Суд присяжних в Україні: як стати одним із них і скільки платять за таку роботу

Експрес 3
Суд присяжних в Україні: як стати одним із них і скільки платять за таку роботу
Уже шостий рік в Україні діє суд присяжних, проте й досі в нашій області третина місць — вакантні, пише газета "Експрес". Хто може стати присяжним? Що для цього потрібно та чи за це платять?
"Щоб стати присяжним, достатньо подати заяву у міську чи районну раду, додавши копію паспорта, трудової книжки
чи пенсійного посвідчення, — розповідає Ірина Злепко, завідувачка юридичного сектору Територіального управління Державної судової адміністрації України у Львівській області. — Стати присяжним може майже будь-яка особа віком від 30 до 65 років, яка володіє державною мовою і постійно проживає на території, на яку поширюється юрисдикція відповідного окружного суду.
— Хто найчастіше зголошується, аби стати присяжним — представники яких професій?
— Здебільшого, це освітяни, лікарі, пенсіонери та чимало працівників комунальних служб. Раніше присяжні слухали лише кримінальні справи, в останні два роки їх залучають і до цивільних, тобто, іноді навантаження справді велике — буває, що це декілька справ на тиждень.
До слова, відповідно до Закону України “Про судоустрій та статус суддів”, список присяжних затверджується на три роки і переглядається у разі необхідності заміни осіб, які вибули — до прикладу, через хворобу чи декрет. Покинути слухання справи присяжний не може, інакше доводиться починати її розгляд у суді заново.
— Чи оплачують присяжному його роботу?
— Звісно. Сума розраховується від окладу судді місцевого суду пропорційно до витраченого часу. Ці кошти нараховують навіть у випадку затримки засідання. Також беруть до уваги час на ознайомлення з матеріалами справи, перебування в нарадчій кімнаті тощо. Приблизно за годину присяжний отримує 200 гривень. На час виконання обов'язків у суді зарплату за основним місцем праці присяжні не отримують. Роботодавець зобов’язаний звільнити присяжного від роботи на час розгляду справи.
Головні новини за добу — в нашій щоденній розсилці y Telegram
Олена КОВАЛЬСЬКА