Львів’яни матимуть змогу вирішити кримінальні справи у мирний спосіб.

Про це стало відомо за результатами Семінару щодо впровадження відновного правосуддя (ВП) в Україні, який завершився минулого тижня у Києві.

На заході учасники з п’яти пілотних регіонів обговорили можливості використання відновного правосуддя, зокрема медіації, для вирішення кримінальних справ у мирний спосіб. Семінар відбувся в рамках однойменного проєкту, який виконується ГО «Інститут миру і порозуміння» (ІМіП) у партнерстві з Верховним Судом, за підтримки Фонду демократії ООН (UNDEF) та регіонального партнера ГО “Львівський центр медіації” (м. Львів).

Участь у семінарі взяли медіатори, судді та прокурори з п’яти пілотних областей України, де впроваджується проєкт: Львівської, Одеської, Миколаївської, Харківської і Луганської. Зокрема, учасниками стали і представники Львівщини: суддя Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області Лілія Гарасимків; суддя Яворівського районного суду Львівської області Юрій Колтун; в.о. начальника відділу організаційного та правового забезпечення прокуратури Львівської області Данило Антощак; медіаторка, представниця “Львівського центру медіації” Ірина Федорич.

Учасники семінару обмінялися досвідом та спільно поміркували над перевагами та можливостями відновного правосуддя (і його найпоширенішої форми - медіації) як для потерпілих і правопорушників, так і для судової системи та суспільства загалом. Окрім того, вони поділилися подальшими кроками щодо впровадження відновного правосуддя у своїх регіонах.

«Відновне правосуддя – це, в першу чергу, вирішення конфлікту між сторонами за допомогою спеціально підготовлених осіб – медіаторів. І це сприяння зменшенню вчинених кримінальних правопорушень. Адже відбувається діалог, з правопорушниками спілкуються – і люди усвідомлюють, що вони вчинили», - розказала суддя Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області Лілія Гарасимків. «Для судів це є спрощений порядок розгляду кримінальних справ, є підстави для закриття кримінальних проваджень, що, в свою чергу, також є позитивним вирішенням справи», - додала вона.

За словами пані Лілії, на сьогоднішній день вже підписано Меморандум між Дрогобицьким міськрайонним судом і Львівським центром медіації (Меморандум про співпрацю також підписано з Яворівським районним судом Львівської обл. - ред.) і є плани щодо впровадження відновного правосуддя. «В свою чергу, я буду намагатися на практиці застосовувати відновне правосуддя, інформувати сторони кримінального процесу про те, що існує такий центр медіації, куди люди мають право і можуть звернутися за допомогою. Також, певно, будуть спільні наради, семінари за участю адвокатів, прокурорів, де будемо доводити до відома населення і представників правових систем про те, що таке існує», - розповіла Лілія Гарасимків.

В свою чергу, в.о. начальника відділу організаційного та правового забезпечення прокуратури Львівської області Данило Антощак зазначив, що відновне правосуддя - це новий інструмент розв’язання конфліктів у кримінальному процесі, який корисний тим, що дає змогу двом сторонам примиритися. «Важливо не засудити людину, а щоб вона сама зрозуміла, що вчиняє неправильно. Вона може оступитися, але має усвідомити, що це погано і чому важливо не робити такого в подальшому. А потерпіла сторона, в силу досягнення домовленостей з іншою стороною стосовно виправлення шкоди, має бути як матеріально, так і морально задоволена. У відновному правосудді важливо не покарати, а щоб було зручно обом сторонам. Воно дає другий шанс», - розказав Данило Антощак.

Він підкреслив, що для прокуратури впровадження відновного правосуддя є важливим і на сьогоднішній день вже підписаний Меморандум про співпрацю між Львівською обласною прокуратурою та Львівським центром медіації. «Зараз відбуваються процеси євроінтеграції. І прокуратура є одним із конституційних органів, які відповідають за правоохоронну систему. Відновне правосуддя дає змогу дати людям змогу примиритися і йти по європейських стандартах гуманного суспільства», - підсумував в.о. начальника відділу організаційного та правового забезпечення прокуратури Львівської області.

Нагадаємо, що медіація між потерпілим і правопорушником (медіація у кримінальних справах) – це програма відновного правосуддя, в якій потерпілий і правопорушник і, якщо доцільно, інші особи, на яких вплинула ця ситуація, разом беруть активну участь у визначенні наслідків правопорушення та шляхів їх виправлення за допомогою спеціально підготовленої та неупередженої сторони – медіатора.

15 липня цього року проєкт закону України «Про медіацію» (№ 3504 від 19 травня 2020 року) прийнято Верховною Радою України у першому читанні за основу відповідно до рекомендації Комітету з питань правової політики. Цим законом в Україні на законодавчому рівні передбачається закріплення інституту медіації як механізму досудового й позасудового вирішення спорів – сімейних, ділових та кримінальних.
Вже зараз в Україні працює онлайн-ресурс rj.org.ua, який пропонує скористатися медіацією між потерпілим і правопорушником жителям шести пілотних областей України, а саме Миколаївської, Одеської, Харківської, Івано-Франківської, Львівської та Луганської. Послуга є конфіденційною і безкоштовною, оскільки відбувається в рамках проєкту «Впровадження відновного правосуддя в Україні».

Довідка:

Проєкт “Впровадження відновного правосуддя в Україні” має на меті зміцнити спроможність українських громад здійснювати відновне правосуддя для боротьби зі злочинністю, вирішення конфліктів і сприяння виправленню завданої злочином шкоди шляхом створення механізмів застосування програм відновного правосуддя. В рамках проєкту вже створено пілотні майданчики відновного правосуддя в шести регіонах України, а саме: у Миколаєві, Одесі, Харкові, Івано-Франківську, Львові та Сєверодонецьку. Саме в цих осередках регіональні експерти та фахівці у галузі кримінальної юстиції об’єднали зусилля для розробки рекомендацій щодо подальшого застосування відновного правосуддя та, у разі необхідності, ініціювання змін до законодавства України.

Новини по темі

В Україну повернеться літнє тепло і сонце: з'явився прогноз на початок тижня.

Дощів не очікується

Тиждень у фото: протести проти Зеленського та повені у США.

Gazeta.ua пропонує добірку фото за минулий тиждень.В Україні:У Києві на фасаді Національної спілки журналістів встановили меморіальну дошку журналісту Георгію Гонгадзе.Ворона напала на кажана у центрі Києва 15 вересня.Під стінами Верховної Ради зі...

2

Літературний марафон на підтримку в'язнів Кремля відбувається у Києві.

Учасники акції "Листи з-за ґрат" на Софійській площі Києва зачитують фрагменти листів заручників Кремля.

2

Коронавірус в Україні та світі: найважливіше на 20 вересня.

Понад 30,8 мільйона випадків інфікування коронавірусом зафіксовано у світі. В Україні COVID-19 виявили у більш ніж 175 тисяч осіб.

2

KJ Akopian: Севастопольские персики

Вы любите персики? Если ответ "нет", то... "WHAT THA HELL IS WRONG WITH YOU ?!!" Этот огромный, сочный, мягкий и ароматный персик стоил мне 8.3 юаней, это примерно 1.2 USD, весьма недешево, как для одного персика. Обычно я покупаю фрукты гораздо д...

2 1

Ритуал, який варто застосовувати до українських політиків.

У багатьох сучасних українських політиків не вистачає того, що обмацують при інтронізації нового папи

2

Понад 9 тис євро в траві знайшли прикордонники

Учора, 19 вересня, під час несення служби, прикордонники наряду відділу "Селятин" Чернівецького загону натрапили на незвичну знахідку. Про це інформує Державна прикордонна служба України.

4

Кандидат у податкову Києва Мариноха вкрав у супермаркеті презервативи і змазку «Полуничка» та хотів винести їх у барсетці.

В одному з супермаркетів Києва за крадіжку товару інтимного призначення затриманий громадянин Василь Мариноха, який претендує на роботу в податковій поліції м.Києва.

2 3

Шкільні зошити з храмом на Красній площі Москви продають у Рівному.

Мешканка Рівного звернула увагу на те, що в магазині продаються шкільні зошити із зображенням храму Василя Блаженного, розташованого на Красній площі в Москві. Продавець каже, що храм - культурна спадщина ЮНЕСКО. Виробник не бере слухавку.

2

На Львівщині прогнозують заморозки на поверхні ґрунту.

На Львівщині сьогодні, 20 вересня, мінлива хмарність, без опадів. Вітер південно – східний 1-3 м/с, подекуди, штиль. Температура 2-8° тепла. Про це інформує Департамент з питань цивільного захисту Львівської ОДА.

1

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie