чужого дзеркала, або як українська освіта бачить Україну.

Наратив вічного історичного "страждання" українського народу, який безроздільно панує у вітчизняній культурі та освіті, це ніщо інше, як рудиментарний уламок цілого радянського комплексу з промивання мізків, який свого часу виконував цілком конкретну політтехнологічну функцію.

В пропаганді СРСР страждання УРІВНОВАЖУВАЛИСЯ позитивом.

Але не перемогами і успіхами українців, а компенсувалися "щасливою" радянською дійсністю, яка настала для українців зі створенням СРСР, та ОКРЕМО і ОСОБЛИВО - об'єднанням з Росією (ну і Білоруссю до купи, щоб не було так брутально).

От мовляв "тоді", давно, українців гнобили, українці страждали, їх давили панщина, ляхи, трохи і російська імперія, але "акуратно" та" не без користі", бо "вашєва Шевченка з кріпацтва викупили саме рускіє", і за це нібито українці мають росіянам в ноги впасти, і ніколи-ніколи навіть не думати відокремлюватись, бо самостійно ні на що не здатні, і їх знову хтось вкраде та поневолить.

Після відновлення незалежності України штучна російська "позитивна противага" від конструкції міфу відламалася, але українська освіта зокрема та гуманітарна політика загалом нічого оригінальнішого згенерувати не змогли, як тупо залишити незмінним нарратив про "гноблення", який без позитивного компенсатора став виглядати абсурдно і різко відштовхуюче, особливо для сповненої енергії та шукаючої себе в майбутньому молоді.

Просто "наукові діячі" від освіти та культури, які дісталися Україні від СРСР та УРСР, які б відмовилися від продовження оспівування або обсмоктування (хто до чого годний) "страждань", одразу позбулися б того, на чому вони зростали та будували кар'єри в науковій радянській тусовці. Це як в українській пострадянській культурі та музиці: ти маєш підтвердити свої титули та регалії, отримані з радянських часів на радянському просторі, виконуючи те, що там продавалося і продається.

Але якщо аудиторія перших пострадянських "повалій" та "кроликів" старішає, то аудиторія української освіти навпаки, постійно омолоджується, і старі мантри про "страждання" та "гноблення", без жодної об'єктивної компенсації, в очах молоді - все одно, що вперто продовжувати формувати уявлення про себе, дивлячись на власне відображення виключно в якомусь кривому та мутному уламку чужого дзеркала. І цей уламок з кожним роком кришиться і все меншає, а зображення в ньому все мутнішає, і вже настільки мутне, що не бачить себе там не тільки молодь, але й старше покоління.

Можна далі гратися з метафоричними порівняннями, але головне тут одне: смислове наповнення освіти в галузі знань про САМИХ СЕБЕ потрібно негайно почати докорінно переосмислювати і балансувати.

А уламки чужих дзеркал треба так само негайно і безжально розтрощити та викинути, не шукаючи більше в них своїх перекривлених та спотворених відображень.

Новини по темі

Притула: Пане президенте, майте до власного народу хоч грам поваги, інакше той бумеранг, який ви колись запустили, повернеться до вас.

Волонтер Сергій Притула, який балотується у мери Києва, потролив президента Володимира Зеленського.

1 1

У Полтаві у маршрутки на спуску відмовили гальма: пасажири молилися та плакали.

Про інцидент розповіла одна з пасажирок

2

Справа «Медведчук проти Стуса» . Як сталося, що в Україні почали забороняти книги

Що б там не було в апеляції, а, можливо, і в касаційній інстанції, сам факт суду над книгою про події 40-річної давнини, який відбувався у державі, якої немає вже майже 30 років, – це середньовічне мракобісся інквізиції, сталінізм і гітлеризм

1

Колишньому голові ДПС повідомили про підозру

Сергій Верланов вважає політично вмотивованою підозру прокуратури.

2

Філарет про жителів Донбасу: вони страждають від війни, тому що винні.

Патріарх заявив, що люди відступили від Бога

3 2

Під Печерським судом влаштували читання книги про справу Стуса.

В акції взяли участь близько півсотні людей.

1

21 жовтня – яке сьогодні свято та чого не можна робити.

Сьогодні ідеальний день для вирішення важливих питань

2

Активісти вивісили на центральному мосту Дніпра банер із забороненою судом цитатою з книги про справу Стуса.

На центральному мосту в Дніпрі 20 жовтня відбулася акція на підтримку книги Вахтанга Кіпіані "Справа Василя Стуса".

1

Російському пропагандисту заборонили в'їзд до України.

Заборона на в’їзд Корчевнікову діятиме до жовтня 2023 року.

2 2

Ведучому каналу «Россия-1» заборонили в’їзд в Україну на 3 роки.

Раніше депутат Андрій Деркач запрошував на свій фестиваль «Покров» до Києва Бориса Корчевнікова, який, зокрема, називав українців «фашистами» та «хунтою»

1

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie