Deutsche Welle

«Deutsche Welle» - новини й аналітика з Німеччини українською мовою. Найважливіші події в Німеччині, Україні, Європі та в світі.

https://www.dw.com/uk

Ексрадник Меркель: Єдність Заходу щодо України вразила Росію.

Події навколо України продовжують стрімко розвиватися: деякі західні посольства оголосили про евакуацію сімей дипломатів, НАТО повідомило про перекидання додаткових сил до Східної Європи. Проте колишній радник ексканцлерки Німеччини Анґели Меркель (Angela Merkel) із зовнішньої політики та колишній постійний представник Німеччини при ООН Крістоф Гойсґен (Christoph Heusgen) зберігає стриманий оптимізм.

В інтерв'ю DW Гойсґен, який у лютому заступає на посаду глави Мюнхенської конференції з безпеки, висловив сподівання, що ескалації та вторгнення Росії в Україну вдасться уникнути. Важливою підставою для цього оптимізму він вважає єдність Заходу.

DW: Шановний пане Гойсґен, Ви у минулому тривалий час працювали радником канцлерки Анґели Меркель, були постійним представником Німеччини при ООН і незабаром очолите Мюнхенську конференцію з безпеки. Коли Ви дивитеся на ситуацію на кордоні між Росією та Україною, наскільки ймовірним видається вторгнення Москви?

Крістоф Гойсґен: Ви щойно згадали мою роботу радником Меркель, і я тоді все це пережив сам: агресію Росії та вторгнення в Україну 2014 року. Тож, дивлячись на сьогоднішню ситуацію, неможливо забути про те, що сталося вісім років тому. На мою думку, ризик повторного вторгнення Росії існує. Наявна вся підготовка - медійна, військова, дипломатична. Ми чудово розуміємо, що висунуті Росією вимоги (гарантії її безпеки - Ред. ) нереалістичні. Щось готується, але сьогодні дуже важливо, щоб ми як міжнародна спільнота відреагували дуже сильно і дуже чітко, щоб ми надіслали правильний сигнал. І це відбувається, ось що також важливо.

Але візьмемо ситуацію восьмирічної давнини - тоді, схоже, силою дипломатії вдалося запобігти прямій конфронтації. Так, дипломатичний процес не досяг поставленої мети, але він не зупинявся. Сьогодні ж низка країн НАТО готова поставити Україні зброю, кілька країн посилюють свою присутність у Східній Європі. У чому відмінність від тієї ситуації та наскільки велика небезпека для України сьогодні?

Нашою метою є уникнути того, що сталося минулого разу. Так, міжнародне співтовариство виявило тоді єдність, і одностайно було запроваджено жорсткі санкції з боку Євросоюзу та США, і так, після запровадження санкцій Росія послабила свої атаки. Але ми не хочемо повторення цього. Чого ми хочемо цього разу: одразу продемонструвати потужну реакцію і дуже чітко окреслити, що чекає на Росію у разі, якщо вона все ж таки зробить наступний крок, який, як дав зрозуміти Путін, вони готові зробити.

Ми поки що не бачили списку ймовірних нових санкцій з боку Євросоюзу. Водночас британці та американці заявили про евакуацію сімей дипломатів із Києва. У нас главі ВМС Німеччини довелося піти у відставку, оскільки виник політичний скандал через його заяву, що Путін, ймовірно, заслуговує на повагу. На тлі цих новин: наскільки сьогодні Захід є єдиним і наскільки він вірить у свої сили у цій конфронтації з Росією?

Що стосується заяв віцеадмірала, то привертає увагу те, що йому довелося залишити свою посаду фактично того ж дня, як він зробив свої заяви. І це для мене показник того, наскільки міцна єдність в уряді Німеччини, я також вважаю міцною єдність в Європі та у відносинах ЄС із США. До речі, ми дуже задоволені тим, як американці координують роботу на цьому напрямку у НАТО, а також зустрічі в рамках ОБСЄ. Сьогодні Захід показує сильну реакцію, і це вражаюче.

Були використані всі дипломатичні канали, проте віра у дипломатію, схоже, має свої межі, включаючи американську адміністрацію…

Дотепер Росія не розпочала вторгнення. А минулого тижня глава МЗС Росії заявив, що про вторгнення не йдеться. Отже, я вважаю, що російська влада вражена тим, яким єдиним фронтом були зустрінуті їхні агресивні дії.

Крістоф Гойсґен консультував канцлерку Меркель з міжнародних питань

Крістоф Гойсґен консультував канцлерку Меркель з міжнародних питань

Яку роль має зіграти Німеччина у цій ситуації? Канцлер Олаф Шольц (Olaf Scholz) усе ще нерішуче висловлюється щодо газопроводу "Північний потік-2", намагаючись уникати його згадки, водночас заявляючи, що "розглядати необхідно всі опції". Німеччина відмовляється відправляти озброєння для допомоги Україні, посилаючись на свою історичну провину у Другій світовій війні... Чи достатньо бере на себе Берлін сьогодні для врегулювання нинішнього конфлікту?

Німеччина відіграє важливу роль у врегулюванні цього конфлікту. Ми відігравали важливу роль і минулого разу, коли Росія вторглася в Україну. Тоді канцлерка Меркель та президент Франції Франсуа Олланд спільно з президентом України Петром Порошенком та президентом РФ Володимиром Путіним заснували так званий "нормандський формат" переговорів, уклали мінські угоди. Так вдалося зупинити російську агресію. Меркель зробила багато для того, щоб європейці говорили єдиним голосом і спільно із США запровадили санкції щодо Росії, тому і цього разу німецький уряд має відігравати ключову роль. Ви слушно зауважили, що канцлер Німеччини заявив, що обговорювати варто всі опції - включаючи "Північний потік-2". Дуже важливо чітко заявити, що немає заборонених тем, аби зупинити Росію від повторного вторгнення.

Чого насправді домагається російський президент?

Потрібен час, щоб зрозуміти Путіна, варто також врахувати його особисту трансформацію. У його політичній кар'єрі відбулися зміни 2012 року. Ви пам'ятаєте, що Медведєв і Путін тоді дали зрозуміти, що до президентства Медведєва не слід ставитись серйозно і що останній лише стеріг місце президента. Потім Путін повернувся до влади всупереч масовим протестам у Москві та Росії. У наступні роки російський президент спостерігав, як по всьому пострадянському простору проходили хвилі протестів і навіть революцій - у тій же Україні, Грузії, Білорусі, останні - у Казахстані. Жителі цих країн незадоволені пострадянським ладом, і Путін, зрозуміло, боїться, що такі настрої можуть охопити Росію. Він гнобить російську опозицію, не даючи їй існувати, як в інших країнах. Ми всі пам'ятаємо, що трапилося з Борисом Нємцовим, що відбувається з Олексієм Навальним та його командою, з громадянським суспільством, навіть із "Меморіалом", який документував злочини сталінського режиму. Все розгромлено сьогодні. Він вважає, що такими засобами та своїм націоналістичним курсом він зможе задовольнити потреби свого населення. У нього цілком зрозумілі наміри. Думаю, що нам треба чітко розуміти, чого він намагається досягти. Ну а нам, своєю чергою, слід чітко позначити, де наша межа. Але думаю, що одночасно ми правильно робимо, залишаючи всі канали спілкування відкритими, продовжуємо діалог, щоб Путін, зберігши обличчя, міг вийти з тієї гри, яку він сам затіяв.

У чому його гра? Дестабілізувати Європу, Україну, створити сферу впливу на кшталт тієї, що була у СРСР?

Так, він неодноразово заявляв, що розпад СРСР був найбільшою геополітичною катастрофою двадцятого століття й намагається відтворити з нинішньою Росією щось стилістично подібне. Україну як країну, яка обрала шлях демократії з виборами та демократичними інститутами, він боїться. Він боїться того, що люди в Росії можуть подивитися і сказати, що у Києві живеться краще, ніж у Москві. Йому це не подобається, і він намагається дестабілізувати Україну та ЄС, оскільки він не хоче успіху цієї моделі суспільного ладу і не хоче, щоб у його громадян виникла спокуса вимагати таких самих прав і такого самого життя громадянського суспільства.

Дивитись відео 07:58

Дипломатичний марафон США, Німеччини й НАТО: чи зупинити Росію переговорами? (19.01.2022)

 • Розпад Радянського Союзу і створення СНД

  Коротка історія російсько-українського протистояння

  Розпад Радянського Союзу і створення СНД

  У грудні 1991 року Україна разом із Росією та Білоруссю закріпила розпад СРСР. Москва, очевидно, розраховувала зберегти вплив за допомогою СНД та постачання дешевого газу. Але вийшло інакше. РФ та Білорусь створили союзну державу, Україна дедалі частіше дивилася на Захід. На фото - Леонід Кравчук, Нурсултан Назарбаєв, Борис Єльцин і Станіслав Шушкевич під час офіційного заснування СНД в Алмати.

 • Президенти Росії та США Борис Єльцин та Білл Клінтон

  Коротка історія російсько-українського протистояння

  Спадок СРСР та Будапештський меморандум

  Україна успадкувала від СРСР майже мільйонну армію та третій у світі ядерний арсенал. Від ракет Київ відмовився, передавши їх Росії в обмін на економічну допомогу та гарантії безпеки (Будапештський меморандум 1994 року). Поки Захід не відповідав Києву взаємністю і не збирався інтегрувати її до своєї структури, реакція РФ виглядала стриманою.

 • Корабель російського флоту у Севастополі

  Коротка історія російсько-українського протистояння

  Росія визнає кордони України з Кримом

  Пострілів не було, якщо не брати до уваги інцидент зі стріляниною у повітря 1992 року, коли сторожовий корабель ЧФ підняв прапор України і пішов із Севастополя до Одеси. Росія перші 10 років була слабка економічно, а чеченські війни забирали ресурси. Розділивши Чорноморський флот і підписавши у 1997 році "Великий договір", РФ визнала кордони України, включаючи Крим. На фото: Севастополь, 1992 рік.

 • Тріщини в радянській дружбі: конфлікт навколо Тузли

  Коротка історія російсько-українського протистояння

  Тріщини в радянській дружбі: конфлікт навколо Тузли

  Перша велика дипломатична криза між Москвою та Києвом відбулася за президенства Володимира Путіна. Восени 2003 року РФ раптово почала будувати дамбу в Керченській протоці в напрямку українського острова Тузла. Київ сприйняв це як спробу переділу кордонів. Конфлікт було вирішено після особистої зустрічі президентів. Будівництво припинили, але задекларована дружба двох країн отримала перші тріщини.

 • Помаранчева революція

  Коротка історія російсько-українського протистояння

  Помаранчева революція

  На виборах президента України 2004 року РФ активно підтримала проросійського кандидата Віктора Януковича, але "помаранчева революція" не допустила його перемоги на тлі звинувачень у фальсифікації. Президентом став прозахідний Віктор Ющенко. Його перемога стала відправною точкою до політичних змін у РФ. Вони спрямовані на недопущення того, що в Москві називають "кольоровими революціями".

 • Перекриття газового крану у 2000-их

  Коротка історія російсько-українського протистояння

  Перекриття газового крану у 2000-х

  За часів президентства Ющенка РФ двічі перекривала Україні газовий кран - у 2006 та 2009 роках, що призвело до перебоїв транзитних поставок до Європи. На фото 2009 рік: співробітник "Газпрому" на газовимірювальній станції "Суджа", за 200 метрів від українського кордону, Курська область, РФ.

 • Обіцянки членства у НАТО

  Коротка історія російсько-українського протистояння

  Обіцянки членства у НАТО

  Ключова подія сталася у 2008 році. На саміті НАТО в Бухаресті президент США Джордж Буш спробував надати Україні та Грузії План дій з підготовки членства в альянсі (ПДЧ). Путін різко виступив проти, Москва дала зрозуміти, що не визнає повністю незалежність України. У результаті ФРН та Франція заблокували план Буша. Україні та Грузії, було обіцяно членство в НАТО, але без дати.

 • Курс України на Євросоюз

  Коротка історія російсько-українського протистояння

  Курс України на Євросоюз

  Оскільки швидко просунутися до НАТО не вдалося, Київ взяв курс на економічну інтеграцію з ЄС. Влітку 2013 року, за кілька місяців до можливого підписання угоди про асоціацію з ЄС, РФ почала тиск, майже перекривши на кордоні експорт з України. Уряд Януковича заявив про призупинення підготовки до підписання угоди. Це викликало масові протести в Україні, Янукович у 2014 році втік до Росії.

 • Анексія Криму

  Коротка історія російсько-українського протистояння

  Анексія Криму

  У Києві виник вакуум влади, у березні 2014 року Росія анексувала Крим. Це було поворотним моментом, початком неоголошеної війни. На фото: російські військові в Криму (Сімферополь, березень 2014 року).

 • Танк сепаратистів у Донецьку, 2015

  Коротка історія російсько-українського протистояння

  Війна на Донбасі

  Одночасно російські та місцеві напіввоєнні структури дали поштовх сепаратизму, були проголошені "народні республіки" в Донецьку та Луганську, якими керували люди, що приїхали з РФ, у формі без розпізнавальних знаків. Київ реагував повільно, чекав на президентські вибори наприкінці травня й лише потім зважився на масштабне застосування сили. На фото: танк бойовиків у Донецьку, 2015 рік.

 • Поява нормандського формату

  Коротка історія російсько-українського протистояння

  Поява "нормандського формату"

  На початку червня 2014 року у Франції на заходах з нагоди 70-х роковин висадки союзників у Нормандії новообраний президент України Петро Порошенко вперше зустрівся з російським колегою Путіним за посередництва лідерів Німеччини та Франції. Так виник "нормандський формат".

 • Іловайський котел

  Коротка історія російсько-українського протистояння

  "Іловайський котел"

  Улітку 2014-го українська армія почала тіснити сепаратистів, але наприкінці серпня Росія, як стверджує Київ, масштабно застосувала на Донбасі свою армію. Москва це заперечує. Українські сили зазнали поразки під Іловайськом, що стало піком конфлікту. Активні бойові дії по всій лінії фронту закінчилася підписанням у вересні в Мінську угоди про припинення вогню, яка була швидко порушена.

 • Українські солдати на Донбасі, грудень 2021

  Коротка історія російсько-українського протистояння

  Позиційна війна триває

  На початку 2015 року сепаратисти перейшли у широкий наступ. Київ знову звинуватив Москву у застосуванні армії без розпізнавальних знаків, РФ знову все заперечувала. Українські сили зазнали поразки в районі вузлового міста Дебальцеве, яке їм довелося поспіхом залишити. Тоді за посередництва ФРН та Франції було підписано Мінськ-2. Жоден з його пунктів повністю не виконаний.

 • Скупчення військ на кордоні

  Коротка історія російсько-українського протистояння

  Скупчення військ на кордоні

  У 2021 році трапилося нове загострення. Росія двічі скупчує свої війська біля західних кордонів: навесні та восени. Українська та західна розвідки повідомляють про загрозу можливого вторгнення РФ в Україну. Аби розрядити обстановку, на Заході пройшла низка міжнародних переговорів. Однак РФ вимагає гарантій невступу України в НАТО і дає знати, що поки відводити війська вона не збирається.

  Автор: Роман Гончаренко, Ольга Журавльова


Останні новини

У Конгресі США провели закритий брифінг щодо реакцію на вторгнення РФ в Україну.

У середу вдень у Комітеті з нагляду та урядових реформ нижньої палати Конгресу США відбувся закритий брифінг за участю законодавців і посадових осіб. Голова Комітету з нагляду та урядових реформ Керолайн Мелоні заявила, що вона особисто зробить вс...

UA.NEWS

Сенат США одноголосно затвердив Бріджит Брінк на посаду посла в Україні.

Сенат Штатів одноголосно затвердив кандидатуру Бріджит Брінк на посаду посла США в Україні. Джерело: Reuters Деталі: Сенат США у середу затвердив дипломата Бріджит Брінк на посаду посла в Україні. Як повідомляє видання, це важлива посада, яка була...

Українська правда

ЗСУ готують до наступу, аграрії засівають поля: ситуація на Запоріжжі.

ЗСУ готують до наступу, аграрії засівають поля: ситуація на Запоріжжі.

Нас вимкнули з етеру. Але ми разом з вами продовжуємо лупити рашистів в Ютюбі! Підтримайте журналістів на інфопередовій. Разом до Перемоги! Дивіться останні новини України і світу онлайн. Друзі, ставте лайк або не ставте :) Для нас важлива ваша ре...

5 годин в черзі або пальне привезуть додому за 80 грн/літр: що відбувається на українських заправках.

5 годин в черзі або пальне привезуть додому за 80 грн/літр: що відбувається на українських заправках.

Нас вимкнули з етеру. Але ми разом з вами продовжуємо лупити рашистів в Ютюбі! Підтримайте журналістів на інфопередовій. Разом до Перемоги! Дивіться останні новини України і світу онлайн. Друзі, ставте лайк або не ставте :) Для нас важлива ваша ре...

Німеччина долучилася до порятунку українського зерна.

Німеччина долучилася до порятунку українського зерна.

Нас вимкнули з етеру. Але ми разом з вами продовжуємо лупити рашистів в Ютюбі! Підтримайте журналістів на інфопередовій. Разом до Перемоги! Дивіться останні новини України і світу онлайн. Друзі, ставте лайк або не ставте :) Для нас важлива ваша ре...

ЗСУ звільняють території / Воєнний стан подовжено - Час новин: підсумки - 18.

ЗСУ звільняють території / Воєнний стан подовжено - Час новин: підсумки - 18.

Нас вимкнули з етеру. Але ми разом з вами продовжуємо лупити рашистів в Ютюбі! Підтримайте журналістів на інфопередовій. Разом до Перемоги! Дивіться останні новини України і світу онлайн. Друзі, ставте лайк або не ставте :) Для нас важлива ваша ре...

Українські військові звільнили село Дементіївка на Харківщині - Генштаб.

Українські військові звільнили село Дементіївка на Харківщині - Генштаб.

Нас вимкнули з етеру. Але ми разом з вами продовжуємо лупити рашистів в Ютюбі! Підтримайте журналістів на інфопередовій. Разом до Перемоги! Дивіться останні новини України і світу онлайн. Друзі, ставте лайк або не ставте :) Для нас важлива ваша ре...

ЄС відбудує Україну, морпіх США на Харківщині, тонна тротилу під Києвом 84 день.

ЄС відбудує Україну, морпіх США на Харківщині, тонна тротилу під Києвом 84 день.

Нас вимкнули з етеру. Але ми разом з вами продовжуємо лупити рашистів в Ютюбі! Підтримайте журналістів на інфопередовій. Разом до Перемоги! Дивіться останні новини України і світу онлайн. Друзі, ставте лайк або не ставте :) Для нас важлива ваша ре...

1